Povežite se sa nama

MONITORING

MONITOROVA ANKETA: Da je tužilaštva

Objavljeno prije

na

Monitor je pitao – hoće li i afera crne trojke završiti zaboravljena u ladicama tužilaštva kao mnoge druge i šta pravosuđe treba ili je trebalo do učini da se to ne desi

VESELIN RADULOVIĆ, ADVOKAT
Crne trojke ne treba da brinu

Lično ne očekujem da će tužilaštvo sprovesti kvalitetnu i zakonitu istragu iz jednostavnog razloga što to nikada nije uradilo kada su postojale sumnje da je neko od funkcionera izvršio krivično djelo. Tim prije što aktivnost crnih trojki, onako kako ih opisuju oni koji imaju saznanja o njima ili oni koji su bili žrtve njihovih napada, pokazuje nespornim da su ti napadi morali imati organizaciju i podršku sa višeg nivoa vlasti. U protivnom, do sada bi se ti slučajevi svakako riješili. Zato je sigurno da tužioci neće uraditi ništa protiv interesa onih koji su te tužioce izabrali, a izabrani su upravo zato što nemaju ni stručnih, ni profesionalnih, ni moralnih referenci da rade zakonito posao tužioca. Podsjećam da su i policija i tužilaštvo pod kontrolom istih pojedinaca i grupa koje su te institucije kontrolisali i u vrijeme kada je pretučen Duško Jovanović, u vrijeme kada je Jovanović ubijen, u vrijeme kada je pretučen Željko Ivanović i kada su vršena sva ona krivična djela koja nijesu rasvijetljena. U prilog mom zaključku je i postupanje tužilaštva u ovoj novoj aferi. Naime, iako kažu da je predmet ,,prioritetan” čini se da do sada nijesu uradili ništa, odnosno da čine sve kako bi protok vremena ili neka nova afera ovu priču polako prepustili zaboravu. Brajuško Brajušković danima javno tvrdi da ima mnogo informacija i dokaza o težim krivičnim djelima i pri tome saopštava da je spreman ta saznanja da prenese samo Veselinu Vučkoviću. Naravno, Vučkoviću do sada očigledno nije padalo na pamet da se sa njim sastane i čuje te informacije. Te informacije je državni tužilac do sada morao čuti i provjeriti. Umjesto toga, sa Brajuškovićem razgovora tužilac koji je, inače, poznat po slučaju Carine, kada je odbacio krivičnu prijavu baš protiv jednog uličnog nasilnika – Miomira Mugoše. Pri tome, taj tužilac traži od Brajuškovića pisanu naredbu za prebijanja, koja su vršile crne trojke. Zato mi se čini da pripadnici crnih trojki nemaju razloga za brigu dok su tužilaštvo i policija pod rukovodstvom sadašnjih kadrova. Kada Crna Gora dobije državnog tužioca koji će raditi svoj posao, onda treba očekivati zakonite istrage i procesuiranje svih onih koji su vršili krivična djela, ali još važnije i ovih koji su ih prikrivali umjesto da otkriju i učinioce krivično gone.

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORKA HRA
Tortura kao nasljeđe

Optužbe koje su iznijete u javnost u vezi crnih trojki moraju se doživjeti ozbiljno, zato što su do danas ostali nerasvijetljeni mnogi napadi na novinare i druge u Crnoj Gori. Tortura koju su sprovodili državni službenici i agenti – bilo uniformisani ili u civilu, dokumentovana je već i u Crnoj Gori i u regionu, pa se optužbe o crnim trojkama sasvim uklapaju u takvo nasljeđe. Javnost je obaviještena i da su tri osobe već javno potvrdile da ih je Brajušković, koji je iznio optužbe, prethodno upozoravao da su mete napada, što doprinosi utisku o ozbiljnosti njegovih tvrdnji. Sve to posebno obavezuje tužilaštvo, posebno v.d. VDT-a Veselina Vučkovića, da se ova stvar rasvijetli do kraja. Ako to ne bude slučaj, teško ćemo se oteti utisku da tužilaštvo, kao i u nekim ranijim slučajevima, nije željelo da preduzme sve što je moglo da se do pravde dođe i da, samim tim, Crna Gora nije sposobna da nezavisno istraži postupanje svoje policije i tako položi ispit vladavine prava i pred svojim građanima i publikom Evropske unije.

