Naknade za majke sa troje i više djece razmatraće vladin ekspertski tim, žene koje su to pravo ostvarile za iduću sedmicu najavile su nove proteste. To je trenutni presjek stanja oko propisa koji je nepravedno napisan, nepravedno primijenjen i sad se nepravedno prava proistekla iz njega smanjuju, možda i ukidaju. Čitav posao je tako traljavo urađen da su se na svakom koraku nepravde samo množile. I još se množe.
Namjera je na početku, najvjerovatnije, bila dobra. Sredinom 2015. Skupština Crne Gore je usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti kojima je majkama sa troje i više djece dato pravo na doživotnu mjesečnu naknadu. U zavisnosti od toga imaju li 25 ili 15 godina radnog staža, ili su na evidenciji Zavoda za zapošljavanje bile 15 godina i imaju li troje ili četvoro djece doživotna mjesečna naknada utvrđena je na iznos od 70, odnosno 40 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori. U parama: 336 odnosno 192 eura. Nije bilo pravo, vrištalo je od diskriminacije. Šta sa majkama koje nijesu rodile ,,dovoljno” djece, šta sa ženama koje nijesu mogle da rode, šta sa očevima koji su djecu odgajili i tako redom. Nikad se nije čuo jasan odgovor na pitanje zašto neko ko je 15 godina jednom mjesečno govorio ,,Dobar dan” u Zavodu za zapošljavanje i kompletno svoje vrijeme mogao da posveti svojoj djeci treba da bude privilegovan u odnosu na nekoga ko skapava radeći za 300 eura i lomi se kako bi stigao da brine svojim potomcima kojih, za nevolju, ima samo dva komada.
Bližili su se izbori, jednima je dobro došlo da „velikodušni” zakon usvoje, drugima da ga gunđajući primijene. Za su glasali opozicioni i poslanici Socijaldemokratske, Bošnjačke i Liberalne partije, protiv je bila Demokratska partija socijalista. Mlako.
Ni vlast ni opozicija nijesu pokazale javnosti računicu, koliko žena će dobiti pravo na naknadu, niko nije imao pojma koliko će to da košta. Ni otprilike.
Kad su žene počele da se prijavljuju za ostvarivanje, tad već zakonom garantovanog, prava zaškripalo je na sve strane. Redovi pred centima za socijalni rad, haos u evidencijama Zavoda za zapošljavanje. Nekome je falila godina staža, nekome koji mjesec na birou, poneka od žena vajkala se što nije rodila i četvrto dijete, jer bi joj po godinama staža koje je stekla, naknada pripala sa četvoro, ali ne i sa troje djece. Najupornije su se bunile majke iz Rožaja kojima su „nestala” dokumenta iz poslovnice Zavoda za zapošljavanje.
Vlada je pripominjala da su naknade za majke prevelik teret za državni budžet, za ozbiljan korak odlučila se, naravno, tek poslije izbora.
Prema podacima Svjetske banke do kraja novembra 2016. pravo na naknadu dobilo je 21.444 že¬na. Na sajtu Ministarstva rada i socijalnog staranja objavljeno je po osnovu rođenja troje i više djece u februaru isplaćeno 4.911,603 eura.
Glanc nova Skupština, bez opozicije, usvojila je nove izmjene zakona kojima su naknade za majke sa troje i više djece, sa 336 smanjene na 264, odnosno sa 192 na 144 eura. Simpatičan detalj je da su poslanici Bošnjačke partije i Liberalne stranke glasali i za naknade i za njihovo smanjivanje.
Prošle sedmice nekoliko hiljada majki koje su ostvarile pravo na naknadu dva dana i jednu noć je ispred vlade protestvovalo tražeći ukidanje propisa kojim su naknade smanjene. Stigle su iz svih krajeva Crne Gore. Kordoni policije ponovo su bili pripravni. Snage reda u jednom trenutku oštro su se suprotstavile pokušaju da se dio žena koje su konačile pred vladom opskrbi ćebadima. Poslije su popustili. Mrvicu je, taktički, popustila i vlada pa su ženama obećali da će uskoro biti pozvane na razgovor sa predstavnicima vlade. Razišle su se.
Premijer Duško Marković u međuvremenu je poručio da će Vlada teško povući odluku o smanjenju naknada, te da će pokušati da to nadoknadi preko drugih modela socijalne politike, kao što su dječji dodatak ili posebne naknade za treće i četvrto dijete.
Za svaki slučaj, premijer je napomenuo i da protestom upravljaju poslanici Demokratskog fronta. Objašnjavajući otkud političari na njihovom skupu, predstavnice majki su kazale da su na proteste pozvale poslanike koji su zakon izglasali. Teško ovdje prolazi logika.
Protesti majki troje i više djece su tokom vikenda organizovani i u nekoliko gradova na sjeveru. Jedna od učesnica protesta u Kolašinu Darija Begović je kazala da je laž da majke organizuje DF. ,,Nećemo više trošiti energiju pravdajući se Vladi, oko toga da li nas i ko organizuje. Istina je da ste nas vi, ne poštujući Ustav i zakone Crne Gore, ujedinili i organizovali”.
Provladini mediji su pumpali priču o ekspertskom timu vlade koji se sprema da predloži, ne smanjenje, nego ukidanje naknada za majke. ,,Strani partneri” poput Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, kažu, insistiraju na tome. To treba da svakoga u Crnoj Gori impresionira.
Vaspitno valjda, majke su držali u neizvjesnosti do srijede, kada je sastanak sa vladinim zvaničnicima naprasno zakazan i održan. Sa predstavnicama Koordinacionog odbora majki razgovarali su potpredsjednik vlade Milutin Simović, ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić i ministar finansija Darko Radunović.Trajalo je više sati, rezultati su mršavi.
,,Ponudili smo da jedan predstavnik odbora koji predstavlja korisnice naknada uzme učešće u radnoj grupi koja je ovih dana započela rad na izmjeni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti”, kazao je Purišić.
Predstavnica Koordinacionog odbora, Željka Savković objasnila je da bi ekspertski tim radio na ,,kategorizaciji” majki koje su ostvarile pravo na naknadu. ,,Obećavaju da naknade neće biti ukinute, ali su bili obećali i da neće biti smanjene. Sve to uzimamo s rezervom. Protesti se nastavljaju”.
Kad sad ekspertski tim krene da razvrstava majke lako se može roditi još nepravde. Cilj vlasti je jasan – „kategorizacija” treba da posluži za razbijanje ozbiljne socijalne grupacije sklone pobuni u kakvu su se majke sa troje i više djece pretvorile.
Ustavni sud nije razmotrio ni prvobitnu tužbu da je zakon diskriminatorski, niti novopristiglu da se njegovom izmjenom ukidaju stečena prava koja se ne smiju dirati.
Bio bi red da i vlast i Ustavni sud imaju na umu kako je prije nekoliko godina ta institucija proglasila neustavnim zakon prema kojem su poslanici mogli da dobiju penziju nakon „odslužena” dva mandata. Zakon je ukinut, već dodijeljene penzije su ostale.
Akcija za ljudska prava u pismu premijeru Markoviću tvrdi da je zakon koji smanjuje doživotne naknade za majke protivan Ustavu Crne Gore i međunarodnim standardima ljudskih prava. Ukazuju da se, osim što je smanjena, naknada više ne zove „doživotna”, te da njena visina više nije vezana za prosječnu zaradu, već su utvrđeni fiksni iznosi. HRA, ukazujući na praksu Evropskog suda za ljudska prava objašnjava da bi se u slučaju procjene pravičnosti smanjenja naknada uzimao u obzir i životni standard osobe koji se na ovaj način ugrožava, odnosno kvalitet njenog života. Ovako smanjene naknade od 264 eura, odnosno 144 eura, predstavljaju iznose ispod prosječne penzije od 276 eura odnosno iznos koji je neznatno viši od najnižeg iznosa penzije – 122 eura.
Finansijski sistem i fiskalnu konsolidaciju u ovoj zemlji ruši dvadesetak hiljada žena kojima je obezbijeđeno pravo da dobijaju, realno, jadne pare. Ipak, postoji još jadnija računica. Za socijalna davanja – materijalno obezbjeđenje porodice, dječije dodatke, korisnike porodiljskog odsustva, tuđu njegu i pomoć, invalidnine, putne troškove invalida, izdržavanje štićenika u domovima, korisnike materijalnog obezbjeđenja boraca pogrebne troškove korisnika materijalnog obezbjeđenja i još nekoliko manjih stavki – država je prošlog mjeseca potrošila oko pet i po mliliona eura. Za naknade za majke blizu pet. Nije lako rasporediti sirotinju.
Usput, ovih dana je objavljeno da sto privatnika za poreze duguje 63,6 miliona eura.
Miloš BAKIĆ