Povežite se sa nama

INTERVJU

MIRO LAZOVIĆ, PREDSJEDNIK SKUPŠTINE REPUBLIKE BIH (1992-1996), UČESNIK DEJTONSKIH MIROVNIH PREGOVORA: U Briselu ne postoji konzistentna politika prema BiH        

Objavljeno prije

na

Za region Zapadnog Balkana bi bilo najbolje kada bi sve države istovremeno bile primljene u EU. Ako treba i preko reda

 

MONITOR: Dodik tvrdi da je glavni razlog za njegov „politički progon“, pitanje imovine RS. Svojevremeno se spekulisalo da je Kristijan Šmit voljan da o tome razgovara. Umesto toga, Šmit je-nakon još nekoliko zakonodavnih egzibicija Dodika, priprijetio i mogućom smjenom  Predsjednika RS. Da li je ova optužnica izbjegavanje da se primijene Bonska ovlašćenja?

LAZOVIĆ: Vlasništvo nad  imovinom jeste jedno od najvažnijih pitanja u BiH. Ustav BiH imovinu ne pominje osim što omogućuje državnim institucijama da sva pitanja važna za suverenost i integritet države, regulišu u zakonskoj proceduri. A imovina jeste važna za opstojnost BiH. To pitanje Ustavni sud je usmjerio prema Parlamentarnoj skupštini BiH. Potrebno je donijeti zakon o državnoj imovini. Visoki predstavnik je svojom odlukom stao iza Ustavnog suda BIH. Tome se protivi RS, a Milorad Dodik konstantno ponavlja laž da je imovina entitetska jer je BiH  “sastavljena” od dva entiteta koji su unijeli svoju imovinu u BiH. Imovina je vlasništvo države BiH. A pravo korištenja tom imovinom Parlament BiH  može prenijeti na niže nivoe vlasti. Istina je da vlast RS-a provodi institucionalni secesionizam.Visoki predstavnik je pominjao i Bonske ovlasti prema pojedincima, koje mu stoje na raspolaganju. Njih , do sada, nije upotrebio. U svakom slučaju puno je bolje da konačno profunkcioniše domaće pravosuđe i sankcioniše sve one pojedince koji svojim postupcima dovode u pitanje ustavno-pravni poredak države.

MONITOR: EU je posljednjih mjeseci više puta oštro reagovala na zakonodavni galimatijas u RS, ali je u izvještaju o BiH, istovremeno tražila da Šmit bude oprezan u primjeni svojih ovlašćenja. U RS gotovo da nema građanske opozicije. Da li Brisel vaga u vezi sa mogućim posljedicama kada bi Dodik bio smijenjen?

LAZOVIĆ: Politika Brisela, odnosno EU, nije se pokazala efikasnom u odbrani vlastitih principa kojima se u BiH  opiru etničke politike i njihovi lideri. Umjesto da pritisnu domaće vlasti da implementiraju presude Suda za ljudska prava iz Strazbura kojima se afirmiraju ljudske slobode i prava na cijelom prostoru BiH, predstavnici EU koketiraju sa etničkim liderima i njihovim nazadnim politikama. Takvim pristupom pokazuju neprincipijelnost i kod građana gube povjerenje.

Iako je bilo niz inicijativa od strane poslanika Evropskog parlamenta da se Brisel pridruži američkim sankcijama prema Miloradu Dodiku to se nije desilo. Pojedine države, kao što je Mađarska, tome se protive. U Briselu ne postoji konzistentna politika prema BiH. Ne vjerujem da oni imaju relevantne procjene o nekim dešavanjima koja bi uslijedila ako bi se išlo na sankcionisanje Dodika.

Eventualna smjena Milorada Dodika od strane Visokog predstavnika uz podršku EU, nije izvjesna. EU je skup država sa različitim interesima i gotovo je nemoguće konsenzusom donijeti odluku o podršci Visokom predstavniku ako bi se on odlučio da smijeni Milorada Dodika.

MONITOR: Njemačka već dvije godine primjenjuje neku vrstu finansijskih sankcija prema RS. Dok drugi lideri u BiH, pozivaju na rad na ispunjavanju 14 zahtjeva koje je EU stavila pred BiH, Dodik očigledno koči te procese reformi. Da li je zamislivo da RS „ispadne“ iz procesa pristupanja BiH?

LAZOVIĆ: Interesantno je da se poslednjih dana u njemačkim medijima pojavio tekst koji asocira na mogućnost da entitet  FBIH  uđe u proces pridruživanja EU, a da entitet RS ostane na čekanju. Ne znam da li su to ozbiljni pristupi unutar njemačke administracije – ali bi to bila greška. Siguran sam da bi to obradovalo Dodika i podstaklo njegovu secesionističku politiku. Sve druge bi zabrinulo jer bi to vodilo  “kiprizaciji” BiH. Naša država nakon svega što je prošla treba izbjeći takvu zamku.

Njemačka kao važna država iz koje dolazi i Visoki predstavnik, ne bi smjela ustuknuti pred secesionističkom politikom Putinovog obožavatelja u liku Dodika. Vlasti RS se moraju urazumiti. A najefikasniji metod dovođenja ” u pamet” je nastavak uskraćivanja investicija i finansijska blokada koje je Njemačka već poduzela.

Za region Zapadnog Balkana bi bilo najbolje kada bi sve države istovremeno bile primljene u EU. Ako treba i preko reda. Možda bi se tada konačno smirila i Srbija  odustajući od miješanja u unutrašnje odnose u Crnoj Gori i BiH.

MONITOR: Nedavno su Dodik,  Vučić i patrijarh Porfirije  u Prijedoru obilježili godišnjicu Oluje. Pored kontroverznosti odabira mjesta za obilježavanje, demonstirana je i neka vrsta „jedinstva trona i oltara“. Koliko Srbiji-pa i SPC, odgovara ovoliki politički kalambur oko Dodika??

LAZOVIĆ:  Očito da se Jugoslavija još uvijek nije raspala. Sjene tog raspada  lebde iznad BiH  i Crne Gore. Kao i davne ’92. godine politički centar koji proizvodi nestabilnost je u Beogradu. U tome imaju podršku SPC koja je bila, a i danas je,  glavni inspirator homogenizacije – nekad Velike Sbije , a danas “srpskog sveta”. Vučić i  Dodik pod mantijom patrijaha Porfirija, poslali su zabrinjavajuće poruke po stabilnost regiona. Neprimjereno je da se , opravdano obilježavanje stradalih Srba u Oluji, organizuje u BiH -i to u Prijedoru.

Ali, Vučiću se više neće gledati kroz prste kad su u pitanju razgovori o Kosovu, a Dodiku se neće dozvoliti da kosovsku situaciju koristi za svoju secesionističku poltiku.

Vučić je kao opomenu dobio javno pismo evropskih i američkih zvaničnika u kojem se traži oštriji pristup prema Srbiji, a Dodik je dobio optužnicu iz tužilaštva kojoj se nije nadao.

MONITOR: Jedno vrijeme se pominjalo da bi rješenje za BIH moglo biti  u Dejtonu dva. Više se to ne pominje?

LAZOVIĆ: BiH sa sadašnjim Ustavom ne može ući u EU. Formula sa dva entiteta i tri naroda pokazala se neefikasnom. Ovih 30 godina naša država se gušila u entitetskim i etničkim nesporazumima i sukobima. Entitetska podjela BiH ne može opstati. To nam je u Dejtonu ‘ 95. potvrdio i Richard Holbruk koji je rekao da ćemo morati živjeti sa ovakvim ustavom slijedećih 10 godina, a da će onda morati doći do promijena.

Dejton II se pominjao ali se više o nekoj novoj konferenciji ne govori.

Rješenje vidim u ubrzanoj primjeni evropskih principa i standarda koji bi se ugradili u novi Ustav BiH. Rezolucija Vijeća Evrope o BiH iz 2006. o tome govori. Ona predviđa novu ustavnu i teritorijalnu organizaciju države sa dva nivoa vlasti . Uostalom ,i sam Dodik je nedavno pred Putinom u Moskvi priznao da je Dejtonski mirovni sporazum propao. Mogu se složiti sa njim. To ne znači da je propala država BiH. Propala je njena entitetska podjela.

MONITOR: Dodik najavljuje da će raditi na „maksimalnoj homogenizaciji Srba“. Koliko je „srpski svet“ i bliskost sa režimom Vladimira Putina, postao problem za Zapad  u kontekstu rata u Ukrajini?

LAZOVIĆ: Dodik konstantno prijeti raznim referendumima.  Treba mu uzvratiti istom logikom. Ako se on ne ustručava prizivati nestanak BiH  onda treba istaći političke zahtjeve za gašenjem entiteta. I RS i FBIH. Bez zadrške treba insistirati na državi bez entiteta. Svojim rušilačkim ponašanjem Dodik stvara probleme i Srbiji u njenim zahtjevima za formiranjem ZSO na Sjeveru Kosova. Nastojanja Srbije za homogenizacijom Srba u regionu kroz ideju ” srpskog sveta” sigurno da ima podršku Ruske federacije. Međutim, nastupio je novi geopolitički momenat. Svijet je u dubokom preslagavanju. Države se svrstavaju za i protiv Ruske agresije. Sve države u regionu svrstale su se na stranu zapadnih vrijednosti dok Srbija još taktizira. Srbija i Aleksandar Vučić  se sve više, putem uticajnih zapadnih medija, pominju kao problem. Za očekivati je da Zapad promijeni svoj pristup.

MONITOR: Povodom ubistva Nizame Hećimović i još dvije osobe u Gradačcu, proglašen je dan žalosti na nivou entiteta BiH, ali ne i na državnom. Na protestima povodom ovog teškog zločina govori se o odgovornosti institucija. Da li je ovo alarm koji građanstvo šalje vlastima?

LAZOVIĆ: Svirepo ubistvo troje ljudi u Gradačcu naišlo je na opštu osudu BH javnosti.

Kritike su uglavnom adresirane na institucije sistema a posebno na pravosudne i policijske organe. Istraga koja se vodi,već ukazuje, da postoje korumpirani pojedinci u tim institucijama koji su imali određene kontakte sa ubicom.

Dok su građani u mnogim gradovima organizirali okupljanja i protestne šetnje, političari iz RS su i na ovom pitanju rušili državne institucije ne dozvoljavajući da Parlament BiH proglasi Dan žalosti. U Sarajevu je Gradonačelnica organizovala masovnu šetnju kojoj su prisustvovali član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i američki ambasador Murphy. Veliki broj građana sa transparentima PROTIV NASILJA  ličio je na višesedmične protestne šetnje građana Beograda. Vjerujem da se i unutar BiH  budi građanska svijest koja će nezadovoljstvo sa funkcionisanjem vlasti i devijantnim pojavama u društvu sve više ispoljavati masivnim okupljanjem na ulici. A toga se vlast i najviše plaši.

 

RS ispunjava sve  što Dodik zamisli, reakcija tužilašta očekivana

MONITOR: Protiv predsjednika RS Milorada Dodika i direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu zbog kršenja odluka Visokog predstavnika i Krivičnog zakonika BiH. Kako vi ocjenjujete ovaj potez Tužilaštva?

LAZOVIĆ: Bilo je za očekivati da, napokon, tužilaštvo BiH reaguje kada je u pitanju kontinuirano urušavanje državnih institucija od strane vlasti RS-a. Apsolutna vlast u RS-u je u rukama jednog čovjeka. Zakonodavna i izvršna vlast u RS ispunjava sve ono što Milorad Dodik zamisli. Zbog toga se, nedavno, cjelokupno rukovodstvo RS-a našlo pod sankcijama SAD-a. Otvoreno negiranje odluka Ustavnog suda BIH kao i odluka Visokog predstavnika u BiH je dovoljan razlog za reakciju Tužilaštva BiH.

Direktor Službenog glasnika RS, Miloš Lukić, javno se pohvalio da podržava Dodika i da će rado objaviti zakone NSRS koje je Visoki predstavnik poništio. Zato se i našao pod optužnicom BiH tužilaštva.

MONITOR: Dodik se suočava sa optužnicom za krivično djelo za koje je zaprijećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora. On prijeti tužbom tužiocu u ovom predmetu. Da li se preigrao?

LAZOVIĆ: Dugogodišnju bahatu i rušilačku politiku Dodika, međunarodna zajednica je do sada, uglavnom, tolerisala. Njihova šutnja na svakodnevne  uvrede upućene predstavnicima EU i američkom ambasadoru u BiH, umrtvila je i Tužilaštvo BIH. Njihova pasivnost osnažila je Dodika koji se uz podršku Srbije i Rusije osjetio nedodirljivim. U svojoj bahatosti ismijavao je pravosuđe BiH govoreći da će sam protiv sebe podnijeti krivičnu prijavu, jer drugi za to nemaju hrabrosti.

Sad, kad je Tužilaštvo reagovalo digao je buku i galamu. Poziva srpski narod da mu bude ” živi štit” u predstojećem sudskom procesu. Na press konferenciji, djelovao je izgubljeno i pomalo uplašeno.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo