Nakon cijepanja u Pozitivnoj i Socijalističkoj narodnoj partiji, krenulo je dijeljenje i u Demokratskom frontu, najozbiljnijem opozicionom savezu nastalom u Crnoj Gori nakon Narodne sloge. Front je bio više od koalicije dviju partija i jednog kluba, jer je kao i Sloga objedinjavao različito – Crnogorce i Srbe, independiste i unitariste, one za NATO i protiv, ljevicu i desnicu… Nekako je smirio najljuće ekstreme.
Front je odmah nakon osnivanja uzdrmao režim. Da je okupljanje različitih dobitna kombinacija, vidjelo se najbolje na predsjedničkim izborima, prvom velikom porazu Mila Đukanovića. Uprkos krađi i kupovini glasova, Miodrag Lekić je pobijedio. Vujanović je instaliran na prevaru. Svima je bilo jasno da opozicija ima većinu, da Đukanović vlada silom.
Lekić, glavni integralistički faktor, držao je Front na okupu sve dok vojvode i serdari nijesu progovorili opet onim anahronim jezikom kojim se širi razdor. I stvar je pukla – mogu sad Medojević i Mandić da pozivaju na opstanak saveza, ali to više nije isto.
Propaganda vladajućeg režima dobro koristi nesaglasja u opoziciji. Informer je uzletio, a u RTCG i Pobjedi trljaju ruke i analiziraju. Zaključuju kako je jedini pravi i siguran savez onaj u vlasti, pošto se eto opozicija raspada. U svim se tim pričama Đukanović predstavlja kao nesalomljiv. Dakle, kriminal na najvišem nivou sve je očigledniji – Svetovi milioni na tajnom računu, zaduživanja oko autoputa koja će plaćati i naši praunuci, dilovi oko Komibinata aluminijuma – a vođa sve jači.
Sjetite se samo posljednjih godina Miloševićeve vladavine. Srbija je tonula, a on je djelovao nepobjediv. Opozicija se gložila (samo iz Demokratske stranke nastalo je sedam, osam partija), a svađe među oponentima režima bile su često žešće nego one sa vlašću…
Ti sukobi Miloševiću su više od deceniju oslobađali prostor kojim se kretao, radeći šta je htio. Prošao je neokrznut uprkos hiperinflaciji, ratu, Srebrenici, bombardovanju… Ali, onog momenta kada su za jedan sto sjeli i Čanak i Koštunica, i Đinđić i Drašković, počeo je kraj. Nije ga mogla spasiti ni izborna krađa, ni specijalne snage. Podigla se i masa koja je toliko puta prije petog oktobra gubila nadu da su promjene moguće. Dakle, Miloševića nije mogao srušiti nijedan od njegovih zločina, nije bilo dovoljno samo da zemlja dodirne dno, već i da se oko promjena udruže.
I kod nas se evo već četvrt vijeka kreće Đukanović nekažnjen širokim putem na kojem kao da nema ozbiljnih prepreka. Zauzeo je sve poluge i prigrabio ekonomsku moć. Opozicija mu je pomogla, jer je često bila fokusirana na sopstveni parcijalni interes, brojanje osvojenih mandata, a ne na opšte dobro i promjenu sistema.
Crna Gora je jedina balkanska država u kojoj na demokratskim izborima nikada nije došlo do smjene vlasti. Od 1905, kada je uspostavljena ustavna monarhija pa do danas, mijenjala su se društvena uređenja i državni okviri, a smjene političkih elita su se dešavale jedino državnim udarima (1918), revolucijom (1945) ili unutarpartijskim pučevima (1989)… Naša zemlja ima ozbiljna ograničenja – autokratsku tradiciju i mali sistem lak za kontrolu.
U takvom sistemu Đukanoviću je bilo lako da deceniju i po duže nego njegov učitelj radi šta mu je volja. Više kao da ga i nije briga kad se otkrije kakva velika pronevjera u čijem je centru on, ili neko od njegovih.
Da parafraziramo Marksa, nije više stvar u tome kako se tumači suština Đukanovićevog poretka, već kako da se promijeni. Za početak ovi razbijeni opozicioni elementi, uprkos ličnim animozitetima i razlikama, trebalo bi kao što je uradio DOS u Srbiji, da sjednu i dogovore strategiju. Da vide širu sliku, a ne koliko će ko od opozicionog kolača uzeti. Razjedinjeni, mnogi ni cenzus neće proći. Ujedinjeni postaju sila. Nakon toga samo je pitanje tehnike kako će srušiti režim – protestima, organizovanjem izbora po novim pravilima, opštom neposlušnošću, maršom na institucije ili kombinacijom svih legitimnih metoda borbe protiv diktature.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