Kao najveće probleme sa kojima se suočavaju vlasnici malih i velikih biznisa u Crnoj Gori ,izdvajaju neefikasnost javne uprave, političku nestabilnost, sivu ekonomiju i nedostatak radnika. To im uvećava troškove, ometa širenje poslovanja i oduzima vrijeme
Sjajne vijesti u Briselu, pohvalio se predsjednik države nakon samita EU-Zapadni Balkan. “Međuvladina konferencija Crna Gora – EU, nakon dvije godine, može biti održana već naredne sedmice. Političkom konsolidacijom u zemlji i istrajnom međunarodnom aktivnošću, uspjeli smo da otključamo evropske integracije Crne Gore”, poručio je Milatović. Uz poruku: “Reforme se isplate”.
Iz kuće gledano, stvari izgledaju dosta drugačije.
Dok se Predsjednik diči „istrajnom međunarodnom aktivnošću“, ponovo je aktuelizovana tema o, praktično, zamrloj diplomatiji Crne Gore. Nemamo imenovane šefove diplomatskih misija pri UN i NATO, kao ni još tri četvrtine ambasadora u postojećim diplomatskim predstavništvima najvećeg ranga. Od Vašingtona, Londona, Bona, Rima, Zagreba, Sarajeva, Beograda, pa sve do Pekinga.
To što predsjednici države i vlade dolaze iz iste partije, koju su ne tako davno zajedno osnovali, za sada se ne pokazuje kao olakšavajuća okolnost za demontažu unutrašnjih barijera u postupku izbora novih ambasadora. Doduše, makar nema međunarodnih skandala kojima smo, na planu vanjske politike, svjedočili tokom mandata Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića.
Televizijsko svjedočenje Vesne Medenice i nastupi pojedinih predstavnika GP URA i PES-a iz zakonodavne i izvršne vlasti u parlamentu, navode da se zapitamo šta i za koga rade ovdašnje obavještajne službe. Osim što služe onima koji su na vlasti, po cijenu kršenja zakona. Tako nastaju privatne arhive o onima koji su se „upecali“ na mjerama tajnog nadzora. Može valjati u nekom momentu neprastane borbe za dolazak i opstanak na vlasti, a može biti i za podjelu pripadajućeg materijalnog udjela u toj raboti. Ili, kao što izgleda u slučaju bivše Vrhovne državne tužiteljke i predsjednice Vrhovnog suda, za odbranu sopstvenog lika i (ne)djela nakon silaska sa trona nekontrolisane moći.
Kada god pomislimo da smo sve loše već čuli i vidjeli, ispostavi se da ima još.
Jedva da nas je, zato, iznenadila informacija o grupi podgoričkih popisivača (njih 16, za sada) koji su na terenu koristili piši-briši olovke. Potom su, makar neki od njih, mijenjali podatke dobijene u domaćinstvima koja su popisivali. Iako broj sumnjih popisivača nije veliki, njihovo postojanje čini opravdanim napore da se kontrola popisnog procesa podigne na nivo koji uveliko prevazilazi standarde normalnih zemalja. Kao što i pokazuje da je neko planirao da falsifikuje prikupljene podatke. Čekamo nove detalje o razmjerama, ali i o organizatorima, te „operacije“.
U sjenci prijedloga budžeta za narednu godinu i priče o tome ko će njegovom raspodjelom dobiti više nego do sada a ko manje od najavljenog ili propisima predviđenog, ostali su oni koji taj budžet treba da napune sa više od 2,7 milijardi eura.
Anketa rađena među kompanijama – članicama Unije poslodavaca, pokazala je da samo dva odsto anketiranih iz oblasti građevinarstva i trgovine nekretninama i 11 odsto onih kojima je poljoprivreda osnovna djelatnost, naredne godine očekuju bolje rezultate od ovogodišnjih. Ukupno, nešto više od trećine od preko 200 anketiranih preduzeća očekuje bolju 2024. godinu. Ostali su na oprezu.
Kao najveće probleme sa kojima se suočavaju, vlasnici malih i velikih biznisa u Crnoj Gori izdvajaju neefikasnost javne uprave, političku nestabilnost, sivu ekonomiju i nedostatak radnika. To im, kažu, uvećava troškove, ometa širenje poslovanja i oduzima vrijeme.
Iz skoro devet od 10 anketiranih preduzeća smatraju da javna uprava ne radi dovoljno efikasno. Svako peto se, tvrde, tokom prošle godine susrelo sa situacijom da je od njih traženo ili očekivano mito. Više od polovine preduzeća iz sektora građevinarstva i nekretnina ukazuje da korupcija utiče na njihov posao. Skoro pa svaka druga anketirana kompanija potvrđuje da u njihovoj branši postoje monopolističke prakse, dok više od polovine cijeni da se u osnivanju susrijeću sa nelojalnom konkurencijom i rivalima iz zone sive („neformalne“) ekonomije…
Da bi imali bilo kakve koristi od sjajnih vijesti iz Brisela, moramo se potruditi da ove domaće budu makar malo bolje. Načina ima.
Zoran RADULOVIĆ