Prati trag novca, reći će svaki novinarski priručnik. Gotovo je neprimijećeno prošla informacija da je trag novca u aferi Košljun, koja se upravo raspliće pred Višim sudom a u kojoj se pominju brojna imena vladajuće partije, od lokala do vrha, doveo do of šor kompanije povezane sa narkobosom Darkom Šarićem. Neće to biti prvi put da putevi novca spoje državni vrh i uhapšenog bosa.
Vijesti su objavile dio dokumentacije tužilaštva, koja ukazuje da je na račun firme Durabilly LLC, koja se povezuje sa Šarićem, uplaćeno 1,3 miliona eura sa računa firme SP Luna Vida Rađenovića u Prvoj banci. Radi se o novcu od prodaje opštinske zemlje na Košljunu Palestincu Muhamedu Rašidu, poslovno tijesno uvezanom sa premijerom Milom Đukanoivćem. Antikorupcijska komisija palestinskih vlasti tereti Rašida da je pronevjerio preko 15 miliona eura iz palestinskih javnih fondova te da je taj novac prebacio van zemlje. Dok su Rašida procesuirale palestinske vlasti, Rašidove firme su poslovale po Crnoj Gori, kupovale nekretnine na primorju, od Skočiđevojke do Košljuna, i povukle 12,8 miliona eura iz Prve banke braće Đukanović uz visoke keš kolaterale. Te transakcije ovdašnje tužilaštvo nije provjeravalo.
Zbog sumnjive transkacije između opštine Budva, firme SP Luna i Muhameda Rašida, sada su pred Višim sudom gradonačelnik Budve Lazar Rađenović, Aleksandar Tičić, savjetnik Đukanovića i bivši budvanski funkcioner, i Jelica Petričević, bivša direktorica Prve banke. Oni se terete za zloupotrebu službenog položaja zbog milionskih kreditnih garancija koje je opština Budva 2007. godine izdala kompaniji SP Luna za kupovinu opštinskog zemljišta na lokaciji Košljun, koje je potom po višestruko većoj cijeni prodato Rašidu.
Tužilaštvo ih tereti da su omogućili Vidu Rađenoviću da pobijedi na licitaciji za opštinsku zemlju, da to zemljište plati kreditom iz Prve banke i potom ga proda po desetostruko većoj cijeni unaprijed poznatom kupcu – Rašidovoj firmi Pionir investments.
Prema dokumentaciji tužilaštva dio novca od prodaje zemljišta Rašidu, 1,3 miliona od ukupno 3,5 miliona eura, uplaćen je Šarićevoj kompaniji Durabilly LLC koju zvanično vodi Predrag Milosavljević. Milosavljević je u Srbiji gonjen zbog pranja novca kao saradnik Šarića. Kompanija Durabily LLC pominjala se i kao jedna od firmi preko kojih je Šarićev klan prao novac u podgoričkoj Hipo Alpe Adria banci, u vrijeme kada je bankom upravljao ministar poljoprivrede Petar Ivanović, inače Šarićev saputnik na bijegu za Ženevu. O tom letu i sumnjivim transakcijama preko Hipo Alpe Adria Banke Monitor je prvi detaljno pisao.
Novac od prodaje zemljišta na Košljunu je Šarićevoj kompaniji Durrabilly LLC uplaćen zbog navodnih konsultantskih usluga u preprodaji opštinske zemlje na brdu Košljun.
Na proljeće ove godine pred specijalnom tužiteljicom Vido Rađenović svjedočio je da je tu uplatu od 1,3 milona eura (tada se nije znalo da je novac uplaćen Šariću) nadzirala Jelica Petričević, bivša direktorica Prve banke braće Đukanović.
Rađenović je tvrdio da je novac odmah nakon što je legao na račun njegove kompanije, uplaćen dalje bez njegovog znanja. ,,Poslije malo više vremena, zvala me je Lela Petričević i rekla mi je da će u Budvu da dođu neka lica. Rekla mi je da s njima treba da potpišem ugovor o konsultantskim uslugama i rekla mi je da je to vezano za ovaj posao o prodaji ove zemlje u Podkošljunu. Došli su jedan čovjek i jedna žena i ja sam taj ugovor potpisao”, kazao je Rađenović pred specijalnom tužiteljicom.
Zašto je novac od prodaje opštinske zemlje završio na računu kompanija Darka Šarića? O kakvim se uslugama Šarića oko prodaje zemlje na Košljunu zaista radi? Da li je Šarićev novac korišćen tokom same transakcije, pa mu potom vraćen? Na ta pitanja nema odgovora, jer tužilaštvo istragu u aferi Košljun ne vodi dalje od budvanske lokalne vlasti. Iako je očito da je u posao oko Košljuna uključen sami vrh.
Isto se u sudnici zapitao optuženi gradonačelnik Budve Lazar Rađenović. On je kazao da mu ,,nije jasno zašto se tužilaštvo zaustavilo na istrazi koja se odnosi na dva miliona, a nije nastavilo dalje sa istragom”, misleći na ostatk novca od prodaje, koji je, očito završio na Šarićevom računu.
