Jedan od posljednjih ugovora koje je potpisala prošla Vlada je o davanju državnog zemljišta na raspolaganje radi nastavka gradnje malih hidroelektrana Bjelojevićka 1 i 2 u Mojkovcu. Rijeka je ionako betonirana i uništena, pa da se izađe u susret kompanijama čiji su vlasnici bili bliski Milu Đukanoviću
Nedelju dana prije izbora nove Vlade, minula Vada je sa kompanijama koje grade male hidroelektrane Bjelojevićka 1 i 2 u Mojkovcu, potpisala aneks ugovora o koncesiji. Ovim ugovorom privatnim kompanijama se na raspolaganje daju državne parcele radi realizacije dvije male HE.
Ugovor su 23. oktobra potpisali potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj i ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović, i koncesionari dooo Čelebić, Milica Fuštić, Synergy doo i C&S Energy. Radi se o kompanijama koje su u većinskom vlasništvu Tomislava Čelebića, poslovnog partnera Mila Đukanovića.
Prethodna Vlada kao i ona prije nje, javno su obećali da će zaustaviti gradnju malih HE i preispitati ugovore o postojećim. Umjesto toga, na kraju mandata, dobili smo ovaj ugovor.
Bjelojevićka rijeka, na kojoj je izvođač radova na malim HE bio Bemaks, koji pored njih, na istoj lokaciji, radi i regionalni put Mojkovac-Lubnice, je uveliko uništena.
Iz URE, bivšeg premijera Dritana Abazovića, su svojevremeno konstatovali da je ova rijeka potpuno devastirana zbog izgradnje mini-hidroelektrane i rekonstrukcije puta Mojkovac-Lubnice, gdje je investitor Uprava za saobraćaj, a izvođač radova Bemaks.
,,Kada smo saznali da je investitor dobio dozvolu za izgradnju mHE na Bjelojevićkoj rijeci otišli smo u Bjelojeviće da vidimo stanje u kom se nalazi rijeka i da porazgovaramo sa mještanima kako bismo vidjeli šta možemo da uradimo da bi se problem izgradnje mHE riješio. Međutim, kada smo stigli zatekli smo mutnu rijeku, posječena stabla drveća i uništen put. Bili smo šokirani stanjem u kojem se nalazi ovo mjesto”, skenirali su stanje u pokretu URA.
Mještani su protestovali i cijelo vrijeme iskazivali ogorčenje što se problem ne rješava. Vlada je umjesto rješenja potpisala ugovor sa kompanijama, koji im daje realne osnove za nastavak gradnje. Prije toga, u julu 2022, od strane Ministartsva kapitalnih investicija, formirana je Radna grupa za analizu projekata iz obnovljivih izvora energije.
Cilj je bio da se preispitaju prethodno potpisani ugovori za obnovljive izvore energije, posebno male HE. U materijalu Radne grupe, u koji je Monitor imao uvid, za male HE na Bjelojevićkoj rijeci se navodi: ,,Rok za završetak II faze izgradnje istekao 25.12. 2021. Rješenjem MEPG od 19. januara 2022, inspekcija je zabranila izvođenje radova na izgradnji mHE Bjelojevićka 1 naložila izmještanje položenih cijevi na tresi cjevovoda, vodozahvata objekta, kao i mašinske zgrade u skladu sa revidiranim glavnim projektom. Na navedeno koncesionar je izjavio žalbu koja je odbijena od strane resornog ministarstva. Postoji odstupanje od revidovanog projekta. Koncesionar je tražio saglasnost za zabilježbu predmetnog Ugovora na parcelama u državnoj svojini kako bi otklonio navedene nepravilnosti. Koncesionar je dostavio bankarsku garanciju na pola miliona eura sa rokom važenja do 31. marta 2023”.
Krejem prošlog mjeseca inspektorka za vode je obišla gradilište ovih malih HE i konstatovala da su završeni svi grubi-građevinski betonski radovi. Radovi se trenutno ne izvode, ,,inspektorka je konstatovala da je vodne saglasnosti, koju izdaje Uprava za vode, istekla”. Inspektorka konstatuje da se poštuje mjera rješenja urbanističko-građevinske inspekcije o zabrani nastavka radova na maloj HE Bjelojevićka 1.
Devastaciju ove rijeke potvrdio je i nalaz Prirodno matematičkog fakulteta koji je za potrebe Osnovnog državnog tužilaštva u Bijelom Polju rađen prije godinu dana. U njemu se navodi da u nekim djelovima rijeka teče preko betoniranog dna. Konstatuje se da se u ,,rijeci ne nalazi više od 20 odsto ribljeg fonda koji je bio karakterističan za ovu rijeku prije početka građevinskih radova”. Na nivo od 20 odsto građevinski radovi su sveli i ostale biodiverzitetske grupe u rijeci, konstatuje se u mišljenju PMF-a.
Devastaciju, krajem prošle godine, konstatuje i Komisija Agencije za zaštitu prirode. Opisuju uništeni predio oko obala rijeke i dionice puta, ali i devastacije usljed izgradnje dvije mini HE u samom koritu rijeke gdje su betonirani vodozahvati. I pored tih činjenica Agencija, pozivajući se na Zakon, donosi zaključak da se te promjene ,,ne mogu smatrati štetom nastaloj u životnoj sredini”.
Zbog javašluka nadležnih, zamjenica Zaštitnika imovinsko pravnih odnosa Crne Gore Marija Božović je prije dva mjeseca uputila Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju krivičnu prijavu zbog nesavjesnog rada u službi protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, postupajuće ekološke inspektorke, članova stručnog tima Agencije i NN lica.
,,Pasivnim postupanjem ekološke inspekcije i direktora Agencije za zaštitu životne sredine omogućava se ugrožavanje životne sredine od strane izvođača radova Bemaksa”, navodi se u prijavi koja se odnosi na devastaciju Bjelojevićke rijeke.
Monitor je već pisao o rijeci koja se prošle jeseni izlila i oštetila novoizgrađeni put Mojkovac-Lubnice, na kome radove od 2020. izvodi kompanija Bemaks. Za ono što je do sada urađeno zainteresovano je Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju, pa se krajem protekle godine obratilo Agenciji za zaštitu životne sredine da, shodno svojoj nadležnosti ,utvrdi da li je prilikom izvođenja građevinskih radova pri rekonstrukciji regionalnog puta Mojkovac-Lubnice, dionica Mojkovac-Vragodo, na Bjelojevićkoj rijeci došlo do štete u životnoj sredini.
Tužilaštvo je dostavilo i dokaz u vidu mišljenja Prirodno matematičkog fakulteta u čijem zaključku se ističe da je došlo do drastične degradacije rječnog ekosistema, kao posljedica devastacije životne sredine duž čitave trase puta Mojkovac –Vragodo.
Agencija u odgovoru tužilaštvu navodi da je utvrdila da prijavljenja šteta od strane Osnovnog državnog tužilaštva prema operateru Upravi za saobraćaj Crne Gore, ne predstavlja štetu shodno Zakonu o odgovornosti za štetu u životnoj sredini.
I dok je rijeka trajno uništena, institucije nastavljaju da rade po starom. Bjelojevićka rijeka je pritoka Tare i predstavlja zaštićeno ribolovno područje. U njoj je Zakonom o slatkovodnom ribarstvu zabranjeno uzimati ili uništavati faunu i floru, vršiti eksploataciju pijeska, šljunka i drugih mineralnih materija. Zakon o betoniranju ništa ne piše.
Vlada Duška Markovića je tipski potpisivala ugovore o gradnji malih HE sa kompanijama bliskim svom partijskom šefu Đukanoviću. Ugovor za Bjelojevićku 1 i 2 potpisan je u martu 2017. Sljedeće godine koncesionar se obratio Agenciji za zaštitu životne sredine za Elaborat o uticaju na životnu sredinu za izgradnju male HE. Elaborat je upućen zainteresovanim institucijama – Direktoratu za prostorno planiranje i Direktoratu za životnu sredinu, Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Ministarstvu ekonomije, Institutu za javno zdravlje, Upravi za šume, Upravi za vode, Sekretarijatu za uređenje prostora i održivi razvoj Opštine Mojkovac. Uvid u Elaborat nije izvršio niko od obaviještenih institucija, drugih organizacija i javnosti, pa samim tim nije bilo sugestija ni primjedbi.
Kako tada, tako i danas. Nastavak betoniranja je samo odložen.
Predrag NIKOLIĆ