Povežite se sa nama

Izdvojeno

NOVI IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE O (NE)NAPRETKU: Đukanovićevo pravosuđe i dalje teško breme Crne Gore

Objavljeno prije

na

Kako je sadašnje, i dalje Đukanovićevo, sudstvo brižljivo stvarano decenijama nekontrolisane vlasti i neformalnih poluga moći, ostaje na novoj vladajućoj većini da nađe model demontaže postojećeg sudstva i reforme istog. Opcije su ili dugo pominjani vetting proces (kojega nema u ovom izvještaju EK, čak ni u vidu komentara) ili promjene Ustava Crne Gore

 

Dugo očekivana i skoro mjesec dana odložena analiza crnogorskog putovanja u EU je konačno objavljena prije dva dana. Svi su znali da nema napretka u ključnim oblastima, famozna poglavlja 23 i 24 – pravosuđe i vladavina prava uz naglasak na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Pažljivo birane riječi i fraze briselskih tehnokrata da svakoga pomalo pohvale i onda kritikuju bez jasnog upiranja prsta u srž problema, daju prikaz stanja sa tačke “ukupno gledano”. Crna Gora je “umjereno spremna za primjenu pravne tekovine EU i evropskih standarda”, i “ostvaren je ograničeni napredak“ uz opasku da zemlja “stagnira u implementaciji ključnih pravosudnih reformi” i ograničene rezultate kad je u pitanju odgovornost. Iako je jasno da su ova poglavlja uslov ne samo završnih pregovora, već i zatvaranja drugih poglavlja, Evropska komisija niti nudi niti sugerira rješenja koja bi pomogla odlučni izlazak iz ovakve situacije.

Konstatacije da je “sudski sistem CG umjereno spreman, (da) ukupno gledano nije ostvaren napredak” i da “reforme stagniraju” su praćene opštim pozivom da se postigne “odlučujuća politička posvećenost”. Dalje se traži i da se osigura “djelotvorna nezavisnost i profesionalizam pravosuđa” kroz “ispunjavanje svih preostalih preporuka Venecijanske komisije (VK) o Zakonu o državnom tužilaštvu. Valja se podsjetiti da je upravo VK bila ta koja je u prvoj polovini 2021. godine dala kritike na prijedlog zakona vladajuće koalicije kojim se trebao izabrati novi Tužilački savjet (TS) i promijeniti tadašnje visoko kriminalizirano i politički zavisno Specijalno državno tužilaštvo (SDT) kojim je upravljao javno blamantni Milivoje Katnić. Tadašnja tridesetoavgustovska koalicija je imala samo jednog poslanika više od miloističkog bloka u Skupštini. Međutim, VK je tražila da se “novi članovi TS-a koji nisu iz reda tužilaca” biraju jačom većinom od proste kako se ne bi “poništila ranija postignuća u oblasti reforme pravosuđa”. Tražene su i “dodatne garancije da bi se ublažili rizici neprimjerenog političkog uticaja na TS”. Srećom po Crnu Goru, Vlada i skupštinska većina su imali snage da se ogluše o ovakve “preporuke” VK (u kojoj su sjedili i još sjede DPS-ovi Zoran Pažin i Srđan Darmanović) i progurali tužilački zakon uz prihvatanje nekih drugih preporuka. Kakva su bila “ranija dostignuća u oblasti reforme pravosuđa” najbolje su pokazali slučajevi Vesne MedeniceBlaža JovanićaSaše Čađenovića i niza visokih funkcionera iz policije i tajne službe (ANB) kojima je Milivoje Katnić pružao zaštitu u poslovima sa drogom i pored dokaza dostavljenih od Europola. Upravo je novi SDT na čelu sa Vladimirom Novovićem i procesuirao sve ove slučajeve zahvaljujući hrabrosti (a možda i jakom pritisku sa strane) da pogleda Europolove fajlove i postupi shodno zakonu. Zahvaljujući tim slučajevima Crna Gora je dobila i neke pohvale od Evropske komisije kojima se priznaje “određeni nivo spremnosti” i “ograničeni napredak”. Navodi se da je i “međunarodna policijska saradnja dobro uspostavljena” i da donosi rezultate, “sa ranije neviđenom zaplijenom droge u zemlji i inostranstvu”.

