Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje
Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah. Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.
Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.
Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).
Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.
Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija, prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.
Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.
,,To je trebao neko pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.
Monitor je već pisao da je Cetinjanin Marko Roganović podnio policiji 3. januara krivičnu prijavu zbog uvredljivih i uznemirujućih komentara na račun svog grada i sugrađana. On je naglasio da su objave koje je prijavio kod njega izazvale osjećaj uvrijeđenosti i ugroženosti. ,,Kada se desi tragedija poput one na Cetinju očekujete riječi utjehe. Ipak, ono što su taj grad i njegovi građani doživjeli na mrežama i u komentarima portala je jezivo”, obrazložio je odluku da prijavi Tužilaštvu naloge sa kojih su objavljivane poruke mržnje nakon masakra 1. januara u kojem je ubijeno 13 osoba, među kojima i dvoje djece.
Kad nema pravovremene reakcije sve se samo produbljuje, pa je portal Aktuelno ove sedmice objavio tekst pod naslovom “Trinaesta žrtva svetosavskog ritualnog masakra na Cetinju” u kojem sugeriše da je Martinović Srbin a žrtve Crnogorci.To je oštro osudila ministarka kulture i medija Tamara Vujović, koja je kazala da je taj “skaradan tekst pokušaj da se strašnom zločinu da vjerski i nacionalni kontekst”, što može imati teške posljedice na društvo.
I druga strana mržnje ima iste ili slične motive sa iracionalnim dokazima. Tekst Srpskog telegrafa pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ prenosili su i neki od kulturnih i javnih djelatnika u Crnoj Gori.
Da se ne posustaje u sijanju straha, svjedoči i ovonedjeljna lažna dojava da se na Cetinju desilo još jedno ubistvo. Iz policije su saopštili ,,da informacije koje se šire putem nezvaničnih izvora ili medija mogu izazvati nesporazume i nepotrebnu paniku, a samo odgovornim odnosom doprinosimo zajedničkoj bezbjednosti”.
Problem je, između ostalog, i to što zvaničnih i vjerodostojnih informacija nakon tragedije ima malo, pa je dosta toga prepušteno nacionalističkom podzemlju društvenih mreža i pojedinih medija.
Krivičnim zakonikom se govor mržnje sankcioniše prvenstveno u krivičnom djelu „izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje“. Za to djelo propisana je kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina.
Obzirom da zakon nije primjenjivan prvenstveno na političare, a razloga je bilo, osokoljeni su mnogi da siju mržnju.
Novi zločini i stare mjere
U sklopu kontinuirane i aktuelne kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije sprovodi već duži niz godina od početka januara ove godine Upravi policije je dobrovoljno predato ukupno 827 komada vatrenog oružja, 25.240 komada municije, 76 komada ručnih bombi, kao i više djelova oružja i eksplozivnih sredstava.
Akcija je promovisana nakon što je u avgustu 2022. Vuk Borilović ubio 10 osoba, uključujući i dvoje djece, a šestoro ranio lovačkom puškom za koju je imao dozvolu.
Novi masovni zločin i ubistvo 13 osoba među kojima i dvoje djece, i ranjavanje troje, Aco Martinović je počinio pištoljem u nelegalnom posjedu.
Oboje masovnih ubica su prijavljivani zbog nasilja i posjedovanja ilegalnog naorzžanja.
Crna Gora je u samom vrhi svjetske liste po posjedovanju oružja kod civila. Procjenjuje se da ima preko 100 hiljada legalnog a blizu tog broja i nelegalnog naoružanja.
Nakon prvog masakra 2022. nevladine organizacije i pojedinci apelovali su da se preispitaju dozvole za nošenje oružja i da se smanji količina oružja, posebno ilegalnog.
Novi masakar na Cetinju aktuelizovalo je inicijativu donošenja “Markovog i Mašanovog zakona”. Inicijativa, koju je podržalo preko četiri hiljade građana, pokrenuta je 2023, godinu nakon prvog masovnog ubistava na Cetinju, nazvana je po dječacima, braći, koja su tada ubijena.Ona predviđa rigoroznije kazne za nasilnike, detaljne psihološke procjene i automatsko oduzimanje oružja od lica sklonih nasilju.
Iz institucija nema odgovora gdje im se zagubila ova inicijativa. Nakon nove tragedije premijer Milojko Spajić je najavio donošenje novog zakona o oružju, preispitivanje postojećih dozvola za oružje, provjeru lovačkih društava i drakonske kazne za nelegalno posjedovanje.
Studenti: Za vlast bi najbolja kampanja bila da razmotre naše zahtjeve
Demilitarizacija društva i oduzimanje oružja,moratorijuma na izdavanje novih dozvola za oružje, pooštravanje uslova za držanje lovačkog oružja, uspostavljanje policije u zajednici… neki su od zahtjeva koje su studenti okupljeni u neformalnoj grupi Kamo Śutra prezentovali javnosti uoči prvog protesta koji su organizovali 5. januara.
Ovi zahtjevi su pali u sjenku jer su najviše odjeknuli zahtjevi za ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i vicepremijera za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
,,Prioritet bi u ovom trentku trebali biti zahtjevi kojima predlažemo potencijalna rješenja za problem porasta nasilja sa kojim se suočava naše društvo. Međutim, očigledno ljudima na vlasti niije jasno da bi to zapravo bila najbolja njihova kampanja – razmatranje i usvajanje zahtjeva. Time pokazuju da nemaju dovoljno političke ni ljudske osviještenosti”, kaže za Monitor član Kamo Śutra Marko Vukčević.
Vicepremijerova i ministrova partija krenula je u bespoštednu odbranu svojih funkcionera i borbu sa studentima. Iz ove partije tvrde da studentski protest nije glas naroda, već narko kartela, da iza svega stoji Milo Đukanović, Bemax, te da je namjera da kriminal vrati u vrhove institucija. Naknadno su utvrdili da na protestima ima i „poštenih građana“
,,Njihov cilj (protesta) nije pravda za ubistva na Cetinju, već urušavanje sektora bezbjednosti, zaustavljanje borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, povratak na vlast onih koji su zemlju doveli do stanja u kojem brat mrzi brata zbog vjerske, nacionalne ili političke pripadnosti”, saopštavaju Demokrate.
Vukčević kaže da ,,širenje neistina koji sprovodi partija Demokratska Crna Gora samo je jedan od niza postupaka kojima “Demokrate” dokazuju da posjeduju vrlo sličan vrjednosni sistem i da koriste vrlo slične taktike zastrašivanja kao i nekadašnji DPS. Ništa se dakle suštinski nije promijenilo”.
Studenti su novi protest najavili za ovu sedmicu, a u međuvremenu im je podršku dalo preko stotinu profesora crnogorskih univerziteta i više od 200 umjetnika i kulturnih radnika. Demokrate i dalje ne posustaju u optužbama i napadima na proteste.
Prije drugog protesta 16. januara iz Kamo Śutra su odbili poziv premijera Spajića na sastanak na kojem bi razgovarali o zahtjevima sa protesta održanog 5. januara. ,,Odlučili smo da ovaj poziv odbijemo jer ne želimo da pregovaramo o zahtjevima. Naši zahtjevi su jasni, pa smo zamolili Vladu da ukoliko budu željeli da ih usvoje – to i javno objave”, naveli su.
Predrag NIKOLIĆ