Povežite se sa nama

Polemika

Ne damo Plantaže

Objavljeno prije

na

Odgovor na reagovanje dr Zorana Miladinovića pod nazivom Struka i rezultati  bili su jedino mjerilo, objavljenom u Monitoru broj 1781

 

Uključio sam se, na  poziv za polemiku, zbog naslova ,,Ima li spasa za Plantaže” a ne da spašavam dr Zorana Miladinovića, vd izvršnog direktora od oktobra 2021. do dobijenog otkaza. Zato ću,,pretrčati” lične relacije. Dr Miladinović se prije 25 godina zaposlio u Plantažama, đe mu je radila majka. Vrijedno je  radio, usavršavao se, doktorirao, postao priznati stručnjak, primao visoku platu, dobio stambeni kredit 140.000, bespovratno 70.000 eura, i bio član šireg menadžmenta Plantaža prije prelomnog avgusta 2020.godine. Naravno, nikada nije dao primjedbu na rad i rezultate tog menadžmenta kojim se sada bave sudski  organi. Na mjesto vd izvršnog direktora ga je postavio Demokratski front (i dao mu otkaz) čiji su ,,politički plijen” bile Plantaže. Dr Miladinović će ostati zapamćen, jer je to stvarno kuriozitet, da jedan dr nauka prvo ugasi razvojni sektor i razriješi rukovodioca sektora  i to nakon senzacionalnih otkrića, genetskim analizama, jedinstvenih sorti crnogorskih vinovih loza, dokaza o crnogorskom porijeklu kratošije i vranca koje bi rado prisvojili mnogi iz regiona , a neće biti zapamćen po tome (jer je to ,,klasika”) što je svog dugogodišnjeg kolegu direktora Kontrole kvaliteta  bez razgovora i profesionalnog objašnjenja ,,ladno” razriješio.

Neće biti zapamćen ni po tome što je plaćao (sredstva Plantaža) za istrage u Predstavništu Beograd koje je vodio, takođe, njegov kolega direktor Prodaje i marketinga, sin prvog direktora Plantaža. Ima toga još,  što mogu i međusobno raspravljati ali pravda je zadovoljena zato što je dr Miladinović ,,poginuo” od svojih nakon što im je očistio teren. Ja sam svoju motivaciju iscrpio za polemiku sa dr Miladinovićem a za Plantaže nijesam pa ću nastaviti o tome.

Ima li spasa za Plantaže? IMA ! Ajmo redom.

Pomenuo sam , namjerno, lijepi običaj Plantaža da zapošljavaju đecu svojih radnika. To je praksa u nekim od  najrazvijenijih zemalja i  svjetskih kompanija npr. Tojota. Logika je da će potomci osjećati vezanost i pripadnost, a biti i spremni za da se bore za firmu uz koju je živjela njihova porodica. A u Plantažama, kako reaguju potomci onih koji su izgradili Plantaže? Primaju plate, snishodljivo se smješkaju onima koji su došli iz nekog drugog svijeta i ruše djelo njihovih roditelja. Niko ni riječ. Novi, iako su već stari,  i dalje prebacuju krivicu na bivše a već su prošle četiri berbe, pa su pokazali  pravo lice. Oni i nijesu došli da spasu i unaprijede. Oni su došli zbog opasnog nauma: da satru, da raskomadaju,  rasprodaju i da se lično dobro okoriste. A Potomci, ćute i snishodljivo se smješkaju. Sada im je dobro. Plate redovne, dobre, niko ih ne pritiska da rade, mogu izaći na ,,teren” što nije  vinograd, nego potrgovat, do vrtića…lagano… I vjerovatno misle: ,, Pa da se pobunim, da me smijene, pošalju na gore mjesto i manju platu….. Pušti dok traje, traje”. Kad se raskomadaju Plantaže, rasproda procesna oprema itd,  kad ne bude plata,  a to može brzo doći, okupljaće se na kružnom toku i blokirati put, pokisli, poniženi kao mnogi prije njih koji su ćutali i okretali glavu. I prijetiće da će radikalizovati mjere. Umjesto toga, mogli bi da se organizuju, da se povežu, ako je njihov sindikalni vođa na istoj strani kao menadžment, sa republičkim sindikatom da urade uporedne analize i druge analize poslovanja, kojima bi medijima poslali istinu i izvršili pritisak na političare sad kad još ima vremena i razloga da se brane Plantaže.

STEGA se angažovala da građanima Crne Gore ukaže na jedan od najdestruktivnijih procesa ugrožavanja crnogorske privrede. Plantaže, koje su jedna od rijetkih, još živih, kompanija iz Crne Gore evropskog kredibiliteta. Sadašnje stanje Plantaža je odraz Upravnog odbora i menadžmenta: beskrvnog, nekreativnog i nedoraslog reputaciji  ove evropske firme. Menadžmenta, neuporedivog sa onima,  koji su pokrenuli i ostvarili ovaj veličanstveni projekat. Pravi menadžment bi shvatio da postoje dva nivoa na kojima mora uspješno djelovati. Viši nivo: Plantaže su strateško preduzeće u državnom vlasništvu. To znači da Upravni odbor mora naći način da Vladi, odnosno resorima poljoprivrede i finansija, na njima razumljiv način,  prikaže što  su Plantaže: u smislu vlasništva nad zemljom, vodom, ratnim hangarom, borbenom pistom, procesnim objektima, tehnološkom opremom,infrastrukturom, renomeom, veličinom tržišta, itd. U poslovnom smislu: da stvaraju novu vrijednost i to iz  kamena i sunca. Da izvoze po čitavom svijetu. Da plaćaju poreze i isplaćuju plate; da pomažu, sponzorišu, stipendiraju, da podupiru: trgovinu, ugostiteljstvo, turizam itd. U državotvornom smislu: da pronose slavu Crne Gore- male zemlje velikih vina. Da brane višemilenijumsku tradiciju vinogradarstva.Da i dalje istražuju i čuvaju ovo neprocjenjivo vrijedno nasljeđe. Da vode razvoj u najvažnijem poljoprivrednom sektoru i najvažnije: da Plantaže predstavljaju model kako Crna Gora može biti ekonomski samoodrživa, oslanjajući se samo na sopstvene resurse: na svoje stručne i vrijedne ljude, na svoju kamenitu zemlju i sa svojim  autohtonim lozama.

I drugi niži nivo: da  menadžeri uspješno obavljaju aktivnosti koje imaju i svi drugi menadžeri u svojim firmama. Organizovati proces rada, finansijske, marketinške, socijalne i druge aktivnosti. Svi menadžeri imaju i principijeno iste probleme: ljudski resursi, tržišni uslovi, finansijski problemi, krize i nedaće ali neki to uspješno rješavaju a neki ne! Ovaj menadžment nije sposoban! Upravo je to glavni problem Plantaža. A ako ima zadatak da uništi Plantaže, kao što ja mislim da ima, e onda svoj užasni posao uspješno radi. A to je za drugu nadležnost. Ali, stanje u državi je takvo, da partije dijele po dubini i po širini, radna mjesta kao dio pobjedničkog partijskog plijena, ne obazirući se na stručnost, kompetentnost i profesionalizam svojih partijskih kadrova . I dok bude tako, da je važnija partijska pripadnost nego reference, propadaće i preduzeća i ukupna privreda.

Iz dostupnih analiza i menadžerskih planova koji su  stručno, po formi, urađeni ali se sa nekim strateškim odlukama nikako ne slažemo: ,,da se proda ,,utrživa“  imovina koja se ne koristi“!! umjesto da se nađe način da se koristi! ,,Da se smanji površina pod vinogradima“ umjesto povećanja površina pod vinogradima i voćnjacima kao što to rade svi u okruženju, prije ulaska u EU; Čak treba razmotriti nove lokacije: okolina Nikšiča, Dragalj, limska dolina itd

Zatim: ,,Krčenje starih vinograda“ iako oni daju grožđe najboljeg kvaliteta od koga se prave najskuplja vina- umjesto pojačavanja marketinških aktivnosti za odličnu liniju Stari podrum.Prodaja nekretnina : obradivog zemljišta umjesto sadnje novih zasada. Odgovor na klimatske promjene je u umnožavanju najotpornijih starih čokota, sadnja bijelih loza prije svega žižak, bioka  i drugih novootkrivenih sorti na vinogradarska područja Crne Gore itd. Dakle Plantaže se moraju spasiti ali to neće, niti može sa postojećom Upravom i menadžmentom. Ovo je posao za sve dobronamjerne građane Crne Gore! i  NE DAMO PLANTAŽE ( ovako da neko  ne stavi stavi zarez poslije NE)

Vladimir Nikaljević, ekonomska redakcija STEGE

Komentari

Polemika

Struka i rezultati bili su jedino mjerilo

Objavljeno prije

na

Objavio:

(Odgovor na reagovanje Vladimira Nikaljevića Ima li spasa za Plantaže, objavljeno u Monitoru br. 1780)

 

 

Poštovani gospodine Nikaljeviću,

U reagovanju na moj tekst Ima li spasa za Plantaže, objavljenom 29.11.2024. godine u nedjeljniku Monitor, iznijeli ste niz konstatacija koje ne stoje. Poznato je da nisam bio, niti sam sada član bilo koje političke partije, moj kodeks časti je u potpunoj suprotnosti sa onim što jedan partijski profil zahtijeva. To mogu da potvrde ili demantuju čelnici istih, slobodno se informišite kod njih. Nisam “čistio” nepodobne kadrove u ime DF-a, to znaju svi oni koji poznaju situaciju u Plantažama, i koji poznaju mene. Ja sam čovjek struke i nauke, uskostručno usavršavanje i naučni rad su bili jedina ambicija i vodilja na mom pofesionalnom putu.

Smjena izvršnog direktora Plantaža u oktobru 2021. godine i moje postavljenje na to mjesto, uslijedila je nakon štrajka i intenzivnih obraćanja Sindikata tadašnjem Odboru direktora i Vladi Crne Gore, da menadžment Plantaža bude smijenjen. Tog istog Sindikata kojeg prozivate da danas ćuti. Radnici su smatrali da je tada aktuelni menadžment nastavio kontinuitet poslovanja onog menadžmenta koji je ostavio dug od nekoliko desetina miliona eura, problem sa likvidnošću, kašnjenje zarada i učinio neizvjesnom budućnost zaposlenih i njihovih porodica.

Podsjetiću Vas da je Sindikat danima pregovarao sa Odborom direktora, tražili su suštinske sistemske promjene, jer su bili nespokojni zbog teške finansijske situacije u kojoj su Plantaže već tada bile. Moje kolege, sa kojima sam decenijama pregalački radio i sarađivao, poštujem, ali da budemo precizni, nisam ih ja smijenio sa rukovodećih mjesta ili kako rekoste „oćerao“, već izvršni direktor koji je bio na toj poziciji prije mene. Kad ostavite iza sebe višemilionske gubitke, ko god da je to uzrokovao nedomaćinskim odnosom i lošim poslovnim odlukama, slučajno ili namjerno, i bez obzira da li ste imali udjela u tome, menadžment je kolektivni organ, i odgovornost je zajednička. Jednako kao i danas.

Članovi menadžmenta su imali prilično visoke zarade, a uz to i druge privilegije i beneficije, pa bi zapravo jedino bilo moralno i savjesno da se nakon katastrofalnih poslovnih rezultata sami povuku i da ne čekaju da budu smijenjeni. Moj izbor rukovodilaca sektora su u većinskom dijelu bili oni zaposleni koji su prepoznati kao dokazani profesionalci, izabrani su isključivo na osnovu stručnih referenci i rezultata dotadašnjeg rada. Kažem većinski, jer su pojedina postavljenja bila politički delegirana, i jedino se kajem i stidim što sam svojim imenom i profesionalnim kredibilitetom dao legitimitet takvima, naivno vjerujući u njihovu dobru namjeru, a nisam imao nikakvo saznanje, ni sumnju u regularnost diplome jednog od njih, niti me je iz kadrovske službe neko obavijestio o tome.

Danas mislim da su Plantaže već tada “puštene niz vodu”, da politička grupacija kojoj su “pripale” u tom trenutku nije imala adekvatno kadrovsko rješenje za mjesto izvršnog direktora, sve dok Čađenović malo ne “upozna teren” i ne trasira put za ostvarenje ličnih i partijskih interesa, a prenebregavajući činjenicu da je mjesto izvršnog direktora Plantaža ogroman zalogaj koji zahtijeva znanje i visoko obrazovanje, stručnost i adekvatno radno iskustvo. Što se tiče mog jednogodišnjeg angažmana na tom mjestu, uradio sam ono što sam smatrao da je neophodno, racionalizovao rad sektora u mjeri mogućeg, pogotovo onog sa drastičnim rashodima u godinama kada je već počela borba Plantaža za goli opstanak, a opravdanost mjera koje sam preduzeo je dokazana i izvještajem nezavisnog finansijskog revizora. Što se tiče ugovora sa inostranom brokerskom kućom koji mi je nametnut, odmah nakon mojih sumnji u njegovu zakonitost, predat je inspektoru Specijalnog policijskog odjeljenja na dalje postupanje, pa Vas upućujem da se za sve što se tiče toga, obratite tužilaštvu.

Rekoste “Oćerali ste sve ličnosti od inegriteta i snage da se suprotstave čerečenju Plantaža”, a ja ću Vas podsjetiti da čerečenje Plantaža nedomaćinskim upravljanjem nije počelo sada, pa su sve ličnosti od integriteta imale dovoljno prostora i vremena da to zaustave, pa Plantaže danas ne bi imale dug od preko četrdeset miliona eura, na grbači kreditore i povjerioce, vinogradi i podrumi ne bi bili zapušteni jer je “zaboravljano“ da treba ulagati u njih, a Vi i ja ne bi danas polemisali, već nazdravljali!

Tako da su moja savjest i moja duša mirni, ni o koga se nisam ogriješio. Ako nekome nisam pomogao, nisam mu ni odmogao.

P.S. Vlado, drago mi je da ti je knjiga koju sam ti poklonio pomogla da i ove godine imaš zlatnu berbu i proizvedeš vrhunsko grožđe i vino. Za svaku stručnu pomoć i savjet, stojim ti i dalje na raspolaganju. Svako dobro!

Zoran MILADINOVIĆ,
dr
fitomedicine, naučni saradnik na Univerzitetu Crne Gore

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo