Mladi na sjeveru nezadovljni su načinom na koji se njihov „glas“ čuje u društvu, prilikama koje im se nude. Slobodno vrijeme provode, većinom, po kafićima, a internet koriste uglavnom, za društvene mreže
Nezadovljni su uslovima u kojima žive, sanjaju o statusu „sam svoj gazda“, a istovremno su svjesni da su pred njima nepremostive barijere. To pokazuju rezultati istraživanja, rađenog za potrebe izrade lokalnih akcionih planova za mlade u sjevernim opštinama.
Oko 67 odsto mladih, u Bijelom Polju, i preko 57, u Kolašinu, žele da započnu sopstveni posao. Glavne prepreke, smatraju ispitanici, su nedostatak novca, nedovoljno podrške lokalne uprave i države i malo praktičnih znanja i vještina. U skoro svim opštinama, gdje je ankteiranje obavljeno, mladi smatraju da su za dobijanje posla vrlo bitne veze i lična poznanstva.
Lani, u oktobru, na evidenciji na evidenciji bjelopljskog Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) bilo je 657 mladih osoba, koje traže posao. Većina je žena i čak 238 sa završenim fakuletom. U Rožajama je najveći broj nezaposlenih među tom populacijom, sa završenim III i IV stepenom obrazovanja. Na evidenciji mojkovačke kancelarije ZZZ je 120 nezaposlenih, mlađih od 30 godina.
„Veliki broj anketiranih mladih razočarani su načinom zapošljavanja. Prema njihvom mišljenju, najveći problemi su zapošljavanje ‘preko veze’, neuzimanje u obzir stručnosti pojedinaca, politička pripadnost, loše informisanje o slobodnim radnim mjestima…“- piše u LAPM Rožaja , koji važi do ove godine.
U Mojkovcu su deficitarna skoro sva zanimanja u građevinarstvu, sva zanatska zanimanja, izuzev frizera, vozači poljoprivrednih mašina, konobari, visokokvalifikovani kuvari za rad u turizmu… Na evidenciji ZZZ u tom gradu, među mladima je tretnutno najviše diplomiranih ekonomista i mendžera u ekonomiji.
Istraživanje, u okviru kojeg je, anketirano 317 mladih Mojkovčanki i Mojkovčana, pokazalo je i da je toj populaciji potrebno više informacija iz ZZZ, računarski i jezički kursevi, edukativne i informativne radionice o načinima samozapošljavanja …
Više od trećine ispitanika u Kolašinu ocijenili su da žive loše. Uslovima života u Kolašinu zadovoljno je 26 odsto. Mladi i u tom gradu misle da su za zaposlenje najvažnija lična poznastva.
Omladina Mojkovca, koja u opštini čine petinu stanovništva, prema rezultatima istraživanja, uzima najveće učešće u političkom angažovanju, o čemu svjedoči, kako se navodi u LAPM, brojnost u podmladcima svih političkih partija na lokalnom nivou. Prema tom dokumentu trećinu odborničkih mjesta u lokalnom parlemntu zauzimaju mlađi od 30 godina.
Slobodno vrijeme, mladi na sjeveru, prema rezulatima anketa, najviše provode u ugostiteljskim objektima, sa prijateljima. Razloga za to je mnogo, a najvažniji su – malo kulturnih sadržaja namijenjenih toj populaciji, nedostatak novca za putovanja, nepostojanje volonterskih organizacija…
Nepostojanje omladinskog kulturnog centra, loša informisanost o kulturnim dešavanjima, loša promocija domaćih talenata, kulturna ponuda neadekvatna mladima, nepromovisanje hobija, loša ponuda novih knjiga, nepostojanje pozorišta, slaba kulturna angažovanost na seoskom području, nedovoljno razvijena ekološka kultura kod mladih…To su probelmi, koje su naveli mladi u Rožajama.
Njihove vršnjake i vršnjakinje u Kolašinu najviše na interetu zanimaju muzika i društvene mreže. Samo oko 19 odsto interent koristi za opšte informacije, a 12 odsto za informacije iz kulture i klađenje.
Alarmantni su i rezultati istraživanja koji se odnose na zdravstvenu zaštitu mladih. Većina ne koristi ili ne zna za savjetovalište namijenjeno njima, a pomoć ljekara traže samo kada su prinuđeni. Za većinu ispitanika demotivišuće su gužve pred ambulantama i „slabo funkcionisanje sistema zakazivanja pregleda kod izabrannog doktora“.
„ Izjavili su da ne koriste usluge savjetovališta kako zbog nepovjerenja i(li) stida, i da su nedovoljno upoznati sa radom postojećih savjetovališta. Ukazali su da su glavni problemi u Rožajama bolesti zavisnosti, polne bolesti, bolesti poremećaja metabolizma, broj mladih ljudi koji voze u alkoholisanom stanju i nerijetko su povrijeđeni u saobraćajnim nesrećama“- objašnjeno je u LAPM.
Bjelopljsko, mojkovačko i kolašinsko savjetovalište, takođe su slabo posjećeni. Pored neiformisanosti, ispitanicu su istakli tu zdravstvenu instituciju zaobilaze i zbog stida. U LAPM piše i da nedostatak ljekarskog kadra u Kolašinu u velikoj mjeri utiču na nedovoljan kvalitet zdravstvene zaštite. Iako nemaju običaj da se javljaju ljekaru i odlaze na redovne preglede više od 91 odsto ispitanika, u toj opštini, naveli da im je zdravlje najvažnije.
Prema rezulatima anketa, u nekoliko gradova, kao razlog za kasno stupanje u brak, ispitanicu su naveli ekonomsku zavisnosti od porodice, nezaposlenost i nemogućnosti odvojenog života.
Veliko je nezadovljstvo i mogućnostima za neformalno i stanjem u formalnom obrazovanju. Čak 57 odsto konsultovanih mladih Bjelopljaca smatraju da u tom gradu nema dovoljno oblika neformalnog obrazovanja za njih. Skoro četvrtina i ne zna za te mogućnosti. Preko 80 odsto ih je ocijenilo kako je vrlo bitno dodatno usavršavanje kroz obuke koje nijesu dio formalnog obrazovanja .Loši uslovi u školama – loše opremljeni kabinet, nedostatak praktične nastave, nepostojanje asistenata za osobe sa invaliditetom tokom školovanja, nedostatak stručnih predmeta u školama…-probemi su koje ispitanici sa sjevera vide u školskom sistemu.
U Rožajama smatraju da su prioriteti otvaranje Šumarskog fakulteta, izgradnja i otvaranje još jedne osnovne škole na gradskom području, povećanje broja stipendija, otvaranje novih smjerova u srednjim uvođenje vjeronauke, organizovanje besplatnih škola stranih jezika…
„ Mobilnost mladih, u smislu putovanja (obrazovnih, turističkih…) u druge zemlje je na jako niskom nivou. Mladi nemaju informacije o mogućnostima stipendiranja, učešća u međunarodnim seminarima, treninzima, poslovnim prilikama. Mladi koji ostaju u Kolašinu su učaureni u gradu i nemaju dovoljno informacija o dešavanjima u svijetu, novim trendovma, načinima uključivanja…“- piše u nacrtu LAPM.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