Povežite se sa nama

OKO NAS

NAPUŠTENIH PASA SVE VIŠE: Začarani krug nemara, gladi i agresivnosti

Objavljeno prije

na

Čopori gladnih  pasa lutalica,  minulog mjeseca, češće nego ranije,  napadali su stoku po selima, ali i ljude, osobito djecu.  Aktuelna situacija, s pandemojom, je  povećala  broj lutalica na ulicama,  učinila  ih agresivnijim. Ponovo je izostala adekvatna reakcija nadležnih službi

 

U nikšićkom naselju Gvozdenice,  u mjesnoj zajednici Ozrinići,  psi su zaklali desetak ovaca i jagnjadi  domaćina  Zlatka Nikolića.

,,Niti imam više snage, niti živaca, da zovem nadležne. Strah me samo za ovu djecu. Psi su gladni,  pa neće birati koga da napadnu. Danas je država, a i čitav svijet, pogođena pandemijom. Ekonomija je stala i država zavisi od stočara i poljoprivrednika. Mučim se, radim, godinu čekam jagnje i onda dođu psi i sve unište. Najgore je što se ovo stalno dešava“, tvrde Nikolići.

Čobanin nije mogao odbraniti stado od čopora, pa su se spasile samo one ovce koje su uspjele  da pobjegnu. Nije prvi put.  U  tom dijelu nikšićke opštine godinama ne mogu da nađu način da zaštite stoku od gladnih pasa. Nikolić je zbog napada lutalica i štete koju trpi, prošle godine podnio tužbu protiv Opštine Nikšić, a sudski postupak još traje.

Nije pomoglo,  pričaju u Ozrnićima,   ni to što su se ranije obraćali više puta lokalnoj upravi, tražeći da im stoku zaštite od napuštenih životinja.

Takođe, ovog proljeća,  žabljačkom stočaru Miloradu-Miću Durkoviću,  iz sela Junča Do,  psi su zaklali  desetoro jagnjadi, a sedmoro ranili. Psi su napali stado dok je bilo na „torinama“. U tom domaćinsvtu ne nadaju se da će im šteta biti ikad nadoknađena.

„Nemam više kome da se obratim za pomoć. Pošteno i mukotrpno radimo i privređujemo, hranimo porodicu, školujemo osmoro djece… I zimus su nalijetali psi lutalice i napravili mi štetu. Zaklali su mi 12 ovaca, a dobio sam odštetu 20 eura po ovci. Žalio sam se nadležnima, apelovao da nas zaštite,  ali uzalud“, ispričao je  Durković poslije štete  koju je pretrpio.

Početkom godine, zbog pasa lutalica u Resničkoj ulici u Rasovu kod Bijelog Polja,  roditelji  nijesu smjeli da  puste djecu bez pratnje u školu.

Napuštene životinje napale su i petnaestogodišnjeg dječaka A.Š. iz Tucanja  u petnjičkoj opštini. Čopor je dječaka presreo kad je krenuo da obiđe stoku, a od ozbiljnijih povreda spasile su ga samo duboke gumene čizme. Istoj porodici, ranije, napuštene životinje napale su stado i pričinile veću štetu. I njihovi apeli nadležnima nijesu koristili.

Čopori gladnih pasa, početkom aprila, napadali su stoku u više  kolašinskih i mojkovačkih sela.  Stočari kažu da su prinuđeni na stalni oprez, ovog proljeća više nego ranijih godina.

„Psi su gladni i  zbog toga  agresivniji. Razumijem strah ljudi, ali ne može odgovornost biti na životinjama, već na onima koji su ih ostavili na ulici i na nadležnim službama, koje time treba da se bave“, tvrdi vlasnica privremenog  prihvatilišta za pse Kolašinka Danijela Vuksanović.

U azilu, koji je ona osnovala, sada je nekoliko stotina napuštenih životinja. Nažalost, tvrdi Vuksanovićeva, i one su gladne. Hranu za životinje do sada je obezbjeđivala donacijama, sada, objašnjava, „svi imaju prečih briga“. U kolašinskom azilu mjesta, a ni hrane, nema više ni za jednu životinju. Na ulicama tog grada ih je na desetine.

„ Zatvoreni restorani, skraćeno vrijeme rada prodavnica i zabrana kretanja, ostavljaju i te životinje bez minimuma hrane. Vrlo je  opasno da psi lutalice budu dugo gladni i sami na ulici i da to može uzrokovati njihovu kasniju agresivnost“, upozorava Vuksanović.

Problemom brojnosti napuštenih pasa na ulicama, do sada, stiče se utisak, ozbiljnije su se bavili jedino predstavnici civilnog sektora.   Nadležne opštinske službe ne nalaze način da budu efikasnije i pored činjenice da značajnu stavku u rashodima iz opštinske kase predstavljaju odštete građanima, kojima su lutalice nanijele povrede. Tako je, bez razlike, u svakoj opštini.

Predstavnici NVO Prijatelji životinja iz Podgorice prije par sedmica  obratili  su se saopštenjem za javnost u kome su prozvali nadležne u nikšićkoj Opštini da hitno reaguju.

,,Jako je važno da lokalna uprava konačno počne sa primjenom programa Uhvati, steriliši i pusti. Napominjemo da se posipanjem otrova na javnim površinama, ubijanjem u skloništima i sličnim protivzakonitim metodama ne smanjuje populacija pasa lutalica u Crnoj Gori“, navode iz te  NVO. Oni naglašavaju da je neophodno poštovanje zakonske procedure.

Prošle godine preko Bjelopoljskog  demokratskog  centra nekoliko desetina stanovnika te opštine  uputili su inicijativu Skupštini opštine za određivanje lokacije za izgradnju skloništa za napuštene životinje. Baz rezultata do sada. Već duže Opština Bijelo Polje ima potpisan ugovor sa Opštinom Berane za korišćenje azila za pse lutalice.  Iz lokalne uprave smatraju da je „ekonomičnije koristiti usluge beranskog azila,  nego graditi objekat na području bjelopoljske opštine“.

Savjet za zaštitu životinja, u čijem su sastavu  predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Veterinarske komore i NVO za zaštitu životinja,  nedavno je konstatovao “da, pored svih sprovedenih aktivnosti i napora,  još nema očekivanih rezultata na terenu, kad je riječ o rješavanju problema pasa lutalica“.

,,Uslovi i način držanja svih životinja, propisuju jedinice lokalnih samouprava, a nadzor nad  donijetim propisima treba da obavljaju  lokalne samouprave. Lokalne samopuprave treba i da obezbijede uslove za čuvanje napuštenih životinja. Na žalost, u najvećem broju opština, zaštita dobrobiti životinja nije među prioritetima. Psi lutalice su i dalje na ulicama, a sa druge strane lokalne uprave isplaćuju znatne iznose novca na ime odštete građanima zbog ujeda pasa“,  saopštili su iz Savjeta.

U nacrtu Nacionalne strategije za kontrolu populacije pasa definisano je da sve lokalne samouprave treba da donesu programe kontrole populacije pasa.  Malobrojne su opštine u kojima je taj posao započet.

                                                                                       Dragana ŠĆEPANOVIĆ  

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo