Povodom afere oko kupoprodaje zemljišta u Reževićima između Opštine Budva i kiparske firme Danebrook Ltd iz 2006. donesena je početkom juna ove godine prva sudska presuda. Opština Budva izgubila je u prvoj rundi spor koji protiv nje i kompanije sa Kipra vode 24 vlasnika zemljišta na čuvenoj petici, u mjestu Bijeli rat kod Svetog Stefana, zbog prodaje većeg dijela parcele koja je, kako tvrde, njihovo vlasništvo.
Sudija Osnovnog suda u Kotoru Zoran Milić uvažio je tužbu grupe mještana i donio presudu kojom se utvrđuje ništavost ugovora o kupoprodaji nepokretnosti ovjerenog u Osnovnom sudu u Cetinju prije pet godina, kojim je Opština Budva stranom društvu Danebrook prodala dio katastarske parcele br.5, površine 51.093 m2, koji predstavlja suvlasnički udio od 17/18, po cijeni od 4.598.423 eura.
Paštrovske porodice, koje zastupa advokat Nikola Martinović, navode u tužbi da je 17 osamnaestina prodatog zemljišnog posjeda privatno a ne opštinsko vlasništvo.Naveli su takođe da kupac kao strano pravno lice u trenutku prodaje nije mogao steći pravo svojine na nepokretnostima u Crnoj Gori, te da je ugovor o kupoprodaji u ime prodavca, Opštine Budva, potpisao tadašnji predsjednik Rajko Kuljača, a da njegov potpis nije ovjeren pred sudom, nego je Osnovni sud u Cetinju ovjerio potpis punomoćnika Opštine Tatjane Tomić.
Sud je utvrdio da u vrijeme zaključenja ugovora o prodaji kupac nije bio registrovan kao privredni subjekt u Crnoj Gori, pa nije bio ispunjen osnovni uslov za sticanje prava svojine na nepokretnostima.
Proglašen je ništavim i ankes pomenutog ugovora zaključenog u Budvi 15 dana kasnije, između Opštine i firme Danebrook kao kupca, kojim se konstatuje da je kupac u međuvremenu osnovao firmu DL Montnegro za poslove u hotelijerstvu, koja je registrovana u Privrednom sudu 8. avgusta 2006., ali da je datum upisa u sudski registar obavljen mjesec dana nakon izvršene kupoprodaje zemlje 25. avgusta.
Prvostepena presuda kotorskog suda ima posebnu težinu jer je donijeta protivno interesima jedne od najmoćnijih privatnih kompanija u Crnoj Gori – firme Bepler i Džejkobson, registrovane u Velikoj Britaniji, iza koje stoje veoma uticajne ličnosti političkog života i pravosudnog sistema države.
Presuda uliva nadu da se mijenja klima u sudstvu, posebno u kotorskom Osnovnom sudu i da se bliži kraj praksi po kojoj moćnici pod povlašćenim uslovima, uz kršenje zakona i bezobzirno gaženje prava drugih, dolaze u posjed državne imovine ogromne vrijednosti.
Danebrook ltd je zapravo jedna od brojnih kćerki-firmi kompanije Bepler i Džejkobson koja preko njih širi svoju imperiju u Crnoj Gori u kojoj posjeduje poznate hotele Avala u Budvi i Bjelasica u Kolašinu, skijaške centre i zemljišne posjede na atraktivnim lokacijama sjevera i Crnogorskog primorja.
Preko povezanih firmi, kiparskog Danebrooka i Roychamp trading LLC iz Arkanzasa (SAD), kompanija Bepler posjeduje u Reževićima veliki zemljišni kompleks, površine preko 120.000 kvadrata.
U zaleđu atraktivne prirodne plaže Drobni pijesak, kompanija Roychapm kupila je dijelom od Opštine i od pravih i lažnih vlasnika zemlje preko 40.000 kvadrata od kojih je dobar dio opterećen tužbama pravih vlasnika za povraćaj prava svojine.
Po pravosnažnoj sudskoj presudi po tužbi porodice Vuković iz Reževića, Bepler je već izgubio parcelu od 1.200 kvadrata na plaži Drobni pijesak, na kojoj se nalazio plažni restoran hotela Avala.
Oko 10.000 kvadrata na istoj lokaciji sudskim putem potražuje i familija Gregović. Jedan dio njihove imovine kupcu je neovlašeno prodala Opština, a drugi dio nevlasnici, osobe koje nisu bile pravni prethodnici prodavca.
Zanimljivo je kako se u ljeto 2006. lokalna i republička vlast upregla da Beplerovoj firmi pod povoljnim uslovima proda lokaciju broj pet. Nekoliko mjeseci prije odluke o prodaji u katastru nepokretnosti ta je parcela bila kategorisana kao šume četvrte klase, na kojoj je kao nosilac prava svojine, u skladu sa Zakonom o šumama, bila upisana Republika Crna Gora, dok je Opština Budva bila samo korisnik. Shodno tadašnjem Zakonu o državnoj imovini pravo raspolaganja bilo je u nadležnosti Vlade.
Uprava za nekretnine u Budvi, kojom rukovodi Mirjana Marović, preko noći formira komisiju koja donosi odluku o promjeni kulture atraktivne parcele. Šume postaju neplodna zemljišta. Pozivajuće se na taj osnov, ekspresno upisuju Opštinu Budva kao vlasnika nepokretnosti.
U martu 2006. Opština donosi odluku o prodaji sporne parcele. Međutim, tadašnji sekretar opštinskog Sekretarijata za zaštitu imovine Marija Vuković odbija da pripremi materijal za sjednicu parlamenta i da brani odluku o prodaji državne imovine, uz obrazloženje da se radi o nezakonitom aktu i podnosi ostavku na tu funkciju.
Odluka je ipak pripremljena, svi naredni šefovi Sekretarijata demantuju da su u pripremi učestvovali, pa izgleda da je posao obavio neki od nižih službenika.
Zadatak pravne i moralne odbrane odluke o prodaji zemlje pred odbornicima SO Budva obavio je Aleksandar Tičić, ondašnji glavni menadžer Budve, sadašnji savjetnik premijera Igora Lukšića sa kojim je tijesno sarađivao i u poslu prodaje čuvene „petice”!
Zemljište je na javnom nedmetanju prodato po 90 eura za kvadrat, duplo nižoj cijeni od tržišne. Samo šest dana kasnije, Danebrook kupuje dvije susjedne parcele površine 26.000 m2, od privatnih vlasnika i plaća 180 eura za kvadrat!
Podrška nezakonitoj prodaji zemlje u Reževićima stigla je iz Ministarstva finansija u vrijeme Lukšićevog mandata u vidu mišljenja datiranog 15. avgusta, dvadeset dana nakon zaključenja ugovora o kupoprodaji i sedam dana nakon sticanja prava za obavljanje privredne djelatnosti. Firmi Danebrook i njenoj kćerki kompaniji DL Montenegro, kao stranim pravnim licima u Crnoj Gori, parcela broj pet bila je „neophodna za obavljanje djelatnosti”, ocijenili su u Ministarstvu finansija.
Sud je utvrdio da je tužena firma registrovana za obavljanje privredne djelatnosti u Privrednom sudu mjesec dana nakon zaključenja ugovora, odnosno 10 dana nakon iskazanog „mišljenja” Ministarstva finansija!
Pokušali smo u Sekretarijatu za privredu i finansije Opštine Budva da dobijemo informaciju da li je Danebrook platila opštini nadoknadu za kupljene kvadrate, ali smo od sekretara Mihaila Đurovića dobili odgovor da je taj podatak u domenu – službene tajne.
Biznisi misterioznih biznismena
Ukoliko odluka suda postane pravosnažna i Bepler izgubi oko 40.000 kvadrata u Bijelom ratu dovodi se u pitanje planirana gradnja turističkih kompleksa na ovim lokacijama. Ekipa misterioznih biznismena, koja stoji iza kompanije Bepler i Džejkobson i sa njom povezanih firmi, kontroverznom trgovinom i špekulacijama sa državnom zemljom, dobro se pozicionirala u najatraktivnijem dijelu obale u Paštrovićima. Njihova velelepna imanja gravitiraju prema tri najljepše uvale i plaže istočno od Svetog Stefana, zvane Slava luka, Trinčića zalaz i Drobni pijesak. Nije potrebno naglašavati da su sve te lokacije hiperurbanizovane, da za betoniranje Paštrovića nedostaju samo finansijeri.
Branka PLAMENAC