Mediji u Srbiji su srušili zid ćutanja o nasilju nad ženama – čekićem senzacionalizma. Tabloidni tekstovi o tim slučajevima su se iz zone tabua premestili pravo u rubriku «zabava». Malobrojni su mediji koji o ovoj temi pišu vodeći računa o dostojanstvu žrtve. Nekada je seks najbolje «prodavao» medijski sadržaj, sada nasilje, pa te scene redovno gledamo i uživo – u rijaliti programima koji se emituju na nacionalnim frekvencijama
Glad za senzacilonalizmom svakodnevno puni novinske stubce detaljnim i brutalnim opisima nasilja nad ženama koja se neretko završavaju smrtnim ishodima. Ovakav medijski sadržaj, gotovo po pravilu, začinjen je izjavama nerelevantnih sagovornika, poput komšija ili rođaka, koje se u najširoj javnosti uzimaju kao «dokazi» za osudu, češće žrtve, nego nasilnika ili ubice. Mahom, pravo na privatnost žrtve oduzeta je u trenutku kada novinari prekorače prag mesta na kojem je zločin izvršen. Senzacionalističko izveštavanje pothranjuje patrijarhalne obrasce po kojima žena treba da «ćuti i trpi» – što zbog sramote, neretko i osećaja krivice, što iz straha da će imenom i prezimenom biti provučena kroz medijsko blato. Gotovo svakodnevni primeri skandaloznog izveštavanja o nasilju nad ženama u Srbiji opominju nas da društvo toleriše i normalizuje nasilje. Ako je seks nekada najbolje «prodavao» medijski sadržaj, sada je to nasilje, pa takve scene sve češće gledamo i uživo – u rijaliti programima koji se emituju i na nacionalnim frekvencijama.
Mediji su poslednjih godina srušili zid ćutanja o nasilju nad ženama – čekićem senzacionalizma. Tabloidni tekstovi o o tim slučajevima su se iz zone tabua premestili pravo u rubriku «zabava». Malobrojni su mediji koji o ovoj temi izveštavaju profesionalno, vodeći računa o dostojanstvu žrtve i poštujući etičke standarde.
«Dobro je da se o nasilju prema ženama priča, jer živimo na području gde veliki broj ljudi smatra da je takvo ponašanje prihvatljivo. Baš sam pre nekoliko dana čitala istraživanje koje je sprovedeno među studentima i studentkinjama u Srbiji i gde veliki broj njih, negde oko jedne četvrtine, misli da nema silovanja u braku», kaže programska direktorka udruženja građanki FemPlatz Kosana Beker. Ona napoiminje da bi izveštavanje moralo da bude profesionalnije, ali da je opet bolje nego tišina koja je ovu temu pratila decenijama i vekovima.
Urednica u beogradskom nedeljniku Vreme Jovana Gligorijević je saglasna da je izveštavanje o nasilju prema ženama problematično, ali da je bolje nego pre desetak godina.
«Grešaka i dalje ima. Novinari ćesto i odmah pritisnu žrtvu da daje izjavu, ili porodicu žrtve. To nije u redu. I u Kodeksu novinara stoji da ne treba dirati ljude u stanju traume. Problem je i što se o pojedinačnom slučaju izveštava preterano deskriptivno, sa mnogo detalja», kaže Jovana Gligorijević.
Našem novinarstvu ne mogu se zameriti samo detaljni opisi slučajeva nasilja i ubistava. Izveštavanje o ovoj temi često se pretvara u paralelnu «istragu» prepunu nagađanja i neistina. Izostaju najvažnije informacije kao što su kako nasilje prevenirati, kako i kome ga prijaviti, ko je odgovoran… Takođe, retki su i medijski sadržaji koji nasilje prema ženama tretiraju kao sistemski problem.
«Kada bi došli vanzemaljci i čitali naše dnevne novine, pomislili bi da je nasilje prema ženama na nivou incidenta, usamljen slučaj, a ne jedan u čitavom serijalu takvih slučajeva širom regiona», smatra Beker.
Naši sdagovrnici se slažu da dobro da se o problemu nasilja nad ženama priča i piše. No pitanje je da li senzacionalističko izveštavanje donosi više štete ili koristi. Jovana Gligorijević tvrdi da neadekvatno izveštavanje apsolutno donosi više štete, te dovodi do svojevrsne rezistencije građana na nasilje.
«Kada zaspete javno mnjenje grafičkim opisima, ono vremenom postane neosetljivo. Kod prvog opisa opekotina i krcanja kostiju javnost će se uznemiriti, kod sto prvog više neće reagovati. Najveću štetu od senzacionalizma trpe žrtve kojima je to okidač za traumu», objašnjava Gligorijević.
Iako razume da vlasnici medija i urednici žele da plasiraju sadržaj koji će biti masovno čitan, Koasana Beker upozorava da je potpuno neprimereno dozvoliti da se o nasilju nad ženama govori na senzacionalistički način. Ona podseća da u našem društvu postoji izuzetno veliki broj femicida. Samo u poslednjih pet meseci u Srbiji je ubijeno10 žena, a pročle godine čak 30.
«Terminologija koja se koristi u medijima kada se govori o nasilju prema ženama je potpuno neprimerena. Kada se desi slučaj femicida, prvo šta čujemo je da je to bila ’tragedija’ ili ’porodična drama’. Nije ni ’tragedija’, ni ’porodična drama’. Jednostavno – reč je o ubistvu, a osoba koja je zločin počinila je ubica. E, to nekako izostaje», upozorava Beker.
