Povežite se sa nama

OKO NAS

MUKE SA SJEVERA: Dojč skuplji od bale sijena

Objavljeno prije

na

Sagovornici Monitora smatraju da je ovakva situacija posljedica manjka stočnog fonda, ali ne razumiju da država nije našla računicu ni ove ni prošle godine da otkupi balirano sijeno i da ga, ako za njim nema potrebe u Crnoj Gori, izveze temo gdje se na tržištu traži

 

 

Trave je ove godine u Limskoj dolini i selima oko Berana i Andrijevice bilo toliko, da je trenutna cijena pokošenog i baliranog sijena dostigla najmanju moguću vrijednost do sada. Svega jedan euro za balu od petnaest kilograma. Uprkos tome, prodaje skoro da uopšte nema.

Istovjetna situacija je, kažu upućeni sagovonici Monitora, na čitavom sjeveru Crne Gore, ali i u drugim djelovima države gdje postoje livadska prostranstva, posebno na planinama bliže centralnom dijelu.

Predsjednik beranske Mjesne zajednice Lubnice, Miloš Raković, kaže da je situacija gora nego  prošle godine, kada su mještani palili sijeno i suvu nepokošenu travu, samo da im ne zauzima prostor. „Prije samo nekoliko godina bala sijena dostizala je cijenu i do pet eura, a ove godine niko neće ni da ga džabe uzme. Sve je to posljedica manjka stočnog fonda i nezainteresovanosti omladine da se bavi stočarstvom i poljoprivredom“, priča Raković.

On je napomenuo da pri tome misli samo na travu sa užih površina seoskih domaćinstava, dok su visočija imanja i livade na Bjelasici i Jelovici, u planini, ostale nepokošene, čime je propalo ko zna koliko najvrijednijeg i najkvalitetnijeg sijena, kao čiste ogranske hrane za domaće životinje. „Onda je naišla suša i sve je propalo, osušio se. Početkom avgusta je već kasno za košenje na planinama. Ostale su suve nepokošene planine, i postoji realna opasnost da buknu požari koje je na tim visinama teško gasiti“.

Predsjednik ove beranske mjesne zajednice naglašava da uprkos niskoj cijeni, neće niko da kupuje sijeno. „Komšija prvom komšiji besplatno daje, samo da ne propada, on neće da uzme, a ne neko da dođe i da ga kupi. Može biti da je ovo takva godina, ali se ja pribojavam da su ovo ozbiljne posljedice loše politike u oblasti poljoprivrede i stočarstva koja se dugo vodila i sada dolazi na naplatu. Omladina se dohvatila invalida i socijalnih primanja i jednostavno neće da radi“, priča Raković.

Kao dobar, iako rijedak primjer, Raković ističe selo Glavaca na području ove mjesne zajednice, gdje postoji nekoliko velikih stočara. „Oni su primjer da od poljoprivrede može da se lijepo živi. Ali oni su organizovani u okviru svojih domaćinstava. Imaju po stotinu ovaca, veći broj grla krupne stoke. Imaju dosta sijena na svojim imanjima i  mehanizaciju da sami za sebe pripreme sve što im treba za prehranu stoke preko zime, i nemaju potrebu da kupuju.“

Uzalud su, čini se, i oglašavanja prodaje sijena u balama, što se nudi na internetu, o čemu o je lako nači potvrdu na društvenim mrežama. Interesovanja za kupovinu skoro da uopšte nema.

„Neka neko bude pametan pa neka izvede računicu, kako neko ima interesa da prodaje balu sijena po euro ili euro i po, a samo cijena baliranja je osamdeset centi. Gdje je košenje koje košta oko 50 centi, sušenje, odnosno plašćenje i priprema za baliranje. Tu jednostavno nešto nije u redu“, kaže naš sagovornik. Raković priča kako je svoj višak sijena i prošle i ove godine dao besplatnu jednom farmeru u selu Dapsići.

Mjesna zajednica Lubnice nekada je predstavljala najveći mjesni centar na teritoriji opštine Berane.   „Ovdje danas imamo svega 52 domaćinstva koja su tu i ljeti i zimi. Ostali kuće zatvorili, dođu ljeti da ih proluftiraju, i sve kraće ostaju. Ranije bi ostajali po čitav mjesec, sada ni deset dana. Poljoprivredom i stočarstvom neće niko više da se bavi“, objašnjava Raković.

Slična priča može se čuti i u drugim mjesnim centrima, na različitim krajevima opštine Berane, kao i susjedne opštine Andrijevica. Mještanin Mjesne zajednice Šekular Vesko Davidović ukazuje da je od planine Mokre pa sve do Čakora i plavskih planina, sve nepokošeno. „Ne mogu da vjerujem da niko ne vidi ovaj problem. Uskoro će jesen, za košenje je već kasno“, kaže Davidović.

On priča da pored tolikog prirodnog bogatsva i resursa, niko ne želi da drži stoku, a za mlijeko u tretrapaku se silazi u grad. „Nikli su neki takozvani eko katuni, a naši seoski katuni i mjesta gdje se tradicionlano izidizalo sa stokom su sve prazniji ili potpuno prazni. I kome onda trebaju trava i sijeno“, pita se naš sagovornik.

Da im sijeno trune pokošeno ispred kuća, žale se i mještani andrijevičkih sela. Uložili su trud, a sada ne mogu prodati balu ni za euro. Oglasa na internetu koliko hoćete, ali kupcima ni traga. „Ne treba ići visoko u planinu. Treba pogledati samo sela koja nisu čak ni daleko od urbanog jezgra Andrijevice. Mnogo zatvorenih kuća koje ljetos niko nije obišao, i mnogo nepokošenih livada u svim selima, bez razlike“, kaže jedan poljoprivrednik iz sela Košutići.

Sagovornici Monitora bez razlike smatraju da je ovakva situacija posljedica manjka stočnog fonda, ali isto tako ne razumiju da država nije našla računicu ni ove ni prošle godine da otkupi balirano sijeno i da ga, ako za njim nema potrebe u Crnoj Gori, izveze tamo gdje se na tržištu traži.

„Prije nekoliko godina Slovenija je imala manjak sijena i otkupljivala je sve što im se nudilo. Ovo je ozbiljan resurs Crne Gore koji, sada je već izvjesno, iz godine u godinu propada i ne koristi se. Ako država tu ne pronalazi svoj interes, onda nešto nije u redu. Šta bi koštalo državu da je otkupila sve viškove i prodala na berzi za malo veću cijenu, samo da ne propadne. I svi srećni, svi zadovoljni“, kaže Miloš Raković.

Jedan naizgled banalan problem, otkrio je svu neuređenost države u svim oblastima, pa i u oblasti stočarstva, odnosno proizvodnje i prodaje tržnih viškova sijena. Možda će već sljedeća godina biti drugačija, možda neće biti ovoliko sijena kao ove i prošle godine.  A Crna Gora će, ako se desi da „zaškripi“, uvoziti skupu stočnu hranu, dok livade po sjeveru ostaju nepokošene, i sijeno kod nekih domaćina u magacinima propada.

Ukazuju naši sagovornici i na problem depopulacije sela, kao i na prostu i surovu realnost – još jedna starija generacija, kažu, koja je na selu, da biološki nestane, i sela će sasvim sigurno ostati potpuno pusta, dok besposlena omladina po gradovima ispija dojč. Koji košta više nego bala sijena. I tu nevjerovatnu činjenicu nabolje opisije komentar – propalo se.

                                        Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo