Političari, kad su na vlasti, znaju da kažu: to što su svi nezadovoljni pokazuje da smo u pravu. A sada su nezadovoljni: zapošljeni i penzioneri, turistički radnici i izdavači knjiga i novina, podstanari, poljoprivrednici i sportisti. Biće da sve ide baš kako treba
Pohvalio se predsjednik Skupštine Crne Gore, nakon kvantitativnog proširenja izvršne i zakonodavne vlasti: „Ova parlamentarna većina može da donosi sve zakone, od izbornog do promjene Ustava”.
Nego, ono što može i ne mora uvijek da bude. Prijedlog zakona o Fondu Stan za sve, koji je predložila opoziciona URA, nije dobio potrebu podršku u parlamentu. Za su glasala 22 poslanika a njih 35 bilo je uzdržano. Suština predloženog bila je ideja da se, uz pomoć države, onima koji nemaju riješeno stambeno pitanje omogući kupovina stana po cijeni od, kako su izračunali predlagači, 900 eura po kvadratnom metru. Približno, u pola cijene.
“Odluka da se ne podrži ovaj zakon pokazuje potpunu neosjetljivost Skupštinske većine prema problemima sa kojima se suočava veliki broj podstanara u našoj zemlji“, saopštili su iz Udruženja podstanara Crne Gore. „Podsjećamo poslanike da se podstanari svakodnevno bore sa visokim troškovima zakupa, lošim kvalitetom stambenog prostora, nejasnim pravnim regulativama i nedostatkom podrške u rješavanju sporova sa stanodavcima. Ovi problemi nisu samo statistički podaci; oni predstavljaju stvarne živote i sudbine…“.
Potom je odbijen i prijedlog Demokrata, partije –članice vladajuće većine, da se izmjenama Zakona o putevima, stanovnicima barske opštine koji žive sjeverno od tunela Sozina (uglavnom u Crmnici) omogući besplatan prolazak kroz tunel. Tako bi do posla, doktora, škole, lokalne administracije… stizali bez troškova putarine. Za je glasalo 20 poslanika, a 23 su ponovo bila uzdržana.
U oba slučaja uzdržani su bili poslanici PES-a, najvećeg poslaničkog kluba unutar vladajuće većine, dok njihove kolege iz najvećeg opozicionog kluba u parlamentu nijesu ni prisustvovali sjednici. Da su bili protiv i jedni i(li) drugi, dalo bi se razumjeti. Ovako se može zaključiti kako su, još jednom, partijski interesi odnijeli prevagu nad javnim.
Crnogorska parlamentarna logika nalaže da je bolje problem ostaviti da traje, ako ne možete prigrabiti zasluge za njegovo rješenje. Tako barem, kad god on eskalira, možete optužiti drugu stranu kako neće ili ne umije. Ugroženim građanima obećati podršku i pomoć svoje partije. Pod određenim uslovima, podrazumijeva se. Pa ko se upeca.
Da vladajuća većina ipak postoji pokazalo je glasanje o izboru još jednog potpredsjednika parlamenta. Četvrtog. Sredinom avgusta, na vanrednoj sjednici parlamenta, biće izabran i peti. Za svakoga iz vladajuće većine po jedan. Uostalom, ako Milojko Spajić može imati Vladu sa 30+ ministara i potpredsjednika, zašto Andrija Mandić ne bi komandovao sa makar pola desetine/odjeljenja potpredsjednika. Nije ova zemlja toliko maena i siromašna da to zadovoljstvo ne može platiti.
A može valjati za turističku promociju i, kako se ono kaže, brendiranje Crne Gore. Neko je, čujemo, već obavijestio redakciju Ginisove knjige rekorda da je u Podgorici formirana, moguće, najbrojnija vlada na svijetu. Zamislite, bude li istinito, koliko bi takva reklama mogla valjati!?
Ne zaboravimo, nije tu riječ samo o prestižu, partijskom i ličnim. Potpredsjednik parlamenta, baš kao i ministar, ima službeno vozilo i vozača, sekretaricu, pravo da imenuje i zaposli savjetnike po svom/partijskom izboru. Sve će to neko da plati.
Dio dodatnih troškova Vlada namjerava pokriti povećanjem stope poreza na dodatu vrijednost na knjige i štampu, a dio uvođenjem akcize na vina. Koja bi, da usput pomenemo, mogla biti tri-četiri puta veća od one u Francuskoj. Možda je ideja alanfordovska: uzmi siromašnima i pomozi bogatima. Ili su vladajući evropljani prepoznali kako je čitanje luksuz. I potencijalna opasnost za njihovo trajanje. Pa su spremili glogov kolac za štampane stvari. Sami se, ionako, uglavnom oglašavaju na nekadašnjem tviteru. Ili preko TV Pink.
Sezona je u špicu, turista je manje, samo nema nikoga da to prizna i objasni – zašto? Jedni sumnjaju u visoke cijene, drugi u nesposobnost domaće avioindustrije da omogući dolazak platežnih turista. Sa druge strane, da je turista više, bilo bi još očiglednije da su ovdašnji turistički poslenici u sezonu ušli bez dovoljno radnika.
U Crnoj Gori, trenutno, postoji samo jedan fudbalski teren na kome se mogu igrati međunarodne utakmice. I taj jedan-jedini, zahvaljujući lokalnim vlastima u Glavnom gradu, nije onaj na stadionu Pod Goricom. Na njemu više nema trave. Makar za to nije kriv DPS.
Zoran RADULOVIĆ