Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?
ZARIJA PEJOVIĆ: Hoće to s padom DPS-a
„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“. Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani. Desiti će se disruptivna, „revolucionarna“ promjena u okviru institucija. Ima i onih koji izražavaju bojazan za budućnost Crne Gore, jer će na čelu države doći kandidat o kome malo znamo. Mada u ovoj bojazni naziremno i natruhe „štokholmskog sindroma“, ona ipak ima smisla. Nakon 58 godina vladavine kralja Nikole, uslijedila je Podgorička skupština, nakon 35 godina Broza nestala je Jugoslavija. Što će se desiti nakon 34 godine Đukanovića? Svakako Crna Gora će opstati kao država, no da li na marginama inače marginalnog regiona, ili kao pouzdani partner NATO-a i EU? Ostaje da se vidi. Da li kao građanska, demokratska ili kao klerikalno antizapadna? Nadamo se ovom prvom, no nažalost, već sada je prezadužena država.
Svakako predsjednički izbori su uvertira u parlamentarne, gdje nas ubijeđen sam, očekuje novi talas populizma mlade generacije političara. Dolaze nestabilne godine, što je za očekivati nakon godina stabilokratije, no za utjehu, narod je razvio socialdarvinistički instikt preživljavanja.
Osjećaj mi govori, da će u ponedeljak ujutru, ljudi u Crnoj Gori nezavisno kako su glasali, osjetiti kako im je stari teret, koji su dugo nosili pao s leđa. Hoće to sa padom DPS-a.
PAULA PETRIČEVIĆ: Valja obrađivati svoj vrt
Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom.
Niti je jedan garant očuvanja države čiji je suverenitet razorio mafiokratskim klijentelizmom, niti je drugi nekakva nova i progresivna snaga. Naime, nove i progresivne snage ne koriste i ne produbljuju metode koje su korumpirale institucije sistema pretvorivši ih u feude partijskih aparatčika, niti npr. traže ,,snažne partnere u vjerskim zajednicama u cilju unapređenja nataliteta”. Mučnina koju izaziva ringišpil piljarske partitokratije usamljuje, ali i vraća Volterovom zaključku, istovremeno rezigniranom i vedrom, da nam ,,valja obrađivati svoj vrt”.
ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC: Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete
Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara. Sigurno da će još mnogo vremena biti potrebno institucijama da postanu smaostalne i profesionalne, ali jedino bez Đukanovića je to moguće postići. Svjedoci smo da se opet pokreće mašinerija straha, prepadaju se građani da je Crna Gora neodvojiva od Đukanovića, ali vrijeme je da se Crna Gora oslobodi i straha i pritiska, svakog tereta, a ovi izbori su upravo to, prekretnica za cijelu Crnu Goru!
VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT: Poruke i retorika kao 1997.
Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima.
Sa jedne strane imamo aktuelnog predsjednika koji vlada više od 30 godina i koji je značajno doprinio kreiranju ambijenta u kome su on i njegova partija sve izbore dobijali uglavnom se predstavljajući kao garant opstanka države i nacije, dok sa druge strane imamo kandidata koji nedovoljno jasnim stavovima o brojnim ključnim pitanjima doprinosi daljem održavanju tog ambijenta.
Dakle, utisak je da se većina građana uglavnom opredjeljuje na osnovu toga što su protiv nekog od kandidata. Kampanje su takođe negativne jer su fokurisane na kritike i napade na protivkandidata, tako da kandidati građanima ne šalju poruke da glasaju za njih zato što nude nešto dobro, nego da glasaju protiv onog drugog. To, nažalost, pokazuje koliko smo zaostalo društvo u političkom, ali ne samo u političkom smislu. U suštini, građanima se od izbora do izbora daje ponuda loših rješenja, a kada birate između loših rješenja izbor mora biti loš.
STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR: Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a
Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati. Što se tiče budućnosti, rezultat ovih izbora će uticati na cio politički spektar a prevashodno na sudbine DPS- a i PES- a. U slučaju pobjede Đukanovića DPS će zadržati svoju snagu i da, uz neke promjene u sebi ponovo dođe u šansu da čini vlast. S druge strane, pobjeda Milatovića stavlja Pokret Evropa sad u pol poziciju pred parlamentarne izbore i šansu da ova nova partija ima predsjednika, premijera i gradonačelnika Podgorice. Ako Milatović pobijedi, imaćemo i smanjenje uticaja DPS- a i političku debatu i borbu na antiDPS bloku gdje će se određivati ko će biti dominantan u narednom periodu na političkom nebu i uticati na procese.
MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS: Kontinuitet ili ne
Ulazimo u još jedne izbore u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces.
Zakon o sprječavanju korupcije kao i Zakon o finansiranju političkih partija, ne daje ASK- u da uđe u faktičko praćenje izborne kampanje a onda i praćenje utrošenog novca, jer kampanja počinje danom raspisivanja izbora, a prijave računa kandidata tek kada se potvrde same kandidature. Rješavanjem ovog problema i davanjem veće nadležnosti ASK-u, možemo govoriti o adekvatnoj kontroli. Onog trenutka kada dođe do uklanjanja svih nabrojanih i drugih manjkavosti, možemo očekivati od građana i građanki da povjerenje postoji i da sa izvjesnom sigurnošću mogu znati, da njihovo pravo da biraju i budu birani, niko ne može osujetiti i obespraviti.
Biće ovo i jedan adekvanat test za parlamentarne izbore. U konačnome će se vidjeti da li će građani i građanke više povjerenja ukazati mladom lideru, koji je došao na talasu promjena ekonomskih prilika građanstva, uz određenu dozu populizma, ili žele kontinutet svega što su imali prilike vidjeti i doživjeti posljednjih trideset godina.
Milena PEROVIĆ