Informacije o novom ekološkom zlodjelu na Tari obišle su region, ekološki aktivisti zahtijevali hitnu reakciju i pisali UNESKO-u, rijetki turisti razočarano odustajali od raftinga… Nadležni su za sudbinu Tare saznali iz medija
Inspekcija za vode utvrdila je da je do najnovijeg zamućenja rijeke Tare, posljednjeg dana jula, došlo zbog radova na Bjelojevićkoj rijeci – pritoci Tare, i to na izgradnji regionalnog puta, čiji je investitor Direkcija za saobraćaj, a izvođač kompanija Bemaks. Iz Uprave za inspekcijske poslove su pojasnili i da je rijeka zamućena od zemljanih radova, koji se izvode na dionici puta Mojkovac – Vragodo.
Kažu i da za te radove nije potrebno sprovoditi postupak procjene na životnu sredinu, jer se radi o putu dužine od nešto preko jedanaest kilometara. Kako objašnjavaju, „uredbom o projektima za koje se vrši procjena uticaja na životnu sredinu propisano je da se takva procjena može tražiti jedino za magistralne i regionalne puteve u dužini od preko 20 kilometara“.
Najvećim dijelom toka kroz Crnu Goru, od Mojkovca do Šćepan Polja, rijeka je u petak 31. jula tekla potpuno mutna, a kako tvrde ekološki aktivisti, sedmicama prije toga prilično zamućena.
Krajem jula mutna Tara, kažu u turističkim agencijama, obesmislila je reklame kojima se ljubitelji raftinga pozivaju na tu rijeku. Rijetki turisti nijesu htjeli da se spuste niz „rijeku koju su zatekli u užasnom stanju“. Na primjer, grupa turista iz Belgije, kako je novinarima ispričao predsjednik Udruženja raftera i stanovništva NP Durmitor, Veljko Ostojić, otišli su u ubjeđenju da su prevareni.
„Reklamiramo Taru kao rijeku čija se voda može piti. Takođe, turistima kažemo i da je pod dvostrukom zaštitom – kao svjetska kulturna i prirodna baština UNESCO-a i pod zaštitom programa Man of biosphere (čovjek i biosfera). Na našim reklamnim fotografijama je plavozelena rijeka… Sreća u nesreći je što ovih dana nemamo najavljene grupe za rafting, inače, ode i obraz i poslovni ugled. Ovo je užasno“, kazali su Monitoru u jednoj od kolašinskih turističkih agencija.
Ispod mojkovačkog starog mosta, umjesto bistre vode, i 5. avgusta, tekla je kaljuga. Nadležni su za mutnu Taru, priznaju, saznali iz medija.
,,Ministarstvo održivog razvoja i turizma je danas odmah povodom informacija, koje smo dobili putem medija, o zamućenju rijeke Tare na potezu od Mojkovca do Šćepan Polja, poslalo pisani zahtjev Upravi za inspekcijske poslove da u najhitnijem roku uputi nadležne inspekcije na teren, u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja”, sopštili su iz tog ministarstva 31. jula Radiju Slobodna Evropa (RSE).
Iz civilnog sektora su za ekocid na Tari, prije inspekcijskog nalaza, optužvali uglavnom investitore malih hidroelektrana (mHE). Kažu da izgradnja pristupnih puteva do mHE dovodi do ispiranja hiljada tona šljunka, zemlje i otpada u samo korito Tare.
O najnovijem ubijanju rijeke nevladina Koalicija za održivi razvoj (KOR) obavijestila je i UNESCO. Fotografije i video zapisi uništavanja Tare biće poslati i Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori.
,,Pored radova na auto-putu, izgradnja mHE na pritokama Tare i pristupnih puteva, dovodi do ispiranja hiljada tona sedimenta, šljunka, zemlje i otpada u samo korito Tare i dolazi do neviđenog ekocida – pomora ribe i živog svijeta… Vlada sistematski i nepovratno uništava prirodna bogatstva, protivno EU standardima i preporukama, protivno UNESCO standardima i statusu i protivno zdravom razumu”, saopštili su iz KOR-a.
I ovog puta iz NVO Green Home ukazuju da Tara ima šest različitih nivoa zaštite, te da pored Svjetske prirodne baštine pripada i lokacijama od značaja za evropske divljači i prirodna staništa. Oni su apelovali da se svi radovi, koji bi mogli devastirati rijeku obustave dok se ne utvrdi odgovornost počinioca i učinjena šteta.
Ekološki pokret Ozon podnio je inicijativu za inspekcijski nadzor Upravi za inspekcijske poslove. Iz opozicione političke partije URA, takođe su zatražili hitno utvrđivanje uzroka zamućenja rijeke. Oni su najavili da će o incidentu obavijestiti partijsku internacionalu – Zelene Evrope, čiji je član ta stranka.
