Biser među plažama Crnogorskog primorja je duga, prirodna pješčana plaža na Svetom Stefanu, koja od otvaranja istoimenog grada-hotela, daleke 1960. godine, uživa status hotelske plaže koja se koristi pod posebnim uslovima. Duže od pola vijeka ovo izuzetno kupalište prekriveno sitnim šljunkom crvene boje, pripadalo je elitnom hotelu Sveti Stefan, uz reducirani pristup posjetilaca sa strane, koji su plaćali odgovarajuću naknadu za korišćenje ležaljki i suncobrana.
Poluostrvo Sveti Stefan zajedno sa Miločerom predstavlja najluksuznije ljetovalište u Crnoj Gori i spada u red najprivlačnijih turističkih mjesta na Jadranu. Svako neprimjereno ponašanje privremnih vlasnika, zakupaca elitnih hotela, restorana i plaža, izaziva negodovanje i posebnu pažnju javnosti.
Turiste i posjetioce Svetog Stefana ovoga ljeta čekalo je neprijatno iznenađenje u vidu informacije da je najljepši, zapadni dio čuvene hotelske plaže, navodno, privatizovan.
Gosti plaže kojom gazduje Aman Resorts ili slučajni posjetioci, koji bi se nonšalantno uputili ka moru preko dijela kupališta koje se pruža ispod restorana Oliva, ranije poznatog kao restoran Pod maslinom, bili bi grubo upozoreni da je hodanje po pijesku na tom dijelu plaže strogo zabranjeno, jer je plaža privatno vlasništvo.
U to sam se i sama uvjerila prošlog vikenda, kada je momak zaposlen na plaži trčao za mnom pokazujući rukom zamišljenu liniju na pijesku koja razdvaja „privatnu” od hotelske plaže, koju je zabranjeno preći, objašnjavajući kako moram poštovati privatni posjed. Na moju primjedbu da se sigurno šali i pouku kako privatnih plaža i mora u Crnoj Gori nema, da se gosti koji uredno plaćaju skupe ležaljke i suncobrane mogu šetati duž cijele plaže i kupati gdje to žele, uslijedile su nove opomene da se uzdržim od povrede privatnog vlasništva.
Osoblje restorana Oliva objasnilo mi je da je vlasnik tog dijela plaže biznismen Teofanis Statis, brat Petrosa Statisa, predsjednika Odbora direktora kompanije Adriatic Properties doo, koja rukovodi zakupom elitnog crnogorskog ljetovališta i hotela Sveti Stefan i Miliočer. Uvjeravali su me kako je brat Teofanis, zvani Fanis, zaista kupio taj dio obale.
Petros je bratu Fanisu ustupio na gazdovanje restoran Oliva i pridodao mu gotovo trećinu hotelske plaže Sveti Stefan, koju po osnovu ugovora sa JP Morsko dobro drži u zakupu na rok od 30 godina.
Tako je po prvi put u istoriji hotela Sveti Stefan dio najvrednije plaže, koja zajedno sa gradom-hotelom predstavlja simbol crnogorskog ekskluzivnog turizma, na silu zauzeo nepoznati stranac i proglasio ga svojim privatnim posjedom. Na tom dijelu plaže postavljeno je desetak ležaljki i suncobrana u nizu, koje koriste isključivo članovi familija braće Statis, njihove supruge, djeca i kućne pomoćnice.
Prizor je zaista nevjerovatan. Dok se na hiljade mještana i njihovih gostiju na Svetom Stefanu, Miločeru i Pržnu muče da na ovom dijelu budvanske rivijere pronađu parče pijeska za sunčanje i kupanje, familija Statisa ogradila je poveliko parče čuvene svetostefanske plaže za sebe. Njihovo baškarenje na Svecu obezbjeđuju čuvari, koji skaču na svaku promjenu kursa neznavenog kupača koji zastrani malo udesno, na putu ka moru.
Bahaćenju Fanisa Statisa nije tu kraj. Dio pijeska na „svom”, najskupljem parčetu morske obale, popločao je drvenim daskama, za potrebe postavljanja šankova i drugih objekata koji treba da posluže za ugodniji boravak članova njegove familije i prijatelja.
Zvanično objašnjenje nastale situacije na plaži Svetog Stefana potražila sam od direktora JP Morsko dobro Predraga Jelušića. Uputila sam mejl sa pitanjima po kom osnovu je podijeljena hotelska plaža Sveti Stefan na dva dijela i da li je sa novim zakupcem zaključen poseban ugovor o zakupu i pod kojim uslovima.
Ako Fanis Statis i zvanično eksploatiše taj dio plaže kao vlasnik restorana u zaleđu, ona u tom slučaju gubi status hotelskog kupališta, jer restoran nije hotel, pa je samim tim dužan, u skladu sa propisima Morskog dobra, da pola plaže oslobodi za slobodan pristup građanima.
Iz javnog preduzeća koje gazduje crnogorskom obalom stigao je, nakon dvije urgencije, šturi odgovor. „Javno preduzeće nije dalo saglasnost za ustupanje dijela hotelske plaže na Svetom Stefanu nijednom privatnom licu i ista se daje na korišćenje pod uslovima hotelskih kupališta”, navodi se u odgovoru Klaudije Pejović, rukovoditeljke službe pravnih poslova u JP Morsko dobro.
Uz objašnjenje da je „podjela plaža, odnosno utvđivanje zahvata i granica svih kupališta uključujući i plazu Sveti Stefan utvrđena Planom objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra koji donosi Ministarstvo održivog razvoja i turizma”.
Plan objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra za opštinu Budva za period 2016-2018. godine, ne sadrži nijedan privremeni objekat na plaži Sveti Stefan, označenom brojem 21A, osim dvije vitrine za prodaju sladoleda.
To znači da je Fanis Statis za sebe neovlašćeno prigrabio dio svetostefanske plaže i na njemu, protivno Planu objekata privremenog karaktera i bez obaveznih urbanističko-tehničkih uslova koje izdaje Morsko dobro, podiže privremene objekte.
Direktor Jelušić nije odgovorio na pitanje da li su inspekcijske službe Morskog dobra konstatovale podjelu plaže na terenu i šta je u vezi sa tim preduzeto.
Da je plaža bratski podijeljena među Statisima potvrdili su i u Aman Resortu, čiji zaposleni više nemaju nadležnost na dijelu plaže ispod restorana Oliva.
Uzurpacija javnog dobra u elitnom ljetovalištu odvija se uz prećutnu saglasnost nadležnih u Morskom dobru. Najnoviji skandal samo je nastavak prethodne prakse po kojoj zakupac nije obavezan da poštuje zakone i propise države Crne Gore. Podsjećamo na bespravnu gradnju u zaleđu hotela Sveti Stefan u kome su Grci izgradili dvije zgrade bez planske dokumentacije i bez građevinske dozvole, iako je bespravna gradnja zakonom proglašena za krivično djelo.
Na predlog ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića, dvospratnice podignute u maslinjaku Svetog Stefana legalizovane su kao privremeni objekti. Poput kioska, tezgi ili vitrina za sladoled.
Pod upravom Grka Sveti Stefan je izgubio oreol ekskluzive koji je uživao dugi niz godina. Odvajanja plaže za privilegovane korisnike nije bilo u vrijeme kada su na Svecu boravile slavne i poznate ličnosti iz svijeta politike, umjetnosti ili biznisa. VIP tretman na plaži nisu imali ni predsjednici država ili krunisane glave, kakav danas uživa familija Statis.
Privilegije se dijele i na maloj Kraljičinoj plaži koja je izuzeta od bilo kakvog cjenovnog režima. Ova, po prirodnim karakteristikama čuvena plaža ograđena je gvozdenim ogradama sa svih strana, dodatno utvrđena bezbjednjacima koji pomno čuvaju svaki pristup od neželjenih posjetilaca. U njenim čarima mogu uživati samo privilegovani pripadnici državne administracije, premijer Milo Đukanović sa familijom, ministri, poznati tajkuni i ostali privilegovani sloj crnogorskog društva.
Fanis smijenjen
Odnosi između braće Statis koji u ime kompanije Aidway Investment LTD, registrovane na Britanskim Djevičanskim ostrvima, rukovode zakupom hotela, poljuljani su. Fanis Statis ne obavlja više funkcije izvršnog direktora Adriatic properties-a i člana Odbora direktora te firme. Zamijenio ga je anonimni Nikšićanin Goran Bencon. Fanis je namiren restoranom Oliva i hotelskom plažom. Uvode se nove zabrane u ljetovalištu, zaoštravaju se odnosi sa mještanima, pogotovu u naselju Pržno, u kome je Statis vlasnik hotela Maestral. Povećane su cijene plažnih kompleta na svim hotelskim plažama. Na Svetom Stefanu i Miločeru cijene kompleta iznose 80 eura uz dodatak servisa od odsto. Ukupno 88 eura na dan. Na plaži u Pržnu nova cijena je 50 eura
Branka PLAMENAC