Ono što u svim ovim slučajevima tek predstoji je da svi ovi slučajevi dobiju i sudski epilog u razumnom roku i na nepristrasan način za razliku od 2012. godine kada je Crna Gora dobila početak pregovora za članstvo. Početku pregovora je prethodilo dugo očekivana akcija protiv “velikih riba” koje je EU dugo tražila od Mila Đukanovića, tadašnjeg apsolutnog nosioca moći u Crnoj Gori. Krajem decembra 2010. godine su uhapšeni čelnici budvanske opštine, uključujući i brata tadašnjeg državnog i opštinskog moćnika i saradnika Đukanovića – Svetozara Marovića. Đukanovićevo sudstvo je tada odradilo koristan posao za vladajuću Demokratsku partiju socijalista (DPS) donijevši seriju presuda za zloupotrebu položaja u nekoliko slučajeva korupcije, ali vidno djelujući pod političkom palicom i žureći da isporuči rezultate bez obzira na zakon i procedure. Kasnije će Đukanović žrtvovati, preko pravosuđa, i samog Marovića koji će potpisati dva sporazuma o priznanju krivice sa Katnićem u zamjenu za minimalne i ispod zakonskih osnova niske kazne. Crnogorsko pravosuđe će otići toliko nisko da će u slučaju korupcije za izgradnju prečistača voda za budvansku opštinu od strane njemačko-austrijskog konzorcijuma EVN-WTE osloboditi Marovića obaveze da vrati ukradena 3 miliona eura iako to imperativno nalaže Krivični zakonik Crne Gore. Za to krivično djelo, kojim je oštećena opština Budva, on će dobiti kaznu od tri mjeseca zatvora. Ovakav “sporazum” sa Katnićevim SDT-om će usvojiti predsjednik Višeg suda Boris Savić bez ikakvih problema. Štaviše, Maroviću je dopušteno da zadrži stotine miliona ukradenog novca, kako je jednom navodno priznao Katnić, i omogućeno mu je da ne odsluži kaznu (kao ni njegov sin Miloš) odlaskom u Beograd pod zaštitu Đukanovićevog prijatelja i saveznika Aleksandra Vučića.

Kako je sadašnje, i dalje Đukanovićevo, sudstvo brižljivo stvarano decenijama nekontrolisane vlasti i neformalnih poluga moći ostaje na novoj vladajućoj većini da nađe model demontaže postojećeg sudstva i reforme istog. Opcije su ili dugo pominjani vetting proces (kojega nema u ovom izvještaju EK, čak ni u vidu komentara) ili promjene Ustava Crne Gore.

Ustrojstvo sadašnjeg prođukanovićevskog Sudskog savjeta uređeno je Ustavom za koji je potrebna kvalificirana većina od dvije trećine. Članice vladajuće koalicije i predsjednik Jakov Milatović su nekoliko puta istakli da je borba protiv kriminala i korupcije uz reforme pravosuđa jedna od glavnih agendi. Da li je uvođenje koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) u novu vlast (i za godinu dana u Vladu) korak ka tom cilju i većini za promjenu Ustava ostaje da se vidi. Nedavna izjava predsjednika parlamenta Andrije Mandića o njegovom “nevino utamničenom” partijskom kolegi i gradonačelniku Budve (zbog kokainskih poslova sa Kavčanima otkrivenih od strane Europola) ne uliva nadu da će se crnogorsko pravosuđe lako osloboditi političkih uticaja ili da će doći “odlučujuće političke posvećenosti” među političkim faktorima na obje strane.

Tokom nedavne posjete Podgorici šefica EK Ursula fon der Lajen je pohvalila crnogorsku usklađenost sa vanjskom i bezbjednosnom politikom EU ali je i poručila da zemlja treba biti “potpuno fokusirana na proces pristupanja” EU i i da “podstiče Crnu Goru da pređe tu posljednju milju i vrata će se otvoriti”.

“Posljedna milja” je prilično nejasna u izjavi fon der Lajenove jer je Crna Gora tokom 11 godina pregovora privremeno zatvorila samo 3 od 33 poglavlja i po dužini pregovora je rekorder. Hrvatska, koja je zadnja primljena u EU, je zatvorila sve pregovore u roku od 6 godina i poslala bivšeg predsjednika vlade Iva Sanadera na optuženičku klupu i u zatvor. Tadašnje pominjanje sanaderizacije Crne Gore je izazivalo priličnu nervozu kod državnog vrha, a tadašnji premijer Milo Đukanović je javno zauzvrat ponudio “deratizaciju” nezavisnih novinara, intelektualaca i NVO sektora.

Osvrčući se na izjave fon der Lajen, direktor njemačke Fondacije Konrad Adenauer (KAS) u Srbiji i Crnoj Gori Jakov Devčić je u emisiji javnog servisa Dobro jutro Crna Goro ocijenio da se malo uradilo na polju integracija, a da je predsjednica EK dala nadu Crnoj Gori da može postati članica do 2030, iako “to ne zavisi od nje (lično)”. Devčić je naglasio da je na mjestu fon der Lajenove da ne bi pričao o izgledima članstva Crne Gore.  Ona, po riječima Devčića, želi pokazati da se brine o Zapadnom Balkanu, ali “mislim da smo vidjeli ranije da od sličnih obećanja ništa nije bilo”. Iduće godine slijede izbori za Evropski parlament i dosta toga se može promijeniti.

Par diplomata iz Brisela sa kojima je Monitor nezvanično razgovarao tvrde da je crnogorsko članstvo moguće uz neke suštinske promjene i volju Brisela. “Crna Gora je mali sistem na nivou statističke greške i njen ulazak u EU se ne bi ni primijetio, ali su vam, kao i Hrvatskoj, potrebni moćni saveznici unutar bloka da vas poguraju”.

Lopta je sada u dvorištu Milatovića i Milojka Spajića.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.  Penzionisanjem Dragane Đuranović došlo je do promjene odnosa snaga : DPS-2,  URA-1, DF-1,  Demokrate – 1. Matematika kaže:  opozicija – 3, vlast –  2.  No,  izgleda da sudija  Faruk Resulbegović,  koji slovi za kandidata URA, iako je ta partija sada u opoziciji, za DPS  predstavlja veliki rizik

 

 

Demokratska partija socijalista uz dio opozicije blokirala je opet početkom sedmice sjednicu parlamenta, na kojoj je trebalo glasati o budžetu.  Insistiraju da „parlamentarna većina ruši državu“, te da je razlog njihove blokade Skupštine – odbrana Ustava.

„Dok god se ne poništi odluka Ustavnog odbora, neće biti sjednica. To je jedinstven zahtjev opozicije“, poručio je lider DPS Danijel Živković.

Dodatno je proširio spisak zahtjeva: „Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Dragane Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu. Finalno, premijera Spajića sam upozorio da ukoliko parlamentarna većina sa državnog nivoa spriječi formiranje vlasti u Budvi i time još jednom sruši ustavni poredak, da će odgovor opozicije biti blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života”.

DPS-a i stranke opozicije tvrde da  je penzionisanjem sutkinje Đuranović  izvršen “ustavni puč”, te da je  parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom kako bi “srušila državu” i  između ostalog progurala zakon o dvojnom državljanstvu. Problem sa tim DPS- ovim narativom ima više nivoa. Za početak, neobično je da se protiv političke kontrole Ustavnog suda bori partija koja ga je pretvorila u partijski i uništila njegov integritet. Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za razliku od nekih drugih zemalja, Crna Gora nema propis koji predviđa pad vlade ukoliko budžet ne bude usvojen u nekom propisanom roku. Isto važi i za parlament. Bez zakona o vladi i Skupštini, političarima je sve dato na volju. Građanima preostaje da se uzdaju u njihov zdrav razum i strah od budućih izbora

 

Propao je još jedan pokušaj skupštinske većine da usvoji predloženi Zakon o budžetu za 2025. godinu. Opozicione  snage predvođenje DPS-om onemogućile su održavanje zasijedanja. Utisak je da se vladajuće partije  nijesu zbog toga baš potresle. Politika, izgleda, ima primat nad ekonomijom, posebno pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom koji će se održati 13. aprila. Neki skeptici sumnjaju da neusvajanje budžeta može vlastima  poslužiti kao pokriće za dolazeće probleme u crnogorskoj ekonomiji.

Uglavnom,  u Vladi je usvojena Odluka o privremenom finansiranju. I njena primjena je započela, uz već poslovično kašnjenje od nekoliko dana. Zbog toga  su kasnile isplate takozvanih socijalnih davanja (penzije to nijesu).

Ministar finansija Novica Vuković poručuje kako njih u Ministarstvu “vrlo uznemirava” iščekivanje da predloženi budžet bude usvojen. I naglašava kako su oni dali sve od sebe da budžet bude usvojen u redovnoj proceduri, krajem prošle godine.

To i nije sasvim tačno.  Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti  (član 33) propisuje da “predlog zakona o budžetu države utvrđuje Vlada i do 15. novembra ga dostavlja Skupštini”, Vlada Milojka Spajića nije obavezu obavila u propisanom roku. Zakasnili su tri dana i nijesu se, ni riječju, potrudili da to kašnjanje obrazlože. Da je Vlada svoj posao završila na vrijeme  postojala je mogućnost da ovogodišnji budžet bude usvojen prije decembarskog sukoba vlasti i opozicije. I blokade parlamenta.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu

 

 

Spornim izmjenama i dopunama prostornog urbanističkog plana (PUP) Podgorice na teritoriji glavnog grada planirano je 18 novih vjerskih objekata.

Iako se u samom Planu navodi da se preko pola, od 104 kulturna dobra, na teritoriji glavnog grada odnosi na crkve, planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu.

Uoči lokalnih izbora 2022. godine Jelena Borovinić-Bojović, kao nosilac liste Demokratskog fronta je u jednom od predizbornih spotova najavila izgradnju manastira u centru Podgorice, na ušću Morače i Ribnice.

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) Sprske pravoslavne crkve je u aprilu prošle godine dostavila svoje primjedbe na Nacrt PUP-a Podgorice i u njima navela 10 lokacija koje su im interesantne.

U primjedbama MCP navodi da na Koniku planira i izgradnju vjerskog objekta – crkve Svetog Vasilija Ostroškog.

Planirana je i gradnja u Donjoj Gorici parohijskog doma, spratnog objekta od 200 kvadrata u osnovi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo