Proteklih sedam dana u jednom danu imali smo najveći broj novooboljelih i smrtnih slučajeva. Situacija u gradovima u kojima nijesu uvedene dodatne preventivne mjere se pogoršava. Najlošije je u Podgorici za koju se najavljuje zatvaranje dok život teče kao da korone nema
Tokom protekle sedmice u Crnoj Gori su zabilježena dva negativna rekorda od početka epidemije korona virusa – u petak je zabilježen najveći broj novoinficiranih u jednom danu, čak 344, dok je u ponedjeljak od korone virusa umrlo devetoro ljudi.
Broj aktivno oboljelih u Crnoj Gori, preko 4.000, je i dalje najveći u regionu, i među najvećima u Evropi – na 100.000 stanovnika iznosi 642, dok je, na primjer, u Sloveniji 212, Hrvatskoj 79. Najveći je i broj hospitalizovanih – 45 na 100.000 stanovnika, duplo više u odnosu na Sjevernu Makedoniju u kojoj je 20, a u Srbiji samo pet hospitalizovanih na 100.000 stanovnika. Za sada je stopa smrtnosti od KOVID-a u Crnoj Gori najmanja u regionu 1,5 odsto, a najveća na Kosovu 3,96 odsto.
Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić izjavio je da se u narednom periodu može očekivati povećanje stope smrtnosti od virusa. Objasnio je da su glavni negativni faktori manjak sunčanih dana i nedostatak vitamina D i zagađenost vazduha: „Znamo da smo prošle godine imali tešku situaciju što se tiče zagađenosti u Crnoj Gori u pojedinim gradovima. Za očekivati je da povećana zagađenost u kombinaciji sa koronom dovede do povećanja smrtnosti. I na kraju, sezona virusa gripa, odnosno spoj sezonskog gripa i virusa korona. Sve zajedno kad se spoji, nažalost, situaciju ne čini dobrom“, zaključio je Begić.
U opštinama, u kojima su ranije uvedene pooštrene preventivne mjere, a to su Nikšić, Berane, Andrijevica i Rožaje, u ponedjeljak je došlo do ublažavanja mjera. Mjere su pooštrene u Ulcinju, Žabljaku i Pljevljima.
„Trenutna epidemiološka situacija je veoma ozbiljna”, ocijenio je direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša i upozorio da se, osim toga što se ne nose maske, organizuju svadbe i primaju saučešća, a neki kafei i barovi su pretvoreni u noćne klubove.
Iako je u Nikšiću zabilježen manji broj pregleda i pacijenata kojima je potrebno bolničko liječenje, zbog, još uvijek velikog broja oboljelih, u ovom gradu i Pljevljima od ponedjeljka su učenici u ova dva grada prešli na onlajn nastavu.
Epidemiološka situacija u Bijelom Polju je zabrinjavajuća, broj oboljelih raste iz dana u dan, a bolnički kapaciteti u tom gradu su popunjeni, saopštili su iz Opšte bolnice u ovom gradu. Najveći broj oboljelih od početka epidemije bilježi se i u Baru, a epidemiološka situacija u Ulcinju je alarmantna, ocijenio je predsjednik opštine Ljoro Nrekić. On smatra da su širenju infekcije doprinijela okupljanja građana na veseljima i sahranama i u restoranima. Na Cetinju su za prvih deset dana oktobra registrovana 92 oboljela: „Već imamo slučajeve obolijevanja cijelih porodica, ali, nažalost, i smrtne slučajeve unutar jedne porodice za manje od 24 sata. Napominjemo da se sve propušteno može nadoknaditi, osim ljudskog života”, navodi se u saopštenju Tima za zaštitu i spašavanje Prijestonice Cetinje. Zbog toga što dosta ljudi na vrijeme ne prijavljuje simptome, epidemiološkinja Milena Popović- Samardžić upozorava da podaci o broju zaraženih nisu realni, te smatra da su brojke dosta veće.
Broj oboljelih u Podgorici se popeo na 1.438 i konstantno raste. Zbog sve većeg priliva pacijenata, Dom zdravlja Podgorica otvorio je i treći KOVID centar za odrasle u zdravstvenom objektu Centar, zgrada VMC-a, preko puta Gradskog stadiona. Pored novog KOVID centra, pacijenti sa sumnjom na infekciju mogu se pregledati i u centrima u Tološima i na Zlatici, gdje se nalazi KOVID centar za djecu. Primarijus doktor Danilo Jokić izjavio je za Dan da Dom zdravlja Podgorica ima tri KOVID centra, ali nema epidemiološku službu koja bi pratila preglede i davala smjernice timovima ljekara. Ministarstvo zdravlja nije na vrijeme prepoznalo značaj da domovi zdravlja imaju epidemiologe, pa je epidemija pokazala sve manjkavosti u sistemu. Katastrofalno je da se ne koriste resursi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, istakao je Jokić.
Ministar zdravlja Kenan Hrapović, koji se od izbora nije pojavljivao u javnosti, ove nedjelje je obznanio da će nabaviti lijek Remdesivir koji se koristi u liječenju pacijenata sa težom kliničkom slikom. Na mjesečnom nivou zdravstveni sistem će raspolagati sa 320 ampula. Za to će iz doniranih sredstava sa računa Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT) biti izdvojeno više od 110.000 eura, s obzirom na to da jedna doza košta 345 eura. Montefarm će biti glavni nabavljač i uvoznik Remdesivira, a obećano je da će prve doze stići tokom ovog mjeseca.
Pored ovog Hrapović je u ime Crne Gore potpisao sporazum o nabavci vakcine protiv KOVID-19 kada bude proizvedena. Za kupovinu je uplaćen avans od 640.000 eura, a za nabavku prvih doza vakcine biće izdvojeno više od dva miliona eura. „Incijalna cijena po dozi vakcine predviđena je u iznosu od 10,55 dolara, odnosno 8,84 eura. Shodno istraživanjima našeg Instituta za javno zdravlje i njihovoj procjeni o potrebnoj količini doze vakcine, naša zemlja iskazala je potrebu za 248.800 doza, odnosno količinu koja bi pokrila 20 procenata stanovništva, s obzirom na to da su preporučene dvije doze po jednoj osobi”, objasnio je Hrapović.
Uskoro bi u Institut trebalo da stignu i brzi testovi, koji daju rezultate za 15 do 30 minuta, kao i PRC testovi za potrebe Instituta u vrijednosti od oko milion eura.
Pored ministra, tokom ove nedjelje, oglasio se i NKT. Održali su sjednicu kojom je predsjedavao predsjednik Milutin Simović, koji je greškom sa svog FB naloga promovisao početak masovnog okupljanja 6. septembra. Prisustvovao je predsjednik Vlade Duško Marković koji je na Tviteru podržao „patriotsko” okupljanje, kao i član NKT-a gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković koji se slikao na pomenutom skupu. Pohvalili su sami sebe, da su od početka pandemije epidemiološke mjere donošene pravovremeno i osmišljeno, da se krizom upravljalo kvalitetno u datim uslovima i sve u tom smislu.
NKT je dužno da poštuje Odluku Ustavnog suda, i zaključeno je da inicijative građana o ponovnom uvođenju ove mjere NKT ne može prihvatiti.
Istakli su da će poštovani odluku Ustavnog suda koji je kao neustavnu ukinuo odluku NKT-a o objavljivanju spiska osoba u samoizolaciji. Sjetimo se, NKT je, tokom proljećnog talasa, objavio imena i podatke građana u samoizolaciji uz „diskretnu” molbu građanima da špijaju nadležnima svoje komšije koji ne poštuju mjere. Istakli su da novog objavljivanja spiskova neće biti, iako se NKT „upoznalo sa brojnim zahtjevima građana za ponovno objavljivanje spiska osoba u samoizolaciji i sa njihovom ocjenom da je taj pristup u prvom talasu značajno doprinio uspješnom odgovoru na COVID-19”. I sve tako neozbiljno kao i do sada.
Iz nove vladajuće većine najavljuju da će im prvi korak biti borba protiv virusa. „Ustanovićemo Savjet za borbu protiv KOVID-a i odgovornost za to će biti na Vladi. Neće biti NKT-a, koji radi u ovom trenutku nezakonito, nego ćemo kao Vlada stati odgovorno iza onoga što preporuči Savjet za borbu protiv KOVID-a”, najavio je mandatar nove vlade Zdravko Krivokapić.
Predsjednica Sindikata doktora medicine i epidemiološkinja Milena Popović-Samardžić izjavila je Vijestima da još nema informaciju da li se nešto radi u vezi sa formiranjem novog stručnog tima, ali se nada da će članovi tog tima biti epidemiolozi, pulmolozi i mikrobiolozi, koji će moći da daju stručnu riječ.
Pooštravanje mjera u Podgorici, odnosno zatvaranje ugostiteljskih objekata i zabranu kretanja od 22 časa, najavio je početkom nedjelje direktor Instituta Begić, ukoliko se trend oboljevanja nastavi. Broj oboljelih ne opada, pa je zatvaranje izvjesno.
Predrag NIKOLIĆ