Biljni i životinjski svijet u rijekama na sjeveru Crne Gore na kojima su napravljene male elektrane, potpuno je uništen ovih dana, u vrijeme velikih mrazeva i izrazito niskih vodostaja. Nizvodno od elektrana, gdje je pokupljena sva postojeća voda, korita rijeka su suva i djeluju avetinjski.
„Pogledajte Šekularsku rijeku. Ovo je tuga. Nizvodno od elektrane korito nekadašnje planinske ljepotice potpuno je suvo i to nikoga ne interesuje”, kaže predsjednik Mjesne zajednice Šekular Vesko Davidović. U ovom selu na apsurd izgradnje malih elektrana od kojih lokalno stanovništvo nema koristi, samo štetu, ukazivali su od početka. Bez uspjeha su se bunili mnogo puta i skretali pažnju javnosti. „Tajkunima niko nije stao na kraj. Oni nikoga ne pitaju nizašta. Koliko god se mi bunili, oni samo tjeraju dalje”, kaže Davidović.
Reakcije ovih dana stižu iz skoro svih sportskih ribolovnih udruženja sa područja Berana, Andrijevice i Plava. Ribolovci i čuvari prirode postavljaju pitanje šta je sa biološkim minimumom neophodnim za opstanak biljnog i životinskog svijeta o kome je toliko pričano kada su elektrane trebalo da se grade.
Zbog ovakve situacije u susjedstvu mještani potkomovskih sela u andrijevičkoj opštini oštro su se suprotstavili izgradnji mini hidroelektrana na vodotocima sliva rijeke Zlorečice. Poručili su da bi izgradnja elektrana, pored oštećenja postojeće infrastrukture, u potpunosti narušila prirodni ambijent na prostoru Konjuške župe, a da bi remećenje korita Kutske i Mojanske rijeke bio – ekološki zločin.
„Kutska i Mojanska rijeka sa svojom okolinom su prirodni biseri. Izgradnjom elektrana se ne bi remetilo samo njihovo korito, nego i cijeli prostor koji se naslanja na obale rijeka. Tim prije jer bi došlo do presušivanja rijeka na pojedinim mjestima”, pričaju mještani potkomovskih sela.
Mještani su od institucija zatražili da im saopšte kakve će benefite imati lokalno stanovništvo od izgradnje mini-hidroelektrana na vodotocima koji pripadaju slivu rijeke Zlorečice. Oni ističu da su nadležni prije dodjele koncesija za izgradnju pet minielektrana na Kutskoj i Mojanskoj rijeci trebali da obave razgovor sa lokalnim stanovništvom.
Kažu da se opravdano plaše da resursi na području andrijevičke opštine ponovo neće biti stavljeni u funkciju razvoja područja na kojima se elektrane grade.
„Svjesni smo da su vode opšte dobro, ali je više nego očigledno da to dobro u Crnoj Gori pripada samo privilegovanim pojedincima koji su kadri da s prirodnim resursima rade šta im padne na pamet. Država donosi uredbe o korišćenju prirodnih potencijala bez ikakve konsultacije s lokalnim stanovništvom. Naše se rijeke ustupaju na korišćenje pojedincima, a da građani o tome ništa ne znaju. Utisak je da će se desiti ono što se dešava u Beranama, da tajkunske grupacije odnose bogatstvo, dok lokalno stanovništvo nema nikave koristi”, zabrinuto pričaju mještani sela ispod Komova.
Iz andrijevačkog odbora DF zatražili su ovih dana da se hitno stavi moratorijum na odluku o izgradnji minielektrana na rijekama Mojanska i Kutska, tvrdeći da se radi o projektima čijom bi se realizacijom u potpunostu poremetila prirodna ravnoteža u potkomovskim selima.
„Privilegovani tajkuni, zahvaljujući vladinim uredbama, na svakom koraku zavlače ruke u džepove osiromašenog naroda. To se najbolje ogleda kad su u pitanju naknade za podsticaj proizvodnje električne energije, odnosno izgradnje minielektrana”, kaže predsejdnik DF i odbornik u lokalnom parlamentu Vesko Raketić.
On kaže da je napravljen takav model da građani izdvajaju novac sa kojim tajkuni prave minielektrane i struju prodaju državi, odnosno građanima po visokim cijenama.
„Tako se tajkuni dvostruko bogate, a obični narod tone u još dublje siromaštvo. Lokalno stanovništvo na čijoj se teritoriji prave minielektrane niko ništa ne pita, kao da se radi o građanima desetog reda”, kaže Raketić.
Ovakva reakcija i mještana i andrijevičkog DF uslijedila je nakon što je Ministarstvo održivog razvoja i turizma nedavno preduzećima Small Hydro Power Plant Mojanska i Small Hydro Power Plant Kutska izdala građevinske dozvole za izgradnju novih malih hidroelektrana na rijekama Kutska i Mojanska u ovoj opštini.
Radi se o društvima sa ograničenom odgovornošću čija je djelatnost proizvodnja električne energije. Osnivači su Hidroenergija Berane, Green Solutions Podgorica i Popović elektro sistem Podgorica. Osnivači Hidroenergije Berane su Ranko Ubović, Aleksandar Mijajlović i Hemera Capital, dok je ovlašćeni zastupnik Oleg Obradović. Osnivač Green Solutionsa Popović elektro sistem je Slobodan Popović.
Prvu minielektranu u Potkomovlju i to na rijeci Bradavac prije dvije godine sagradilo je preduzeće Igma vlasništvo Igora Mašovića, brata predsjednika opštine Andrijevica Srđana Mašovića. On je u međuvremenu dobio koncesije za izgradnju mini elektrana na još nekoliko vodotoka u opštini Andrijevica.
Na jednoj od prošlih sjednica lokalni parlament je usvojio odluke o lokalnim studijama lokacija „Kutska rijeka”i „Mojanska rijeka”. Tada je rečeno da će konzorcijumi na Mojanskoj rijeci graditi tri mini hidroelektrane, a na Kutskoj rijeci dvije.
Iz DF tvrde da je došlo do očeglednog uvezivanja lokalnih i državnih moćnika na vlasti sa privilegovanim koncesionarima i to sve na štetu naroda.
„Prošle godine je u više navrata došlo do povećanja naknada za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije. Nova povećanja očekujemo i u ovoj godini, dok se suočavamo sa zabrinjavajućim odlivom stanovništva iz naših sela. Do većine sela u Potkomovlju, gdje su planirane izgradnje elektrana, danas ne može da dođe ni terensko vozilo. Sa druge strane primorani smo da slušamo priču lokalnih i državnih moćnika na vlasti kako se radi o investicijama vijeka. Tačno je da su to samo za njih investicije vijeka, ali ne i za narod”, kaže Raketić. On smatra da bi trebalo mijenjati zakonske odredbe koje se tiču nacionalne politike upravljanja prirodnim resursima.
„Trebalo bi mijenjati zakonske odredbe koje se tiču nacionalne politike upravljanja prirodnim bogatstvima. Treba doći do rješenja koje garantuje da će se dio sredstava od raspoloživih resursa direktno izdvajati za poboljšanje uslova života u našim selima, a ne za pljačkaške pohode tajkunskih grupacija”, navodi Raketić.
U lokalnoj upravi u Andrijevici ovakve tvrdenje odbaciju kao neargumentovane, uz konstataciju da bi se izgradnjom minielektrana otvorila nova radna mjesta, što bi uticalo na zaustavljanje izražene migracije lokalnog stanovništa.
Andrijevčani koje se protive izgradnji pokazuju prstom na Berane i iskustvo koje imaju mještani takozvanih Gornjih sela, odnosno sela ispod Bjelasice, kao i u Šekularu, gdje je Hidroenergija Montenegro već napravila veliki broj hidrocentrala. O tome je u medijima bilo dosta i slike i priče.
Suva korita i uništena flora i fauna, kako u ljetnjim tako i u ovim zimskim mjesecima više idu u prilog strahu stanovnika potkomskih sela, nego demagoškoj retorici inicijatora i podržavalaca gradnje malih hidroelektrana.
Da se nešto mora žrtvovati, sasvim je jasno. Stanovnici sjevernih opština ipak se sve više pitaju ko vodi računa o mjeri između koristi i štete. Ili o podjeli koristi. Naročito kada im poslije velikih planova i najava od svega ostane samo šteta, a korist odnose tajkuni.
Tufik SOFTIĆ