Pod ovim prkosnim sloganom pobune nedavno je na Koledžu Džon Džej u Njujorku održana deseta konferencija progresivnih snaga SAD-a (Left Forum). U deceniji postojanja, Left Forum je okupio poznate američke mislilace, i stvaraoce – Noama Čomskog, Anđelu Dejvis, Olivera Stouna, Naomi Klajn, Kornela Vesta… Na ovom skupu, otvoreno i demokratski, artikulisane su konceptualne osnove i pravci djelovanja internacionalističkog ljevičarskog pokreta. Jasno da se jedino na principima jednakosti i ravnopravnosti, neraskidivom djelu istorije ljevice, mogu izbjeći kataklizmični globalni ratovi ka kojima vodi duboka kriza kapitalizma i gubitak demokratskog legitimiteta vladajućih elita.
Junaci zasijedanja su bili gosti iz Evrope. Skup su otvorili predstavnici grčke Sirize, španskog Podemosa, portugalskog Bloca de Esquerda, njemačkog Blockupy… Ove partije i pokreti su u svojim sredinama osvojili povjerenje značajnog broja birača i formulisale pretpostavke za povratak ljevičarske alternative i na globalnom nivou.
Evropa je dvije decenije pod hegemonističkom krinkom neoliberalne agende koja je dovela do surovog raslojavanja, propasti srednje klase, enormne nezaposlenosti mladih, gigantskih gubitaka u finansiranju obrazovnih i zdravstvenih sistema i drastičnog pada njihovog kvaliteta. Kriza je permanentno stanje čija se neodrživost manifestuje u snažnom, protestnom političkom iskazu koji je zahvatio evropski društveni prostor. Stare političke strukture, okoštali i korumpirani dvopartijski sistemi, neizabrana tehnokratija koja vlada briselskim panoptikonom, doživljavaju krah. Sve što je izgledalo “prirodno” otkriva iskonstruisanu suštinu u kojoj su udjela imale i tajne obavještajne strukture, zajedno sa ideološki bliskom medijskom mašinerijom. Kao što je naglasio predstavnik Podemosa, mladi madridski profesor filozofije Eduardo Maura, rađa se novi “zdravi razum” koji otvara mogućnost izgradnje društvene većine za radikalne promjene.
Umjesto “strategije tenzija” i kreiranja novih i oživljavanja starih neprijatelja, formuliše se diskurs pravičnosti i solidarnosti između 99 odsto stanovništva pogođenih diktaturom duga i dehumanizacijom u kojoj se “tržišta tretiraju kao ljudi, a ljudi kao brojke”. Ili kako je to prije desetak godina formulisao sociolog Zigmunt Bauman, “kao otpad”. Gradi se novi ekonomski model koji artikuliše neomarksistički ekonomista Janis Varufakis, sada u ulozi grčkog ministra finansija, i čija je primjena jedina autentična mogućnost za opstanak EU. Da bi preživjela, EU mora postati građanska, a ne bankarska. Predstoji joj radikalna demokratizacija ili raspad.
Pitanje svih pitanje je da li evropski talas može stići na američku obalu. Time su se bavile mnoge sesije skupa, uključujući i zaključnu o stanju američke ljevice. Najupečatljivije je bilo izlaganje afroameričkog sveštenika Osagiefa Sekoua koji živi i radi u Fergusonu, mjestu nadomak Sent-Luisa koje je lani bilo poprište velikih nemira i sukoba afroameričkog i ostalog osiromašenog djela stanovništva sa militarizovanim, rasističkim policijskim aparatom.
Po mišljenju Sekoua, najznačajnije je da ljevica bude široka i otvorena da uključi sve načine vođenja borbi protiv opresivnih struktura, ma kako oni odstupali od intelektualnih i ideoloških šema tradicionalnih političkih partija i pokreta. Pobunjenoj afroameričkoj mladeži Fergusona ili Baltimora (grada ovogodišnjeg velikog bunta) nije potrebna ni “marksistička revolucionarna svijest” niti hijerarhijska organizacija spolja. Potrebna im je direktna podrška učešćem u protestima, kao i solidarnost sa njihovim zahtjevima, bez obzira na to što većini bjelačkog stanovništva nisu (niti mogu biti) poznati svi motivi i razlozi njihove pobune. Potpuno razumijevanje nije “neophodan uslov” za solidarisanje, bitnije je da se uspostave moralne i emotivne veze povjerenja i bliskosti uprkos znanim i neznanim različitostima (za vrijeme francuske revolucije, to se nazivalo “bratstvom”). Dok se ne artikuliše humanistički utemeljen politički blok gdje razlike, umjesto da se nipodaštavaju, postaju izvor inspiracije zajedničke borbe protiv diskriminacije i ugnjetavanja, ne može doći do rezolucije američkih klasnih i rasnih konflikata.
Istu konotaciju je imala i poruka zvaničnicima EU grčkog premijera Ciprasa da pročitaju Hemingvejev majstorski roman Za kim zvona zvone. Iz ovakvog pristupa realnosti imaju mnogo da nauče i crnogorske anti-režimske snage.
Filip KOVAČEVIĆ