Sjećam se dana kada sam u Mostaru u jednoj buregdžinici prvi put i to uživo vidio Zulfikara Zuku Džumhura. Jeo je taze ispečen burek i onako kako je samo on to znao, šeretski, kroz legendarnu bradicu procijedio kelnerici: „Malo je masan, ali dobro dođe ovako na sabah da se insan pripomogne.”
Zuku sam poslije, zgodimice, sretao u raznim prilikama. Ipak, mnogo češće sam se družio sa njegovim neponovljivim TV serijalom Hodoljublje, a gotovo da sam u jednom periodu života spavao sa njegovom knjigom Nekrolog jednoj čaršiji.
Rođeni Konjičanin, naturalizirani Beograđanin i Novljanin, globtroter u žutim somotskim pantalonama, Zuko je sjedinjavao i putopisca, slikara, scenografa, scenaristu, prozaistu, autora brojnih neponovljivih storija uzbudljivijih nego što su bili krajevi kojima je putovao i o kojima je pisao. Bio je umjetnik života, čovjek kome je život podario najveći mogući talenat da zna lagodno, hedonistički uživati u svakoj životnoj situaciji, da se na svoj način uvijek zna podsmjehnuti i na vlastiti račun kad to treba… Jednostavno, bio je Zuko toliko neponovljiv i originalan u svom hedonizmu da će biti nemoguće napraviti film o ovom čovjeku koji je živio hiljade života u samo jednom, onom svom.
Diplomirao je slikarsku magiju, ali duboko sam uvjeren da mu ni ta, ni bilo koja druga diploma nisu bile nikad potrebne. Njegovi crteži primjeri su životodajnosti koju samo ova temeljna likovna disciplina može podariti svakom gledatelju, a posebno onima koji umjetnost shvataju u njenoj dubinskoj osjećajnosti.
Njegov scenarij-roman Zelena čoja Montenegra primjer je suptilnog prepleta temeljitih životnih iskustava sa nevjerovatnom dozom imaginativno stvaralačke dimenzije življenja, ili kako bi Zuko kazao ljudovanja.
Tog divnog suptilnog mislioca i tvorca najljepših razglednica brojnih čaršija diljem dunjaluka nažalost posljednji put vidio sam sa njegovom vjernom životnom saputnicom Vezirom na otvaranju jedne od manifestacija Slova Gorčina u Stocu. Mahnuo je tek rukom i uputio mi šeretski osmjeh, kao da je osjećao da je to naš posljednji susret.
U moja sjećanja gotovo svakodnevno navrati neka od Zukinih čaršija u kojima nedostaje najvažniji faktor, čovjek na priliku jedinstvenosti Zulfikara Zuke Džumhura.
Zato su to bar za mene okrnjene čaršije, kojima nedostaje njihov i naš čudesni Zuko.
Zuko je bio iznimno poznat po duhovitoj skaski jutarnjeg smjera, kad je u Herceg Novom, sjedeći uz jutarnju kafu i obaveznu crnogorsku lozovaču, jednom mladiću koji je i tog jutra, uobičajeno džogirao, onako polumamuran dobacio: „Trči ti trči, ali trč’o ne trč’o, Alah je svakome odbrojao korake. Pa ti trči i dalje.”
Mnogi su putopisci, o crtačima da i ne govorim, pokušavali saliti, izvajati rečenične sklopove na priliku literarne džumhurijane ili izvlačiti iz crtačkog pera nervozno (tabijasuz) linije, ali nikada im to nije pošlo za rukom.
Sa Zukom je u mezar otišla i specifična magija njegovog života, koji je bio sve samo ne uobičajen, konvencionalan.
Jedinstven insan za života je pričao i crtao priče pred kojima je i nobelovac Andrić ostajajao zadivljen.
Za Zukine majstorije najvećem umjetniku riječi uzmanjkala bi po koja bitna.
Gradimir GOJER