Davno se na optuženičkoj klupi u podgoričkom Višem sudu nije, kao ovonedjeljnog utorka, našao optuženik takve živopisne biografije. Hirurg, višestruki ministar u nekoliko prvih Đukanovićevih vlada, gradonačlenik Podgorice, ambasador Crne Gore u Sloveniji. Podrazumijeva se da je vlasnik članske karte Demokratske partije socijalista. Da, riječ je o Miomiru Mugoši, sada penzioneru, koji je bio na čelu Podgorice od 1999. do 2014. godine.
Optužnica Specijalnog državnog tužilaštva tereti ga da je od 25. jula 2007. do 8. maja 2012. godine, kao gradonačelnik Podgorice, iskorišćavanjem službenog položaja i prekoračenjem ovlašćenja pribavio drugom korist, a gradu Podgorici pričinio štetu od 6,7 miliona eura. Mugoši se stavlja na teret da je kao gradonačelnik iskoristio službeni položaj i bez sprovedenog postupka javnih nabavki donio odluku o prenosu prava korišćenja gradskog građevinskog zemljišta na podgoričku kompaniju Carine.
Bivši gradonačelnik negirao je pred sutkinjom Vesnom Pean navode iz optužnice, tvrdeći da je u slučaju Carine radio sve po zakonu. Požalio se da mu se sudskim postupkom nedvosmisleno želi nanijeti politička, lična i profesionalna šteta.
,,Povrijedilo me kad sam saznao prvo da sam osumnjičeni, a potom da sam optuženi”, kazao je Mugoša. Za nalaze vještaka rekao je da su „čista utopija, pseudologija i fantastika”, a za pokušaj njegove satanizacije optužio je podnosioca krivične prijave – Demokratsku Crnu Goru.
Ćutanjem je reagovao na pitanja tužilaca, ali odobrovoljio se da odgovara na pitanja sudije. Izgovorio je i ovo: ,,Moja je obaveza da se svim pravnim sredstvima borim za odbranu časti i ugleda”.
Zarekao se da će sud uvjeriti u svoju nevinost materijalnim dokazima. Kako će to izgledati znaće se 3. jula kada suđenje bude nastavljeno.
Poslije dugogodišnje istrage Mugoša je prošle jeseni saslušan u tužilaštvu u vezi slučaja Carine. Tužiteljka Sanja Jovićević je prilikom razmatranja optužnice zaključila da su svi navodi optužnog akta osnovani.
Iako je prvi ugovor o prodaji zemljišta Carinama proglasio ništavnim Osnovni sud u Podgorici, a potvrdio Vrhovni 2010. godine, Mugoša je, mimo znanja Skupštine Glavnog grada, u oktobru 2011. godine, ponovo odlučio da se zemljište proda Carinama. Zbog toga je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora protiv njega podnijela tri krivične prijave. I Demokrate Crne Gore su podnijele tužilaštvu prijavu zbog ovog slučaja. Izračunali su da je Glavni grad u tom poslu oštećen za najmanje 20 miliona eura.
Mugoša se kao gradonačelnik vezuje i za aferu Limenka, koja je građane koštala preko deset miliona eura, koji su iz državne kase uplaćeni na račun premijerovog brata Aleksandra Đukanovića.
Bivši gradonačelnik uknjižio je još nekoliko afera. Prlikom ustupanja opštinskog zemljišta novom vlasniku KAP-a Veselinu Pejoviću i njegovoj kompaniji Uniprom glavnu riječ imao je Mugoša. Imovina KAP-a je krajem decembra 2012. procijenjena na 183,5 miliona eura. Odlukom SO Podgorica Unipromu je prepisano 417.804 kvadrata, koje je Glavni grad, preko javnih oglasa, samo mjesec prije toga prodavao od 66 do 72 eura po kvadratu. Tako je privatnoj kompaniji poklonjeno zemljište vrijedno najmanje 26 miliona eura, gotovo onoliko za koliko je KAP prodat Pejoviću.
To nije sve. Drugom odlukom investitor je oslobođen plaćanja naknade za komunalno opremanje zemljišta. Novi poklon od 20 miliona eura, upozorili su iz opozicije. Saldo: najmanje 40 miliona štete Podgorici i državi.
U vlasnišvu Glavnog grada nije više ni parcela u Botunu na kojoj je predviđena gradnja kolektora. Mugoša je tu lokaciju poklonio Pejoviću. To mu je bio jedan od posljednjih poslova dok je bio gradonačelnik Podgorice.
Mugošino ime upisano je i u krivičnoj prijavi oko gradnje Delte, najvećeg tržnog centra u Podgorici. Prijavu se podnijele Demokrate 2015. godine. U prijavi tvrde da je u trouglu kompanija Čelebić – odgovorni iz Glavnog grada – kompanija Delta iz Beograda, Podgorici i državi napravljena višemilionska šteta.
Mugošino ime našlo se i u okviru istrage Specijalnog tužilaštva oko Duvanskog kombinata. Krivičnu prijavu podnio je MANS. U njoj se navodi da je imovina DKP-a nezakonito i za nisku cijenu prodata Zetagranji Blagote Radovića.
Prije pet godina javnost je saznala da je Glavni grad Crne Gore, na čelu sa gradonačelnikom Mugošom, od 1999. godine do tada dodijelio 600 stanova. Imena „srećnih dobitnika” objelodanio je tek njegov nasljednik Slavoljub Stijepović, a do danas traju sumnje da je Mugoša kršio zakon prilikom dodjele tih stanova.
Mugoša je i pored svega toga godinama stameno opstajao na poziciji prvog čovjeka Podgorice iako je nekoliko puta na lokalnim izborima bio u manjini kao DPS-ov kandidat. Ipak, njegov DPS mu je prekratio višegodišnje gazdovanje Podgoricom odlukom da nosilac liste DPS-a na lokalnim izborima u Podgorici, održanim 25. maja 2014. godine, bude Stijepović. Mnogi su se tada pitali da li će ga DPS pustiti niz vodu i nagraditi pansionom u Spužu. Privremeno, nagradio ga je ambasadorskim mjestom u Sloveniji. Sad su stigli računi.
Mugoša je uoči prošlonedjeljnih lokalnih izbora aktivno promovisao odborničku listu svog DPS-a iako ga je dva dana nakon izbora čekalo suđenje za zloupotrebu službenog položaja. Pojavio se na predstavljanju izborne liste Za dobro građana Podgorice, koju je predvodio DPS, ali i sa nosiocem liste Ivanom Vukovićem na skupu u Lješkopolju. Iz vladajuće partije saopštili su da je Mugoša ,,očekivano pokazao interesovanje da svojim savjetima pruži podršku ovoj i svim budućim lokalnim upravama”.
Iz DPS-a su poručili da je prirodno da se Mugoša pojavljuje na skupovima, kao bivši gradonačelnik ,,i jedan od ljudi koji su najzaslužniji za ogromnu transformaciju Podgorice u moderan evropski grad”.
Prokomentarisali su i istragu koja se vodi protiv njihovog partijskog druga.
,,Kada je riječ o istragama koje sprovodi Vrhovno državno tužilaštvo, ostajemo pri stavu da treba, bez političkog i pritiska javnosti, dozvoliti nadležnim državnim institucijama da obave svoj posao profesionalno i do kraja”.
Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora reagovali su tim povodom: ,,Činjenica da se neko ko je optužen za višemilionsku pronevjeru ne samo ne nalazi u zatvoru, već učestvuje u političkom životu je porazna i u potpunosti obesmišljava preventivnu funkciju organa za krivično gonjenje”.
Tužilaštvo mu je bilo naklonjeno dok je na njegovom čelu bila Vesna Medenica. Za to se potrudila Ranka Čarapić, tadašnja specijalna državna tužiteljka. Ona je, nakon pravosnažne sudske presude kojom je poništen aranžman Mugoše i vlasnika Carina Čeda Popovića, odbila krivičnu prijavu MANS-a za nesavjestan rad protiv postupajućeg tužioca Saše Čađenovića, koji prethodno nije našao krivično djelo u ugovoru koji je Osnovni sud, prije osam godina, poništio.
Čime je Mugoša zaslužio povlašćen položaj pred tužilaštvom i pravosuđem? Upućeni kažu da odgovor na to pitanje treba tražiti i među onima kojima je bivši gradonačelnik velikodušno i tajno podijelio stanove u Podgorici.
Ranka Čarapić je, kao vrhovna državna tužiteljica, bila najzaslužnija što je tužilaštvo odbacilo i krivičnu prijavu nekadašnjeg potpredsjednika Vlade Žarka Rakčevića protiv Mugoše. Rakčević je uzalud uz dokumentaciju pokušao da dokaže Mugošine malverzacije sa nabavkom ljekova u vrijeme dok je obavljao funkciju ministra zdravlja.
Svojevremeno je bivši visoki funkcioner DPS-a Svetozar Marović kazao da je Mugoša čovjek „koji će svakako obilježiti dio istorije Podgorice”. Marović je kriminalom obilježio višedecenijski dio novije istorije Crne Gore. Kada je ovo prorekao Mugoši vjerovatno nije ni sanjao šta će ga snaći od njegovih partijskih saboraca. Da li će istu sudbinu doživjeti i Mugoša?
Veseljko KOPRIVICA