Izmjene Zakona o parničnom postupku, koji su poslanici vlasti usvojili krajem prošlog mjeseca u Skupštini, mogao bi mnoge da obeshrabri u naumu da ubuduće tuže državu.
Usvojenim izmjenama građanima je otvoreno zaprijećeno da će ukoliko tuže državu, u slučaju da izgube spor, platiti pozamašne iznose za sudske troškove. Građani koji smatraju da su im državni organi ili službenici povrijedili prava, pored svog advokata, po istoj tarifi plaćaće i zaštitnika imovinsko pravnih interesa države. Država je naumila da tako obeshrabri građane da je tuže ali i da preko zaštitnika države, koji za svoj posao prima platu, puni budžet.
U ocjeni izmjena pravnici su skoro jednoglasni – one ne samo što su u suprotnosti sa Ustavom, već i sa zdravim razumom.
Ali za sve to ne haje 40 vojnika partije, predvođeni Ivanom Brajovićem, koji su i ove izmjene usvojili bez ikakve rasprave. Kada se sličan predlog prije tri godine našao na dnevnom redu Skupštine, njegovo usvajanje spriječila je opozicija, pa ga je Vlada povukla.
O tome koliko se vladajuća većina sada bahato ponaša govori i to da su prilikom ranijeg pokušaja globljenja građana tražili mišljenje Advokatske komore, kao i Odbora za politički sistem. Sada im, sem jednoglasnog pritiskanja tastera, ni to nije bilo potrebno.
Da je riječ o neustavnom i nezakonitom rješenju, te da taj član treba da se briše iz prijedloga, naveli su u amandmanu koji je Advokatska komora uputila Odboru. Poslanicima je dostavljeno i mišljenje u kome stoji da je ,,Vladin predlog neosnovan, protivan zakonskim normama, istim se krše ljudska prava i slobode, a naročito vrijeđa advokatura”, zaključak je Upravnog odbora Komore.
,,Smatramo da je povrijeđeno osnovno pravo građana pošto su dovedeni u situaciju da im je stavljen mač iznad glave da ne pokreću postupke zbog mogućih velikih sudskih troškova”, izjavio je Zdravko Begović, predsjednik Komore.
Advokati su jednoglasni i da su izmjene još jedan od udara na advokaturu u Crnoj Gori, budući da se njima po prvi put predviđa mogućnost da se troškovi parničnog postupka odmjeravaju po advokatskoj tarifi i licima koja nisu advokati, u ovom slučaju Zaštitniku imovinskih interesa države.
Da apsurd bude veći građani će izlazak na ročište, podneske, žalbe, plaćati državnom organu koga već za sve to plaćaju iz državnog budžeta. Tako će zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, 11 njegovih zamjenika, sedam uposlenih službenika i 12 namještenika, praktično biti po dva puta plaćeni novcem građana.
Da ne bi sve ostalo mrtvo slovo na papiru, novim zakonskim propisima utvrđeno je da ukoliko građani dobrovoljno ne plate troškove Zaštitnika, naplata se vrši prinudno. Pomoću javnih izvršitelja, blokadom imovine, obustavom plata i penzija do 50 odsto njihovog iznosa.
Begović je najavio da će Komora podnijeti inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti odredbi izmjena ovog Zakona. Istu inicijativu je ranije najavio i potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica.
U Vladi tvrde da je dobra strana novog propisa „ravnopravnost stranaka u sporu”, kako bi obje strane snosile odgovornost za postupanje pred sudovima. Ono što prećutkuju je da su izmjene iznuđene velikim brojem sporova koje država gubi. U prethodnih nekoliko godina, zbog kršenja prava, sporove protiv države su najviše pokretali zaposleni u Ministarstva odbrane, MUP-a i Ministarstva pravde, odnosno ZIKS-a. Zaposleni sporove listom dobijaju zbog očiglednog kršenja njihovih prava i grešaka rukovodilaca u državnim organima. Novi zakon na štetu građana je odgovor na milionske tužbe koje država plaća, iako bi bilo jeftinije a i efikasnije da odgovornost snose nemarni rukovodioci.
,,Umjesto da Vlada utvrdi ko je kriv i zašto je država za tri godine isplatila 71 milion eura za sudske sporove i u poslednjoj godini 23 miliona eura, ona paranoidno postavlja prepreke za pristup građana sudu. Država ima enormne troškove zato što krši prava građana i zato što je zastupaju nestručna i nemarna lica. Ako država hoće da smanji enormne troškove, neka počne da poštuje pravo, neka angažuje stručna lica u svojim službama i neka eliminiše zloupotrebe”, objasnio je potpredsjednik Demokrata Koprivica.
MUP, Ministartsvo odbrane i Ministarstvo pravde u vrhu su ljestvice, gdje je držva platila milionske troškove jer je izgubila postupke sa zaposlenima. Kako su u tim sporovima često tužbe vrijedjele manje nego sudski troškovi, ministar unutrašnjih poslova Melvudin Nuhodžić i odbrane Predrag Bošković naložili su utvrđivanje odgovornosti za to, posebno apostrofirajući krivicu advokata.
Na advokate se ostrvila i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. Objasnila je da pojedini advokati stoje iza parničnih predmeta kojima se od države potražuju dva, tri ili pet eura, a sudski troškovi budu nekoliko stotina eura. Ona je objasnila da treba utvrditi koliko su advokati u tim predmetima dobiti na ime sudskih troškova.
Slijedeći taj trag Bošković i Nuhodžić su Advokatskoj komori dostavili prijave za kršenje etičkog kodeksa protiv dvoje advokata.
,,Nije sporno da su oni pokretali postupke za sporove male vrijednosti i naplaćivali troškove koji su nekad prevazilazili vrijednost spora, ali starješine državnih oragna nisu uopšte postupali u skladu sa zakonom, iako su bili svjesni da zaposlenima pripadaju te nadokande. Oni nisu ništa preduzimali da se one isplate”, izjavio je Begović.
Ministar Bošković, koji je Ministarstvo preuzeo krajem novembra prošle godine, u maju je najavio da je obimna dokumentacija o ovome pradata Tužilaštvu.
Po njihovom advokati su krivi što je samo po osnovu radnih sporova MO od 2011. do kraja prethodne godine isplatilo preko sedam miliona eura sudskih troškova. ,,A samo u 2016. godini, Ministarstvo je isplatilo iz svojih sredstava preko dva miliona”, precizirali su iz resora Predraga Boškovića.
A evo kako su te presude izgledale – samo jedna presuda u korist službenika Vojske Crne Gore od 2,4 eura naknade za prevoz, građane Crne Gore je koštala dodatnih 1,2 eura kamate i 555 eura sudskih troškova.
Stručnjaci odavno upozoravaju da je ovdašnja advokatska tarifa daleko od evropske i regionalne prakse. Naime, advokatskom tarifom na koju je svojevremeno Vlada dala saglasnost, a koja važi već nekoliko decenija, predviđeno je da se sudski troškovi za advokata u sporovima koje vodi više lica uvećavaju za 50 odsto, počev od drugog lica koje je pokrenulo tužbu. Zbog takvog obračunavanja advokatskih troškova, po završetku sudskih sporova dešavalo se da troškovi advokata budu znatno veći od sredstava koje dobiju stranke u sporu.
No i pored takve naplate advokatske tarife, ključno je pitanje zašto i po čijem nalogu državni organi mogu da ne poštuju prava radnika, uz rizik da za par godina naprave državi milionsku štetu. ,,Nije suština u tome što advokati pokreću postupak pred sudom, nego je u tome što starješine ne uplaćuju radnicima ono što im pripada”, izjavio je predsjednik Komore Begović.
I u Sindikatu Ministarstva odbrane i Vojske godinama apeluju da se prava iz radnih odnosa poštuju, kako radnici pravdu ne bi tražili dužim, sudskim putem.
Predsjednik Sindikata odbrane Vojske Crne Gore Nenad Čobeljić pozvao je ministra odbrane Predraga Boškovića da saopšti da li je pokrenuo pitanje odgovornosti zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci za ogromnu štetu koja je nastala po osnovu tužbi zaposlenih protiv države.
Kako odgovornosti nema niti može biti, Vlada se sjetila da oglobi građane. Pa će, kao i do sada, bahatost i nesposobnost vladajuće klike plaćati građani. I to ne samo oni koji se budu drznuli da traže pravicu na sudu.
Predrag NIKOLIĆ