BORIS MARIĆ, PRAVNIK
Afera se razvodnjava

Crne trojke su dio naše mračne prošlosti devedesetih, ali i metod koji nikada nije prestao da funkcioniše na ovim prostorima. Kada stvari konkretizujemo, onda sa jedne strane imamo sukob unutar vladajućih struktura, u konkretnom slučaju unutar vladajućih-bezbjedonosnih struktura i vjerovatno mnoge neraščišćene račune koji su nastali na platformi „sumnjivih” poslova na koje se nadogradila borba za imenovanja i funkcije.

Posebno treba naglasiti činjenicu da je teško očekivati ozbiljne rezultate u cilju punog razobličavanja afere „crne trojke”. Mediji su ukazali na problem kroz ispovijest jednog od, po svom svjedočenju, pripadnika. Pojavila su se brojna imena. Cijela stvar je razvodnjena po mutnoj bari neriješenih slučajeva. U konkretnom slučaju državno tužilaštvo bi kao fokus istrage moralo da ima dva slučaja koja su se dogodila za vrijeme mandata gospodina Veljovića. To je prebijanje zatvorenika u „Spužu” od strane pripadnika specijalnih jedinica policije i prebijanje pokojnog Saše Pejanovića u „betonjerci”. Samo ako ovi slučajevi budu adekvatno procesuirani, rasvijetljeni i dobiju sudski epilog, možemo se nadati i otkrivanju cijele istine o brutalnoj zloupotrebi „snage države”. Ono što je najbitnije je da se rasvjetljavanjem nepočinstava uspostavi sistem kontrole državnog aparata za prinudu, zaustavi njegova dalja politizacija i korišćenje u svrhu parcijalnih interesa. Kao građani moramo se i boriti i vjerovati da se ovome može stati na put.

GORAN RODIĆ, ADVOKAT
Kontrolisani sukob grupa na vlasti

Iako se radi o slučaju koji opravdano izaziva veliku pažnju javnosti, objektivno se postavlja pitanje kvaliteta informacija i dokaza prezentiranih tužilaštvu da bi se ta afera mogla procesuirati pred sudom. Ovo zbog toga što se radi o ustaljenom receptu. Podsjetiću na aferu listing koja je zbog svog značaja takođe izazvala ogromno interesovanje javnosti, ali do danas nije riješena. Sve ovo ukazuje da se radi o ,,kontrolisanom” sukobu između grupa u vladajućoj strukturi koje se bore za prevlast. Cilj je evidentno da se pripadnik/ci suprotnog tabora etiketiraju u javnosti i oteža im se pozicija u borbi za prevlast. Za sada se ne ide dalje od toga, jer se u suprotnom otvara ,,pandorina kutija” koja bi ugrozila i jedne i druge. Zbog toga takvi slučajevi ostaju neriješeni, odnosno ne završe pred sudom.

FILIP KOVAČEVIĆ, UNIVERZITETSKI PROFESOR
Prvo smjena vlasti

Nijedna afera, pa ni ova oko ,,trojki smrti” od koje je po ljudskoj patnji i nasilju strašniji samo državni zločin deportacija Bošnjaka iz 1992. godine, neće biti rasvijetljena i na pravedan način sankcionisana dok ne dođe do demokratske smjene vlasti u Crnoj Gori. Naime, čitav postojeći pravosudni aparat – svekoliko crnogorsko sudstvo, tužilastvo i policija – je kreiran sa jednim jedinim ciljem: da učvrsti zločinačku oligarhiju na čelu sa sedmostrukim premijerom Milom Đukanovićem i zaštiti je od gubitka vlasti i enormnih novčanih sredstava stečenih kroz ,,prljave” poslove.

Zbog toga je ključna uloga demokratske javnosti, tj. opozicionih partija, NVO sektora i nezavisnih medija da svojim udruženim i hrabrim djelovanjem ne dopuste dalje funkcionisanje nakaradnog sistema koji kontinuirano razara privredne, prirodne i nadasve ljudske resurse. To se može uraditi kroz bojkote, proteste, diogenovske performanse, akcije solidarnosti i građanske neposlušnosti, itd. Važno je i savezništvo sa međunarodnim demokratskim snagama i institucijama.

Mislim da ima prostora za nadu, jer proliferacija ,,afera” u posljednjih godinu dana pokazuje da je režimski brod probijen na nekoliko mjesta i da mnogi koji su na njemu imali ulogu nižih kormilara, želeći da spasu sopstvenu kožu od zatvorske egzistencije, prelaze na već oslobođenu teritoriju. Oportunistički egzodus ,,šrafova” će se nastaviti i intenzivirati (u koordinaciji za akcijama demokratske javnosti), dok konačno sam brod ne potone ili bude poslat u staro gvožđe.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KADRIRANJE  U BEZBJEDNOSNOM SEKTORU: Familija, opet

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kumovi, ujaci, partijski drugovi, supruge, politički dogovori,  prate imenovnja u bezbjednosnom sektoru.  Prema dobro obaviještenim izvorima Monitora odlučujući uticaj na izbor  Ivice Janovića na čelo ANB imao je Janovićev kum Branko Krvavac,  šef kabineta premijera

 

Zaspali smo s jednim, probudili se s drugim šefom ANB-a. Na telefonskoj sjednici, u sitnim večernjim satima, Vlada je krajem prošle sedmice na brzinu izabrala vršioca dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbijednost, Ivicu Janovića. Prethodni  šef ANB, Boris Milić  je  „iz ličnih razloga“ podnio  ostavku.  Lični razlozi pojavili su se nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem.  Ne smetaju da  ostane u Agenciji.

Janović je četvrti direktor ANB u protekle četiri godine. Njegov izbor nijesu podržali samo potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović i ministarka saobraćaja Maja Vukićević, oboje iz redova Demokratske narodne partije.  Sudeći po naknadnim i  rijetkim pojašnjenjima mnistara koji su glasali Janovića, svi ga mahom površno poznaju.  Preporuka mu je, kako je to objasnio ministar pravde Bojan Božović –   premijerovo povjerenje.  “Za mene je najveća preporuka Spajićeva odluka. Spajić ima veliko povjerenje u njega”, objasnio je Božović.

Da se premijer oko izbora novog šefa ANB nije konsultovao  sa partnerima u vladi, tvrdi lider DNP Milan Knežević. “Spajić nikoga nije upoznao sa radnom biografijom novoimenovanog šefa ANB-a”, kazao je.

Novog direktora ANB ne poznaju ni u  bezbjednosnom sektoru.. Prosto, ne dolazi iz tog resora. Privatni je preduzetnik, a prema registru Privrednog suda među osnivačima je dvije kompanije –   La Bottega Company  i Gvardija. Bio je oficir Plovidbene straže na Italijanskoj kompaniji MSC. Od 2018. godine se bavi turizmom, vlasnik je Vile L Palace u Budvi.

Janovića dobro poznaju u vrhu  Pokreta Evropa sad (PES).  Mediji su već objavili, on je rođak poslanika te partije Tonćija Janovića, suprug predsjednice Upravnog odbora Morskog dobra Zvezdane Janović, imenovane na tu funkciju u aprilu ove godine.  Novi šef ANB je  i kum Spajićevog šefa kabineta Branka Krvavca.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROGRAM ES2, FUNKCIONERI I OSTALI: A kolika je vaša plata?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svaka od zarada sa popisa 2.000 najvećih, isplaćenih iz budžeta za mjesec oktobar, podigla je do državnog prosjeka između pet i 15 osoba koje su tog mjeseca primile minimalnu zaradu. Sve skupa, to je između 20-25 hiljada zapošljenih koji postanu statistički prosjek dok u stvarnosti jedva sastavljaju kraj s krajem

 

 

Ovih dana bili smo, ne bez razloga, zatrpani zanimljivim statističkim podacima serviranim iz državnih službi koji se tiču najvećih, najmanjih, prosječnih zarada u Crnoj Gori.

Od Poreske uprave saznali smo da je najveća obračunata i isplaćena zarada u ovoj godini iznosila 187.308,22 eura bruto (oko 140.000 eura neto). Srećni dobitnik bio je državljanin Crne Gore zaposlen u sektoru koji se vodi pod šifrom djelatnosti “nespecijalizovana trgovina na veliko“. Koji dan ranije, iz Ministarstva finansija stigao nam je, nakon višemjesečnog zatišja, popis 2.000 najvećih zarada isplaćenih iz državnog budžeta za mjesec oktobar. Prethodno se oglasio i Monstat, saopštavajući da je prosječna oktobarska neto zarada iznosila 944 eura neto (1.137 eura bruto).

