Hrvatsko kulturno društvo Napredak, stožerni stup čuvanja kulture i umjetnosti kod bosanskohercegovačkih Hrvata, bilo je kulturni gigant i svjetlokaz o ovom vremenu nevremena. Čuvajući kulturnu i umjetničku misiju sarajevskih i bh Hrvata Franjo Topić sa skupinom saradnika neumorno je širio probosanski karakter društva
Uvriježilo se mišljenje, a i posljednje decenije življenja u Bosni I Hercegovini pokazale su da su nacionalne stranke uglavnom nacionalistički orjentirane te da je njihovo djelovanje manje probosansko, a više antibosansko… Uglavnom je gruba podjela na “naše” i “njihove” vezana i za nacionalna kulturna društva, koja imaju itekakvog uticaja na sveukupno življenje u Bosni i Hercegovini. E, tu sad dolazimo do jednog izrazito pozitivnog odstupa od toga pravila.
Hrvatsko kulturno društvo Napredak, stožerni stup čuvanja kulture i umjetnosti kod bosanskohercegovačkih Hrvata, osobito pod vođstvom monsinjora Franje Topića ponaša se u tom smislu krajnje atipično. Monsinjor Topić je u najtežem dobu agresije na BiH i Hrvatsku trasirao magistralne pravce kojima će kročiti napretkovci. Njegova temeljna deviza bila je, ali i ostala: čuvati i njegovati svoje, ali itekako poštovati tuđe! U te misli uvjeravao sam se i kao član Središnje uprave HKD Napredak, ali i u svakodnevnoj praksi gdje monsinjor Topić nije dopuštao skretanja sa Napretkovih multinacionalnih magistrala!
Kada se pucalo na Šeher Sarajevo, kada je grad gladovao i preživljavao između ostalog zahvaljujući humanitarnoj pomoći koju je organizirao i dijelio Napredak građanima svih vjera i nacionalnosti, u Napretkovom mješovitom zboru Trebević zajedno su pjesmom razbijali tugu i besperspektivnost opsjednutoga grada jedni pored drugih Srbi, Bošnjaci i Hrvati i repertoar koji su izvodili bio je izrazito multinacionalno koncipiran. Taj i takav odnos prema zajedničkom življenju, a ne jedni pored drugih, nije ostao nezamjećen i van granica Bosne i Hercegovine. Tako da je još za vrijeme trajanja rata Napredak pozivan na gostovanja poglavito u regionu, ali i šire.
Nevjerojatno je širok bio spektar djelovanja HKD Napredak u to doba. Uz brojnu i kvalitetnu književnu produkciju, medije koje je ostvarivao i u printanom obliku, kao i kroz Radio Vrh Bosnu ovo je poletno društvo imalo i tradicionalno Likovno anale, ozbiljne i natjecateljski potvrđene i verifikovane ekipe u šahu i nogometu.
Bogata tribinska i promotivna aktivnost gotovo svakotjedno u kulturni život Sarajeva dometali su sadržaje koji su razbijali čamotinju sarajevskih dana ispunjenih topovskom i minobacačkom vatrom sa brda oko grada. Napredak je bio kulturni gigant i svjetlokaz o ovom vremenu nevremena. Stvarno čuvajući kulturnu i umjetničku misiju sarajevskih i bh Hrvata Franjo Topić sa skupinom suradnika širio je probosanski karakter društva koje je predvodio od obnoviteljske skupštine, dok nije predsjedničku palicu predao mlađima. Pečat koji su HKD Napredak i monsinjor Topić ostavili u kulturi, umjetnosti, ali i himanitarnom djelovanju, označavao je čuvanje hrvatske kulturne tradicije ali i jasan način uklapanja ovoga društva u bogati bosanskohercegovački multinacionalni kompozit.
Još dugo na bh prostoru neće biti takvog kulturnog neimarstva kakvo je msr. Topića i tako razuđene djelatnosti kakvo je bilo ,ostaje i traje u HKD Napredak.
Gradimir GOJER