Iako u mnogim gradovima ne postoje prodajna mjesta na kojima se legalno mogu kupiti pirotehnička sredstva, do njih nije teško doći. Kupuju ih u velikom broju maloljetnici, kojima to zakon zabranjuje. Iz MUP-a, do zaključenja ovog broja Monitora nijesu odgovorili ko ima njihovu dozvolu za prodaju pirotehničkih sredstava
Broj povrijeđenih upotrebom pirotehničkih sredstva, tokom novogodišnjih i božićnih praznika, u Crnoj Gori, godinama se bitnije ne smanjuje. Najčešće se povređuju djeca između pet i sedam godina i mladi od četrnaest do osamnaest godina. Iako je, najčešće riječ o opekotinama, nije zanemarljiv ni broj onih koji zbog pirotehnike zadobijaju teže povrede, pa čak ostaju i invalidi.
Prilikom korištenja tih sredstava najčešće stradaju ruke, prsti i šake. Zatim lice, oči i nos, kao i oštećenje sluha. Nisu rijetke, tvrde ljekari, ni tarumatske amputacije prstiju. Povrede od petardi mogu dovesti do trajnog gubitka vida.
Akcija „Petarda“, koju godinama sprovodi policija, sa nadležnim inspekcijama i službama na lokalnom nivou, zvanično, daje rezultate. Međutim, činjenica je da su , i pored te akcije, petarde i vatrometi pred praznike i za vrijeme slavlja, svakodnevica na ulicma, dvorištima zgrada, pa čak i ispred škola. Uglavnom, koriste ih maloljetnici, uz blagoslov starijih.
Ni u gradovima u kojima nema prodavnica sa dozvolom za prodaju pirotehnike, situacija nije ništa bolja. Nije veliki broj nelagalnih prodavaca, koje su nadležne inspekcije, proteklih godina, zatekle na djelu i kaznile. Tradicionalno, rijetko ko, čak i anonimno, prijavljuje takvu prodaju, a roditelji, često i ne pokušaju da svoju djecu spriječe u kupovini i upotrebi pirotehnike.
Zakonom o eksplozivnim materijama propisano je da promet eksplozivnih materija obavlja privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik koje je registrovano za obavljanje te djelatnosti i ima dozvolu za promet tih materija. Postoji i Pravilnik o posebnim bezbjedonosnim uslovima koje mora ispunjavati prostorija za prodaju pirotehničkih sredstava.
Njime je precizirano da zidovi takvih prostorija moraju biti otporni na vatru, a vrata da vode isključivo u spoljašnji prostor kako ne bi bilo komunikacije sa ostalim djelovima objekta. Prostorija mora imati antistatik pod i odgovarajući broj vatrogasnih aparata. Takođe, električne instalacije treba da su izvedene u određenom stepenu zaštite, a police na kojima se nalaze pirotehnička sredstva moraju biti izrađene od materijala koji ne varniči.
Pirotehnička sredstva, prema Zakonu o eksplozivnim materijama, podijeljena su u četiri razreda. Ona koja pripadaju prvom razredu (pirotehničke igračke) mogu se prodavati tokom cijele godine osobama starijim od 16 godina. Prodaja pirotehničkih sredstva drugog razreda, u koje spadaju i popularne petarde, dozvoljena je od 20. decembra do 15. januara, a mogu ih kupiti samo lica starija od 18 godina. Prvi put, prije tri godine, uvedeno je vremensko ograničenje prodaje pirotehničkih sredstava u Crnoj Gori . Ta norma je uvedena u skladu sa Direktivom Evropske unije.
Kada je riječ o javnom vatrometu, Zakon o eksplozivnim materijama propisuje da njegov izvođač može biti privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik koji za to posjeduje dozvolu.
U većini opština ovih dana, uz koordinaciju ispostava policija, a u okviru akcije „Petarda“ formirane su radne grupe čiji je cilj sprječavanje distribucije i korišćenja pirotehničkih sredstva.
Kako kažu u žabljačkoj ispostavi plicije, u tom gradu akcija će se odvijati kroz kontrolu vozila, pijačnog prostora, autobuske stanice, trgovinskih radnji i kroz grad. On pojašnjava i da će se djelovati preventivno kako bi se izbjegle posljedice koje niko ne želi tokom najveselijih praznika.
U Pljevljima, pored službenika Centra bezbjednosti (CB) u akciju su uključeni službenici Granične policije, carine, nadležnih inspekcija, komunalne policije, predstavnici gradskih škola, domova zdravlja, NVO sektora i medija.
U pljevljaskom Centru bezbjednosti tvrde da su slične akcije prethodnih godina dale dobre rezultate tako da nije bilo ozbiljnih povreda.
„Pojačano će se obavljati kontrola lica i prevoznih sredstava na graničnim prelazima, putnim pravcima i drugim javnim mjestim. Posebna pažnja biće usmjerena prema trgovinskim radnjama, koje se budu bavile prodajom pirotehničkih sredstava naročito u dijelu zakonitosti njihove prodaje. Realizaciju ovih aktivnosti vršiće mješoviti timovi formirani od policijskih i službenika drugih državnih organa i organa lokalne uprave.“- saopštili su iz CB Pljevlja.
Sva pirotehnička sredstva koja se, eventulno, mogu kupiti na području Kolašina i Mojkovca nelegalno se prodaju, jer nijedna radnja nema, za to potrebne, dozvole Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Tržišna inspekcija će, zbog toga, prema onima koji krše zakon primjenjivati represivne radnje i mjere.
„Među tim mjerama, pored oduzimanja robe koja nema dokaz o nabavci, je i zatvaranje objekata u kojem su prodavana pirotehnička sredstva na minimum 30 dana . Takođe, i izdavanje prekršajnih naloga sa izrečenim novčanim kazanama do 1.200 eura. „- saopštili su iz tržišne inspekcije zadužene za te dvije opštine.
U kolašinskoj policiji tvrde da je nelagalna prodaja prošle godine svedena na minimum. Lani, navodno, nije bilo ni povijeđenih na taj način u Kolašinu.
Iz MUP-a , do zaključenja ovog broja „Monitora“ nijesu odgovorili ko ima njihovu dozvolu za prodaju pirotehničkih sredstva. Prema podacima od prije nekoliko godina, tkakve dozvole imali su samo firme “Booster“ i “Minermont“ iz Nikšića, “Poliex” iz Berana i “Jugobicikl promet”, “Mirnovec Montenegro“ i “Vatrometi Vuković“ iz Podgorice.
Predstavnici NVO na sjeveru minulih dana, u okviru edukativnih radionica akcije „Petarda“, istakli su da su, pored djece, od pirotehničkih sredstva ugrožene su i životinje.
„Pirotehnička sredstva plaše životinje, a ukoliko se nađu u neposrednoj blizini eksplozivnog sredstva mogu biti i povrijeđene.Ukoliko ulične životinje nijesu povrijeđene petardama ili vatrometima na direktan način, veliki problem predstavlja visoki stepen buke koji može oštetiti i njihov znatno osetljiviji sluh. Manje je poznato da od vatrometa strada veliki broj ptica.“- objašnjavaju u NVO Natura.
U nekim zemljema iz tih razloga zabranjena je upotreba pirotehnike tokom praznika.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