Pravi će umjetnik uvijek da stvara, bez obzira na okolnosti i ograničenja koja ga sputavaju. Velike ideje nije bilo, bila je samo potreba da se zabilježi jedan trenutak koji je uticao na naše živote.
Nikola Polić uplovio je u svijet filma još kao tinejdžer. U svom prvom filmu Nevidljive iz 2010. godine otkrio je priču o životu seksualnih radnica sa beogradskih ulica. U svojim filmovima istražuje različite marginalizovane grupe, pojedince koji su najčešće mladi ljudi u potrazi za identitetom i svojim mjestom u društvu.
Diplomirao je i magistrirao filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Radi kao režiser, montažer i video umjetnik. U proteklih deset godina Nikola je vrijedno radio te su se nizali naslovi: Zid/Mur, Jedini, Mogu sam, U mreži, Glasovi sećanja, Organizmi, Vodi me. Filmovi su prikazivani na mnogim festivalima gdje su i nagrađivani. Njegovo novo ostvarenje Povratak kući je početkom ovog mjeseca crnogorska publika mogla da pogleda na 14. UnderihillFestu u okviru selekcije 7 kratkih, gdje je i dobio specijalno priznanje žirija.
U obrazloženju, žiri sastavljen od studenata, je istakao da je specijalno priznanje žirija dodijeljeno filmu Povratak kući, autora Nikole Polića, koji je period izolacije predstavio kadrovima ograničenog pogleda sa prozora, zvukovima svakodnevne rutine u četiri zida i tekstom duboko ličnih razmišljanja.
MONITOR: Kako navodi žiri 14. UnderhillFesta, posebnost filma ,,Povratak kući“ prepoznali su u iskrenosti pri donošenju teme koja je, iako vezana za specifičan protekli period, u istoj mjeri prisutna i danas, a podstiče na razmišljanje da li povratak kući zapravo predstavlja povratak samom sebi. Volio bih da nam na početku kažete o samoj ideji i nastanku filma?
POLIĆ: Pravi će umetnik uvek da stvara, bez obzira na okolnosti i ograničenja koja ga sputavaju. Velike ideje nije bilo, bila je samo potreba da se zabeleži jedan trenutak koji je uticao na naše živote. Izolovan u svom stanu bez televizora i praćenja vesti, posmatrao sam samo ljude koji su se pojavljivali ispred moje zgrade. Realno ne zvuči zanimljivo. Ali u dokumentarnom filmu su baš ta promatranja i razmišljanja o životu, vremenu i bivstvovanju priprema za lov na veliku ribu. Tako bih ukratko opisao nastanak ovog filma.
MONITOR: Koliko ste vremena proveli u istraživanju i pripremi za film, kako je tekla realizacija, snimanje?
POLIĆ: Dvadeset sedam dana je trajalo snimanje filma. Koncept je bio krajnje jednostavan. Veliki trokrilni prozor i umetnik pored njega. Na kraju sa vizuelnog aspekta film broji samo nekoliko scena koje značenje dobijaju kroz poruke u vidu teksta koje beleži još jedan umetnik. To su pocepani i slomljeni delovi sećanja koje sam dobio od dramaturga Dejana Prćića, njegovi isečci iz dnevnika u narativnoj strukturi govore o umetniku koji pokušava da razume sebe, svoje želje, potrebe, strepnje i ambicije koje izmiču.
MONITOR: Period izolacije tokom pandemije predstavili ste kadrovima – pogled s prozora, zvukovima svakodnevne rutine, ali i tekstovima koji djeluju veoma lični. Koliko se razlikuje film od prvobitne zamisli?
POLIĆ: Dugo sam prolazio kroz tekst koji mi je Dejan poslao, ophodio se prema materijalu kao da sam vodio intervju sa njim. Bilo je dosta kompleksno odvojiti se od nekih delova koji uz sliku i zvuk nisu mogli da opstanu. Treći nivo filma, mogao bih reći, ogleda se kroz tretman zvuka na filmu i upravo tih svakodnevnih rutina koje ste primetili. Dizajner zvuka Antonio Andrić je umeo da razume i prepozna pravu čime je film dobio pravi ton – u našem junaku nemir tinja.
MONITOR: Šta je najbitnije da bi se priča ispričala u dokumentarnom filmu?
POLIĆ: Samo ljubav. Ukoliko volite ono što radite nema granica i publika to uvek oseti.
MONITOR: Vaši filmovi dobijaju nagrade na festivalima. Koliko je publika u Crnoj Gori, Srbiji ili regionu zainteresovana za ovu vrstu filmskog izraza?
POLIĆ: Publika ne pravi razliku između dokumentarnih i igranih filmova. Mislim da je u medijima dokumentarni film nepravedno zapostavljen i da bi kroz vreme to moglo da se poboljša. Ipak, odsustvo priče o dokumentarcima kroz medije ne utiče toliko na festivalsku publiku. Na nedavno održanom UnderillFestu svako veče tražila se karta više, publika je ovacijama pozdravljala ostvarenja i bila precizna i kreativna u razgovorima sa autorima istih. Ukratko, za dokumentarni film nema zime.
Miroslav MINIĆ
foto: Marko LACMANOVIĆ