Nesumnjivi spisateljski talenat Omer Tipura ispoljava knjigom stihova Pitanje. Potom, apatridski način života u Norveškoj je prouzrokovao stanku u njegovom stvaralaštvu. Zahvaljujući porodici i agilnosti izdavača Gariwo izvučen je iz dugogodišnje tame rukopis Tipurinog romana Testament. Objavivši ovu knjigu NVO Gariwo kao da je potakla pripremu i za izdavanje Tipurinog romana Lavov
Omer Tipura bio je pjesnik u duši. Rođen u Mostaru, školovao se u rodnom gradu i Beogradu. Radeći kao urednik u nekadašnjoj Prvoj književnoj komuni, a potom u mostarskom Informativnom centru, svoj nesumnjivi spisateljski talenat ispoljava najprije knjigom stihova Pitanje. Potom, u njegovom stvaralaštvu, barem što se javnog publiciranja tiče, nastupa svojevrsni muk. Apatridski način života u Norveškoj i izbivanje iz zavičaja zasigurno su ostavili trag, što je prouzrokovalo i stanku u Tipurinom stvaralaštvu.
Zahvaljujući porodici i agilnosti izdavača Gariwo izvučen je iz dugogodišnje tame rukopis Tipurinog romana Testament. Objavivši ovu knjigu nevladina organizacija Svetlane Broz kao da je, dodatno, potakla da se počne pripremati za izdavanje i Tipurin roman Lavov, svojevrsno poetizirana prozna saga o sudbini jedne obitelji, koja je u silnim seobama iz carske Rusije svoj dom našla u hercegovačkoj metropoli. Sigurno je da će i ovaj Tipurin roman pobuditi čitateljsku ali i kritičarsku pozornost. Jer, u romanu Testament, koji se kreće od stiliziranog krimića do realističkog, ludičkog i fantastičnog, ovaj je pjesnik pokazao imponirajuću imaginaciju.
Kao student beogradskog Univerziteta zasigurno je ovaj talentirani mostarski pjesnik i pripovjedač, nevjerojatno lucidan u ovovremenom smislu, drugovao i sa književnim slojevitostima Miloša Crnjanskog, osobito sa Seobama i nevjerojatnim, u južnoslavenskim književnostima po mnogo čemu jedinstvenim djelom Kod Hiperborejaca, pa je njegov roman Lavov, na suptilan način povukao sokove književnog apatridstva, storije koja je čudnim putovima rasejanja došla na obale Neretve nekim svojim krakom…
Ali, superiorni talenat Tipura je, kao i prosvjetljenja romana toka svijesti demonstrirao na listinama guste i po čitatelje rijetko uznemirujuće proze svog Testamenta.
Svojevrsnu hermetičnost ove prozne tkanice opravdavaju njeni postamenti priče, koja duguje psihološko-emotivnoj platformi iz koje autor izvlači konzekventnost lapidarnosti, ali i čudnu orkestraciju stanki i tišina, što nastanjuju ovu začudnu pripovjedost, koja je do te mjere svoja, da sam siguran da nije samo stvar lektirske inspiracije, a nema ni slične sljednike među suvremenim bosanskohercegovačkim prozaistima…
Proza, koja tek očekuje uknjiženje, danas tako asocirajućeg naziva Lavov, svjedoči da je pri imaginiranju ove obiteljske sage Tipura koristio obrasce poetiziranog romana, sa rijetkim rafinmanom ispoljenim u gradnji preciznih i suptilnih odnosa među likovima.
Omer Tipura i nakon prerane smrti u dalekoj Norveškoj svojim proznim ostvarenjima obogaćuje povijesnicu bosanskohercegovačke književnosti.
I kako je, svojedobno, Ivan Fogl u svojoj recenzentskoj bilješci pronicjivo otkrivao književni modernitet ovog sljedbenika Ćorovića, Jakovljevića i drugih mostarskih prozaista, tako danas zahvaljujući najbližim srodnicima i Gariwu Omer Tipura biva nezaboravljen, već uskrsnut u svojoj literarnoj aktualnosti i modernitetu svojih stilskih postupaka.
Gradimir GOJER