Kada je devedesetih godina izbio žestok sukob između sada pokojnog Darka Ašanina, vlasnika kazina u hotelu Plaža u Herceg Novom, i jednog poznatog Crnogorca, malo ko je znao da se u pozadini svega zapravo radilo o sukobu Službe državne bezbjednosti Crne Gore i savezne bezbjednosne službe oko diobe plijena od šverca cigareta.
„Sukob je kulminirao ranjavanjem Darkovog tjelohranitelja, a duvanski lobi je kasnije to pokušao da smiri davanjem novca da ne bi došlo do osvete. Italijanske mafijaške organizacije Sakra korona unita, Kamora i kasnije protjerana Tarda nastavljaju šverc”, priča Monitorov izvor iz policije.
Prema njegovim riječima Ašanin odlazi u Beograd, jer je bio saradnik saveznog DB-a. U Beogradu je poslije nekoliko godina i ubijen pod nerazjašnjenim okolnostima.
„Ašanin je bio bliski rođak takođe u nerasvijetljenim okolnostima ubijenog saveznog ministra vojske Pavla Bulatovića”, podsjeća Monitorov izvor.
Prema procjenama njemačkih istražitelja, najveći šverc duvana preko Crne Gore odvijao se od 1993. do 2001. godine. Za to vrijeme u Crnu Goru je, prema našem policijskom izvoru, ušlo deset hiljada šlepera sa cigarama, koje su kasnije iz naše države nastavljale put prema zemljama Evropske unije. Ne računajući pri tome šverc cigareta avionskim putem, preko aerodroma u Podgorici, o čemu je Monitor pisao u prošlom broju.
Naš izvor iz policije tvrdi da je posao šverca cigareta preko Crne Gore bio najveći posao koji je italijanska mafija odradila u posljednjih trideset godina.
„Ako bi razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni jedne kutije marlbora bila samo dva dolara, organizatori šverca su samo na jednom kamionu zarađivali milion i po dolara. Razlika je bila mnogo veća. Tako je, na primjer, marlboro u Velikoj Britaniji prodavan za šest eura i osamdeset centi, dok mu je nabavna cijena kod švercera bila svega pedeset centi. Sada možete da steknete predstavu o tome kakve su bile razmjere toga šverca”, kaže ovaj izvor.
On procjenjuje da je ukupno prošvercovano cigareta u vrijednosti od oko jedanaest milijardi eura, od čega je tri milijarde pripalo mafiji.
Veliki posao zahtijevao je i najbolju i najstrožu ogranizaciju. Tako je u šverc cigareta za to vrijeme bilo uključeno oko četiri hiljade crnogorskih građana, od visoke politike do korumpiranih policajaca i distributera.
Italijanskih mafijaša koji su, nalazeći utočište u Crnoj Gori, učestvovali u švecu cigara, bilo je oko četiri stotine. Monitorov policijski izvor ponudio je kompletan spisak sa imenima devedeset članova posada italijanskih glisera, koji su prevozili cigarete preko mora iz crnogorske luke Zelenika i još stotinu dvadeset koji su na tom poslu radili iz Bara.
„Mauricio Kofa, Tadesko Đuzepe i Roberto Sanola – prva posada, Franćesko Sparko, Enriko Rispoli, Antonio Pagani, druga. Ćiro Armento, Nikolo Solaka, Antonio Luperti, Salvadore Luperti – treća posada. Četvrta, Antonio de Nikolo, Anđelo Rogoli, rođak dona Pina Rogolija, Teodore Vinduće. Peta – Masarao Đuzepe, Antonio Anđano, Antonio Taljente, Salvatore Taljente… i tako bih mogao da vam nabrajam svih dvjesta deset posada. Posade se nijesu mijenjale. Glisera je bilo i crnogorskih, ali su na njima radili isključivo Italijani”, otkriva naš policijski izvor.
Jedan gliser je mogao da primi od dvije i po do četiri tone cigareta. Gliseri su se kretali isključivo noću, dok su preko dana bili nesmetano usidreni u crnogorskim lukama Tivat, Zelenika, Kotor i Bar. Vožnja od Crne Gore do Barija ili Brindizija, gdje su cigarete preuzimane, trajala je svega četiri sata.
