Prvo takmičarsko veče upriličeno je u Opatiji, 1958. godine, a legendarnu pobjedničku kompoziciju Mala djevojčica otpjevali su u alternaciji (tada je svaka pjesma izvođena sa dva učesnika i dva aranžmana, da gledaoci i žiri ne bi bili vođeni izvođačem, već isključivo kvalitetom kompozicije) duet Zdenka Vučković i Ivo Robić, odnosno Beti Jurković i Dušan Jakšić (prva nagrada slušalaca Radio Zagreba i Radio Ljubljane i druga Radio Beograda), te Dušan Jakšić / Anica Zubović s pjesmom More, more (druga nagrada Radio Zagreba i prva Radio Beograda) i Toni Kljaković sa Sretna luka (prva nagrada publike).
Među pobjednicima do 1972, kada je napravljena pauza u održavanju, bili su i Vice Vukov / Dušan Jakšić (1959, Mirno teku rijeke), Đorđe Marjanović (1960, Pesma raznosača mleka) i Đorđe Marjanović / Marko Novosel (1960, Prodavač novina), zatim Dušan Jakšić / Marko Novosel (1961. Julijana), Lola Novaković / Vice Vukov (1961, Jednom u gradu ko zna kom), Anica Zubović / Dušan Jakšić (1961, Tišina bez suza), zatim Nina Spirova / Zoran Georgiev (1962, Eden baknež), Dušan Jakšić / Vice Vukov (1963, Otišla si sa lastama) i Drago Diklić / Senka Veletanlić (1963, Oprosti, volim te), Lado Leskovar / Đorđe Marjanović (1964, Potraži me u predgrađu), Zafir Hadžimanov / Dragan Stojnić (1965, Zašto dolaziš samo s kišom), Gabi Novak (1966, Adrese moje mladosti) i Arsen Dedić / Dragan Stojnić (1966, Ni ti ni ja), Elda Viler (1967, Na deževen dan), Tereza Kesovija / Kvartet 4M (1968, Tvoj glas), kao i Ana Štefok (1970, Želim malo nježnosti i ljubavi).
Od 1973. do 1976. u okviru Opatijskog festivala birao se i jugoslovenski predstavnik za nastup na Pjesmi Evrovizije, što mu je dodatno davalo na značaju. Za Festival 1973, Beograd, Zagreb, Ljubljana, Sarajevo i Skoplje imali su pravo da odaberu po četiri kompozicije koje će ući u konkurenciju da ih odabere specijalni komitet festivala, dok su Titograd, Priština i Novi Sad mogle poslati po tri pjesme. RTV Titograd, međutim, nije poslao niti jednu od moguće tri kompozicije, objašnjavajući da nemaju ,,adekvatno razvijenu muzičku produkciju”.
Prvi crnogorski predstavnici na Opatiji nisu živjeli u Crnoj Gori, već mahom u Njemačkoj, dolazeći na tezge u matičnu veliku državu. U oktobru 1969. godine bend Montenegro V Đoka Kraljevića nastupa na XII Festivalu zabavnih melodija u Opatiji, sa kompozicijom Aleksandra Koraća Svađamo se. Pjesma je publikovana i na nekoliko ploča.
U Kristalnoj dvorani se prvi put izvela pjesma crnogorskog autora 1974. godine – Entuzijasti su pjevali Momu primorkinju kompozitora Branka Zenovića (autor teksta Nikola Ilin). Nije ušla u 12 odabranih pjesama koje su izvedene u finalu, ali je i ovo bilo dovoljno za prvu crnogorsku pop/rock singlicu.
Na Festivalu 1975. prvi put učestvuje RTV Titograd sa dvije kompozicije, koje je žiri ove medijske kuće izabrao od jedanaest prijavljenih . Prva je bila Dječak kao da vijek ima Nikole Ilina, za koju je muziku napisao Milo Asić, a izveo je Milovan Popović (kasnije se u osamdesetim prozvao Danijel), učenik Srednje muzičke škole iz Titograda. Za drugu kompoziciju – Sreća – muziku je napisao Tomislav Bašić na tekst pjesnikinje Desanke Maksimović. Izvela je Verica Đurković, tada takođe učenik Muzičke škole. Nisu ušli u finale.
Na Opatiji 1976. Entuzijasti su pjevali pjesmu Kotorskim ulicama Tončija Petrovića, za koju je tekst pisala njegova majka, dok su Revisi pjevali Brđanku njihovog člana Dragana Džileta Kalezića načinjenu na tekst pjesnika Jevrema Brkovića. Uz TV prenos kojeg su u koloru preuzimale Čehoslovačka, Poljska, Bugarska, SSSR, Jordan, Holandija i Finska, a u crno-bijeloj tehnici Rumunija i Portugal, Revisi su dijelili šesto mjesto i proglašeni u hrvatskim medijima za otkrovenje Festivala ,,koga je neiskustvo pjevača onemogućilo da pobijedi”. Entuzijasti su završili kao jedanaesti, od 21-og učesnika finala.
Festival nije održan 1977. godine, a u cilju njegovog pospješenja, naredne godine centralno događanje je prošireno sa večerima posvećenim različitim žanrovima. Na Večerima šansone Miladin Šobić pobjeđuje izvodeći pjesmu Žana, u večeri Zabavnih melodija Verica Đurković pjeva Moj prvi tango Slobodana Bučevca na tekst Bratislava Bata Kokolja i aranžman Vojkana Borisavljevića (nakon Opatije za Big band je aranžman raspisao Jože Privšek), a u Rock večeri grupa Vaga numeru Srednji vijek, publikovanu i na festivalskom LP. U vantakmičarskom dijelu nastupili su Revisi svirajući Čaroliju.
Predstavnici TV Titograd na Opatiji 1979. bili su nikšički Montenergini sa pjesmom Nijema plaža. Muziku je komponovao Ljubo Stanišić, na tekst Veska Petrušića. Aranžman su pravili svi članovi grupe, u saradnji sa nikšićkim pjevačem Miladinom Šobićem i Ljiljom Milić. Aranžman za simfonijski orkestar radio je poznati ljubljanski kompozitor Mojmir Sepe. U večeri rock muzike ponovo je nastupila titogradska Vaga sa kompozicijom Sunčev sjaj. Sajtovi koji se bave ovom problematikom navode da su za TV Titograd te godine nastupali i Dubrovčanka Dubravka Jusić sa Dosta je da se pogledamo i beogradska grupa Generacija V sa Svemu dođe kraj, ali kako nema zvaničnih publikacije, ove informacije nisu potvrđene.
Od 1973. do 1980. na Opatiji su pobjeđivali: Zdravko Čolić (1973, Gori Vatra), Korni grupa (1974, Generacija 42 preimenovana u Moja generacija), Pepel in kri (1975, Dan ljubezni), Bisera Veletanlić (1976, Baj Baj Baj), 1977. nije održan, Oliver Dragojević (1978, Zbogom ostaj ljubavi), Novi fosili (1979, Sklopi oči; 1980, Najdraže moje).
Šobić se 1980. vraća na Opatijski festival, izvodeći u Večeri slobodnih formi pjesmu Nije znala da sam pjesnik (Ašik Ajša), u festivalskoj večeri zbavnih melodija nastupa Mijo Babalj sa Isti čovjek, a na Rock večeri Makadam sa K’o prijatelj njene kuće i Opusti se malo.
U konkurenciji ,,lake i orkestarske muzike” TV Titograd je 1981. predstavljala kompozicija Za našu ljubav MIlana Ukića, na svečanom koncertu Ustanku za rođendan Mijo Babalj je pjevao pjesmu Moja zemlja na Tita liči na tekst Dragana Radulovića, a u 30-minutnom bloku rok i zabavne muzike Makadam je izveo dvije pjesme: Dama i Boja i ja (proglašeni za najbolju grupu rock večeri). U festivalskom dijelu takmičio se Nikšićanin Časlav Damjanović sa pjesmom Tužnim akordima kiše.
U godini kada je Makadam zablistao na Jugoviziji u Ljubljani, nastupili su i na Opatijskom festivalu, u tzv. Večeri malih sastava, izvodeći u maloj sali hotela Imperijal instrumentalnu muziku baziranu na crnogorskim etno motivima, u društvu grupa Indexi, Laboratorija zvuka, Sončna pot, Izlez, Kim, Ansambl klavijatura Igora Savina, te prištevskog benda Kosselekcija, kojeg je vodio Mikan Zlatković. U festivalskom dijelu pjevao je te 1982. prvi put Bojan Bajramović.
Makadam i Bojan Bajramović se pojavljuju i na Opatiji 1983, prvi u revijalnom, drugi u takmičarskom dijelu festivala koji je podijeljen u čak četiri večeri, sa nekoliko sadržaja: Veče klavijaturista, Popodne sa kantautorima, Veče lake orkestarske muzike, Ponoćni koncerti, Popodnevni koncert, Veče diskografskih produkcija, Džez u Opatiji i Muzički spektar 83. U takmičarskom dijlu pojavljuje se i Gojko Perić (Goja), prvi pjevač Rollyja, sa numerom Ona.
I 1984, treću godinu zaredom, na festivalu, u takmičarskom dijelu, pjeva Bojan Bajramović, i to pjesmu tandema Mirsad Serhatlić / Srđan Marjanović Jednom ko nijednom na Finalnom koncertu zabavne muzike. Održavano je i Veče klavijatura, Veče diksografskih produkcija i Revija mladih, na kojoj je crnogorski predstavnik bio nikšićki kantautor Marinko Pavićević sa pjesmom Udarnik.
U prvoj polovini 1985. godine nikšićka Osma sila mijenja ime u Leonardo, i na zahtjev TV Crne Gore nastupa na Opatijskom festivalu. Van konkurencije, održali su polusatni nastup izvodeći pjesme Odlazim, Opija me haljina, Da te pitam, Ružan san, te instrumental Zelena polja…
Na posljednjoj održanoj Opatiji, 1986, ponovo svira Makadam, izvodeći pjesmu Jutro.
Nakon 1980. bilježi se smanjeno interesovanje publike, javnosti i izvođača u Jugoslaviji za Opatijski festival, da bi nakon 1986. bio ugašen.
Željko MILOVIĆ