“Prosječna zarada u statističkom istraživanju za mjesec oktobar ne odnosi se na sve oktobarske zarade koje veliki broj izvještajnih jedinica isplaćuje u novembru, već će one biti sastavni dio istraživanja za novembar koje će biti objavljeno 30. decembra”, napominje se u saopštenju kojim se objašnjava da su u njihovu računicu ušle samo isplaćene oktobarske zarade. Zato, zaključili su u Monstatu, “efekti Vladinog programa Evropa sad 2 nisu u potpunosti sastavni dio ovog saopštenja, već će biti potpuno obuhvaćeni narednim”.

Ovaj dodatak saopštenju kupuje vrijeme premijeru Milojku Spajiću koji je, ne jednom, obećao kako će podnijeti ostavku ukoliko, sa isplaćenom oktobarskom zaradom, prosječna (neto) plata u državi ne bude 1.000 a minimalna 700 eura. U skladu sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad iz proljeća prošle godine. Ne bi trebalo da začudi ukoliko Monstat objavi kako je novembarska, a možda i korigovana oktobarska prosječna zarada, bliža zacrtanom cilju od sada nedostajućih 56 eura. Ako, i ne dosegne obećanu hiljadarku. U prosjeku.

To će pokazati da je premijer bio u pravu, uz malo finansijske gimnastike kojom smo dobili dva minimalca (u zavisnosti od školske spreme ali i od sistematizacije radnih mjesta). Ali neće utješiti mnogobrojne na ovdašnjem tržištu rada koji  su se nadali da će, dolaskom na vlast Milojka Spajića i njegovog PES-a, minimalac koji primaju porasti na 700 eura. A on je  600, ili 16 posto manji. Tako će, za 12 mjeseci, zapošljeni koji primaju minimalnu zagarantovanu zaradu  biti uskraćeni tačno za dvije plate.

Drugi problem uočljiv iz prilično šture statistike pokazuje da su minimalna i prosječna zarada sve bliže jedna drugoj. Što znači da je sve više zapošljenih u Crnoj Gori čija se zarada kreće u rasponu od stvarne minimalne (600 eura) do iznosa koji je od minimalca veći do 50 odsto. Ili tek nešto preko toga (prosječna zarada je oko 57 odsto veća od minimalne). Zvanično nemamo te podatke, ali je osnovano predpostaviti da je riječ o ubjedljivoj većini onih koji imaju zvaničan posao i primaju legalno obračunatu zaradu.

Za primjer: onaj Crnogorac što je jednog mjeseca u ovoj godini primio 140.000 eura (država se tu ovajdila za skoro 50 hiljada eura) tada je, statistički, 407 isplaćenih minimalnih zarada pogurao do državnog prosjeka. Iako su ti ljudi kući ipak donijeli samo 600 eura. Jasno nam je da to nije redovna plata, jer da jeste primao bi istu ili sličnu svakog mjeseca, ali sistem je tako prepoznaje.

Može i ovako: svaka od zarada sa popisa 2.000 najvećih isplaćenih iz budžeta za mjesec oktobar, podigla je do državnog prosjeka između pet i 15 osoba koje su tog mjeseca primile minimalnu zaradu. Sve skupa, to je između 20-25 hiljada zapošljenih koji postanu statistički prosjek dok u stvarnosti sastavljaju kraj s krajem. Ni onima koji stvarno primaju zarade u visini državnog prosjeka nije mnogo lakše.

Da se razumijemo, nije problem što jedan mali dio zapošljenih ima plate koje liče na evropske, ili su u rangu sa njima. Problem je što velika većina preostalih nije u sličnom položaju, uprkos svom znanju i trudu.

Kada bi se Monstat, Poreska uprava, Fond PIO, ili svi skupa, potrudili da izračunaju medijalnu zaradu – to je iznos u odnosu na koji tačno polovina zapošljenih prima veću, a druga polovina manju platu – dobili bi mnogo realniju sliku o stvarnom standardu zapošljenih, ali i o tome šta i u kojoj mjeri utiče na raspon zarada u Crnoj Gori (obrazovanje, zvanje, politička podobnost,  državi/privatni poslodavac, sektor u kome se zarađuje…).

Možda je to i razlog što ne znamo medijalu. Bez nje, možemo pratiti samo podatke po sektorima, onako kako ih selektuje i prezentuje Monstat. Ti podaci kažu da zapošljeni u državnoj upravi i odbrani (23 hiljade zapošljenih, 996 eura prosječna oktobarska plata) zarađuju, u prosjeku, 13 eura više od 15 hiljada zapošljenih u zdravstvu i 41 euro više od prosječne zarade u obrazovanju (18 hiljada zapošljenih). Istovremeno, u prerađivačkoj industriji prosječna plata je skoro 250 eura (ili 25 odsto) manja nego u državnoj upravi. Za sada.

Vlada je pripremila Nacrt izmjena i dopuna Zakona o zaradama u javnom sektoru, javna rasprava je završena 8. decembra i sada čekamo da prema Skupštini krene prijedlog novog Zakona. Jedna od novina koja je izazvala najveću pozornost javnosti jeste naum da se plate javnim funkcionerima, izmjenom koeficijenata, povećaju za 30 odsto.

Vlastima nije pomoglo ni objašnjenje da javni funkcioneri nijesu samo političari (poslanici, ministri, predsjednici Skupštine, Vlade i države) već i rukovodeći ljudi sudske vlasti, VDT, glavni i ostali tužioci Specijalnog državnog tužilaštva, lokalni funkcioneri, članovi Senata Državne revizorske institucije, ombudsman, predsjednik Državne izborne komisije…

Sada  pojedini službenici u sistemu imaju veću platu od nadređenih rukovodilaca, pokušao je opravdati taj naum ministar finansija Novica Vuković. Ni to se  objašnjenje u javnosti nije primilo kako treba. Jedni su insistirali da je političarima i sadašnja plata prevelika u odnosu na učinak, drugi nabrajali privilegije: od službenih automobila i telefona, preko zapošljavanja savjetnika, službenih putovanja i dnevnica, naknada za članstvo u raznoraznim komisijama i plaćanje “dodatnih” angažmana koji, često, podrazumijevaju isti posao za koji su i redovno plaćeni.

Zato su u Ministarstvu finansija odlučili da obnove praksu objavljivanja 2.000 najvećih plata isplaćenih iz budžeta. Ne bi li javnost uvjerili kako, za razliku od ljekara-specijalista, univerzitetskih profesora, sudija i tužilaca sa vrha hijerarhije pravosudog i tužilačkog sistema, po kojeg policajca… političari ne stoje baš najbolje sa zaradama.

Tu je praksu ministar Vuković uveo na početku svog mandata, ali su brojne falinke u evidenciji dobar naum učinili krajnje upitnim. Pokazalo se da Ministarstvo finansija ne razlikuje zaradu i naknade, redovne ili vanredne, koje se periodično isplaćuju (godišnje, polugodišnje…). Pa sabira babe i žabe. Istovremeno, Vlada nije  javnostii ponudila podatke o zaradama političara koji platu zarađuju upravljajući državnim, lokalnim i javnim preduzećima. Po dubini. Iako dobar dio njih nije plaćen ništa manje od onih koje su se našli na vrhu objavljenih lista. Dok je dio njih od javnosti skrivao svoju zaradu. Tako podaci NVO Institut alternativa pokazuju da trećina izvršnih direktora i više od polovine članova odbora direktora crnogorskih državnih preduzeća nije prijavilo zaradu.

Uglavnom, na listi 2.000 najvećih  ni jednom nijesmo imali dva puta istu osobu na njenom vrhu. Tako je ovomjesečni pobjednik – direktor Instituta za biologiju mora (oktobarska zarada 5,56 hiljada eura) na prethodno objavljenoj listi imao zaradu nešto veću od dvije hiljade eura, što ga je pozicioniralo na 1.177 mjesto. Valjda jedina korist od ovih nepotpunih i ponekad netačnih podataka bilo je što je direktor RTCG Boris Raonić odlučio da sebi smanji platu nakon što je u februaru zasjeo na čelo liste. Sada je 39. sa platom od skoro  3,4 hiljade eura.

Da država, i kada su plate u pitanju, može biti i majka i maćeha pokazuje i podatak o prosječnoj zaradi u zdravstvu. Koja je jedva desetak eura iznad državnog prosjeka, i ako vidimo da na listi 2.000 ljekara ne fali. Ali ih zato nema dovoljno u državnim bolnicama. Pošto su negdje drugo spremni da ih plate više, uz manje rada.  Kao što ni mladih sudija i tužilaca nema u sudnicama, uprkos stalno otvorenim konkursima. Dok Vlada istrajava na stavu da se trogodišnji pripravnički staž u pravosuđu odrađuje za minimalac od 600 eura. Baš toliko će, otprilike, porasti plata ovdašnjim političarima kada izglasaju već pripremljeni zakon.

Zoran RADULOVIĆ    

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo