Povežite se sa nama

Izdvojeno

NASTAVAK ODLASKA LJEKARA IZ JAVNOG ZDRAVSTVA: Idu gdje im je bolje

Objavljeno prije

na

Precizne statistike koliko je ljekara otišlo u inostranstvo, a koliko iz javnog u privatne zdravstvene ustanove nema. Iz Ljekarske komore tvrde da su nakon povećanja plata i dalje ostali brojni neriješeni problemi koji ljekare tjeraju iz javnog zdravstva

 

Klinički centar Crne Gore (KCCG) je od kraja 2020. do danas napustilo 40 iskusnih ljekara, njih pola su samoinicijativno dali otkaz. Prošlog mjeseca KC je napustio urolog Petar Kavarić. Prije njega to su uradili specijalista iz oblasti hirurgije, ginekologije, kardiologije, pulmologije…

Specijalisti iz KCCG uglavnom prelaze u privatne zdravstvene ustanove. Neki od njih su kazali da ih, prije davanja otkaza, niko nije kontaktirao i pitao za razlog zašto su predali zahtjev za raskid radnog odnosa.

,,Od kraja decembra 2020. do 2023. godine, u KCCG zaposlen je 71 doktor medicine. Od toga, oko 50 odsto su specijalisti,a ostalo su specijalizanti. Dakle, za dvije i po godine smo dobili 71 doktora, a 20 je samoinicijativno napustilo KCCG”,saopštili su ranije iz KCCG.

Da stanje nije alarmantno već nikad bolje, tvrdili su i u prošloj Vladi, kada je na čelu ovog resora bio Dragoslav Šćekić. Ministarstvo zdravlja je saopštilo tada da su u u posljednjih godinu spriječili veliki odlazak ljekara u inostranstvo i poboljšali trend njihovog povratka u Crnu Goru. Posljedica toga je povećan broj ljekara u javnom zdravstvenom sistemu.
,,Ove godine, prema podacima koje je Fond za zdravstveno osiguranje dostavio Ministarstvu zdravlja, imamo 1.969 ljekara koji čine dio našeg javnog zdravstvenog sistema”, saopštili su iz Ministarstva zdravlja sredinom oktobra.

Podaci govore da u Crnoj Gori na hiljadu pacijenata rade tri ljekara, dok je evropski prosjek četiti doktora na isti broj građana.

Od statistike, posljedice nedostatka ljekara bolje dočarava praksa višemjesečnog čekanja na specijalističke preglede u KCCG, samo dva pedijatra u podgoričkom Domu zdravlja, jedan izabrani ljekar u zadravstvenoj stanici u Plužinama ili samo 10 ljekara u Budvi u kojoj je registrovano čak 45 hiljada zdravstvenih knjižica. Ljekari umjesto predviđenih maksimalno 33, pregledaju i do 90 pacijenata dnevno.

Precizne statistike koliko je ljekara otišlo u inostranstvo a koliko iz javnog u privatne zdravstvene ustanove nema. Iz Ljekarske komore su za Monitor kazali da još uvijek nemaju egzaktne podatke vezano za odlazak ljekara u inostranstvo. Više je razloga. Jedan od njih je i taj što se neki mladi ljekari odmah po diplomiranju ne prijavljuju Komori već se usmjere ka inostranoj karijeri. ,,Neformalno saznajemo,  iz svog okruženja,  od ljekara , da više njihovih kolega ljekara  svoju dalju karijeru nastavljaju u zemljama kao što su: Slovenija, Hrvatska, Srbija, Njemačka, Norveška …., Dakle, odlaze  u zemlje koje se  mogu pohvaliti  relativno dobrom organizacijom zdravstvene zaštite”, kazala je za Monitor predsjednica Ljekarske komore Žanka Cerović.

Presudni razlog za odlazak ljekara dugo su bile mizerne plate. To se promijenilo nakon što su plate ljekara značajno povećane i našle mjesto u Zakonu o zaradama u javnom sektoru.

Cerović ističe da su i pored povećanja plata ostali brojni razlozi zbog kojih ljekari odlaze iz javnog zdravstva: prevelik uticaj politike na profesiju,  zdravstveni radnici umjesto ,,robova profesije” postaju ,,robovi politike,, izuzetno loša organizacija zdravstvene zaštite (nedostatak ljekara, nedostatak bolničkih kapaciteta, nedostatak tehničkih i materijalnih sredstava, mala budžetska sredstva, u pojedinim zdravstvenim ustanovama loša organizacija rada od strane postupajućeg menadžmenta koja se nerijetko ispoljava kroz neadekvatno ophođenje i komunikaciju sa zaposlenima, prije svega ljekarima, a što je zapravo posledica uticaja politike na rad zadravstvene ustanove i dr.).

Dr Milena Popović-Samardžić, predsjednica Sindikata doktora medicine,godinama naglašava da je veliki problem rukovođenja zdravstvenim sistemom odlazak ljekara, te da treba raditi na unapređenju uslova kako bi oni ostali.

,,Problemi poput lošeg menadžmenta, loše organizacije rada, nedostatka kadra, nepostojanja jasnih smjernica postupanja u dijagnostici i liječenju pacijenata ljekare motiviše da radije zasnivaju radni odnos u privatnom sektoru nego u državnom”, kaže  Popović-Samardžić za Monitor:

Ona upozorava na potpuni nedostatak strateških dokumenata razvoja zdravstvenog sistema. To za posljedicu ima ozbiljne improvizacije u upravljanju zdravstvenim ustanovama.

,,Prioritete razvoja nije definisala država na osnovu prepoznatog problema već stavlja pritisak na menadžere zdravstvenih ustanova da to utvrde“  kaže Popović-Samardžić. „   Kad znate da je  određeni broj menadžera u našim zdravstvenim ustanovama biran  isključivo na osnovu partijskih referenci jasno vam je da će deficit znanja i pomenute okolnosti dovesti do haotičnog, neuređenog postupanja koje će u krajnjem za rezultat imati loš ishod liječenja. Kada nastupi negativan ishod liječenja, sva odgovornost se svaljuje na ljekara koji je prinuđen raditi u takvim okolnostima. Ovo je siguran znak neizgrađenosti institucija“  Ona upozorava: „ Određeni broj ljekara ne pristaje da snosi odgovornost za uslove koje kreira neko drugi i ko nekritično druge izlaže rizicima koje njegove odluke proizvode. U takvim uslovima ni mladi ljekari ne žele zasnivati radni odnos, pa imamo ustanove u kojima je konkurs ili poziv za određene specijalizacije neprekidno otvoren ali nema ko na njega da se odazove”.

Da javnom zdravstvenom sistemu u Crnoj Gori prijeti opasnost od privatnog sektora koji privlači afirmisane ljekare i ulaže u sofisticirane i veoma isplative procedure, upozorio je i Vladimir Pavićević, predsjednik Sindikata zdravstva Crne Gore.

Žanka Cerović napominje: ,,Nesporno je da je u privatnim zdarvstvenim ustanovama daleko bolja organizacija zdravstvene zaštite, da su bolji uslovi rada, da se mnogo manje posla uradi, za isti ili veći nivo zarade”,.

Ona navodi i da je za poslednjih godinu dana osim navedenog dominatan razlog odlaska ljekara iz javne u privatne zdravstvene ustanove, osporavanje prava doktora da svoje slobodno vrijeme upotrijebi prema svom nahođenju, odnosno da zasnuje dopunski rad kod poslodavca kod koga on to želi. ,,Kao što je poznato, pravo na rad je ustavna kategorija koje je kao takvo zagarantovano i zakonom o radu i uskraćivanje ovog prava doktorima, naglašavam ustavom i zakonom regulisanog, je bila dodatna provokacija da ljekari napuste javne zdravstvene ustanove i odluče se za privatne”, naglašava Cerović.

Novi ministar zdravlja Vojislav Šimun najavljuje da će Crna Gora povećati ulaganje u ljudske resurse u zdravstvu. On je na Ministarskoj konferenciji o zdravstvenim sistemima, koja se održava u Talinu, istakao ključnu ulogu zdravstvenih radnika u vremenima nesigurnosti i važnost jačanja radne snage za izgradnju otpornijih zdravstvenih sistema.

,,Samo kroz pažljivo strateško planiranje kadra, uvažavajući sve veća očekivanja građana, demografske procese i povećane zdravstvene potrebe, naša misija – ostvarivanje kvalitetne zdravstvene zaštite i bolji zdravstveni ishodi za sve, postaje realnost”, kazao je Šimun.

Daleko smo od te realnosti.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo