Povežite se sa nama

INTERVJU

NEMANJA NIKOLIĆ, LIKOVNI UMJETNIK: Suočavanje sa svakodnevicom

Objavljeno prije

na

Mislim da su neke od ključnih riječi za ono čime se bavim vrijeme, sjećanje, prepoznavanje, ponavljanje i apsurd

 

Izložba Nemanje Nikolića The Palace of Time and Memory nedavno je otvorena u Centru savremene umjetnosti Crne Gore, u Dvorcu Petrovića u Podgorici. Nemanja Nikolić je diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na slikarskom odsjeku, gdje trenutno završava doktorski projekat. Dobitnik je više nagrada, kao što su Nagrada za crtež iz fonda Vladimir Veličković, specijalna otkupna nagrada za mural i zidnu instalaciju Rajfajzen banke i galerije 12HUB i Nagrada za inovaciju iz fonda Miloš Bajić.  Njegovi radovi se nalaze u brojnim privatnim i javnim kolekcijama. Nikolić  je inicijator nastanka Umetničkog prostora U10. Živi i radi u Beogradu.

MONITOR: Podgoričkoj publici predstavili ste se radovima zajedničkog naziva „The Palace of Time and Memory”, koji čine djela iz nekoliko ciklusa. Postavka se sastoji od crteža tušem na papiru knjiga ili mapa – složenih kao kadrovi filma, ili na starim crnim školskim tablama, kao i animacija – kratkih filmova složenih od tih „kadrova”.
NIKOLIĆ: Izložba se sastoji od četiri celine i objedinjuje projekte koje sam realizovao u domenu pokretne slike, odnosno crteža i videa, od 2015. do danas. To su radovi Panic Book, Double Noir, Uncontained Images i The Plot. Animacija pod nazivom Panic Book rađena je dve i po godine i sastoji se od oko 2400 crteža. Fragmenti preuzeti iz kinematografskih ostvarenja crtani su frejm po frejm na listovima knjiga iz samoupravnog socijalizma. To su uglavnom teorijske knjige, časopisi, dokumenti sa kongresa Saveza komunista Jugoslavije i udžbenici iz marksizma. Kao izvor vizuelnog materijala animacije korišćeno je dvadeset filmova Alfreda Hičkoka. Preciznije, pojedine scene iz Hičkokovih filmova sam crtao na stranicama knjiga i onda od tog materijala pravio neku vrstu novog narativa. Animirani film Double Noir, nastao je kroz proces frejm po frejm iscrtavanja delova noir filmova u kojima glumi Hemfri Bogart. Frejmovi su crtani belim kredama na crnim školskim tablama. Sastoji se od šezdeset scena od kojih je svaka nastala kontinuiranim crtanjem i brisanjem na šezdeset tabli. Narativ prikazuje Hemfri Bogarta koji se susreće sa svojim dvojnikom i tako počinje smrtonosna potera između njih dvojice. Uncontained Images je audio/video instalacija koju čini pet različitih animiranih filmova. Rad je rezultat mog višegodišnjeg sakupljanja i izdvajanja različitih filmskih sekvenci i motiva koji su me fascinirali. U skladu sa tim, odabrao sam sledeće motive: uzburkane morske talase, ruke, voz u pokretu, pretnju pištoljem i poljubac. Na ovoj izložbi je prikazan samo video koji prikazuje voz i crteži iz istog. On se sastoji od 25 isečaka  u kojima je voz sniman iz različitih uglova, u različitim kadrovima, sa različitim položajima kamere itd.  Crtane su na knjigama koje su direktno vezane za biografiju Josipa Broza Tita, ali i na drugim knjigama koje su uticale na oblikovanje ideologije samoupravnog socijalizma. Video prikazuje voz koji nezaustavljivo juriša, pada i ruši prepreke na koje nailazi. Rad The Plot je animacija na kojoj uporedo sa drugim projektima radim već dve godine i predstavlja moj lični osvrt na filmove i istorijsku građu nastalu u periodu Hladnog rata.

MONITOR:  Hemfri Bogart Vam je veoma inspirativan, a i Hičkokovi filmovi. Zanimljivo je to što su mnogi crteži na listovima knjiga na kojima su sadržaji iz samoupravnog socijalizma.  Film noir je jedan od najautentičnijih i najtrajnijih američkih doprinosa kulturi XX vijeka. Zašto ste baš spojili socijalizam i noir filmove?
NIKOLIĆ: Odnos koji je Hičkok gradio u svojim filmovima između objekata -karaktera i njihovog okruženja je bio ključni povod za ovaj metod rada. Jedan od često pominjanih primera je finalna scena u filmu North by Northwest koja se odvija na svima prepoznatljivom Nacionalnom spomeniku Maunt Rašmor u kojoj je vrtoglava scena potere suprotstavljena autoritativnim i monumentalnim portretima četvorice američkih predsednika. Isti princip ovaj reditelj koristi i u vrlo sličnom filmskom zapletu mnogo ranije u filmu Saboteur iz 1942. godine kada se potera završava na Kipu slobode u Njujorku. Ono što je mene privuklo da počnem sa radom na ovim animiranim filmovima je upravo pitanje izmeštanja jednog narativa u novi ambijent i eksperimentalni karakter takvog čina. U tekstovima iz samoupravnog socijalizma, koji su korišćeni kao podloga za crtanje animacija, između ostalog se postavlja pitanje ideološko-političke orijentacije SFRJ unutar dramatike Hladnog rata, a i kasnije. Ova pitanja sam posmatrao kao istorijski dramski naboj ili kao jasno izražen istorijski saspens. U radu Double Noir izabrao sam Hemfri Bogarta kao protagonistu iz razloga što sam želeo da napravim narativ u kom junak proganja samog sebe, a za to mi je bio potreban neko ko je prepoznatljiv različitim generacijama da bi narativ bio lakše čitljiv.

MONITOR: Kažite nam nešto o procesu nastanka vaših radova, o tom osjećanju kada ste u umjetničkom zamahu?
NIKOLIĆ: Spadam u one koji vole da planiraju unapred. Gotovo svaki od mojih radova nastaje u više etapa, najčešće su to gledanje filmova i potraga za motivima, crtanje frejmova ili pravljenje svojevrsnih ritmičnih dijagrama, slikanje, montaža, fotografija, zvuk. Zbog karakteristika medija u kom ih izvodim svaki od radova nastaje dugo i to je jedan od razloga zašto dok radim jedan rad najčešće već unapred znam koji će biti sledeći. Verovatno kao i većina umetnika uvek sam uveren da je taj sledeći daleko bolji od ovih prethodnih.

MONITOR: Mnogi radovi nastali su kredom. Zašto ste baš odabrali tu tehniku, kad ste se zainteresovali za ovakav vid izražavanja?
NIKOLIĆ: Izabrao sam tehniku crtanja kredom na tabli jer omogućava brzo i efikasno brisanje sunđerom. Zbog poroznosti materijala ova tehnika takođe zahteva brže crtanje. Naime, kada zasitite kredu ne može se više crtati preko nje, iz prostog razloga što svaki naredni potez skida ovaj prethodni. Sa druge strane, odlike crtanja kredom su jak kontrast i vazdušasta atmosfera. Na taj način crtač stiče utisak da crta svetlom i ovaj način crtanja možemo nazvati crtanje u negativu. Upravo te odlike su me navele da zaključim da je to odgovarajući postupak za izradu omaža noir filmovima i filmu uopšte. Naravno, razlog zbog kog umetnici uglavnom izbegavaju ovu tehniku je činjenica da su crteži izvedni na ovaj način vrlo fragilni i teški za čuvanje. Meni je to, pomalo paradoksalno, upravo i jedna od najdražih osobina ovog medija.

MONITOR: Koje Vas teme još okupiraju?
NIKOLIĆ:  Mislim da su neke od ključnih reči za ono čime se bavim vreme, sećanje, prepoznavanje, ponavljanje i apsurd.

MONITOR:  Da li je i za vas umjetnost svojevrsni bijeg ili lijek od svakodnevice?
NIKOLIĆ:  Doživljavam umetnost kao vrlo odgovoran i na izvestan način privilegovan poziv. Definitivno ga ne bih nazvao begom, pre suočavanjem sa svakodnevicom.

Miroslav MINIĆ
Portet – FOTO: Nina IVANOVIĆ
Rad – Foto: Duško MILJANIĆ

Komentari

INTERVJU

MARKO SOŠIĆ, INSTITUT ALTERNATIVA: Potraga za zagubljenim reformama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Stalno odlaganje reformskih koraka i moguće “bolnih” odluka nije dobro. Ako zaista želi da promijeni zatečeno stanje, predsjednik vlade se nekome mora i zamjeriti

 

 

MONITOR: Hrana je skupa pa, na poziv vaših imenjaka (Alternativa), neki građani bojkotuju supermarkete. Da li je država skupa i kako bi se građani trebali odnositi prema toj skupoći?

SOŠIĆ: Država je skupa, iz godine u godinu nas košta sve više, a pritisak da smanji nepotrebne troškove, da se bori sa gubicima i uzaludnim trošenjem, opada. Fokus je, možda s pravom, bio na prihodnoj strani, na razmišljanje što će nadoknaditi doprinose kojih se država odriče i koje sve nove izvore prihoda možemo pronaći i produbiti.

