Ko zna za sebe, ne zna za druge. Narodna izreka glasi drugačije, ali ovako interpretirana vjerno odslikava ponašanje čelnika Crne Gore. Nedavno su ozakonili najnoviju privilegiju. Uoči nove godine parlament je usvojio Zakon o sprečavanju korupcije, po kojem će državni čelnici moći da se penzionišu kad to požele, a ne kao ostali zaposleni kad ispune dosta stroge propise o penzijskom i invalidskom osiguranju. Novi zakon je ograničenog dometa – važi samo za predsjednike države, Skupštine i Vlade. I to retroaktivno od 1992. godine.
Privilegovanu penziju po novom zakonu mogu da dobiju Milo Đukanović, sedmostruki premijer i jednom predsjednik Crne Gore, Ranko Krivokapić, Svetozar Marović, Filip Vujanović, Vesna Perović i Igor Lukšić. Njima može da se pridruži i Momir Bulatović, koji je bio predsjednik Crne Gore od 1990. do 1998. godine.
Zakon o privilegovanim penzijama izglasan je iako je Ustavni sud 2010. proglasio neustavnom odredbu o „državnim penzijama”. Prema članu 108 Zakona o sprečavanju korupcije, koji je sada usvojen u sklopu antikorupcijskog seta zakona da bi se ispunili za-htjevi iz poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU, za premijera, šefa države i predsjednika parlamenta ne važe uslovi iz Zakona o pen-zijsko-invalidskom osiguranju.
Podsjetimo da voljom poslanika DPS-a i SDP-a radnicima sa sjeve-ra Crne Gore, koji su ostali bez posla zbog stečaja, nije omogućeno da budu prijevremeno penzionisani. Većina u Skupštini, takođe u decembru, nije podržala predlog zakona DF-a, SDP-a, Pozitivne Crne Gore, SNP-a, BS-a i LP-a da se tim radnicima omogući da dobiju penziju. Nedostajao je jedan glas, pošto je dio poslanika Socijaldemokratske partije glasao protiv. Poslanici DPS-a i SDP-a nisu uvažili argumentaciju opozicije da su radnici sa sjevera dubo-ko ušli u šestu deceniju života, da nemaju gdje da se zaposle, niti mogu da prehrane porodice nadničarenjem.
Opozicija je glasala protiv predloženog zakona o antikorupciji, tvrdeći da se njime ne postiže ništa u borbi protiv korupcije. Džaba.
Vladajuća koalicija je krajem prošle godine izglasala i da policajac sa 40 godina života i 20 godina staža može da ide u penziju. Ostalim građanima ti su uslovi mnogo stroži – 40 godina radnog staža ili starosna granica od 67 godina života.
Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, prosječna „državna penzija” u Crnoj Gori prošle godine iznosila je 1.086, 17 eura, a prosjek ostalih 275 eura. Znači, tzv. državna pen-zija je za 811 eura veća od prosječne.
Najniža penzija u prošloj godini iznosila je 104 eura, a najviša gotovo 2.100 eura. Najvišu penziju prima samo jedan crnogorski građanin, saopšteno je iz Fonda PIO. Izdaci za penzije u prvih 11 mjeseci prošle godine iznosili su 351.380 000 eura, odnosno u prosjeku mjesečno 31.940.000 eura.
Finansijske privilegije za sebe i ministre poslanici su složno izglasali i prije šest godina. Odlučili su da pravo na penziju imaju poslije dva mandata i sa najmanje 20 godina radnog staža. Na osnovu zakona usvojenog 2008. godine, a koji je nakon dvije godine proglašen neustavnim, penzije su dobili i funkcioneri koji su od 27. decembra 1990. radili u državnim organima SRJ i državne zajednice. Bez obzira na odluku Ustavnog suda, oni i dalje tim penzijama pune novčanike.
,,Ako je prosječna visina penzije objektivni izraz opštih socijalnih i ekonomskih prilika u zemlji, onda visina privilegovane penzije dr-žavnih funkcionera ne smije nesrazmjerno odstupati od prosječne penzije”, navodi se u odluci Ustavnog suda.
Stoga su, po ocjeni suda, kako je Monitor već pisao, privilegovane penzije izrazito nesrazmjerne prosječnim penzijama u zemlji i nesa-glasne su sa članom 1 Ustava, koji Crnu Goru definiše kao građan-sku državu zasnovanu na principima demokratije, vladavine prava i socijalne pravde.
Odredbama, koje je Ustavni sud ukinuo prije četiri godine, kako se navodi u odluci, nije postignuta pravična ravnoteža između interesa društvene zajednice i vršilaca državnih funkcija. Što bi rekao Orvel -neki su jednakiji.
Neustavne penzije bivših funkcionera poreske obveznike godišnje koštaju preko 14 miliona. Pravnici tvrde da ih je nemoguće ukinuti zbog ustavnih normi koje sprečavaju zabranu jednom stečenih prava. Tako ispada da Ustav štiti stečeno neustavno pravo.
Veliki broj državnih penzionera i dalje je radno aktivan. Inače, predstavljanje građana u Skupštini jedan je od najplaćenijih poslova u državi. Prema prošlogodišnjim podacima, plata poslanika dostiže i 1.700 eura, pa neki uz rad u raznim odborima ,,zarade” i tri hiljade eura mjesečno. To građane godišnje košta oko 1.200.000 eura. Uz to, poslanici imaju dnevnice, plaćen prevoz, telefonske račune…
U Crnoj Gori blizu 79.000 građana prima socijalnu pomoć, više od 4.000 penzionera prima manje od 100 eura, a 45.000 penzionera manje od 275 eura, koliko iznosi prosječna penzija.
Poslanici su prije četiri godine htjeli da donesu novi zakon o zaradama državnih funkcionera kako bi i svojoj generaciji poslanika i ministara obezbijedili doživotno izdržavanje. Odustali su sredinom 2011. zbog javnih kritika. Sada je ta ,,nepravda” ispravljena.
U prvom turnusu među privilegovanim našao se i jedan broj izvođača radova tokom takozvane antibirokratske revolucije, a sada i glavni kreatori onog što se u Crnoj Gori zbiva u protekle dvije i po decenije i koji su na vlast došli zahvaljujući toj revoluciji. Dakićevci, udarna snaga AB revolucije i dalje, kao i većina crnogorskih građana, žive u bijedi i godinama uzaludno traže svoja prava na protestima ispred zgrade Vlade, kada im to dozvole oni za kojima su 1989. krenuli u bolju budućnosti i slavili ih kao ,,mlade, pametne i lijepe”.
Bumerang ponekad pogodi i onog koji ga baci.
Neustavne državne penzije političara
Političari koji su pravo na državne penzije stekli neustavnim Zakonom (prema nepotpunom spisku, jer Monitor prošle godine nije uspio da od državnih organa dobije kompletnu listu uživalaca državnih penzije): Novak Kilibarda (NS), Omer Adžović (DPS), Radovan Bakić (DPS), Smajo Šabotić (DPS), Miodrag Živković (LSCG), Ramo Bralić (SDP), Ranko Kadić (SNS), Asim Dizdarević (DPS), Radoje Kontić (DPS), Danilo Vuksanović (DPS-SNP), Radoman Gogić (SNP), Harun Hadžić (SDA), Dejan Drobnjaković (SNP), Hasan Kurtagić (DPS), Branko Perović, Žarko Rakčević (SDP), Slavko Perović (LSCG), Radenko Bošković (SNP), Dragan Braunović (SNP), Branko Bujić (SNP), Miloš Bojović (SNP), Želidrag Nikčević (SNS), Pavle Čukić (NS), Ilija Darmanović (SRS), Ranko Đonović (LSCG), Vujadin Đuričanin (SNP), Dragiša Dožić (SNP), Šćepan Dragović (SNP), Đorđe Džuverović (DPS), Ljubo Glušac (NS), Božidar Ivanović (DPS), Gojko Janković (SNP), Čedomir Vračar (NS), Dejan Vučićević (NS), Dejan Vučinić (LSCG), Stanka Vučinić (LSCG), Budimir Dubak (NS), Vuksan Simonović (SNP), Srđa Božović (SNP), Predrag Drecun (NS), Savo Parača (DPS)…
Veseljko KOPRIVICA