Kolašinac Mladen Bulatović, Baranka Vera Kirović i Žabljačanin Željko Matijašević, uskoro bi mogli postati incijatori formiranja jednog neuobičajenog udruženja. Planiraju da okupe sve one koji imaju problema s Upravom za nekretnine iz bilo kojeg dijela Crne Gore da dolaze. Takvih je, tvrde, mnogo, ali su i sigurni da svojim dokazima o nezakonitom radu tog državnog organa mogu i te kako zaposliti specijalnog državnog tužioca. Njihova zajednička muka je, kako kažu, samovolja ,,katastarskog klana” u Crnoj Gori. Upravu za nekretnine nazivaju i ,,državom u državi za čiji je rad tužilaštvo do sada bilo nezainteresovano”.
Optužbe na račun bivšeg pomoćnika direktora, a zatim i bivšeg direktora Uprave za nekretnine Dragana Kovačevića i pojedinih službenika područnih jedinica tog organa, nedavno su zajednički iznijeli novinarima, a najavljuju da će se, ukoliko ne bude adekvatanog interesovanja nadležnih, uskoro ,,radikalnije, ali u skladu sa zakonom obratiti javnosti”. S nestrpljenjem očekuju i kako će tužilaštvo reagovati na već podnesene krivične prijave.
Bulatović, vlasnik već četiri godine završenog, ali neotvorenog hotela Jovana tvrdi da je Kovačević 2012. godine telefonom naredio službenici kolašinskog katastra da upiše, bez ikavog rješenja i akta, teret zabrana otuđenja i opterećenja na taj objekat. Bulatović je nedavno Specijalnom tužilaštvu podnio krivičnu prijavu protiv Kovačevića za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja u produženom trajanju.
Kolašinac tvrdi da trpi veliku šetu, zbog toga što već petu godinu ne može da otvori objekat, iako je uredno izmirio sve zakonske obaveze i prema opštini i prema državi. Četiri puta je, kako tvrdi, kolašinska područna jedinica Uprave za neketnine negativno odgvorala na njegove zahtjeve za brisanje tereta, a isto toliko puta, kao drugostepeni organ, Ministarstvo finansija obaralo te akte.
,,Kovačević je telefonom naredio da se upiše tert na ovaj objekat. To su potvrdile dvije službenice kolašinskog katastra, kada su pred nadležnim državnim tužiocem davale izjave povodom moje krivične prijave protiv jedne od njih. Taj zapisnik smo dobili. Pored toga, samo nekoliko dana nakon što smo podnijeli krivičnu prijavu, poslao mi je poruku uvredljivog sadržaja kojom me obavještava da je saznao da sam protiv njega podnio krivičnu prijavu, ali i da zna da će ona biti odbačena”, kazao je vlasnik neotvorenog hotela Jovana.
On poručuje potencijalnim stranim investitorima da je Crna Gora nesigurno područje, jer ,,neko kao Kovačević može telefonskim pozivom da upiše teret na privatnu imovinu, bez ikakvog osnova”. Bulatović je naglasio da je u njegovom hotelu trebalo da bude zaposleno 20 Kolašinca, te da bi, da je u minulih pet godina objekat radio, od toga koristi imale i država i lokalna uprava.
,,Ono u svemu tome najgore svakako je to što je s Kovačevićevom usmenom naredbom prošle godine upoznato nadležno državno tužilaštvo. Postupajući po jednoj od krivičnih prijava nadležni državni tužilac saslušao je službenice područne jedinice koje su eksplicitno izjavile da im je Kovačević telefonom naredio da upišu teret na imovini Bulatovića i kazao da to moraju da urade ‘jer je on izgubio opkladu od 1.000 eura’. Tužilac je to sve, vjerovatno, arhivirao i nije našao za shodno da Kovačevića bar pozove i pita je li tačno da je to uradio”, tvrdi Bulatovićev pravni zastupnik Veselin Radulović.
On kaže da se ,,stiče utisak da tužilaštvo ne zanima šta Kovačević i njemu slični rade, ali da Kovačević vrlo dobro zna šta se dešava u tužilaštvu, budući da je, prije novinara, saznao za krivičnu prijavu Bulatovića”.
Radulović poziva specijalno državno tužilaštvo da hitno postupi po krivičnoj prijavi i nada se ,,da bivši direktor Uprave za nekretnine neće moći i tužilaštvo, kao kolašinski katastar da pozove telefonom”.
Baranka Vera Kirović je, kako kaže, pored ogromnih problema s Kovačevićem isto doživjela i s njegovim prethodnikom Mićom Orlandićem, kao i sa službenicima tamošnje područne jedinice, o čemu je već nekoliko puta upoznavala javnost. Zbog iznošenja dokaza, tvrdi, trpjela je ,,neviđenu torturu i optužbe u medijima”. I ona je protiv odgovornih u Upravi za nekretnine, kao i protiv svojih bivših partnera u poslu, podnijela dvije krivične prijave u julu 2014. i u maju prošle godine.
Ona objašnjava da su njene muke s tim državnim organom počele u martu 2006. godine, kada je pokrenut ,,protivzakoniti upravni postupak”, u vezi imovine preduzeća čiji je bila jedan od osnivača.
,,U martu te godine protivzakonito imenovani punomoćnik preduzeća u kojem sam jedan od osnivača, obraća se dopisom tadašnjem načelniku Uprave za nekretnine i traži brisanje i zamjenu podataka u LN 3143 ko Novi Bar. Tada počinje ‘vrzino kolo’, tog protivzakonito vođenog upravnog postupka. Da su moje riječi tačne ukazuje Ministrstvo finansija od momenta kada je predmet izuzet Ranku Raduloviću kroz više ukidnih rješenja, kao i kroz tri presude Upravnog suda, kojima su moji tužbeni zahtjevi usvajani”, objašnjava ona.
Kako kaže, zakon i obavezujući stavovi drugostepenog organa, Ministarsta finansija i Upravnog suda, ne obavezuju Upravu za nekretnine u Baru.
Kirović tvrdi da je Kovačević s još dvojicom službenika Ministarstva finansija Rankom Radulovićem i Budimirom Klikovcem pokušao da je peko njenog advokata Milića Mirovića ,,reketira”, tražeći 90.000 da bi obustavili upravni postupak.
,,Početkom 2009. godine advokat Milić Mirović me obavijestio da je bio na ručku s Kovačevićem, Radulovićem i Klikovcem iz Ministrstva finansija. Kovačević mi je, preko Mirovića, predloio da mu predam 90.000 eura (po 30. 000 za svu trojicu), kako bi obustavili postupak. Odbila sam i u avgustu Kovačević je donio rješenje, kojim poništava pravosnažni upis iz 2006. godine”, objašnjava Kirović.
Željko Matijašević iz Žabljaka nije bolje sreće. On kaže da ima pravosnažno ostavinsko rješenje, na osnovu kojeg je trebalo da bude uknjižen kao vlasnik jednog dijela imovine koju je naslijedio. To rješenje područna jedinica Uprave za nekretnine u Nikšiću ne sprovodi već osam godina.
,,Osam godina dokazujem da sam vlasnik svoje imovine, ali bez uspjeha. Moj upravni postupak toliko traje, žalim se Ministarstvu, Ministarstvo usvaja moju žalbu, a u katastru istrajavaju. Ne mogu da se uknjižim jer službenici ne postupaju po pravosnažnoj presudi. Riječ je o vrlo vrijednoj imovini. Imam kod kuće 100 kilograma dokumenata koji govore o mojoj borbi s bezakonjem u Upravi za nekretnine”, kaže on.
Matijašević čak tvrdi da mu je zbog uličnih performansa i javno izgovorenih optužbi na račun službenika Uprave za nekretnine nekoliko puta prijećeno likvidacijom.
Kovačević nije odgovarao na telefonske pozive i poruke Monitora.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