Takođe, izostaju i relevantni sagovornici i stručnjaci koji se bave ovom temom.
«U tekstovima se često pojavljuju besmisleno odabrani sagovornici. To su najčešće komšije ili rođaci koji tvrde kako je ubica bio fin čovek i domaćin. Sutradan se priča uglavnom širi, pa saznajemo da je ipakpostojala istorija nasilja – tako je jednom nasilnik izbacio ženu iz kuće u pidžami ili je držao vezanu lancima za radijator», objašnjava Beker. Ona ukazuje da je problem što ti isti ljudi, nikada nisu prijavili nasilje, nego su okretali glavu.
Iz mora senzacionalističkih tekstova o slučajevima nasilja prema ženama, teško je izdvojiti najgnusniji.
«Jedan od jezivih primera je masovno ubistvo u julu 2016. u Žitištu kad su mediji suptilno provlačili da je žrtva našla novog partnera koji živi u inostranstvu. Tako dobujamo poruku da je ’kurva poletela za parama’ pa je ’dobri čovek’ uzeo kalašnjikov i pobio pola kafane”, objašnjava Gligorijević.
Ona navodi još jedan primer – Kurirovu akciju “spašavanja” žene koju je partner tri dana zverski tukao u stanu. «Adria Media je platila rekonstruktivne operacije, kupila nameštaj za kuću, igračke za decu… Zvuči lepo, ali sve to je dokumentovano i objavljivano, kao rijaliti. Kompanija je preko žrtve gradila sopstveni imidž i zapravo zloupotrebila tu ženu», smatra Gligorijević.
Brojni novinski tekstovi o slučajevima nasilja prema ženama relativizuju zločin, u nekim situacijama ga i opravdavaju.
«Nedavno je koleginica naišla na tekst u kojem piše Ubio ženu bez razloga. Pitam se šta bi bio razlog ubistvu, ako je ovo bilo bez razloga? Ideje da se traže opravdanja, da to što je on bio patološki ljubomoran ima pozitivnu konotaciju, jer je ’mnogo voleo’ ne mogu biti prihvatljive”, kaže Beker. Ona upozorava da u novinarstvu i dalje postoji praksa da se o žrtvi sudi na osnovu načina odevanja, fotografija i sadržaja koje je postavljala na društvene mreže, komentara poznanika…
Nasilje je postalo i sastavni deo televizijskih programa koji se emituju uživo. Ukoliko samo 24 sata pratite neku od rijaliti emisija, gotovo sigurno ćete svedočiti šamaranju, uvrtanju ruku, čupanju, vređanju. Sve češće možemo videti i brutalno premlaćivanje učesnica takvih programa, a na granici verovatnog bilo je i silovanje žene u jednom rijalitiju.
« Kod nas gledanost rijalitija dižu tuče i svađe. Publika želi arenu. Time se perpetuira agresija u društvu. Sve češće čujem i vidim ljude koji reaguju kao u rijalitiju: neverovatna je količina psovki, uvreda i ad hominem napada kojima se ide na to da se figurativno izgazi osoba koja se nekome nečim zamerila», kaže Gligorijević.
Kosana Beker tvrdi da rijaliti programi koji promovišu nasilje predstavljaju kapitulaciju sistema, i državnog i društvenog zato što nema nema adekvatne reakcije.
U vreme kada se svi, deklarativno, zalažu za pokretanje svih mogućih mehanizama koji bi prevenirali nasilje nad ženama, gde važnu ulogu imaju mediji regulatorna tela ćute. Zašto?
«Zato što su dobila zadatak da ćute. Kako će oni ’udariti’ na televizije koje emituju i režiraju nasilje u rijalitijima, kad su baš te televizije glavno propagandno oružje vladajuće klike», pita se Gligorijević.
Na tim istim televizijama u Srbiji, poslednjih nedelja je doskorašnji predsednik opštine Brus Milutin Jeličić Jutka od optuženog za seksualno uznemiravanje velikog broja žena postao «žrtva».
«Vodi se postupak protiv njega, i istovremeno organizuju se skupovi podrške. U tom primeru vidimo sve loše u ovom društvu. Jutka skupi žene da ga podržavaju, pa javnost rastrže te žene, ne shvatajući da su i one ucenjene i primorane, da su i one žrtve», smatra Gligorijević. Kaže da je joj je odvratna i reakcija opozicije na ovaj slučaj, jer joj se čini da njima nije problem što je on seksuualni predator, nego što je seksualni predator iz redova vlasti.
Iako ned postoji politički konsenzus u javnoj osudi nasilja nad ženama, svaka strana u političkim kampanjama kao iz rukava vadi floskule o nedopustivom nasilju nad ženama jer «zamislite da je to vaša supruga, majka ili sestra».
«Hajde da nas ne definišu relaciono, hajde da kažemo kako jeste: mi imamo problem sa muškim nasiljem prema ženama. Žena izložena nasilju je žrtva, čak i kad nije ni majka ni sestra ni ćerka», poručuje Gligorijević.
Medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama veoma je slično u svim zemljama regiona, saglasne su i sagovornice Monitora.
«I u Srbiji i u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori i u ostalim zemljama regiona, medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama je na istom nivou, ili drugim rečima – jezivo senzacionalističko i katastrofalno», zaključuje Kosana Beker.
Tamara VLAŠKALIN