Sin uhapšenog narkobosa Nasera Keljmendija, Liridon Keljmendi, prema dokumentima do kojih je Monitor došao, bio je „stanovnik” Bijelog Polja, sa ličnom kartom izdatom u ovom gradu na sjeveru Crne Gore. Kako i na koji način je mladi Keljmendi došao do ove lične karte, nije do kraja poznato, ali se vjeruje da su mu u tome pomogli neki funkcioneri crnogorske državne bezbjednosti.
Prema faksimilu lične karte, Liridon je u Bijelom Polju bio prijavljen na adresi naselje Kruševo. Stara, nebiometrijska lična karta izdata je u MUP Bijelo Polje devetog juna 2004. godine, pod registarskim brojem 43401. Kao Liridonovo mjesto rođenja upisano je Peć, Srbija 01. 01 1983. godine, kao i matični broj 0101983934553.
Lična karta je izdata sa rokom važenja od deset godina, što bi značilo da Keljmendi sa starom ličnom kartom nije mogao glasati jedino na posljednjim parlamentarnim izborima. Prema dobro obaviještenom Monitorovom izvoru iz crnogorske policije on je biračko pravo sa bjelopoljskom ličnom kartom koristio „više puta, a sasvim sigurno na referendumu 2006. godine”.
„Uslov za dobijanje lične karte je državljanstvo. Policija je ranije negirala da Keljmendijevi imaju crnogorsko državljanstvo. Liridon nije mogao dobiti ličnu kartu u Bijelom Polju ako nije bio državljanin Crne Gore”, kaže naš izvor.
Takođe se ne zna da li je mlađani Keljmendi za bjelopoljsku ličnu kartu dao novac, ili je dobio kao „zaslužni građanin”.
„Ovu ličnu kartu je u narednom periodu često koristio za prelaske u Crnu Goru. Time su potvrđene direktne veze Keljmendijevih i crnogorskih vlasti koje su omogućile izdavanje lične karte”, kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Liridon, ipak, nije uspio da u Bijelom Polju dobije i pasoš, pa je to kasnije pokušao da učini u Kotoru. Tada su on i njegov brat Elvis uhvaćeni u tom „poslu”. Crnogorska Uprava policije podnijela je krivičnu prijavu protiv njih. Oni su kasnije i osuđeni na zatvorske kazne od devet, odnosno sedam mjeseci, zbog toga što su na osnovu lažnih rješenja o prijemu u crnogorsko državljanstvo u filijali MUP-a u ovom primorskom gradu zatražili crnogorska lična dokumenta. Liridon ih nije uspio dobiti, dok su Elvisu izdati pasoš i vozačka dozvola.
Prema izvoru iz crnogorske policije, braća Keljmendi su to pokušali da urade za male pare, svega dvije hiljade eura, ali je prevara otkrivena. Službenici iz Kotora koji su pokušali da im pomognu, i koji su u tome učestvovali, takođe su osuđeni na kazne zatvora.
,,Zna se i čije matične podatke je Liridon iskoristio. I on je bio u bjekstvu i krajem 2011. godine je uhapšen u Hrvatskoj i izručen Crnoj Gori. Završio je u zatvoru u Spužu i koliko je poznato, tu kaznu je odslužio”, podsjeća Monitorov izvor.
Elvis je bio u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica crnogorske policije, ali se sve donedavno slobodno šetao po Kosovu, pod drugim imenom. Prošle sedmice, nedugo nakon hapšenja i određivanja tridesetodnevnog pritvora njegovom ocu, Elvis je osuđen na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva u Sarajevu.
Na Kosovu se nije previše trudio da se krije. Prema dobro obaviještenom Monitorovom izvoru, najprije je promijenio ime i došao u posjed kosovskih dokumenata sa novim identitetom.
Iako se pridružio radikalnoj vjerskoj grupaciji vehabija, Elvis Keljmendi se nije odricao luksuza i skupih automobila. „Koristio je crni džip bosanskih registarskih oznaka. Bosanskih oznaka je i hamer, dok je na crnogorske tablice, sa oznakama Rožaja, vozio mercedes. Očigledno da mu novca nije falilo”, napominje Monitorov izvor.
Elvis Keljmendi u bjekstvu je od kada je osumnjičen za pokušaj ubistva Elvisa Hodžića iz suprotstavljenog sarajevskog klana. U Hodžića je ispaljeno sedam hitaca iz pištolja u Klubu Bad, u naselju Breka, ali je nekim čudom preživio. Kasnije se pričalo kako je Naser pokušao da mu novcem „izbriše” sjećanje.
Najopsežniju novinarsku istragu o porodici Keljmendi sproveo je Centar za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva. Razumljivo je zato zbog čega je Naser na njih bio ljut i nije želio da im daje izjave.
„Elvis Keljmendi se, prema izvještaju Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2008. godine, nalazi na popisu članova međunarodne zločinačke organizacije kojom rukovodi njegov otac Naser Keljmendi, sarajevski biznismen porijeklom sa Kosova”, piše CIN.
Opštinski sud u Sarajevu je u junu 2009. godine osudio Elvisa Keljmendija uslovno na godinu zatvora zbog nasilničkog ponašanja.
Incident u Sarajevu sa ranjavanjem Elvisa Hodžića ima svoju predistoriju, jer je Hodžić ranije imao okršaj sa osobama povezanim sa porodicom Keljmendi.
,,On je dvije godine ranije sudjelovao u revolveraškom obračunu u klubu Inkognito u sarajevskom naselju Grbavica, kada je teško ranjen Fatmir Muljaj, kojeg Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH naziva članom organizacije Keljmendi i ‘vojnikom albanske mafije”, piše CIN. Ova novinarska asocijacija objašnjava da su Muljaj i Keljmendijevi u rodbinskim odnosima.
CIN piše i da je sarajevska policija protiv Keljmendijevih u proteklih pet-šest godina podnijela najmanje 13 prijava, među kojima su i one za ubistvo, pokušaj ubistva, te nasilničko ponašanje. Većina ovih predmeta nije završila na sudu zbog nedostatka dokaza, a u pojedinim slučajevima i promjene iskaza svjedoka optužbe.
Nakon policijskih akcija Besa, Lutka i Agros, i opsežne međunarodne potjere u koju su se umiješali američki Federalni istražni biro (FBI) i američki istražitelji Agencije za borbu protiv droge (DEA), Naser Keljmendi je konačno pao u ruke policije. Određen mu je pritvor i sada se čeka rasplet situacije. Ili će mu biti suđeno na Kosovu, ili će biti nađen način da se izruči Bosni i Hercegovini.
Mediji u Srbiji pišu da je hapšenje Nasera Keljmendija uspaničilo srpske kriminalce i kontroverzne biznismene, a među njima i poznatog svjedoka saradnika Ljubišu Buhu Čumeta, bivšeg vođu „surčinskog klana.”
Kurir piše da se prema navodima iz tajnog dosijea Lutka koji su sačinili pripadnici SIPA BIH, Keljmendi i Čume dovode u vezu sa likvidacijom sarajevskog žestokog momka, Ramiza Delalića Ćele.
U tom dosijeu navodno piše da su „ pripadnici albanske mafije u Sarajevu, Naser Keljmendi i Muhamed Ali Gaši, zbog dugogodišnjeg neprijateljstva sa Ramizom Delalićem donijeli 2007. godine odluku da ga ubiju”.
,,Posredstvom svog prijatelja Ljubiše Buhe Čumeta, koji je sa Delalićem takođe bio u neprijateljskim odnosima i Milovana Jeremića zvanog Krca iz Šapca, angažovali su pripadnike takozvane šabačke mafije, koji su u odnosu na Buhu bili u podređenom položaju. Cijena ubistva iznosila je 200.000 eura”, prenosi Kurir navode iz ovog izvještaja.
Osim Liridona i Elvisa, Naser Keljmendi ima i trećeg sina Besnika. Svi oni su njegovi sinovi iz prvog braka sa Fatimom Blace sa Kosova. Nakon toga Naser je živio sa drugom nevjenčanom ženom Jasminom Babačić, u Sarajevu. Prošle godine je izjavio je za Vijesti da mnogo voli žene i automobile. ,,Ako mi ko dođe glave to će biti žene”, rekao je Keljmendi.
Međunarodni istražitelji ne misle da je Naser Keljmendi biznismen. Mediji su odavno objavili da se on nalazi na čelu najjače albanske kriminalne porodice na Balkanu, koja vodi poslove iz Peći i Sarajeva. Kraci njegove kriminalne hobotnice vode do Zapadne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Sada kada je uhapšen, čeka se rasplet. Sva je prilika da mu glave nijesu došle žene.
Tufik SOFTIĆ