Da bi sa banke podigli naknadu za smještaj u porodici, korisnici sa seoskog područja sjevernih opština, za put do grada i nazad, nekada potroše i veliki dio tog primanja. Propisi su im, kažu, zakomplikovali život i učinili velikim izazovom primanje novaca koji im pripada. Ta vrsta primanja, za razliku od drugih socijalnih davanja, već duže vrijeme se uplaćuje isključivo u banci, na lični račun korisnika. Ne nose je poštari do udaljenih sela, kako je to inače uobičajeno kad je riječ o naknadama za materijalno obezbjeđenje porodice ili drugim isplatama koje reguliše zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
,,Ne znam tačno kada su to promijenili, ali su to nakaradno osmislili. Naročito za nas iz sela do kojih ne idu autobusi, a nemamo ni svoja kola. Onda je rješenje samo taksi ili, ako hoće, neko od komšija da se smiluje. Na odlazak do grada, čekanje u banci i povratak kući, potrošim cijeli dan. Na stranu danguba i zapostavljeni poslovi, ali najgore je što to mnogo košta. Iako su mi pare potrebne, nekad preskočim mjesec, pa podižem tu naknadu sljedećeg. Džaba što su redovna primanja, kad je do njih tako teško doći”, tako muku s propisima Centra za socijalni rad opisuje jedan Bjelopoljac.
On kaže da je zadovoljan visinom naknade i da mu mnogo znači taj iznos. Raspitivao se, objašnjava, može li kako da se promijeni način isplate ali nije dobio ohrabrujući odgovor, osim da je ,,na taj način spriječena zloupotreba”.
U Gornjoj Morači istu muku muče, mada imaju i poštu i poštara, ali banke nema prije Kolašina. Iako broj korisnika naknade po osnovu smještaja u porodici nije veliki na tom području, ipak, kaže Milka Rnković iz sela Starče, trebalo je misliti na ljude iz udaljenih sela. Ona je godinama hraniteljka svojoj srednjovječnoj sestričini sa smetanjama u razvoju. Zbog toga je i korisnica naknde, koja se isplaćuje samo na banci.
,,Od mojeg sela do banke u Kolašinu je 35 kilometara. Svaki put kad podižem taj novac, kao naknadu za brigu o sestričini, plaćam taksi. Mnogo posla imam oko sestričine, kojoj su sada 53 godine. Imam mnogo i ostalih kućnih obaveza. Da nije tog primanja, do grada ne bih ni jednom u pola godine”, kaže Milka.
Kad ne može do banke, snalazi se na razne načine. Pozajmljuje od komšija ili trpi besparicu. Ponekad, priča, po dva-tri mjeseca ne stigne da podigne primanje. Tražila je objašnjenje u kancelarijma Centra za socijani rad, ali joj nijesu mogli pomoći. Propisi se lako ne mijenjaju.
,,Za taksi dam mnogo od te crkavice. Izgubim cijeli dan, a kod kuće mi je sama sestričina, koja je u jako lošem stanju. Nije trebalo donositi pravila od kojih je više muke nego koristi. Mnogo bi mi značilo kada bi propisi bili drugačiji, pa da nemam dodatne troškove i napore koji su za mene pregolemi. Kako oni koji donose propise ne razmisle na koji način da ja dođem do Kolašina”, objašnjava Rnkovićeva.
Ona zamjera što je niko nije pitao kako želi da prima novac i pružio joj mogućnost da sama izabre na koji će način dobiti naknadu. Dodatno se namučila, kaže, jer je morala i do Mojkovca kako bi se srela sa nadležnima Centra za socijalni rad.
,,Lijepo su me tamo primili, ali uzalud sam išla. Kažu tako je kako je i to se skorije neće mijenjati. Direktorica je shvatila moju situaciju, ali me je samo dala savjet da nekog ovlastim ko će na banci podizati primanje umjesto mene. Ja to ne mogu. Nemam nikog u Kolašinu ko bi to uradio. Sama sam, a već mnogo mučim komšije da mi pomažu”, kaže.
Rnkovićeva ,,onima koji kroje propise” preporučuje da se, bar kada je riječ o socijalnim davanjima, pozabave posebno svakim slučajem. Za to, kaže, primaju novac, a obaveza im je da ne otežavaju nego da olakšavaju bar onima koji su najugroženiji.
,,Stara sam i neuka, ali nije valjda ono na papiru važnije od muke koju im ispričam. Ne primam ja pare od države zbog toga što mi je dobro, no što je velika muka na mene. Te pare treba da mi pomognu, a ne da mi stvraju dodatne nevolje. Neću odustati, pisaću i ministru. Tražiti da za mene izmijene pravila, pa drugi kako hoće”.
U Centru za socijalni rad Mojkovac i Kolašin potvrđuju da se naknade po osnovu smještaja u porodici isplaćuju isključivo na lične račune korisnika u banci. Propisima je tako određeo, kako bi se spriječile zloupotrebe.
,,Tako se onemugućava da primanje podigne neko drugi, što se ranije dešavalo, ili da poštar ne stigne na vrijeme. Mi novac oko 20. u mjesecu prebacujemo banci, uz spisak korisnika, a banka svakom korisniku distribuira na lične račune”.
U Centru su svjesni da takav način isplate, može nekim korisnicima stvarati i probleme, ali ne nagovještavaju da bi se to skoro moglo mijenjati. Rnkovićevoj su, kažu, objasnili kako može sebi olakšati.
,,Najlakši način u takvim situacijama je ovlastiti nekog ko bi podizao novac iz banke. Objasnili smo joj i procedura kako se to radi. Nema mnogo korisnika koji su u sličnoj sitaciji. Većina je zadovljna načinom isplate te i ostalih naknada”, kažu u Centru za socijalni rad.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