U Crnoj Gori ne postoji zakonska odredba, niti kodeks kojim bi se stalo na put zapošljavanju u državnim organima i institucijama, bliskih srodnika, kumova ili drugih osoba, povezanih sa javnim funkcionerima. Kada je Vlada radila Strategiju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala 2010-2014, preskočila je nepotizam. Iz Evropske komisije su upozorili da Crna Gora nije prepoznala nepotizam kao pojavni oblik korupcije.
Iako nepoznat na papiru, nepotizam u životu odlično funkcioniše. O njemu najbolje svjedoče dojučerašnji istomišljenici.
Ostavku ulcinjskog šefa DPS-a u Ljora Nrekića tražilo je nedavno preko 60 članova ove partije u tom primorskom gradu. Iznijeli su brojne činjenice o njegovom bogaćenju i nepotizmu.
,,Predsjednik opštinskog odbora obezbijedio je sebe materijalno i finansijski. Njegova kćerka i sin nisu čekali ni dana na ZZZCG, već su isti tren zaposleni i to kćerka kod oca u Elektrodistribuciji u Ulcinju, dok sin odrađuje pripravnički staž u Centru za socijalni rad”. Članovi DPS-a iz Ulcinja su pisali i šefu partije Đukanoviću i navodili da zakone državne i partijske ne krši samo Nrekić već i ,,direktori Srednje mješovite škole Bratstvo-jedinstvo, osnovnih škola Maršal Tito, Boško Strugar, Marko Nuculović i Bedri Elezaga, kao i Niže muzičke škole, koji zapošljavaju članove svoje uže porodice, kao i članove drugih partija, ne vodeći računa o zapošljavanju nezaposlenih članova naše partije”.
Lom izazivaju i unutarkoalicione razmjene vatre. DPS je Upravnom sudu podnio tužbu protiv koalicionih partnera na državnom nivou SDP-a i Bošnjačke stranke. Razlog otkazi 34 DPS-ovaca u Opštini Rožaje, nakon što je vlast preuzela koalicija SDP-BS.
Iz DPS-a kažu da je na mjesto njihovih, nova vlast zaposlila svoje članove, pa dodaju: ,,Većina tih radnih mjesta ne bi morala imati bilo kakvu funkcionalnu zavisnost od partijske, odnosno stranačke pripadnosti”. Ne bi, ali je imala i ima.
Bivši predsjednik Opštine Rožaje Nusret Kalač ocijenio je da se radi o političkom revanšizmu. Iz Bošnjačke stranke su mu odgovorili spiskom: Nusretov brat Hajran je direktor Doma zdravlja, njegov drugi brat Ramo je bio na rukovodećem mjestu u Gradskoj biblioteci, a treći brat je primao platu u Gradskom zelenilu. Za svog mandata zaposlio je i snahu, suprugu, sinovca, sestru, sestrića…
Vrijeme ne stoji. Sada iz DPS-a optužuju koaliciju SDP-BS, što nastavljaju njihovu praksu: za vršioca dužnosti direktora biblioteke imenovana je Fetija Kurtagić, supruga predsjednika SO Huseina Kurtagića. Safet Dacić, šurak predsjednika Opštine Ejupa Nurkovića vršilac je dužnosti u preduzeću Vodovod i kanalizacija. Šurak potpredsjednika Vlade i predsjednika BS Rafeta Husovića, Ismet Kalač postavljen je za šefa kabineta predsjednika Opštine. Na čelo Vatrogasne jedinice postavljen je Sead Hasić, bliži gradonačelnikov rođak…
I u susjednom Plavu, funkcioner SDP-a Enes Drešković optužio je svog koalicionog kolegu iz DPS-a Husniju Šabovića da je u državnom preduzeću Nacionalni park Prokletije zaposlio zeta i majčinog ujaka.
Opštine Rožaje i Plav, su pored Andrijevice i Berana razglednice crnogorskog siromaštva. U njima je broj korisnika socijalne pomoći veći od broja zaposlenih. U Rožajama na 2.598 zaposlenih ima 6.318 korisnika socijalne pomoći, dok u Plavu ima 1,3 hiljade radnika, a 3,7 hiljada penzionera i korisnika socijalne pomoći.
