Monitor je već pisao o nevoljama mještana Zlatice, koji, ni poslije par godina nijesu dobili odgovor na zahtjeve da se izmijeni problematični projekat Bulevara Vilija Branta. Od tada, promijenila se Vlada, ali je praksa da planska dokumenta važe samo po potrebi ostala ista. Institucije su nastavile da žmure na nepoštovanje onog što piše u, ionako zrelim za izmjene, prostornim i urbanističkim planovima
Mještani Zlatice, ni poslije par godina od prvog obraćanja institucijama, nijesu dobili odgovor na zahtjeve da se izmijeni projekat Bulevara Vilija Branta, ujedno i priključka na petlju za auto-put na Smokovcu, jer nije urađen smisleno i kako treba. Zato su sada pokrenuli peticiju kojom traže hitno reagovanje države. Ako ni to ne pomogne, najavljuju i mirne proteste.
,,Država je prihvatila projekat nastavka Bulevara Vilija Branta koji je urađen na štetu ne samo mještana Zlatice, nego, zbog njegovog značaja, i ostalih građana Crne Gore. Rezultat je uska saobraćajnica bez zelenila, nesigurna za pješake i automobile, bez dobrih prilaza i priključaka na nju. Zbog svega toga, postojeći projekat izaziva ogromne gužve i zastoje u saobraćaju koji je već jako opterećen”, kaže za Monitor grupa mještana Zlatice. Trenutno, njihova peticija broji 304 potpisa, a kada skupe oko 500, pokušaće još jednom da se dogovore sa nadležnim institucijama oko novog predloga projekta i ispravljanja Detaljnih urbanističkih planova (DUP) Zlatica B – izmjene i dopune i Murtovina.
Tražiće i da dobiju kompletan uvid u aktuelni projekat bulevara. Do sada im to, ni pored brojnih pokušaja, nije omogućeno.
Monitor je već pisao o ovom slučaju. Od tada, promijenila se Vlada, ali je praksa da planska dokumenta važe samo po potrebi ostala ista. Institucije u koje se smjestila nova administracija nastavile su da žmure na nepoštovanje onog što piše u, ionako zrelim za izmjene, prostornim i urbanističkim planovima.
,,Riječ je o mjestu najvećeg razvoja poslovnih aktivnosti u čitavoj državi, gdje se svakoga dana otvaraju nova radna mjesta. Posljednje dvije godine i pandemija virusa COVID-19 pokazali su da se razvoj poslovnih aktivnosti nije smanjio, već značajno uvećao. Na ovom potezu se nalaze brojni prostorni resursi za višestruko povećanje poslovnih aktivnosti. Uprkos tim činjenicama, sporni projekat predviđa ukidanje svih prilaza kućama, poslovnim objektima i drugim neizgrađenim parcelama na bulevaru. Potpuno je zanemarena veza sa teretnom željezničkom stanicom”, upozoravaju u peticiji.
Takav način rješavanja saobraćajnice, tvrde, već se pokazao kao pogrešan. ,,Primjeri su Bulevar Svetog Petra Cetinjskog koji nema silaske sa trotoara gdje su banke, i policija kao najvažnije institucije, Bulevar 21. maj kroz Donju Goricu koji, umjesto silazaka, ima sporednu ulicu za uključivanje i isključivanje, Bulevar Džordža Vašingtona koji nema ni jedno ni drugo, pa su ogromne gužve česta pojava na njemu. Slično je i sa Bulevarom Ivana Crnojevića, ili Pera Ćetkovića na Starom aerodromu”.
Uzalud je bilo skretanje pažnje projektantima, revidentima i predstavnicima Glavnog grada Podgorica, ranijeg Ministarstva saobraćaja i Ministarstva održivog razvoja i turizma na pogubnost projekta, kao i na činjenicu da on nije u skladu sa važećim planskim dokumentima u to vrijeme. I DUP Murtovina, koji obuhvata ovaj prostor, je bio usvojen u neregularnoj proceduri – bez javne rasprave. ,,Nije jasno zašto su baš svi predstavnici institucija, projektanti i revidenti potpuno odbacili sve naše opravdane predloge, i čak netačno o projektu informisali tadašnjeg predsjednika Vlade Crne Gore i predsjednika države. Na jednom od sastanaka izmanipulisani smo lažnim obećanjima i kobajagi dogovorom da se preko mjesne zajednice pokrene zahtjev za razmatranje ovog problema. Momentalno smo to uradili, a na kraju se nije desilo ništa”, kazali su još ranije iznevjereni mještani.
Pitaju se kako će se, u sadašnjim uslovima, jedan pored drugog kretati kamion i pješak, ili mimoilaziti i okretati automobili. Na kraju bulevara već je realizovan i kružni tok koji zgušnjava protok vozila, tako da je prolazak tuda znatno otežan i van turističke sezone. Šta će se dogoditi u toku sezone, kada je saobraćaj i do 10 puta gušći?
Razlozima za nezadovoljstvo tu nije kraj. Pješaci su bez zaštite, jer se trotoar nalazi tik uz ulicu, bez ikakvog zelenog pojasa i druge barijere, a priključenje na bulevar je direktno preko trotoara, što ukršta puteve pješaka i automobila i povećava rizik od saobraćajnih nesreća, i pravi gužve. Nema ni zelenila, niti biciklističke staze koja je odvojena od pješačke trake, a trotoari su toliko uski da maksimalno dvoje ljudi može hodati jedno pored drugoga.
Umjesto toga, mještani su detaljno izradili njihov predlog – da se, uz bulevar, izgradi izdvojena sabirna ulica koja bi ,,pokupila” saobraćaj duž bulevara iz oba smjera, sa odgovarajućim sadržajima i zelenilom. To je, smatraju, puno bolje rješenje. ,,Tako će se iznjedriti neka nova pokoljenja koja nose širinu, prostranstvo, spokoj i radost u svojim dušama, umjesto tjeskobe i borbe od guranja po pješačkim stazama, uz auta koja prijete da otkinu točkove kolica ili ruke pješaka”.
Njihovo obraćanje sadašnjem Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPPU) proslijeđeno je inspekciji koja, da stvari budu još neshvatljivije, od njih traži da joj obezbijede kompletnu dokumentaciju u vezi sa pomenutim DUP-ovima i projektom bulevara. Monitor je kontaktirao taj Vladin resor, međutim, odgovore na pitanja nije dobio do zaključenja ovog broja.
Iz Glavnog grada kažu da su im od Ministarstva kapitalnih investicija (MKI), u dva navrata proslijeđeni na izjašnjenje zahtjevi mještana Zlatice, uz koje je dostavljeno i novo saobraćajno rješenje, sa kružnim tokom na raskrsnici sa Mosorskom ulicom. ,,Takvim rješenjem raskrsnice došlo bi do značajnog zalaska u DUP-om formirane urbanističke parcele i značajnog izmještanja Jadranske ulice, što je protivno planskoj dokumentaciji, pa smo Ministarstvu uputili odgovor da izmjene detaljnih urbanističkih planova nijesu u našoj nadležnosti, već se potrebno obratiti Ministarstvu ekologije i prostornog planiranja i urbanizma”, naveli su u odgovoru Monitoru.
Ističu i da su pribavili mišljenje organa koji je izdao urbanističko-tehničke uslove (UTU), Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada, koje glasi da su UTU-i u potpunosti sa smjernicama DUP-ova Murtovina i Zlatica B, koji su u registru važećih planskih dokumenata. I to je proslijeđeno Ministarstvu kapitalnih investicija.
,,Ovdje se radi o najznačajnijoj saobraćajnici u Crnoj Gori poslije auto-puta, jedinoj vezi Podgorice i juga sa sjeverom, preko koje u, i iz, Crne Gore ide najveći dio roba i usluga. Prostornim planom od prije više od 40 godina ovaj putni pravac je označen kao najznačajnija saobraćajna veza, što je bio i decenijama prije donošenja plana, i što će ostati u vremenu pred nama. Šta će putnici vidjeti kada prvi put sa auto-puta uđu u glavni grad naše države? Ostavlja li nam se mogućnost ekonomskog razvoja ili ćemo biti osuđeni da živimo na najprometnijem putu u državi bez jednog drveta, zagrađeni ulicom, zagađeni izduvnim gasovima i uznemiravani bukom”, pitaju se mještani.
Institucije nastavljaju da ignorišu potrebu za hitnom izmjenom urbanističkih planova. I preuzimanjem odgovornosti za loša prostorna rješenja.
Andrea JELIĆ