Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Mještani jači od moćne kompanije

Objavljeno prije

na

Povodom afere oko kupoprodaje zemljišta u Reževićima između Opštine Budva i kiparske firme Danebrook Ltd iz 2006. donesena je početkom juna ove godine prva sudska presuda. Opština Budva izgubila je u prvoj rundi spor koji protiv nje i kompanije sa Kipra vode 24 vlasnika zemljišta na čuvenoj petici, u mjestu Bijeli rat kod Svetog Stefana, zbog prodaje većeg dijela parcele koja je, kako tvrde, njihovo vlasništvo.

Sudija Osnovnog suda u Kotoru Zoran Milić uvažio je tužbu grupe mještana i donio presudu kojom se utvrđuje ništavost ugovora o kupoprodaji nepokretnosti ovjerenog u Osnovnom sudu u Cetinju prije pet godina, kojim je Opština Budva stranom društvu Danebrook prodala dio katastarske parcele br.5, površine 51.093 m2, koji predstavlja suvlasnički udio od 17/18, po cijeni od 4.598.423 eura.

Paštrovske porodice, koje zastupa advokat Nikola Martinović, navode u tužbi da je 17 osamnaestina prodatog zemljišnog posjeda privatno a ne opštinsko vlasništvo.Naveli su takođe da kupac kao strano pravno lice u trenutku prodaje nije mogao steći pravo svojine na nepokretnostima u Crnoj Gori, te da je ugovor o kupoprodaji u ime prodavca, Opštine Budva, potpisao tadašnji predsjednik Rajko Kuljača, a da njegov potpis nije ovjeren pred sudom, nego je Osnovni sud u Cetinju ovjerio potpis punomoćnika Opštine Tatjane Tomić.

Sud je utvrdio da u vrijeme zaključenja ugovora o prodaji kupac nije bio registrovan kao privredni subjekt u Crnoj Gori, pa nije bio ispunjen osnovni uslov za sticanje prava svojine na nepokretnostima.

Proglašen je ništavim i ankes pomenutog ugovora zaključenog u Budvi 15 dana kasnije, između Opštine i firme Danebrook kao kupca, kojim se konstatuje da je kupac u međuvremenu osnovao firmu DL Montnegro za poslove u hotelijerstvu, koja je registrovana u Privrednom sudu 8. avgusta 2006., ali da je datum upisa u sudski registar obavljen mjesec dana nakon izvršene kupoprodaje zemlje 25. avgusta.

Prvostepena presuda kotorskog suda ima posebnu težinu jer je donijeta protivno interesima jedne od najmoćnijih privatnih kompanija u Crnoj Gori – firme Bepler i Džejkobson, registrovane u Velikoj Britaniji, iza koje stoje veoma uticajne ličnosti političkog života i pravosudnog sistema države.

Presuda uliva nadu da se mijenja klima u sudstvu, posebno u kotorskom Osnovnom sudu i da se bliži kraj praksi po kojoj moćnici pod povlašćenim uslovima, uz kršenje zakona i bezobzirno gaženje prava drugih, dolaze u posjed državne imovine ogromne vrijednosti.

Danebrook ltd je zapravo jedna od brojnih kćerki-firmi kompanije Bepler i Džejkobson koja preko njih širi svoju imperiju u Crnoj Gori u kojoj posjeduje poznate hotele Avala u Budvi i Bjelasica u Kolašinu, skijaške centre i zemljišne posjede na atraktivnim lokacijama sjevera i Crnogorskog primorja.

Preko povezanih firmi, kiparskog Danebrooka i Roychamp trading LLC iz Arkanzasa (SAD), kompanija Bepler posjeduje u Reževićima veliki zemljišni kompleks, površine preko 120.000 kvadrata.

U zaleđu atraktivne prirodne plaže Drobni pijesak, kompanija Roychapm kupila je dijelom od Opštine i od pravih i lažnih vlasnika zemlje preko 40.000 kvadrata od kojih je dobar dio opterećen tužbama pravih vlasnika za povraćaj prava svojine.

Po pravosnažnoj sudskoj presudi po tužbi porodice Vuković iz Reževića, Bepler je već izgubio parcelu od 1.200 kvadrata na plaži Drobni pijesak, na kojoj se nalazio plažni restoran hotela Avala.

Oko 10.000 kvadrata na istoj lokaciji sudskim putem potražuje i familija Gregović. Jedan dio njihove imovine kupcu je neovlašeno prodala Opština, a drugi dio nevlasnici, osobe koje nisu bile pravni prethodnici prodavca.

Zanimljivo je kako se u ljeto 2006. lokalna i republička vlast upregla da Beplerovoj firmi pod povoljnim uslovima proda lokaciju broj pet. Nekoliko mjeseci prije odluke o prodaji u katastru nepokretnosti ta je parcela bila kategorisana kao šume četvrte klase, na kojoj je kao nosilac prava svojine, u skladu sa Zakonom o šumama, bila upisana Republika Crna Gora, dok je Opština Budva bila samo korisnik. Shodno tadašnjem Zakonu o državnoj imovini pravo raspolaganja bilo je u nadležnosti Vlade.

Uprava za nekretnine u Budvi, kojom rukovodi Mirjana Marović, preko noći formira komisiju koja donosi odluku o promjeni kulture atraktivne parcele. Šume postaju neplodna zemljišta. Pozivajuće se na taj osnov, ekspresno upisuju Opštinu Budva kao vlasnika nepokretnosti.

U martu 2006. Opština donosi odluku o prodaji sporne parcele. Međutim, tadašnji sekretar opštinskog Sekretarijata za zaštitu imovine Marija Vuković odbija da pripremi materijal za sjednicu parlamenta i da brani odluku o prodaji državne imovine, uz obrazloženje da se radi o nezakonitom aktu i podnosi ostavku na tu funkciju.

Odluka je ipak pripremljena, svi naredni šefovi Sekretarijata demantuju da su u pripremi učestvovali, pa izgleda da je posao obavio neki od nižih službenika.

Zadatak pravne i moralne odbrane odluke o prodaji zemlje pred odbornicima SO Budva obavio je Aleksandar Tičić, ondašnji glavni menadžer Budve, sadašnji savjetnik premijera Igora Lukšića sa kojim je tijesno sarađivao i u poslu prodaje čuvene „petice”!

Zemljište je na javnom nedmetanju prodato po 90 eura za kvadrat, duplo nižoj cijeni od tržišne. Samo šest dana kasnije, Danebrook kupuje dvije susjedne parcele površine 26.000 m2, od privatnih vlasnika i plaća 180 eura za kvadrat!

Podrška nezakonitoj prodaji zemlje u Reževićima stigla je iz Ministarstva finansija u vrijeme Lukšićevog mandata u vidu mišljenja datiranog 15. avgusta, dvadeset dana nakon zaključenja ugovora o kupoprodaji i sedam dana nakon sticanja prava za obavljanje privredne djelatnosti. Firmi Danebrook i njenoj kćerki kompaniji DL Montenegro, kao stranim pravnim licima u Crnoj Gori, parcela broj pet bila je „neophodna za obavljanje djelatnosti”, ocijenili su u Ministarstvu finansija.

Sud je utvrdio da je tužena firma registrovana za obavljanje privredne djelatnosti u Privrednom sudu mjesec dana nakon zaključenja ugovora, odnosno 10 dana nakon iskazanog „mišljenja” Ministarstva finansija!

Pokušali smo u Sekretarijatu za privredu i finansije Opštine Budva da dobijemo informaciju da li je Danebrook platila opštini nadoknadu za kupljene kvadrate, ali smo od sekretara Mihaila Đurovića dobili odgovor da je taj podatak u domenu – službene tajne.

Biznisi misterioznih biznismena

Ukoliko odluka suda postane pravosnažna i Bepler izgubi oko 40.000 kvadrata u Bijelom ratu dovodi se u pitanje planirana gradnja turističkih kompleksa na ovim lokacijama. Ekipa misterioznih biznismena, koja stoji iza kompanije Bepler i Džejkobson i sa njom povezanih firmi, kontroverznom trgovinom i špekulacijama sa državnom zemljom, dobro se pozicionirala u najatraktivnijem dijelu obale u Paštrovićima. Njihova velelepna imanja gravitiraju prema tri najljepše uvale i plaže istočno od Svetog Stefana, zvane Slava luka, Trinčića zalaz i Drobni pijesak. Nije potrebno naglašavati da su sve te lokacije hiperurbanizovane, da za betoniranje Paštrovića nedostaju samo finansijeri.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo