Čopori gladnih pasa lutalica, minulog mjeseca, češće nego ranije, napadali su stoku po selima, ali i ljude, osobito djecu. Aktuelna situacija, s pandemojom, je povećala broj lutalica na ulicama, učinila ih agresivnijim. Ponovo je izostala adekvatna reakcija nadležnih službi
U nikšićkom naselju Gvozdenice, u mjesnoj zajednici Ozrinići, psi su zaklali desetak ovaca i jagnjadi domaćina Zlatka Nikolića.
,,Niti imam više snage, niti živaca, da zovem nadležne. Strah me samo za ovu djecu. Psi su gladni, pa neće birati koga da napadnu. Danas je država, a i čitav svijet, pogođena pandemijom. Ekonomija je stala i država zavisi od stočara i poljoprivrednika. Mučim se, radim, godinu čekam jagnje i onda dođu psi i sve unište. Najgore je što se ovo stalno dešava“, tvrde Nikolići.
Čobanin nije mogao odbraniti stado od čopora, pa su se spasile samo one ovce koje su uspjele da pobjegnu. Nije prvi put. U tom dijelu nikšićke opštine godinama ne mogu da nađu način da zaštite stoku od gladnih pasa. Nikolić je zbog napada lutalica i štete koju trpi, prošle godine podnio tužbu protiv Opštine Nikšić, a sudski postupak još traje.
Nije pomoglo, pričaju u Ozrnićima, ni to što su se ranije obraćali više puta lokalnoj upravi, tražeći da im stoku zaštite od napuštenih životinja.
Takođe, ovog proljeća, žabljačkom stočaru Miloradu-Miću Durkoviću, iz sela Junča Do, psi su zaklali desetoro jagnjadi, a sedmoro ranili. Psi su napali stado dok je bilo na „torinama“. U tom domaćinsvtu ne nadaju se da će im šteta biti ikad nadoknađena.
„Nemam više kome da se obratim za pomoć. Pošteno i mukotrpno radimo i privređujemo, hranimo porodicu, školujemo osmoro djece… I zimus su nalijetali psi lutalice i napravili mi štetu. Zaklali su mi 12 ovaca, a dobio sam odštetu 20 eura po ovci. Žalio sam se nadležnima, apelovao da nas zaštite, ali uzalud“, ispričao je Durković poslije štete koju je pretrpio.
Početkom godine, zbog pasa lutalica u Resničkoj ulici u Rasovu kod Bijelog Polja, roditelji nijesu smjeli da puste djecu bez pratnje u školu.
Napuštene životinje napale su i petnaestogodišnjeg dječaka A.Š. iz Tucanja u petnjičkoj opštini. Čopor je dječaka presreo kad je krenuo da obiđe stoku, a od ozbiljnijih povreda spasile su ga samo duboke gumene čizme. Istoj porodici, ranije, napuštene životinje napale su stado i pričinile veću štetu. I njihovi apeli nadležnima nijesu koristili.
Čopori gladnih pasa, početkom aprila, napadali su stoku u više kolašinskih i mojkovačkih sela. Stočari kažu da su prinuđeni na stalni oprez, ovog proljeća više nego ranijih godina.
„Psi su gladni i zbog toga agresivniji. Razumijem strah ljudi, ali ne može odgovornost biti na životinjama, već na onima koji su ih ostavili na ulici i na nadležnim službama, koje time treba da se bave“, tvrdi vlasnica privremenog prihvatilišta za pse Kolašinka Danijela Vuksanović.
U azilu, koji je ona osnovala, sada je nekoliko stotina napuštenih životinja. Nažalost, tvrdi Vuksanovićeva, i one su gladne. Hranu za životinje do sada je obezbjeđivala donacijama, sada, objašnjava, „svi imaju prečih briga“. U kolašinskom azilu mjesta, a ni hrane, nema više ni za jednu životinju. Na ulicama tog grada ih je na desetine.
„ Zatvoreni restorani, skraćeno vrijeme rada prodavnica i zabrana kretanja, ostavljaju i te životinje bez minimuma hrane. Vrlo je opasno da psi lutalice budu dugo gladni i sami na ulici i da to može uzrokovati njihovu kasniju agresivnost“, upozorava Vuksanović.
Problemom brojnosti napuštenih pasa na ulicama, do sada, stiče se utisak, ozbiljnije su se bavili jedino predstavnici civilnog sektora. Nadležne opštinske službe ne nalaze način da budu efikasnije i pored činjenice da značajnu stavku u rashodima iz opštinske kase predstavljaju odštete građanima, kojima su lutalice nanijele povrede. Tako je, bez razlike, u svakoj opštini.
Predstavnici NVO Prijatelji životinja iz Podgorice prije par sedmica obratili su se saopštenjem za javnost u kome su prozvali nadležne u nikšićkoj Opštini da hitno reaguju.
,,Jako je važno da lokalna uprava konačno počne sa primjenom programa Uhvati, steriliši i pusti. Napominjemo da se posipanjem otrova na javnim površinama, ubijanjem u skloništima i sličnim protivzakonitim metodama ne smanjuje populacija pasa lutalica u Crnoj Gori“, navode iz te NVO. Oni naglašavaju da je neophodno poštovanje zakonske procedure.
Prošle godine preko Bjelopoljskog demokratskog centra nekoliko desetina stanovnika te opštine uputili su inicijativu Skupštini opštine za određivanje lokacije za izgradnju skloništa za napuštene životinje. Baz rezultata do sada. Već duže Opština Bijelo Polje ima potpisan ugovor sa Opštinom Berane za korišćenje azila za pse lutalice. Iz lokalne uprave smatraju da je „ekonomičnije koristiti usluge beranskog azila, nego graditi objekat na području bjelopoljske opštine“.
Savjet za zaštitu životinja, u čijem su sastavu predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Veterinarske komore i NVO za zaštitu životinja, nedavno je konstatovao “da, pored svih sprovedenih aktivnosti i napora, još nema očekivanih rezultata na terenu, kad je riječ o rješavanju problema pasa lutalica“.
,,Uslovi i način držanja svih životinja, propisuju jedinice lokalnih samouprava, a nadzor nad donijetim propisima treba da obavljaju lokalne samouprave. Lokalne samopuprave treba i da obezbijede uslove za čuvanje napuštenih životinja. Na žalost, u najvećem broju opština, zaštita dobrobiti životinja nije među prioritetima. Psi lutalice su i dalje na ulicama, a sa druge strane lokalne uprave isplaćuju znatne iznose novca na ime odštete građanima zbog ujeda pasa“, saopštili su iz Savjeta.
U nacrtu Nacionalne strategije za kontrolu populacije pasa definisano je da sve lokalne samouprave treba da donesu programe kontrole populacije pasa. Malobrojne su opštine u kojima je taj posao započet.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