Valjalo bi da ova bude godina rezova i pripremnih radnji koje će učiniti da u budžetu za 2026. godinu imamo veći prostor za ulaganja u infrastrukturu, odnosno, ciljane programe socijalne podrške na račun ostvarenih ušteda u tekućem budžetu.

Kod situacije sa bojkotom, sve sličnosti prestaju sa nazivom. U svakoj vijesti o bojkoti, bilo bi ispravno reći da je organizator na parlamentarnim izborima 2023. godine bio na listi PES-a. Novinari su dužni da tu činjenicu pomenu kada izvještavaju o njihovim aktivnostima, kako bi građani dobili punu informaciju. Inače, ne mislim ništa dobro o takvom načinu djelovanja, previše je populističko u metodama i sadržaju, a to uključuje i ovu posljednju akciju. Više me brine pažnja koju im poklanjaju svi mediji – to je zabrinjavajući pokazatelj koliko je i u tom sektoru situacija loša.

MONITOR: Da ostavimo to za neku drugu priču. Državna administracija raste do mjere da, kako smo vidjeli i čuli, to ni premijer više ne može da isprati. Šta dobijamo za uzvrat?

SOŠIĆ: Predsjednik Vlade je rekao da je centralna vlast smanjila broj zaposlenih u odnosu na novembar 2023. godine za 400 zaposlenih. A, prema podacima Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave, broj zaposlenih u tom periodu povećan je za 617.

Spajić je, takođe, najavio tri reformske mjere: smanjenje ugovora o djelu za 20 odsto, smanjenje broja zaposlenih na centralnom nivou za 20 odsto i zamrzavanje novih zapošljavanja u upravi. Mi smo u Institutu alternativa bili iznenađeni tim najavama, jer par mjeseci ranije, kada smo slične akcije sa sistemskim obrazloženjem predlagali za Fiskalnu strategiju, Vlada je iste odbila.

Iako broj zaposlenih u javnom sektoru stalno raste, Ministarstvo javne uprave uspijeva da to prikaže kao pozitivan indikator u svojoj refomi. Trik je sledeći: MJU mjeri procentualno učešće zaposlenih u upravi na centralnom i lokalnom nivou u ukupnom broju zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da ako ukupna zaposlenost  raste, a raste zbog raznih faktora, onda će njihov indikator biti pozitivan i pored novih zapošljavanja,  pošto će pomenuti odnos, procentualno, biti u padu. Na sličan način su vlade DPS-a pokušavale da manipulišu, prikazujuću broj zaposlenih kroz udio troškova za plate u BDP-u.

U stvarnosti: prema mjerenju primjene principa javne uprave OECD SIGMA za potrebe Evropske komisije (januar 2025.), Crna Gora je u oblasti “upravljanje ljudskim resursima” najgora u regionu. Najgore su ocijenjeni zapošljavanje, tranparentnost postupka, kao i stručno usavršavanje i učinak državnih službenika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DUŠAN DRAKIĆ, V.D. DIREKTORA AGENCIJE ZA SPREČAVANJE KORUPCIJE: Odlučni smo da ASK postane referentna antikorupcijska institucija

Objavljeno prije

na

Objavio:

ASK je naslijedio preko 250 predmeta koji se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta

MONITOR: Nakon šest godina ASK je utvrdio da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Zbog neprijavljivanja duga od 16.741,24 eura na VIP rivolving kartici uputili ste ovaj predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. Đukanović tvrdi da ste prekršili zakon i najavio je tužbu Upravnom sudu. Šta očekujete od prijave SDT-u i najavljene tužbe?

DRAKIĆ:Postupajući u okviru svojih nadležnosti, u skladu sa utvrđenim činjenicama i okolnostima, donijeli smo odluku u ovom postupku. Nažalost, u ovom periodu od šest godina, ovoj našoj odluci prethodile su dvije odluke ASK i dvije presude Upravnog suda koje su vratile na ponovno odlučivanje. Ukoliko dođe do tužbe javnog funkcionera, Upravni sud će se odnijeti i prema ovoj odluci. Bitna činjenica je da je ispoštovan upravni postupak, da je odluka donijeta u skladu sa utvrđenim činjenicama u postupku, te da je ASK pokrenula dalje postupke usled činjenica utvrđenih ovom odlukom ali i da smo kompletne spise predmeta proslijedili nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

MONITOR: Da li ima još predmeta koji čekaju izjašnjenje u vezi Đukanovića, kao na primjer ,,satovi”, ili nekih drugih bivših i sadašnjih najvećih funkcionera?

DRAKIĆ:ASK je naslijedio preko 250 predmeta koje se odnose na javne funkcionere i političke subjekte. Pored tih predmeta i onih koji su sada aktuelni, prioritet u rješavanju imaju predmeti koji su vraćeni od strane Upravnog suda na ponovno postupanje. Ukupno smo u periodu od šest mjeseci donijeli odluke u 142 predmeta.

O kojem obimu posla je riječ pokazuju i to da smo, kad je samo ova godina u pitanju, dobili sedam presuda kojima su poništene odluke ASK iz 2018, 2019. i 2022.g. a koje se odnose na više javnih funkcionera (B.Gvozdenović, D.Abazović, M.Radulović, G.Rakočević) i jednog medija. Po službenoj dužnosti ili po prijavama ove godine smo otvorili 24 predmeta.

Svi ovi predmeti moraju dobiti institucionalni odgovor, moraju biti riješeni u odgovarajućem postupku, neselektivno, profesionalno i stručno.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ALEKSANDAR POPOV, DIREKTOR CENTRA ZA REGIONALIZAM I KOPREDSJEDNIK IGMANSKE INICIJATIVE, NOVI SAD: Predsjedniku Srbije ne smeta mapa Velike Mađarske na šalu oko vrata Viktora Orbana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovdje su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema

 

 

MONITOR: Na mitingu SNS u Sremskoj Mitrovici aklamacijom dvadesetak hiljada pristalica stranke, usvojena je Narodna deklaracija o Vojvodini. Predsjednik Srbije je najavio i njeno usvajanje u Narodnoj skupštini Srbije. Kako  razumijete ovu „ideju“?

POPOV: SNS-ovci nemaju mašte pa sada pokušavaju da imitiraju svoje trenutno najjače političke protivnike a to su studenti. Kada to kažem onda mislim na način usvajanja Deklaracije aklamacijom, što bi trebalo da bude adekvatno studentskim plenumima na kojima se donose odluke. Međutim, to je bila samo karikatura od toga. A i sve drugo je bio bledi pokušaj imitacije veličanstvenih studentskih okupljanja – u tom slučaju istog dana u Kragujevcu. Da parafraziram Balaševića – bio je miting i šta da se priča, parada obmane i kiča… A što se tiče same njegove ideje, to je po onoj narodnoj “držte lopova”, pokušaj da se borbom protiv navodnog vojvođanskog separatizma skrene pažnja sa studentskih protesta koji su najozbiljnije do sada uzdrmali korumpiran i kriminalan režim SNS i njegovih satelita.

MONITOR: Povod Deklaraciji, Aleksandar Vučić vidi u porastu vojvođanskog separatizma i postojanju organizacija koje koriste tragediju Nadstrešnice za forsiranje odvajanja Vojvodine od Srbije. Deklaracija se bazira na pet tačaka, pominje se i namjera da se formira vojvođanska nacija, standardizuje poseban jezik i osnuje pravoslavna crkva. Kakvo može biti pravno dejstvo ove Deklaracije?

POPOV: Priče o vojvođanskom separatizmu su najobičnije podvale i-kao što neko reče, ovde su glavni separatisti zapravo Vučić, premijer u ostavci Vučević i Ana Brnabić, jer jedino oni prizivaju vojvođanski sepratizam kojeg nema. Oni postave tezu, polemišu sa tom izmišljenom tezom o separatizmu i oponente režimu iz Vojvodine optuže da su glavni separatisti. Tako je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, nedavno izjavila: “Ti ljudi su separatisti, da li vi razumete? Ja kao predsednica Skupštine pozivam institucije da rade svoj posao. Čekaj bre, jel’ Pućdemon u Španiji može tako separatistički da se šeta i priča? Ne, nego će biti uhapšen, pa će biti u egzilu“, kazala je Brnabić. Dakle ona je od izmišljene teze o separatističkim namerama dvojice trenutno najčešće spominjanih političkih protivnika-Dinka Gruhonjića i Gorana Ješića, došla do toga da su oni već postali vlast u Vojvodini-kao svojevremeno Pućdemon u Kataloniji, i već sproveli referendum o izdvajanju i zato kao sepratisti i izdajnici treba da sede u zatvoru. Jeste da je ovo van svake pameti, ali i veoma opasna teza jer pokazuje da bi ona i cela vladajuća garnitura, najradije svoje političke protivnike videla u zatvoru, pa makar i pod iskonstruisanim optužbama. Podseća li vas ovo na neka druga vremena i neke druge države gde se to zaistinski dešavalo?

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo