Policijska akcija Brazil, koja se realizuje i na području Rožaja, više je predstava za svijet koji očekuje od Crne Gore da povede ozbiljniju borbu protiv prekograničnog šverca, organizovanog kriminala i korupcije, nego namjera crnogorskih vlasti da zaustave šverc koji se odvija na području ove opštine i granice sa Kosovom. „Policija ima veoma dobre operativne podatke o svemu što se tamo dešava, kao i o tome ko sve u tome učestvuje, tako da je mogla vrlo brzo da učini ozbiljnije poteze od ovog. Ne može se reći da ovdje nije ništa urađeno, ali to je sitan rezultat u odnosu na ukupne razmjere šverca koji se tamo odvija”, kazao je Monitoru dobro obaviješteni izvor iz policije.
Prema njegovim riječima, ovom akcijom nije ništa prekinuto, niti su dodirnuti glavni akteri kriminalne scene.
„Išlo se samo na akciznu robu. Ništa značajnije, ni jedna krupna riba”, rekao je taj izvor.
On tvrdi da se i ovih dana prekogranični šverc odvija nesmetano, samo su otvoreni neki novi putevi, kojima se zaobilaze Kula i putevi koji su u medijima označeni kao glavne švercerske rute.
„Jedan od takvih puteva je i onaj koji vodi u blizini sela Pepići, čije su koordinate 2-8-2-3-3-1-0-5. Na tom pravcu policija Kosova je nedavno zaplijenila četiri tone mesa koje je trebalo da stigne do Berana i dalje prema Podgorici. Uhapšene su četiri osobe od kojih je jedna iz Crne Gore. Ovih dana se ovaj kanal šverca maksimalno koristi, da bi se izbjegao rizik prelaska preko graničnog prelaza Kula. Tačno bih vam mogao reći koliko puta ga je za posljednjih nekoliko mjeseci prošao jedan važan kriminalac sa terenskim vozilom micubiši”, priča sagovornik Monitora.
Uprava policije počela je akciju Brazil 29. juna, u saradnji sa Poreskom upravom i osnovnim državnim tužiocima u Nikšiću, Baru, Beranama, Rožajama, Pljevljima, Herceg Novom i Podgorici. Prema saopštenju Uprave policije, oduzeto je gotovo 857.000 eura i 18.000 američkih dolara, za koji se sumnja da su stečeni vršenjem krivičnog djela, kao i 18.000 kilograma kafe i oko 500 šteka cigareta za koje ne postoje dokumenta o nabavci. Novac je pronađen i oduzet u Podgorici, iz jedne od pretresenih kuća. Kafa i cigarete oduzete su na području Opštine Rožaje. U nastavku akcije Brazil prije par dana je uhapšeno još nekoliko osoba iz Rožaja, a protiv nekoliko podnesene su krivične prijave.
„Ako su te količine kafe pronađene samo u jednom magacinu, možete onda da zamisliti koliko toga ima u svim drugim brojnim magacinima i skrivenim mjestima na području grada i u graničnoj zoni prema Srbiji i Kosovu. Teško je i zamisliti koje su to razmjere šverca i o kakvim organizovanim kriminalnim grupama se radi”, rekao je taj dobro obaviješteni izvor.
On tvrdi da se u novije vrijeme švercuju poluatomatske puške i lovački karabini.
„Riječ je većinom o Zastavinom oružju. Taj kanal ide preko Beluha i Čakora. To je prelaz koji je nekada kontrolisala vojska i koji je od tada zatvoren. Naravno, ne i za kriminalce”, priča taj policijski službenik.
Još jedan put kojim se odvija šverc, posebno cigara i drvne građe, vodi preko sela Bandžov i planine Hajle. Taj put je jako brdovit. Na tom potezu su učestali ilegalni prelasci kosovskih Albanaca, emigranata, u Crnu Goru.
„Šverc cigareta i drvne građe odvija se i preko sela Boge, i u blizini sela Hadžovići, sa koordinatama 2-3-3-0-3-1-6-9. Šverceri sa crnogorske i kosovske strane obično se susreću u selu Boge. Tom rutom se, takođe, švercuje i oružje. U selu Hadžovići, inače, porodica Keljmendi ima vikendicu koja se koristi za sklanjanje švercovane robe”, tvrdi taj policajac.
Prema njegovim riječima klan Keljmendi jedan je od dva kriminalna klana u Peći koji se bave prekograničnim švercom prema Crnoj Gori i drugim zemljama.
„Za Keljmendije rade klanovi iz Peći kao što su Murići i Lajku. Ove porodice imaju više kontakt osoba u Crnoj Gori i zemljama zapadne Evrope.”
Vođa klana Keljmendi je Naser, rođen u Peći 1957. godine. U Crnoj Gori boravi na teritoriji Ulcinja, Bara i Podgorice. Koliko se zna, nema državljanstvo Crne Gore.
Njegov sin Liridon uhapšen je i trenutno je u Crnoj Gori. U Crnoj Gori je najčešće boravio u Ulcinju, Baru i Rožajama. Poznat je pod nadimkom Dona.
„Za Keljmendije radi i Uka Kastrati iz Peći, koji često boravi u Ulcinju. Zatim Muljaj Fakir, takođe iz Peći, koji je jednom prilikom teško ranjen u Sarajevu, kao i Ukan Almir, star 31 godinu, rođen u Sarajevu. Često boravi u Ulcinju”, objašnjava Monitrov izvor.
Prema negovim riječima, drugi veoma značajan klan u Peći koji posluje sa Rožajama je klan Kuka. „Radi se o tri brata koji rade zajedno, i imaju glavni kapital u Češkoj. Najznačajniji od njih je Sulejman Kuka koji skoro cijelo vrijeme boravi u Brnu u Češkoj. Argon Kuka je mozak porodice, koji sada investira u gradnju višespratnih zgrada u Peći.”
Ovaj klan, tvrdi Monitorov policijski izvor, ima direktne veze sa češkom mafijom koja se bavi švercom heroina koji dolazi iz Turske, preko Srbije i Mađarske. U Češkoj se taj plijen dijeli za odredišta u evropskim zemljama.
„Glavna veza Argona Kuke u Češkoj je izvjesni Pavel Marek, češki državljanin. Oni imaju veze i sa grupom Feliksa Osmanija, u Hamburgu. Navodno zajedno peru pare u nekim međunarodnim projektima za nerazvijene zemlje Afrike i Latinske Amerike. Feliks je, prema obavještajnim informacijama, uspio da se ubaci i u neke međunarodne dobrotvorne organizacije koje se bave legalnim poslovima.”
Klan Kuka je tvrdi naš izvor veoma moćan. Vrlo su oprezni i u vezi njihovih poslova ima malo hapšenja. Za njih rijetko rade kosovski Albanci, već uglavnom Česi i Poljaci.
„Sve ovo su provjereni podaci koji su rezultat dugogodišnjeg operativnog rada domaćih i stranih obavještajnih službi. Sve se to veoma dobro zna i u Upravi policije, ali su ipak glavni akteri prekograničnog šverca sa crnogorske strane do sada ostali nedodirljivi”, kaže izvor Monitora.
U svjetlu ovih činjenica i informacija mnogo ozbiljnije djeluje nedavno upozorenje generala Blagoja Grahovca da su organizovani kriminal i korupcija spregnuti glavna geopolitička sredstva koja će u budućnosti proizvoditi ratove i terorizam.
„Ako to čudo proizvodi ratove, onda su ratovi biznis ili najbolja privreda vojske organizovanog kriminala. Ko je vojska organizovanog kriminala? To su mafije. To znači da će mafije u budućnosti proizvoditi ratove”, rekao je Grahovac.
Koča Pavlović, poslanik PZP–a, podsjeća da je akcija Balkanski ratnik, preko koje smo saznali ono što nijesmo mogli ni slutiti – koliko je moćan i sa kim sve povezan klan Šarić, izvedena tek nakon što se umiješala američka Agencija za borbu protiv droge (DEA).
Ako se sve ovo zna, ne treba se čuditi što svjedoci prekograničnog šverca i otpušteni policajci bježe iz Crne Gore iz bezbjednosnih razloga. Nakon Envera Dacića i Mithata Nurkovića, prije nekoliko dana otišli su iz Crne Gore i Hamdo Murić i Rešad Kalač. Prijetnjama je izložen i policijski operativac iz Herceg Novog Nikša Anđelić, od kada je javno, na Fejsbuk protestu, iznio neke informacije u vezi sa prekograničnim švercom. Nije isključeno da će i on biti prinuđen da napusti državu da bi sačuvao glavu. Otpušteni policajac iz Rožaja Nedžad Kuč rekao je da za sada ne može da ode jedino iz materijalnih razloga, ali da će to učiniti čim za to bude imao finansijske mogućnosti.
Tufik SOFTIĆ