U to vrijeme u Italiji dolazi do rata unutar mafijaške skupine Kamora za primat u poslu sa cigaretama. Rat se vodio između Alfonsa Mocarele i porodice Konti. U sukobu, u koji su se uključile još neke mafijaške porodice, prevlast na ovim poslom, milijardama vrijednim, preuzeo je Mocarela.
Monitorov policijski izvor objašnjava da se novac od šverca cigara iz Crne Gore iznosio na Kipar i u Grčku, gdje su u Kiparskoj banci i Pirej banci postojali računi na razna imena. Tako je jedan crnogorski državljanin, kaže on, bio vlasnik računa broj 03854109703948, na kome je bilo 500 miliona maraka.
„Pare su na Kipar i za Grčku iznošene isključivo diplomatskom poštom. Od Zelenike i Bara prebacivane su helikopterima do Podgorice u pratnji naoružanih ljudi, odakle su u diplomatskim torbama putovale privatnim i državnim avionima”, tvrdi naš izvor.
Ovaj izvor takođe posjeduje i stavlja na uvid spisak svih aviona, sa oznakama i vremenom polijetanja iz Crne Gore prema Kipru i Grčkoj.
„Naravno da novac nije mogao svako da nosi. To su radili kuriri, čija se imena znaju”, kaže naš izvor.
Tako je, prema njegovim riječima, jedan kurir samo od 13. februara 1998. do 1. jula 1999. godine, u pedeset i četiri navrata, iz Podgorice na Kipar iznio 309.094.240 maraka. Drugi kurir od početka 1998. do marta 1999. godine u petnaest navrata prebacio je sto trinaest miliona i 480 hiljada maraka.
„Evropskim i američkim diplomatama je odavno poznato da je Crna Gora svoja diplomatska ovlašćenja koristila na ovaj način, pokrivajući mafijaške poslove koje su servisirali policija, carina i pravosuđe”, tvrdi ovaj policijski izvor.
Prema njegovim riječima dio računa duvanske mafije kasnije je sa Kipra i iz Grčke prebačen na Belize, a dio u Pirej banku u London. Novac se iz Engleske i sa Beliza vraćao opran u Crnu Goru. Na ovaj način oprano je svih deset-jedanaest milijardi eura.
Još jedan zanimljiv podatak: srpska Bezbjednosno informativna agencija (BIA) u akciji Balkanski ratnik zaključila je da je Darko Šarić za šverc droge koristio kanale iz vremena šverca cigareta. Novac je prao preko firme u Delavereu, u Sjedinjenim Američkim Državama. U istom gradu kroz tri firme – Brok aviejšn, Fort aviejšn i Wilov aviejšn, duvanska mafija je ranije kupovala avione za svoje potrebe.
Monitor je pisao o kakvim se razmjerama šverca radi, kao i da o tome najbolje svjedoči dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajna služba MI 6. U tom filmu se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji, Rusiji. U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljaju po cijeni od svega dvjesta hiljada eura, dok na tržištu Velike Britanije dostiže cijenu od dva miliona.
Naš nedjeljnik je u dvogodišnjem serijalu tekstova o prekograničnom švercu došao do saznanja da promet ilegalnih cigareta kroz Crnu Goru nikada nije prestao. Naravno, ne odvija se više u onom obimu kao devedesetih godina, kada je to bio najjači mafijaški posao na Balkanu. Ipak, još nije ispričana priča o tome ko je sve bio u toj velikoj balkanskoj mreži, koliko spletki, intriga, ubistava i krvi je bilo. Bilans može samo da se naslućuje, a Crna Gora je nezaobilazni dio te priče.
Šverc cigareta se, prema našem policijskom izvoru, danas obavlja preko Dubaija, za zemlje sjeverne Afrike, Bliski Istok i Aziju.
Tufik SOFTIĆ
( U narednom broju: Duvanskim putevima do Dubaija)