Već mjesecima pljušte pozitivne ekonomske prognoze. Sa svih strana stižu vijesti kako će Crna Gora u narednoj godini zabilježiti najveći ekonomski rast u regionu. Ali, uvijek ima neko ,,ali” koje ne može da stane u novinske naslove. Nije do novina i novinara, nego naslovi moraju da budu kratki.
Stopa realnog rasta BDP-a u ovoj godini biće do četiri odsto i crnogorska ekonomija se nalazi na uzlaznoj putanji, ali će se u narednom periodu suočiti sa velikim brojem rizika, ocijenjeno je nedavno na sjednici Savjeta Centralne banke Crne Gore.
,,U ovoj godini se očekuje stopa realnog rasta BDP-a do četiri odsto. U pitanju je rast veći od projektovanog, koji je u velikoj mjeri posljedica snažnijeg rasta turizma i sa njim povezanih djelatnosti u ovoj godini. Ostali sektori takođe bilježe povećanje aktivnosti koje se djelimično objašnjava realnim povećanjem, a djelimično niskom bazom od prošle godine”, zapisano je u analizi Centralne banke. Što će reći da je tamo gdje se kreće od nule svaki rezultat pozitivan; naravno, ako ne idemo unazad što nam, takođe nije strano.
Centralna banka je ukazala i na činjenice da su povoljne vremenske prilike, kao i ,,povoljne eksterne okolnosti”, tokom 2015. godine, uslovile značajan rast u oblasti turizma, ,,ali se otvorilo pitanje suše i ranjivosti koje ona može izazvati u oblasti poljoprivrede i energetskom sektoru”. Monitor je odavno pisao kako nam se ekonomija bazira na volji Svevišnjeg – ako padne dovoljno kiše, eto nama struje koju ćemo izvoziti, samo bismo zamolili Svedržitelja da nam kišu izostavi tokom ljeta kako ne bi škodila turizmu. Nije da tražimo mnogo.
O našoj prepuštenosti višim silama ovih dana su govorili predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda. ,,Moraju da postoje rezervni planovi ukoliko jedne godine turistička sezona ne bude dobra kao ove ili bude suva zima u kojoj proizvodnja električne energije nije tako dobra”, precizirali su predstavnici MMF-a. Rezervni plan dosad niko nije vidio ni u naznakama. Premijer Milo Đukanović u veoma rijetkim prilikama stiljivo pomene reindustrijalizaciju, ali se iz Vlade na tu temu nikad ništa ozbiljno nije ni čulo ni viđelo.
Svi se slažu da je javni dug od 59 procenata BDP- a rizičan za javne finansije. Biće još rizičniji, jer će biti još veći. Međunarodni monetarni fond, prema riječima njegovih predstavnika, podržava Vladinu potrebu za razvojem i izgradnjom infrastrukture, ali bi, kako su kazali, bili zabrinuti da se politike usmjerene na stvaranju rasta pretvore u politike rasta po svaku cijenu.
„Pokretači ovog impulsa će biti investicije koje zahtijevaju velike količine kapitala. Postoji vrlo ambiciozan program u koji Vlada želi da uloži kada su u pitanju razvoj puteva, željeznica, luka i aerodroma”, kazali su predstavnici MMF-a i naglasili da nijesu izazovi samo veliki rashodi za investicije nego i stalni izazovi izdvajanja za finansije i za zarade.
Ko hoće da pročita, prilično je jasno – nije autoput jedino što zadužuje Crnu Gori već i održavanje ogromnog državnog aparata. Onog koji dobija izbore, ali to je iz neke druge priče.
I izvještaji Evropske banke za obnovu i razvoj pokazuju da crnogorska ekonomija brzo raste, te da se očekuje da će, povezan sa velikim projektom autoputa, tokom 2016. godine BDP ostvariti rast od četiri osto, najveći u jugoistočnoj Evropi.
I u izvještaju Evropske komisije piše da su ,,potrošnja i domaće investicije i dalje prigušeni, zbog skučenih kreditnih uslova banaka, visoke nezaposlenosti i niskih zarada”. Prosječna plata u septembru bila je 477 eura.
,,Crnogorska ekonomija pati od niske konkurentnosti, posebno industrijskih i poljoprivednih proizvoda”, poručili su iz Evropske komisije. Što nas opet vraća na priču o kiši, turistima i struji.
A tu, se, ako je vjerovati prognozama ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića, očekuje – sveopšti procvat.
,,Stvaramo konkurentske elemente koji treba da bolje pozicioniraju Crnu Goru na mapi svjetskih destinacija, što će omogućiti da gotovo pola stanovnika naše zemlje živi od turizma”, rekao je nedavno na jednoj od konferencija ministar Gvozdenović. Prema njegovim riječima, turizam predstavlja ključnu ekonomsku granu u Crnoj Gori koja će do 2024. godine sa više od 30 odsto učestvovati u BDP-u.
,,Nije dobro da jedna zemlja ima monokulturnu privredu kao što nije dobro imati samo jednog kupca ili jednog dobavljača. Nije dobro kad država zavisi samo od jednog proizvoda što jasno pokazuju arapske zemlje koje proizvode samo naftu. I Rusija je tipičan primjer jer je njena privreda bazirana na nafti i gasu”, kaže za Monitor Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Uz napomenu da nije upućen u crnogorske prilike, profesor Zec podsjeća da, iako u crnogorskoj tradiciji postoje tronošci, stolica ne može stajati na jednoj nozi.
,,Turizam je izvanredna djelatnost, ali je pitanje koliko je pouzdan”, kaže ekonomista Ljubomir Madžar. Ekonomski rast u Crnoj Gori on objašnjava uz pomoć pretpostavke da još ima stranih direktnih investicija, te da je približavanje Crne Gore Zapadu, koje je mnogo izraženije nego u Srbiji, doprinijelo povjerenju investitora. ,,Investicije u nekretnine nijesu bezvrijedne, pošto je Crna Gora uvozno zavisna privreda, taj dotok novca omogućava njeno funkcionisanje, objašnjava profesor Madžar i na pitanje – šta kad više ne bude prostora za nekretnine – kaže ,,E, to ne valja…”.
O zavisnosti ekonomije od turizma mnogo se eksplicitnije ovoga ljeta u razgovoru za Jutarnji list izrazio Zvonimir Savić, direktor Sektora za finansijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize Hrvatske gospodarske komore. Hrvatska više od svih ostalih članica Europske unije zavisi od turizma, čak više od Malte, Kipra ili Grčke. Hrvatski prihodi od turizma iznose 17 odsto BDP-a, najviše u Evopi. Prosjek prihoda od turizma u Evropskoj uniji je 2,3 odsto. Analizirajući te postotke, Savić je upozorio da to znači i ozbiljno nestabilnu ekonomiju.
,,Sa 17,3 odsto udjela deviznih prihoda od turizma Hrvatska je vodeća u EU, a slijede je ostrvske države Malta i Kipar, sa po 14,3 odnosno 12,1 posto udjela. Grčka, na primjer, ima taj udio na nivou od 7,5 procenata. Razvijene države poput Španije imaju udio od 4,6, Austrija neznatno viših 4,7, a Italija je na 2,1 procenta.
Ne sporeći značaj turizma kao grane koja može da ,,uveže” mnoge druge djelatnosti, stručnjak HGK jasno je postavio pitanje može li se prosperitet nacionalne privrede temeljiti na varijabli čija je vrijednost oko petine BDP-a, a istovremeno je pod rizičnim uticajima, poput raznih prirodnih nepogoda, te geopolitičke nestabilnosti. ,,Niti jedna razvijena država nema turizam kao sektor koji je najrazvijeniji, odnosno dominantan među ostalima”, kazao je Savić Jutarnjem listu.
Prema podacima od januara do septembra ove godine pokrivenost uvoza izvozom u Crnoj Gori iznosila je 15,8 odsto i manja je u odnosu na prošlu godinu kad je iznosila 18 procenata. Zaduživanje, proizvodnja struje i turizam kao grana u koju se ozbiljne ekonomije neuporedivo manje uzdaju – neki su od načina pomoću kojih pokrivamo oko pet šestina onoga što uvezemo. Odgovor na pitanje čime se pokriva ostalo leži u sivoj, jedan od naših stručnjaka ranije je rekao – više crnoj zoni.
Miloš BAKIĆ