Ono što je bilo planirano da se obavi prošle godine – da na šestu godišnjicu nezavisnosti Crne Gore bude otvoren velelepni most preko kanala Port Milena, desilo se ove godine. Slovenačka kompanija Primorje, koja je pobijedila na tenderu za gradnju tog velikog infrastrukturnog objekta, u međuvremenu je bankrotirala. Ali, u pripravnosti je, dok čeka početak gradnje autoputa Bar-Boljare, bila vazda spremna domaća mehanizacija, pa je posao, sa 12 mjeseci zakašnjenja, mogao da bude završen. Tek će se vidjeti koliko će most služiti svojoj osnovnoj svrsi – da smanji nesnosne gužve u saobraćaju koje se tokom sezone stvaraju od Ulcinja prema Velikoj plaži i Adi, te obratno, pošto je pristup mostu sa istočne strane dosta komplikovan.
Crnogorski i ulcinjski zvaničnici nijesu štedjeli riječi hvale za projektante i graditelje mosta navodeći da bi taj objekat trebalo da predstavlja prekretnicu u razvoju opštine. No, kada se zna što su sve prije početka gradnje mosta poručivali iz Nove demokratske snage FORCA, koja je sada glavni konstituent opštinske vlasti u Ulcinju, u vazduhu se ipak osjećao gorak ukus. Iz te albanske nacionalne partije su u oktobru 2010. godine optužili tadašnjeg i sadašnjeg premijera Mila Đukanovića da se polaganjem temeljca za most, samo desetak dana pred lokalne izbore, ,,nečasno uključio u predizbornu kampanju”.
,,On je direktno sa pozicije premijera poslao signal biračima i tako zgazio svaki evropski princip i moral iako je na čelu Vlade koja se zalaže za evropske integracije”, saopšteno je tada iz FORCE.
Dvije i po godine kasnije, lider te stranke i aktuelni predsjednik opštine Ulcinj Nazif Cungu imao je samo riječi hvale za Đukanovića, svog koalicionog partnera na državnom nivou.
,,Ovo je prilika da se u ime svih građana Ulcinja još jednom zahvalim Vladi Crne Gore i premijeru Milu Đukanoviću ne samo za ovaj most, već i za ostale investicije koje su realizovane i one koje će se realizovati u narednom periodu”, likovao je Cungu na ceremoniji prilikom otvaranja mosta.
Iz opozicione Demokratske unije Albanaca saopštili su da ,,Cungu i dalje pokušava da prodaje maglu građanima Ulcinja”, iako oni, kako se navodi, ne pate od amnezije.
Ono što je još važnije za građane opštine jesu neriješeni problemi koji ostaju na tom prostoru na početku ulcinjske Velike plaže. Jer, u Ulcinju niko nikada nije osporavao nužnost izgradnje mosta, ali je većina građana smatrala da on mora, zbog osjetljivosti ekosistema na tom potezu, biti manji i, posebno, da mora znatno manje da košta. Ostalo je nejasno kako je cijena mosta, čak 13,9 miliona eura, ostala ista iako on još nema mehanizam za rasklapanje. Vrlo moderan most na rijeci Bojani, na ulazu u Skadar, koštao je sa mehanizmom za otvaranje oko pet miliona eura, a Milenium u Podgorici 7,2 miliona. A mehanizmom, kojeg most u Ulcinju nema, željela se, navodno, obezbijediti prohodnost većih brodova na tom kanalu, kojim danas jedva prolaze najobičniji čamci. Naravno, nikada nije bilo iluzija da se ovako zahtjevan infrastrukturni objekat gradi, prije svega, zbog špekulantskih planova sa ulcinjskom Solanom.
Nevladine organizacije smatrale su da se najveći dio novca mora uložiti u revitalizaciju tog kanala, nekada najvećeg mrestilišta ribe na Sredozemlju, koji je već 15 godina prava ekološka bomba.
,,Ovaj kanal, nekada simbol grada sa razglednica, danas je mrtav. Na dnu kanala postoji najmanje metar toksičnog taloga koji je ubio i još ubija ostatke ostataka životinjskog i biljnog svijeta”, kaže ambasador životne sredine Dželal Hodžić.
Razlog da odgodi obnovu hotela Lido, kompanija Kapital estejt je pronašla upravo u ekološkim problemima Port Milene. Na ušću tog kanala u more, kvalitet vode je često lošiji nego na drugim mjestima ulcinjskog priobalja.
U opštini su kazali da su spremni da garantuju da će ekološki problemi na tom području biti riješeni prije završetka gradnje Lida, a za što su, prema riječima njegovog vlasnika, potrebne najmanje četiri godine. U njegovoj neposrednoj blizini su objekti Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera, hoteli Olimpik i Belvi. Vlasnik velike turske Ustundag grupe Halil Ustundag lani je boravio u Ulcinju i poželio da zakupi taj prostor koji je u većinskom vlasništvu države.
,,Za godinu dana izgradiću ono što poželite”, rekao je taj poznati biznismen čelnicima opštine, ali odgovora nije bilo.
U Ulcinju svi znaju da dok se bar ne obnove stari hoteli, odnosno dok grad ne dobije 3,5 hiljade kvalitetnih ležaja visoke kategorije, nema govora o vraćanju starog sjaja ulcinjskom turizmu. Dobar korak u tom pravcu opština je napravila smanjujući nedavno cijene komunalija za hotele sa četiri i pet zvjezdica za 70 odsto, dok se očekuje da njemačke firme pomognu u rješavanju tretmana otpadnih voda.
Dakle, da bi investicija u most na Port Mileni dobila puni sadržaj i opravdala toliko uloženih sredstava, mora što prije započeti gradnja nekoliko hotela na Velikoj plaži i da se potom nastavi put, mostom preko Bojane, prema Albaniji, tačnije Velipoji i Lješu. Time bi se Ulcinj vezao na autoput, a turisti bi na ulcinjsku rivijeru mogli da stižu, preko aerodroma u Tirani, za svega sat i po.
Mustafa CANKA