Da su obećanja koncesionara DOO North Mining, koji je osnovala australijska kompanija Sultan Corporation, ispunjena, mojkovački rudnik Brskovo bi radio već četiri godine, a sva geološka istraživanja ruda olova, cinka i bakra bila bi odavno završena. Situacija je, međutim, posve drugačija, pa se u taj posao kreće ispočetka, sada sa švajcarskom kompanijom Fusion Fund I AG, kojoj je Vlada nedavno dala saglasnost.
Još prije četiri decenije istraživanja su pokazala da na eksploatacionom basenu Brskova postoje rude zlata i srebra, ali tadašnja tehnologija ograničila je dalje radove. Iz North Mininga prije nekoliko godina saopštili su da su preliminarni rezultati bušenja bili iznad očekivanja. Od tada su i podgrijana očekivanja Mojkovčana, da će im zatvoreni rudnik opet omogućiti kvalitetniji standard. Vlada i Australijanci tokom minulih nekoliko godina nijesu s javnošću dijelili mnogo informacija o detaljima realizacije tog projekta, ako ih je uopšte i bilo. Poznato je samo da je brojnim aneksima stalno produžavan rok koncesionaru.
Prema projektu od prije sedam godina bilo je planirano da se u rad rudnika uloži između 35 i 50 miliona američkih dolara. Tada je rečeno i da bi eksplaotacija rude mogla da počne 2014. godine. Koncesiona naknada za deceniju i po rada rudnika i to pri minimalnoj proizvodnji od oko 250.000 tona rude trebalo je da bude oko 600.000 eura.
Sada je izvjesno da North Mining nije uspio u svom naumu. Očigledno, nisu završena istraživanja, a reakativiranje rudnika tek je nešto što se očekuje, ,,ako sve bude kako treba”.
Od novog koncesionara sada u Mojkovcu očekuju mnogo. Kompaniju Fusion Fund I AG, kaže predsjednik Opštine Ranko Mišnić, preporučuje prije svega poslovni kredibilitet. Preuzeli su projekat Brskovo, s početnim kapitalom od 1,2 miliona švajcarskih franaka.
Kako piše u Infromaciji, koju je usvojila Vlada, pripremljen je nacrt plana za unapređenje projekta do izrade Studije predizvodljivosti u narednih 10-12 mjeseci, uz znatna ulaganja u bušenje i u izradu tehničke studije. Nakon toga, slijedi izrada Studije izvodljivosti i pribavljanje svih saglasnosti i odobrenja u skladu sa zakonima, te pokretanje rudarske proizvodnje.
Prema tom dokumentu, davanjem saglasnosti od strane Vlade Crne Gore za prijenos vlasničkog udjela nad koncesionarom North Mining, država će doći do značajnih geoloških podataka ili će, pak, u slučaju raskida ugovora naplatiti iznos bankarske garancije u iznosu od 250.000 eura.
,,Očekivanja lokalne samouprave su velika, tim prije što se radi o firmi iz ekonomski razvijene zemlje. Ukoliko sve planirane aktivnosti koje se odnose na istraživanja i izradu tehničko-tehnološke dokumentacije budu sprovedene u skladu s koncesionim ugovorom, rudnik će biti stavljen u pogon u naredne četiri godine”, objašnjava Mišnić.
Vraćanje rudnika u pogon, kaže, za grad je jako bitno, kako s ekonomske tačke gledišta, tako i sa gledišta berze rada i otvaranju novih radnih mjesta, što se primarno ogleda u smanjenju stope nezaposlenosti.
,,Smatramo da je kompanija vrlo ozbiljno pristupila projektu, što se ogleda kroz posvećenost istrživačkom radu, kao osnovu studije izvodljivosti, te daljim geološkim istraživanjima u narednih pet-šest mjeseci, čiji je cilj kompletiranje tehničko-tehnološke dokumentacije u poslovnoj 2018/2019 godini”, kaže Mišnić.
Prema dostupnim podacima, ukupne rezerve rude u ležištu Brskovo proračunate su na 3.440.000 tona, sa 2,97 odsto olova, 3,09 cinka, 0,22 odsto bakra te 17 grama srebra po toni rude. Potencijalne rezerve u užem području ležišta Brskovo procjenjuju se na oko 1,5 milon tona rude sa sličnim sadržajem korisnih metala.
Brskovo se u istorijskim izvorima prvi put pominje još sredinom 13.vijeka. Rudnik olova i cinka Brskovo radio je od 1976. do 1991. godine. Prvi stečaj u Brskovu uveden je 1987. godine. Februara 1992. godine, rudnik je doživio i drugi stečaj. Zatvoren je 1993. godine. Zapošljavao je oko 700 radnika.
Uporedo sa snovima o aktiviranju rudnika, Mojkovčani su minulih godina i na druge načine spasavali Brskovo od zaborava. U saradnji NVO Terra nostra i Opštine Mojkovac ralizovan je projekat Rudnici kulture. Cilj je stavljanje u funkciju napuštenog rudnika u kulturne i turističke svrhe. Ali i očuvanje industrijskog identiteta grada Mojkovca.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