Male su šanse da Zakon o budžetu bude usvojen do kraja marta, kako je ranije najavljeno. Iz Ministarstva finansija nagovještavaju organima državne uprave da računaju na privremeno finasiranje i u aprilu
Tako biva. Sva su ministarstva bila dužna da 30 dana od prve sjednice nove Vlade donesu pravilnike o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Nije država tuđa livada. Taj pravilnik je nužan da bi uopšte funkcionisalo neko ministarstvo ili uprava. Prva sjednica Vlade održana je 7. decembra, proslavili smo i njenih prvih sto dana – pravilnika nema.
Poštenije, ima ga, ali djelimično. Od 12 ministarstava, do sada su samo tri donijela pomenuti akt: Ministarstvo odbrane, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo zdravlja. U ostalim ministarstvima i upravama, pokušaji da se sačine pravilnici propadaju. Razlog je uzvišene prirode. Vlada pravi sistemtizaciju po liku svojih kadrova. Šteluju se radna mjesta za one koji nemaju položen državni ispit, koji nemaju potrebne godine radnog iskustva, koji imaju neodgovarajuću školsku spremu. Osvježilo.
Još ćemo pričekati da to djelo ugleda svjetlost dana. Po proceduri, nakon što državni organ uradi pravilnik o sistematizaciji, on se šalje u Upravu za kadrove gdje dobija zeleno svjetlo, a potom u Ministarstvo finansija koje opredjeljuje budžet za sva ministarstva i uprave. To znači ovo – ako ne postoji pravilnik o sistematizaciji, ne može se, a da se ne krši zakon, praviti Zakon o budžetu. Ako se i nađe neki pravni kalauz, i on se tako sroči, teško da može biti dobar.
Veoma su male šanse da Zakon o budžetu bude usvojen do kraja marta, kako je ranije najavljeno. Ministarstva nijesu završila svoje budžete. Tek kad ih završe, Ministarstvo finansija ih dostavlja Vladi. Vlada Skupštini na usvajanje. Ili neusvajanje. Uz svaki zakon idu i amadmani. Vrijeme ne čeka. Iz Ministarstva finansija već nagovještavaju organima državne uprave da računaju na privremeno finasiranje i u aprilu.
Predviđeni limit novca za ministarstva onemogućava zapošljavanje novih službenika i namještenika. U međuvremenu izvršna vlast, po dubini i širini teritorije, smjenjuje stare a postavlja nove kadrove. Svoje. Poslije ministara, državnih sekretara, većine direktora direktorata i direktora uprava, krenulo se u raspoređivanje novog kadra u upravne odbore i komisije.
Prije nekoliko dana smijenjeni su članovi Upravnog odbora regionalne škole za državnu upravu – Suzana Pribilović, Goran Jovetić i Svetlana Vuković. Na njihova mjesta postavljene su Jovana Nišavić, direktorica Uprave za kadrove, Marina Banović, državna sekretarka Ministarstva javne uprave i Tamara Srzentić, ministarka Javne uprave.
Trojka Pribilović, Jovetić, Vuković, kao članovi ovog Upravnog odbora primali su, ponaosob, oko 23.000 eura godišnje. Svo troje bili su i članovi Komisije za polaganje stručnog ispita za rad u državnim organima pri Upravi za kadrove. Godišnje za taj trud išlo je oko 11.000 eura po osobi.
Svetlana Vuković je prošle godine omogućila predsjednici Upravnog suda Branki Lakočević da zaradi 10.290 eura, kao predavačica u Upravi za kadrove i kao članica Komisije za polaganje stručnog ispita za rad u državnim organima. Branka Lakočević i Svetlana Vuković su rođene sestre. Isti angažman sutkinja Lakočević je imala tokom 2019. Kao članica Komisije i predavačica u Upravi za kadrove prihodovala je 9.199 eura.
I Goran Jovetić je brinuo o porodici. Snahu je postavio za sekretarku Komisije u Upravi za kadrove i omogućio joj da dopuni kućni budžet sa 9.000 eura godišnje. Supruga Jelena je bila i ostala u Ministarstvu finansija, direktorica direktorata. Radi kontinuiteta.
Pribilović, Jovetić i Vuković bili su minimum u četiri upravna odbora i u po dvije komisije. Treba to sračunati. Nijesu oni, naravno, ništa posebno, more je upravnih odbora i komisija u našoj zemljici. I takvih zarada.
Granu sloboda. Nova Vlada se još, takoreći, zagrijava. U proljeće ulazimo bez budžeta, bez programaVlade za 2021. Raspoređivanje kadrova teče bez sistematizacije, uz njegovanje starih navika. Da, naravno, da Pravilnik o zaradama u upravnim odborima nije promijenjen. Marina Jočić, bivša braniteljka – budimo rodno senzitivni – srpstva na liniji – Karlobag, Karlovac, Virovitica – sada kao predsjednica UO bdi nad sudbinom naših Nacionalnih parkova. Koliko to košta je tajna. Zaključano.
Ovo je Crna Gora. Zemlja – planeta se i dalje vrti oko sunca.
Stela O. KOVAČ