Državni funkcioneri koji su pravo na penzije stekli Zakonom o zaradama i drugim primanjima državnih funkcionera iz juna 2008. godišnje državu koštaju skoro milion i po eura. Ovim zakonom propisano je da državni funkcioner ima pravo na starosnu penziju prije ispunjenja opštih uslova utvrđenih propisima kojima se uređuje penzijsko i invalidsko osiguranje.
Iako je zakon prestao da važi u decembru 2009. jer ga je Ustavni sud proglasio neustavnim, dio funkcionera ili njihove porodice koriste ovo pravo jer se jednom stečena prava ne mogu naknadno ukinuti.
Prema podacima, koje smo dobili od Fonda PIO Crne Gore, ukupna sredstva potrebna za isplatu penzija državnih funkcionera iznosila su 1.472.451,05 eura u 2014. godini, dok je u 2015. godini, zaključno sa julskom penzijom, po ovom osnovu isplaćeno ukupno 844.325,02 eura.
Prosječna penzija ostvarena po ovom zakonu, u julu tekuće godine, iznosila je 1.079,26 eura ili približno četiri penzije koje, u prosjeku, prima ostalih 110 hiljada crnogorskih penzionera (271,49 eura bila je, prema podacima Fonda PIO, prosječna avgustovska penzija).
Za jul mjesec 2015. godine, Fond PIO Crne Gore isplaćuje 110 korisnika penzija koji su pravo na penziju ostvarili po Zakonu o zaradama i drugim primanjima državnih i javnih funkcionera. Od navedenog broja, 90 korisnika su korisnici starosne penzije, dok je 20 korisnika porodične penzije.
Cjelokupni spisak penzionera koji po ovom zakonu primaju penzije, medijima nikad nije dostavljen. Iz spiska koji je ranije objavljivan u medijima vidi se da je dio državnih penzionera i dalje radno aktivan. Ima i primjera poput Novaka Kilibarde koji prima državnu penziju za minuli politički angažman, a pride i penziju kao istaknuti kulturni stvaralac. Korisnici političke nacionalne penzije su i Miodrag Živković, Ramo Bralić, Žarko Rakčević, Želidrag Nikčević, Ranko Đonović, Budimir Dubak, Vuksan Simonović, Srđa Božović, Predrag Drecun, Savo Parača…
Poslanici su prije par godina namjeravali da donesu novi zakon o zaradama državnih funkcionera kako bi i nova generacija poslanika i ministara dobila doživotno izdržavanje. Odustalo se krajem ljeta 2011. kada se javnost uzbunila.
Da vlast ipak ne odustaje od ove privilegije pokazalo se u decembru prošle godine. Tada su glasovima vladajuće DPS-SDP koalicije u parlamentu usvojene prelazne odredbe Zakona o sprečavanju korupcije na osnovu kojih predsjednici države, Skupštine i Vlade imaju pravo na privilegovanu penziju. Pri tom, taj zakon omogućava pomenutim funkcionerima da zahtjev za penziju podnesu praktično odmah nakon što im prestane funkcija.
Bez obzira na to što je Ustavni sud još 2010. godine ukazao da su takve odredbe neustavne, vladajuća DPS-SDP koalicija je najviše funkcionere poput Mila Đukanovića, Ranka Krivokapića, Filipa Vujanovića, Svetozara Marovića, Momira Bulatovića, Vesnu Perović i Igora Lukšića stavila u privilegovani položaj u odnosu na radnike i poslanike i omogućila im da, pored ostalih enormnih privilegija, uživaju i u penzijama koje su za preko 800 eura veće od prosječnih.
Pored političara ,,nacionalne” penzije u Crnoj Gori primaju i istaknuti sportisti i umjetnici.
Prema izmjenama Zakona o sportu iz decembra 2007. status vrhunskog sportiste stiče ,,lice koje je kao reprezent Crne Gore ostvarilo, u pojedinačnoj ili ekipnoj konkurenciji, prvo, drugo ili treće mjesto na Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama, svjetskom ili evropskom seniorskom prvenstvu koji su na programu olimpijskih igara, paraolimpijskih igara i mediteranskih igara. Izuzetno, vrhunski sportista može biti i lice koje dva i više puta ostvari međunarodno priznat sportski rezultat od posebnog značaja za Crnu Goru”.
Status vrhunskog sportiste utvrđuje organ državne uprave nadležan za poslove sporta, uz prethodno pribavljeno mišljenje COK-a. Vrhunski sportista ima pravo na doživotnu mjesečnu naknadu u visini od jedne do dvije prosječne mjesečne neto zarade u Crnoj Gori. Pravo na isplatu vrhunski sportista ostvaruje nakon navršenih 40 godina života.
I među istaknutim sportistima ima zanimljivih primjera – Božidar Vuksanović, kao bivši karatista, prima mjesečno 958 eura. Pored nacionalne penzije, Vuksanović prima i platu kao direktor Uprave za inspekcijske poslove. I predsjednik LP i poslanik u Skupštini Andrija Popović pored poslaničke plate od blizu 1500 eura, prima, od 2008, kao vrhunski sportista nadoknadu od 958 eura.
Zoran Vujičić, bivši profesionalni bokser, već godinama upozorava javnost kako su zvanje vrhunskih sportista, zahvaljujući političkim vezama, dobili pojedini fudbaleri za učešće na amaterskoj smotri.
Prema podacima Uprave za mlade i sport ukupno 50 sportista ostvaruje pravo na naknadu po osnovu ostvarenih sportskih rezultata i zvanja vrhunski sportista. Penziju u visini dvije prosječne mjesečne zarade u iznosu od 958 eura prima 42 sportista, dok njih sedam prima 477 eura i jedan 718 eura.
Tokom ove godine pravo na nadoknadu kao vrhunski sportisti stekli su: Dragan Miranović, Milanka Čelebić, Dragica Orlandić, Nenad Vukanić, Siniša Matijašević, Milorad Gajović, Igor Vušurović i Ratko Đurković. Ovo pravo će do kraja ove godine steći i dva košarkaša Vlado Šćepanović i Predrag Drobnjak.
,,Nacionalne” penzije za sportiste i umjetnike isplaćuju se iz Budžeta Crne Gore. Nadoknade u visini jedne do dvije prosječne zarade primaju i istaknuti kulturni stvaraoci. Kulturni poslenici su pravo na nacionalnu penziju imali sve do 1993. kada je ono ukinuto. Najavljujući kao ispravljanje nepravde, Vlada je novembra 2009. donijela Odredbu o kriterijumima i načinu dodjeljivanja statusa istaknuti kulturni stvaralac.
U Uredbi se navodi da se status istaknuti kulturni stvaralac može dodijeliti umjetniku i stručnjaku čije je djelo i stvaralaštvo od izuzetnog značaja za kulturu Crne Gore. Uslovi za to su da je dobitnik najmanje pet relevantnih domaćih i/ili međunarodnih stručnih i društvenih nagrada, od kojih je jedna državna nagrada Crne Gore; stvaralaštvo, odnosno stručni rad ostvarivao kontinuirano u periodu od najmanje 20 godina…
Dobitniku Trinaestojulske nagrade za životno djelo dodjeljuje se status istaknuti kulturni stvaralac čak i ako nije crnogorski državljanin.
Uredbom su određeni i Kriterijumi za utvrđivanje visine naknade. Istaknutom kulturnom stvaraocu pripada doživotna mjesečna naknada u iznosu: jedne prosječne mjesečne zarade dobitniku nagrade Miroslavljevo jevanđelje; jedne i jedne četvrtine prosječne mjesečne zarade dobitniku nagrade Petar Lubarda; jedne i po prosječne mjesečne zarade dobitniku Trinaestojulske godišnje nagrade; jedne i tri četvrtine prosječne mjesečne zarade dobitniku Njegoševe nagrade; dvije prosječne mjesečne zarade dobitniku Trinaestojulske nagrade za životno djelo.
Naknada istaknutom kulturnom stvaraocu je lično pravo i ne može se prenositi na drugo lice, a predviđeno je i da se prilikom prvog dodjeljivanja statusa istaknuti kulturni stvaralac prednost daje umjetnicima i stručnjacima u kulturi starijim od 75 godina života.
Ovo pravilo se uglavnom zaobilazi. Naruku ide i to što je za razliku od uslova koji je važio do 1993. da status može dobiti samo penzionisani kulturni stvaralac, sada u ,,nacionalnoj penziji” mogu uživati oni koji se bave kulturnim stvaralaštvom dvadeset godina.
Tako je krajem prošle godine status istaknutog kulturnog stvaraoca stekao i reditelj Branislav Mićunović, bivši ministar kulture, sadašnji ambasador u Beogradu. U vrijeme njegovog ministrovanja, na prijedlog Ministarstva kulture, Vlada je status istaknutog kulturnog stvaraoca i naknadu od 715 eura dodijelila i ministrovoj supruzi rediteljki Radmili Vojvodić.
Preve nacionalne penzije za kulturne stvaraoce Vlada je, na predlog Ministarstva kulture, podjelila u septembru 2010. godine, kada je donijela Rješenje po kojem se Status istaknuti kulturni stvaralac dodjeljuje 35-orici umjetnika i stručnjaka u kulturi. U ovoj prvoj raspodjeli status su dobili neki od najznačajnijih crnogorskih umjetnika: Dado Đurić, Uroš Tošković, Vojo Stanić, Čedo Vuković, Veljko Radović, Jevrem Brković…
Za vrijeme mandata Igora Lukšića, Vlada je na sjednici održanoj 24.novembra 2011. godine status istaknuti kulturni stvaralac dodijelila 14-orici stvaralaca, između ostalih i bivšem političaru, književniku Novaku Kilibardi, bivšem ministru kulture Branimiru Popoviću, književniku Miloradu Popoviću, kao i Radmili Vojvodić, rediteljki i sadašnjoj rektorki UCG.
Branko Baletić, reditelj iz Podgorice i Ratko Odalović, likovni umjetnik iz Podgorice su ovaj status stekli 26. decembra 2013. godine.
Pored Mićunovića, protekle godine status istaknutog kulturnog stvaraoca dodijeljen je i Zlatku Glamočaku, skulptoru iz Bara i Iliji Lakušiću, književniku iz Podgorice.
Najniža nadoknada za istaknute kulturne stvaraoce je 479 eura, a najveća 958 eura.
Predrag NIKOLIĆ