Naši sagovrnici u Mojkovcu kazali su za Monitor da su razlozi za mutnu Taru ovaj put radovi u Podbišću. Tamo se, objašnjavaju, gradi most i put prema budućem ski-centru na mojkovačkoj strani Bjelasice. „Ti radovi mute Bjelojevićku rijeku, koja je desna pritoka Tare. To je osnovni razlog ovakvog trenutnog stanja. Skoro tokom cijelog juna, a evo i početkom avgusta, Tara je bila mutna“, objašnjavaju u Mojkovcu.
Prije nekoliko dana Milorad Mitrović iz NVO Breznica saopštio je da je Tara zamućena nizvodno od ušća Bjelojevićke rijeke i uzvodno od Mojkovca, zbog probijanja puta i gradnje mini hidroelektrane na toj rijeci.
On tvrdi da dvije mHE grade predsjednik Opštine Mojkovac Ranko Mišnić i njegov brat, što već mjesec muti rijeku. Mitrović je zbog toga podnio incijativu za inspekcijske nadzore inspektoru za vode i Ekološkoj inspekciji. On dugo upozorava i na nedopustivo deponovanje komunalnog otpada na samoj obali Tare.
Međutim, inspektori su konstatovali da gradnja mHE na Bjelojevićkoj rijeci nije uticala na zamućenje te rijeke „jer su cjevovodi postavljeni ranije i nijesu u funkciji“. Navodno, ni u trenutku inspekcijskog nadzora, nije bilo radova na tim elektranama.
Radovi na regionalnom putu izvode se u neposrednoj blizini mHE na Bjelojevićkoj rijeci.
Iako je ovog puta Taru, kako tvrde nadležni, zamutio Bekmaks, nema dileme da je rijeka ugrožena na više načina i sa različitih gradilišta.
Mutna Tara, zbog radova na auto-putu i putu od Kolašina ka Beranama, tekla je i lani. Prije nešto više od godinu predstavnici UNESCO-a, na samitu u Bakuu, izrazili su zabrinutost zbog ugroženosti te rijeke izgradnjom auto-puta.
Iako je rijeka devastirana najviše na području kolašinske opštine, u tamošnjoj lokalnoj upravi, u zvaničnom izvještaju o stanju životne sredine, tu ugroženost nazivaju privremenom. Na taj način, ocjenjuju iz Sekreterijata za životnu sredinu, utiče i izgradnja mHE. Smatraju i da je kvalitet vode rijeke Tare zadovoljavajući.
„Pojedini segmenti životne sredine su privremeno ugroženi zbog izvođenja radova na auto-putu, regionalnom putu Kolašin – Berane i mini hidroelektranama na pritokama Tare i Morače. Na mjestima Jabuka i Mateševo ugrožen je biodiverzitet voda rijeke Tare zbog izvođenja radova na auto-putu. Migrirajuće vrste preživljavaju promjenom staništa uzvodno i nizvodno. Međutim, stradaju vrste koje nemaju mogućnost migracije. Ipak, izvještaji koje izrađuju stručni timovi, angažovani od strane izvođača radova, pokazuju da se kvalitet voda rijeke Tare i biodiverzitet obnavlja, te da je stanje bilo znatno bolje prošle, nego godinu ranije“, piše u izvještaju o stanju životne sredine u toj opštini.
Samo da na kraju ne ispadne kriva Tara što se muti.
„Dekar Energy“ tvrdi da ne muti Taru
Firma Dekar Energy, investitor mHE na pritokama Tare, u kolašinskom selu Kraljske Bare, jedina se prošle sedmice ogradila od odgovornosti za trenutno stanje na Tari.
Kako je saopšteno iz te firme rijeke na kojima oni imaju koncesiju su „besprekorne bistrine“. Oni su dostavili i video snimke koji, navodno, to i dokazuju.
Rijeke Crnja, Ljubaštica i Čestogaz su pritoke Drcke, koja se uliva u Taru. Inevestitor planira da sva tri vodotoka „stavi u cijevi“ Zbog toga već više od sedmicu mještani Kraljskih Bara, uz podršku ekoloških aktivista, brane nastavak radova.
Oni su zatražili od nadležnih i investitora brojne odgovore, između ostalog i zbog čega su radovi počeli 12 godina kasnije, nego što su bili planirani i zbog čega su više puta bili produžavani koncesioni ugovori.
Kako je Monitoru kazao predsjednik MZ Milovan-Mišo Labović, mještani su spremni da životom brane svoje rijeke. On je podsjetio da su zatražili zaustavljanje svih radova započetih na mHE, te da se postavljene cijevi hitno uklone sa iskopa i terena, kao i da se vodotok Čestogaza vrati u prvobitno stanje i obavi nivelacija terena i regulacija riječnog korita.
„Tražili smo da se hitno izvrši raskid svih koncesionih ugovora sa investorom i izvođačima radova na mHE Crnja, Čestogaz i Ljubaštica i da Vlada Crne Gore i Skupština Crne Gore izglasaju zakon o konačnom ukidanju izgradnje mHE na svim crnogorskim rijekama i vodotocima“, objašnjava Labović.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