Posao u tim opštinama je premija. I bivši predsjednik Opštine Berane Vuka Golubović prvo je zbrinuo svoje – brata Milana promakao u direktora Direkcije za izgradnju i razvoj Berana, suprugu Miljanu Vučeljić za direktoricu Komunalnog preduzeća, kuma Dragana Delevića kao sekretara za finansije, razvoj i saobraćaj, Vesnu Novović, sestru od tetke, u fotelju direktorice Centra za kulturu, i tako redom – braću izvanju, snahe i ostale…
Nakon martovskih izbora i pada s vlasti Golubovića u opštinskoj kasi je ostala rupa od 15,3 miliona eura. Koalicija Zdravo Berane SNP – DF, koja je preuzela vlast u ovom gradu, – „rezultate rada DPS od 2006. do 2014.” predala je Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije. Bivšeg gradonačelnika i saradnike zbog „zluopotreba službenog položaja” i „nesavjesnog rada u službi”, ali i „zbog krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije”. Vuka Golubović je odbacio sve navode iz krivičnih prijava, rekavši da je to „samo politički trik i alibi za novu vlast”.
Prije šest godina odbornički klub SDP Kolašin podnio je prijavu Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije protiv tadašnjeg gradonačelnika Milete Bulatovića i doskorašnjeg predsjednika lokalnog parlamenta Mila Šukovića. SDP je dvojicu čelnika Grupe građana, dugogodišnjeg koalicionog partnera DPS, osumnjičio da su „zloupotrebom političke moći, učinili više krivičnih djela sa koruptivnim elementima”. Dokle je odmakla istraga pomenutog Odjeljenja još se ne zna.
Ista pravila važe i u primorskim optinama. Prije svega – metropoli turizma. U Opštini Budva broj zaposlenih je prešao 1.000, pa je približno isti kao i u Podgorici koja ima 10 puta više stanovnika.
Dok je bilo viška para i investitora poslovima u Budvi su rukovodili Marovići – porodica Svetozara Marovića. Brat Dragan bio je sekretar budvanskog Sekretarijata za investicije, a strina Mirjana načelnica Područne jedinice Uprave za nekretnine. Svetozareva ćerka Milena je menadžerka Opštine Budva. U budvanskoj opštini i Savjetu JP Grad teatar radi Lana Marović, njena sestra od strica.
Savjetnik za informisanje u opštini Cetinje Miloš Prelević u rođačkim je vezama sa suprugom potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića, Đinom. Ćerka Milena je supruga gradonačelnika prijestonice Aleksandra Bogdanovića.
Nakon što su Dragan Marović i bivši gradonačelnik Budve Rajko Kuljača završili u pritvoru, rukovođenje Budvom je preuzeo potpredsjednik Lazar Rađenović. Mediji su prije dvije godine objavili da hotelska grupa Budvanska rivijera godinama poslovno sarađuje sa kompanijom Frutko, u kojoj je jedan od osnivača Ilija Rađenović, sin zamjenika direktora Budvanske rivijere Ljuba Rađenovića. Njegov drugi sin Lazar je predsjednik opštine Budva, a izvršni direktor Budvanske rivijere Vule Tomašević je Lazarev kum.
U junu ove godine podignuta je optužnica protiv Lazara Rađenovića zbog zloupotrebe službenog položaja. On je, prema optužnici, kao potpredsjednik Opštine Budva i član Komisije za javnu prodaju opštinskog zemljišta, tokom 2007. godine, iskorišćavanjem službenog položaja omogućio preduzeću SP Luna, čiji je direktor Vido Rađenović da pobijedi na javnoj licitaciji. Rađenović se brani sa slobode i obavlja funkciju gradonačelnika Budve.
Dosadašnji šampion u nepotizmu je donedavni gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša. Novi gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović, za čijeg se ministarskog mandata u prosvjeti masovno zapošljavano preko partijskih, rođačkih i prijateljskih preporuka, moraće se potruditi da dostigne prethodnika. Izračunato je da je u Opštini i javnim preduzećima Mugoša zaposlio dvadesetak rođaka ili prezimenjaka, ne računajući moguće bočne rodbinske veze, kumstva i prijateljske veze. Nada Mugoša, direktorica Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, Miomir M. Mugoša, sekretar sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj, samo su neki od primjera.
Najviše je pomogao sinovima – Miljanu i Marku. Čuven je posao kada je Marko ambasadi Kine prodao 10.300 kvadrata zemljišta na Marezi, u blizini porodičnih kuća Mugoša, za više od 990.000 eura. Na sumnje da je mlađi Mugoša imao ,,dojavu” da kineska ambasada traži zemljište za izgradnju rezidencije te da je zemlju kupio znatno jeftinije kako bi je Kinezima preprodao višestruko skuplje, odgovorio je da je riječ o glupostima, te da otac Miomir nimalo nije uticao na njegov posao.
SDP je uspjela da kod starijeg političkog brata DPS-a izdejstvuje formiranje radnog tijela koje će preispitati poslove bivšeg gradonačelnika Podgorice. Mugoša je na najavu istrage odbrusio – Baš me briga. Milo Đukanović je već donio presudu: Mugoša je, po sudu svoje partije, u Podgorici sve radio po zakonu.
Predrag NIKOLIĆ