Povežite se sa nama

Izdvojeno

NOVI KRUG RAZGOVORA U PARLAMENTU: Šta to bjehu izbori 

Objavljeno prije

na

Dogovori oko izbora Ustavnog suda, parlamentarnim partijama, očito su manje važni od utvrđivanja ko će i kako vladati do  izbora. Sada je na dnevnom redu model koncentracione vlade. Poslije toga će o sudijama. Datuma vanrednih parlamentarnih izbora nema  ni na pomolu

 

Nastavljeni su razgovori parlamentarnih partija u Skupštini o izlasku iz političke i institucionalne krize. Sastanak je ovoga puta inicirala Đukanovićeva Demokratska partija socijalista, koja je prethodno napustila parlament, sa ostatkom opozicije. Prvi sastanak, na kom je trebalo dogovoriti rješenje o deblokadi Ustavnog suda, okončan je vrlo brzo, uz najavu da će se nastaviti krajem ove sedmice, nakon što se ,,razmotre još neka rješenja za izlazak iz aktuelne krize, kao što je formiranje koncentracione vlade”.

Koncentraciona vlada do sada nije razmatrana, makar ne u okviru razgovora političkih aktera, kao model izlaska iz političke i institucionalne krize u kojoj se našla zemlja. Prema pisanju medija, ta ideja potekla je od Demokratske partije socijalista.  Zadatak koncentracione vlade, kako se navodi, treba da bude izmjena izbornih zakona, izbor vrhovnog državnog tužioca, ispunjavanje uslova iz ,,evropske agende”… Sve u svemu, vrlo važna pitanja, koja bi trebalo da razmatraju vlade sa legitimitetom dobijenim na izborima. Pri tom, pokušaj da se sprovede izborna reforma, godinama je bezuspješan posao parlamenta.

Sastanku su u parlamentu prisustvovali  Boris Bogdanović (Demokratska Crna Gora), Dragan Ivanović (Socijalistička narodna partija), Slaven Radunović (Demokratski front), Branko Radulović (Pokret za promjene), Ivan Brajović (Socijaldemokrate), Genci Nimanbegu (Forca), Kenana Strujić Harbić (Bošnjačka stranka), Draginja Vuksanović Stanković (Socijaldemokratska partija) i Srđan Pavićević (CIVIS). Niko od njih nije želio da komentariše detalje razgovora na sastanku, izuzev što je šef kluba poslanika DPS-a , Danijel Živković  saopštio da će se razgovori nastaviti.

Mediji navode da je na početku sastanka u Skupštini ,,bilo tvrdih stavova”, ali da je potom iskazana volja  da se razmotre predložena rješenja.  Navodno, u slučaju formiranja koncentracione vlade koju su predložili, DPS je pokazao spremnost da razmotri i izbor svo četvoro sudija Ustavnog suda.

Predsjednik DPS-a Milo Đukanović prethodno je, ove sedmice, tokom samita u Tirani saopštio da DPS može možda glasati za izbor jednog sudije Ustavnog suda.

„Možda možemo u ovom trenutku glasati za izbor jednog sudije, čime Ustavni sud postaje funkcionalan, pa ostavljamo priliku da se u naknadnom procesu dođe do zajedničke liste kandidata za tri sudije Ustavnog suda“, kazao je Đukanović. DPS je do tog trenutka stajao pri stavu da traže vraćanje procesa nedostajućih sudija Ustavnog suda na početak, jer, kako smatraju, sadašnji predlog kandidata smatraju dogovorom unutra parlamentarne većine, iz kog su isključeni. Taj stav, samo je jedan od detalja u prilog odnosa političkih partija prema izboru sudija Ustavnog suda, odnosno pokušaja da se nad sudom uspostavi politička kontrola, umjesto da se uspostavi autonoman i depolitizovan sud. Zbog takvog odnosa sud je i stigao u stanje blokade, a brojni pokušaji izbora nedostajućih sudija ostali bezuspješni.

Poruke spolja Crnoj Gori da hitno izabere sudije Ustavnog suda intezivirane su prethodne dvije sedmice. Ove sedmice, uoči samita u Tirani, evropski zvaničnici ocijenili su da je ,,za Crnu Goru  zbog aktuelne političke krize veoma važno da ima funkcionalan Ustavni sud, jer on odlučuje šta je prava interpretacija domaćih zakona koje su donijela kvalifikovana tijela”.  Isto se ponavlja i u preporukama za Crnu Goru u novoj Strategiji proširenja za Zapadni Balkan koje je prethodne sedmice donio Evropski parlament. EP podsjeća „da sve zakonodavne radnje moraju biti usklađene sa Ustavom zemlje jer je vladavina prava jedna od temeljnih evropskih vrijednosti i načela”.

Prethodno su iste poruke stigle i iz Venecijanske komisije, a sa istom porukom nedavno je izašao  i specijalni  američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

On je rekao da je veoma zabrinut zbog činjenice da je Crna Gora izgubila dosta vremena u sprovođenju reformi koje su neophodne za zatvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom i ocijenio da se mora hitno fokusirati na dvije stvari – „izbor sudija Ustavnog suda i organizovanje prijevremenih parlamentarnih izbora”.

Dogovori oko izbora Ustavnog suda, parlamentarnim partijama, očito su manje važni od ,,drugih modela razrešavanja političke krize”, odnosno utvrđivanja modela vladanja do eventualnih parlamentarnih izbora.  O predlogu koncentracione vlade, za sada nije bilo zvaničnih komentara od strane parlamentaraca i lidera parlamentarnih partija. Tako da je nepoznato o kakvom se konkretnom sastavu radi, odnosno ko bi činio eventualnu koncentracionu vladu. Ali ni kako se vide njena  ovlašćenja. Imajući u vidu navode da se razmatra da se takva vlada bavi izborom vrhovnog tužioca, te „evropskom agendom“, sve su prilike da bi se do izbora pričekalo.  Iako ih sve partije pominju kao rješenje od kog ne bježe,  nakon što se odblokira Ustavni sud,  datum vanrednih parlamentarnih izbora nije ni na pomolu.

I predsjednik Đukanović je ove sedmice u Evropskom parlamentu saopštio da ,,mi u Crnoj Gori izlaz vidimo u hitnom organizovanju vanrednih parlamentarnih izbora, kako bi izabrali stabilnu vladu koja će povratiti kredibilitet institucija, vratiti zemlju na evropski kurs, i uhvatiti se u koštac sa teškim ekonomskim i društvenim problemima koje su nam donijele promjene, u vremenu regionalnih i globalnih poremećaja”.  Kod kuće se, međutim, prvo predlaže koncentraciona vlada sa širokim ovlašćenjima.

Vlada Dritana Abazovića izgubila je povjerenje u parlamentu u avgustu ove godine. U međuvremenu, ostala je bez četiri ministra, a ove sedmice ostavke su podnijeli i državni sekretari  iz redova Socijaldemokratske partije (SDP) Amina Cikotić, Petar Odžić i Budimir Mugoša. Cikotićeva je bila državna sekretarka u Ministarstvu sporta i mladih, Odžić u Ministarstvu kapitalnih investicija, a Mugoša u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Ustavni rok od tri mjeseca za formiranje nove Vlade je istekao 20. novembra. Iz parlamentarne većine, kako navode mediji, smatraju da bi u slučaju dogovora oko Ustavnog suda, rješenje moglo biti usvajanje izmjena Zakona o predsjedniku kako bi se proces izbora Vlade vratio na početak, odnosno predlaganje mandatara. Đukanović je ranije odbio da prihvati predlog da Miodrag Lekić bude mandatar, pozivajući se, između ostalog, na kašnjenje parlamentarne većine da mu dostavi potpise.  Sudeći po predlogu da se iz političke krize izađe modelom koncentracione vlade, teško da DPS tu opciju razmatra.

Sigurno je samo jedno: politički interesi preči su od svega.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

VLADA, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo