Nastavi li Vlada ovako, Crna Gora bi mogla ostati mjesto u kojem je partijska knjižica preča od sposobnosti, o gdje vlast vlada bez zakona o skupštini i zakona o vladi. Padne li Vlada, pada i Sporazum u kome je pobrojano ono što je kao vrijednost naslijeđeno od bitke za Crnu Goru devedesetih
Dobili smo budžet za 2021. (konačno) i Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, a ostali bez ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava i kvoruma u Skupštini. Pošto se bojkotu sjednica parlamenta od strane opozicionog DPS pridružio i vladajući DF. To bi, u najkraćem, bio siže sjednice Parlamenta, završene prošle nedjelje (četvrtak).
Dodatno, moralo bi se pojasniti da su navedene odluke usvojene glasovima dvije različite parlamentarne većine. Za budžet, bez amandmana Ministarstva finansija o refinansiranju kredita uzetog od kineske Exim banke, glasao je 41 poslanik vladajuće koalicije, koja možda više i ne postoji, uz jedan glas iz redova opozicije. Za Rezoluciju o Srebrenici glasalo je 55 poslanika – kompletna opozicija i više od trećine parlamentarnih predstavnika vladajuće većine. Podrška za smjenu Vladimira Leposavića našla se negdje između (43 glasa, uglavnom opoziciona). Onda se DF naljutio, uzeo loptu i napustio igralište.
Tako smo se ponovo našla u središtu regionalne pažnje. Jedni su tugovali nad izdajom srpske Sparte, predlažući različite kazne za nepodobne poslanike i vaskoliku Crnu Goru. Od ekonomskih sankcija do izolacije i izgona. Drugi su zahvaljivali zbog, ovog puta nedvosmislene, osude zločinaca koji su pravosnažno osuđeni za genocid u Srebrenici i iskazanog poštovanja prema žrtvama svih zločina počinjenih na prostoru bivše Jugoslavije. Nudili podršku. I pomalo zavidjeli zbog, bezmalo, dvotrećinske većine kojom je crnogorski parlament usvojio tekst Rezolucije čijem su sadržaju doprinijeli predstavnici i vlasti i opozicije, makar na momenat kadri da prevaziđu nacionalne, vjerske i političke razlike.
Može biti da su nas i jedni i drugi – precijenili. Još je u Crnoj Gori previše onih koji sanjaju snove o velikoj Srbiji/srpskom svetu u kome bi se pripadnici jedne nacije i vjere pozivali na bogomdano pravo da odlučuju o svojim i tuđim sudbinama. Makar to podrazumijevalo slavljene i slijeđene autora i izvođača srebreničkog genocida i ostalih masovnih zločina. I još je premalo onih drugih, spremnih i sposobnih da promisle i progovore o zločinima i zločincima i u ovoj našoj, crnogorskoj, kući. A imali bi o čemu.
Nego, ovonedjeljna pitalica glasi: Može li vladajuća koalicija i njena Vlada, dogovarana pod nadzorom velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve, preživjeti međusobne optužbe za navodno antisrpstvo. Iza kojih, uglavnom, stoji želja za dodatnu preraspodjelu stečenog plijena (vlasti). Ili će otići u istoriju upamćena po ljudskom i građanskom iskoraku koji nije inicirala. Nego mu se pridružila, takoreći, u samoodbrani. Svjesna da takav postupak ne odobrava dobar dio aktuelne većine čijim glasovima je u decembru formirana Vlada.
O težini našeg udesa svjedoči to što su neki, plašeći se mogućih alternativa, spremni da bespogovorno trpe izvršnu vlast predvođenu premijerom koji nam se predstavio tvrdnjom da nije političar i da o politici zna jako malo. A mi mu, kao najjaču preporuku, uzeli to što o njemu ne znamo ništa. Za razliku od potencijalnih konkurenata, o kojima odavno znamo dovoljno. Tačnije previše.
Loše su se otvorile karte. Opstane li i nastavi ovako da vlada kabinet Zdravka Krivokapića, Crna Gora bi mogla ostati samo jedan od mogućih svjetova u kojima je partijska knjižica preča od sposobnosti. Mjesto gdje vlast vlada bez zakona o skupštini i zakona o vladi. Gdje u korupciju, kriminal i nepotizam ogrezli glasnogovornici DPS „pružaju ruku saradnje“ onima koje su građani glasali u nadi da se stvari mogu postaviti na drugačiji način. Zato što se više ne plaše obećanih zakona o lustraciji i oduzimanja i oporezivanju nezakonito stečenog imetka. Pošto su shvatili da se tih propisa boje neki iz nove vlasti.
Padne li Vlada Zdravka Krivokapića, pada i Sporazum u kome je, na pola stranice, pobrojano ono što je kao vrijednost naslijeđeno od bitke za Cnu Goru devedesetih. I što je u svoj program kasnije, na svoj način, uključila i DPS. „Resetovanje na nulu“ stvara novu priliku onima koji se rugaju tuđim žrtvama, prijete građanistima. Sve gledajući kako da uzmu ono za što su se, kažu, decenijama borili. Vlast. I Crnu Goru kao plijen.
U tom međuprostoru priliku vreba i DPS. A sve je manje snage i volje da ih, sve skupa, nosimo na plećima. Zato, nešto mora pasti.
Zoran RADULOVIĆ