Čitav posao prodaje opštinskog zemljišta je, prema svjedočenju Vida Rađenovića, on dogovarao sa Svetozarom Marovićem, potpredsjednikom DPS, i njegovim saradnicima, budvanskim čelnicima, s jedne strane, i sa druge sa upravom Prve banke braće Đukanović. Ugovor o prodaji zemljišta Rašidu je prema tvrdnjama Lazara i Vida Rađenovića pred sudom donijet na potpisivanje iz advokatske kancelarije Ane Kolarević, sestre premijera Đukanovića, koja je navodno zastupala interese kupca Muhameda Rašida. Kredit za njegovu kupovinu obezbijeđen je iz Prve banke braće Đukanović.
Vidu Rađenoviću to nije bila prva transakcija sa Familijom. On je iste, 2007. prodao zemljišni kompleks od 6.200 kvadrata u Miločerskom parku firmi San investment, iza koje stoji drugi premijerov prijatelj sa međunarodnih potjernica – Stanko Subotić Cane. Rađenoviću je Subotić, simptomatično, platio kreditom banke braće Đukanović u iznosu 2,1 miliona eura. Pošto Cane nije vraćao kredit, zemljište je završilo na listu nepokretnosti Prve banke, koja ga je oglasila za prodaju.
Ista Subotićeva kompanija uzimala je millionske kredite iz Prve, a za jedan od tih plasmana garant je bila Šariećva kompanija. U knjizi o Šariću, beogradskog novinara Stevana Dojčinovića, podsjeća se da dokumentacija Pr¬ve ukazuje da je Ša-ri¬će¬va kom¬pa¬ni¬ja La¬fi¬no trejd iz De¬la¬ve¬ra, bi¬la ga¬rant za kre¬dit kom¬pa¬ni¬ji San in-vest¬ment Stan¬ka Su¬bo¬ti¬ća u Prvoj. Radilo se o depozitu od preko 4,5 miliona eura kojim je Šarićeva kom¬pa¬ni¬ja u oktobru 2008. go¬di¬ne garantovala Subotićev kredit. Novinarka OCCRP Miranda Patrucić svojevremeno je, a nakon što je OCCRP objavio detalje o drugim transkacijama Šarića i Subotića preko Prve, javno upitala Subotića – zašto ga strane službe tretiraju kao člana klana Šarić zaduženog za pranje novca. Nije bilo odgovora.
Jedno je očito. Šarićeve kompanije su tokom 2007, i 2008. godine preko Đukanovićeve banke i Hipo banke, kojom je rukovodio Đukanovićev najbliži sradnik Petar Ivanović, i kroz transakcije sa Đukanovićevim prijateljima, u novčane tokove ubacile desetine miliona. Sve se to odvijalo bez znanja vlasnika banke i premijera?
Pri sklapanju ovih poslova banke nijesu poštovale Zakon o sprečavanju pranja novca, vlastita pravila, niti slijedile dobru bankarsku praksu. Tužilaštvo o svemu tome do danas nije povelo sveobuhvatnu istragu, koja bi vodila do vrha lanca odgovornih. Tužilaštvo nije reagovalo ni kada je Šarićeva Mat kompani sa Prvom bankom, u jeku Balkanskog ratnika, povlačila kredit iz Prve i nakon što joj je Centralna banka zabranila nove kredite.
Nijesu to jedine povoljnosti koje je Šarić imao u Crnoj Gori.
Njegovi saradnici imali su privilegovane aranžmane sa bivšom gradonačelnicom Kotora Majom Ćatović, kumom Ane Kolarević. Preuzeli su Luku Risan dok je na čelu Vlade bio Filip Vujanović, potpredsjednik DPS. Imali su privilegovane aranžmane sa pljevaljskom opštinom kojom je rukovodio Filip Vuković iz DPS. Vuković se tereti da je bez odluke lokalnog parlamenta eksproprisao oko milion eura opštinskog kredita parcele u Otilovićima – gdje je bila planirana gradnja velike cementare. Vuković je u ime opštine kupovao parcele koje prethodno od mještana nije uspio da otkupi Josif Mićković, Šarićev advokat. Budvanski čelnik DPS Boro Lazović poklonio je milionsku imovinu fudbalskog kluba Mogren Šariću. Premijer Đukanović, predsjednik DPS, nije ništa znao o tome?
,,U Crnoj Gori, što se politike tiče, veze Šarića dosežu do Mila Đukanovića i njegovih ljudi. U pitanju su veze preko Prve banke, davanja garancije Šariću za državljanstvo i poslova oko fudbalskog kluba Mogren”, kazao je nedavno za Monitor Stevan Dojčinović, autor knjige o Šariću. ,,Znamo da se Šarić u Crnu Goru sklonio nakon zaplene kokaina na jahti Maui u Urugvaju, kada su svi mediji počeli o njemu da pišu kao o najvećem narko dileru na Balkanu. Tu je najčudnije zbog čega mu je Crna Gora garantovala za državljanstvo iako su, uprkos tome što još nije bio optužen, agencije ove države bile upoznate sa Šarićevim aktivnostima”, podsjeća.
Mnoštvo je veza između Šarića i crnogorskog vrha. Od Pljevalja do Košljuna. Tužilaštvo o tome ćuti. Istrage se vode samo do direktora banaka i gradskih administratora. Oni iznad njih, koji odlučuju, zaštićena su vrsta.
Milena PEROVIĆ KORAĆ