Iako je opštinski budžet već drugi mjesec u blokadi, lokalni čelnici najavljuju bolja vremena i investicije veće od milijardu eura
Postalo je pravilo da odmah nakon turističke u Ulcinju kreće građevinska sezona. Građanima opštine koja je poharana lošim privatizacijama, centralizacijom i nesposobnim upravama, preostalo je samo da se pouzdaju u samostalan biznis. A on se svih ovih godina, prije svega, ogledao u izgradnji kuća i apartmana za izdavanje.
No, nakon što je nekoliko opština na Primorju palo u ruke opozicije, državna vlast je počela da sa više sluha osluškuje potrebe Ulcinja, najavljujući valorizaciju njegovih ogromnih potencijala. Razlog tome je i činjenica da je DPS postala vodeća politička snaga u tom gradu, kojoj od maja prošle godine pripada čelno mjesto u lokalnoj upravi.
To se desilo po prvi put od uvođenja višestranačja, a koje je ovdje sada praktično postalo – jednostranačje. Jer, vladajuća koalicija ima podršku čak 30 od ukupno 33 odbornika u Skupštini opštine!? I pored toga, aktuelna većina, koju uz DPS čine albanske nacionalne partije, SD i Bošnjačka stranka, veoma teško donosi odluke. Opstrukcije su postale opšteprihvaćen model djelovanja.
Čitavu situaciju posebno otežava činjenica što se od sredine jula budžet Opštine nalazi u blokadi na sumu od šest miliona eura, zbog jednog sudskog spora iz osamdesetih godina prošlog vijeka. Kako se izlaz iz toga još ne nazire, jesen će svakako donijeti nove nesuglasice među koalicionim partnerima, naročito ako se zna da se ulazi u izbornu godinu na državnom nivou.
Predsjednik Opštine Ljoro Nrekić kaže da se uz podršku Vlade Crne Gore traga za rješenjima. “Najbolje bi možda bilo da prodamo dio zemljišta na brdu Mavrijan, iznad uvale Valdanos, koji pripada Opštini. Na taj način mogli bi inkasirati oko 20 miliona eura, što bi bilo dovoljno ne samo za izlazak iz blokade, već i za niz investicija u komunalnu infrastrukturu”, smatra gradonačelnik Ulcinja.
On je, inače, prošlog mjeseca predstavio idejno rješenje za izgradnju turističkog kompleksa na Mavrijanu. Na površini od oko 63 hektara, planirana je gradnja tri luksuzna hotela i 105 vila, koji bi ukupno imali oko pet hiljada kreveta, te marinu.
“Ukupna vrijednost projekta kreće se od 600 miliona pa sve do jedne milijarde eura, o čemu će Opština razgovarati sa potencijalnim investitorima”, rekao je Nrekić.
Ono što je gotovo izvjesno jeste da će u septembru početi komercijalna proizvodnja struje u vjetroelektrani na Možuri. Ovaj objekat sa 23 vjetrogeneratora, u vlasništvu kompanije Enemalta plc sa Malte, sada se nalazi u probnom radu. Kako je vrijednost ove investicije 89 miliona eura, Opština Ulcinj bi trebalo, po osnovu poreza na nepokretnosti za izgrađeni vjetropark, da godišnje inkasira oko pola miliona eura.
Ohrabreni veoma dobrim rezultatima turističke sezone, iz hotelske kompanije Karisma saopštili su da će nastaviti ulaganja u nove objekte, sa ciljem poboljšanja ponude i stvaranje uslova za cjelogodišnji boravak gostiju.
„Ubrzo krećemo u izgradnju kongresne sale sa 800 mjesta i fudbalskog stadiona. Uvjeren sam da će dobijanjem tih modernih objekata u kompleksu Holliday Village Montenegro Ulcinj postati poželjna destinacija kongresnog turizma, dok će novi sportski sadržaji privući mnogo više sportskih ekipa na ulcinjsku rivijeru “, kazao je vlasnik kompanije Ljubo Krstajić.
Istovremeno je Vlada Crne Gore usvojila Listu prioritetnih kapitalnih projekata koji će se finansirati iz Kapitalnog budžeta države u 2020. godini. Planira se da se u realizaciju tri projekta u opštini Ulcinj uloži oko sedam miliona eura. Najviše novca, pet miliona eura, odnosi se na nastavak izgradnje bulevara od Kružnog toka kod Opštine do bulevara Teuta. Za sanacione radove na Solani predviđeno je milion eura, a 80.000 manje za rekonstrukciju lokalne saobraćajnice Štoj-Ćurke-Zoganje, čime će biti znatno rasterećen saobraćaj tokom sezone od Ade i Velike plaže prema gradu, te obratno.
A ove sedmice je konačno objavljen tender za izvođenje radova na unaprijeđenju vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u opštini Ulcinj u vrijednosti od 18 miliona eura. Sredstva za ovaj projekat obezbijeđena su iz kredita Njemačke razvojne banke (KFW) i već pune četiri godine čekaju na realizaciju kako bi se napokon riješili problemi koji decenijama onemogućavaju nove investicije u hotelsku industriju. Jer, ovaj projekat obuhvata rehabilitaciju i izgradnju oko 65 km vodovodne mreže, te rekonstrukciju kanalizacione mreže u užem gradskom jezgru.
Time će se značajno poboljšati stanje u kanalu Port Mileni, koji je već 30 godina prava ekološka bomba. Nrekić je saopštio da će upravo u toj laguni do kraja godine početi realizacija jednog projekta u vrijednosti od 130 miliona eura. “Radi se o fabrici za uzgoj lososa na Port Mileni i ujedno gradnji aerodroma u Ulcinju koji će biti sportski, pa onda za kargo avione da bi se taj losos dopremao do Rima, a onda se distribuirao širom Evrope. Tu bi trebali zaposliti oko 500 ljudi”, kazao je ulcinjski gradonačelnik.
No, ova najava je naišla na čuđenje, pa i podsmijeh stručnjaka i opozicije. „Port Milena je laguna koja ljeti proključa i ne mogu da smislim nijedan dobar način kako bi losos mogao da živi u njenoj toploj, zagađenoj vodi”, rekao je profesor na na Prirodno-matematičkom fakultetu u Podgorici, ihtiolog Danilo Mrdak.
On je javno upitao: ko je spreman da jede ribu koja je uzgajana u zagađenoj laguni?
Prema riječima direktora Instituta za biologiju mora iz Kotora Mirka Đurovića, losos nije jadranska vrsta ribe i zakonom je zabranjen njen uzgoj u prirodnom okruženju. On je dodao da tu instituciju niko nije kontaktirao povodom moguće izgradnje fabrike za uzgoj lososa na Port Mileni.
U URI, najvećoj opozicionoj partiji u Ulcinju, kazali su da je lansiranjem ideje o proizvodnji lososa velika koalicija na vlasti prevazišla samu sebe. “Umjesto da objasni kako ćemo platiti šest miliona eura i spasiti od bankrota gradski fudbalski klub Otrant Olimpik, gradonačelnik nam servira nekakve bajke o megalomanskim projektima. Saznali smo da taman dok budemo izlazili iz blokade, bićemo bogatiji za rizort od ni manje ni više nego milijardu eura, sportski aerodrom i fabriku lososa”, rekao je funkcioner ove političke grupacije Baro Vuković i zaključio: “URA se raduje svakoj investiciji, ali, opštinski čelnici, usporite malo da nam ne pozli na ovoj vrućini!“
Mustafa CANKA