Povežite se sa nama

INTERVJU

MILORAD MITROVIĆ, NVO BREZNICA: Pljevlja na rubu egzistencije

Objavljeno prije

na

Državna politika i odnos svake dosadašnje vlasti prema Pljevljima je bila predatorska i samoživa, usmjerena samo na uzimanje dobara iz ovog kraja

 

MONITOR: Nacrtom lokalnog akcionog plana zaštite životne sredine Opštine Pljevlja za period od 2022. do 2026. broj dana sa prekoračenjem srednje dnevne vrijednosti praškastih materija (PM10) u vazduhu, odnosno zagađenja, biće smanjen za trećinu. Pljevlja su jedan od najzagađenijih gradova u Evopi. Kako ocjenjujete ovaj plan? 

MITROVIĆ: Godinama se donose planovi, pišu strategije i priča se o tome da će se nagomilani ekološki i drugi za grad veoma važni problemi ubrzo riješiti, ali se ništa značajno ne dešava. Stari planovi se zamijene novim i odredi se novi rok, ali se problemi samo prolongiraju. Prašina i praškaste PM čestice ma kojeg promila bile su i najmanji problem u odnosu na sve ono što udišemo. Stalno ponavljam da u vazduhu iznad Pljevalja lebdi čitav Periodni sistem hemijskih elemenata, kao što je benzoapiren, azotni oksidi, ugljen-monoksid (CO), ugljen-dioksid (CO2), sumpor-vodonik (H2S), sumpor IV oksid (SO2), koji mi udišemo i koji nas polako i sigurno ubija, a mi stalno ukazujemo na problem koji je daleko manji od ovog drugog.

Pljevlja su gradić sa oko 24.000 punoljetnih građana i par hiljada onih koji to nisu, ali sve ukupno taj broj ne prelazi cifru od 26.000. Centar je industrije i područje je veoma bogato prirodom i prirodnim bogatstvima, prvenstveno ugljom, drvetom, olovo/cinkanom i drugim rudama, kao što su barit, zlato, srebro, kalaj, živa, volfram i drugi metali.  Nekada smo bili veoma jak jugoslovenski privredni gigant, a danas smo jedini industrijski centar Crne Gore. Bogatstvo Pljevalja su uvijek koristili drugi dok su Pljevljaci živjeli od obećanja tadašnjih i današnjih funkcionera koji su gledali samo svoje lične interese, a građane doveli na ivicu ambisa i potpunog ekonomskog sunovrata.

Državna politika i odnos svake dosadašnje vlasti prema Pljevljima  je bila predatorska i samoživa, usmjerena samo na uzimanje dobara iz ovog kraja. Dakle, i danas smo veoma bogati ali smo opet najsiromašniji. Stanovništvo Pljevalja se nalaze na rubu egzistencije.

Korupcija je ušla u sve pore u državi, svi kradu na svim nivoima. Opštinski i državni budžeti postali bankomati koji služe političarima da uzimaju onoliko koliko im treba. Kalendar političara u Crnoj Gori nije onaj uobičajni sa 12 mjeseci, već je njihov kalendar drugačiji i on je kreiran na četiri godine, onoliko koliko im otprilike traje i mandat.

MONITOR: Godinama upozoravate javnost da je stanje u Pljevljima alarmantno, predlagali ste i uvođenje vanrednog stanja zbog zagađenja. Mijenjali se što nabolje? 

MITORVIĆ: Apsolutno ništa, ako izuzmemo stalna obećanja donosilaca odluka i političara da će se nešto raditi na sanaciji užasno degradirane životne sredine. I dalje imamo veliki problem veoma lošeg kvaliteta vazduha, problem vode za piće, enormnu zagađenost sve tri rijeke čiji je kvalitet voda, godinama van svih kategorija. Raubovanje prirodnih bogatstava se i dalje vrši po sistemu najsiromašnijih zemalja Latinske Amerike, odnosno samo uzimanje bogatstva od koga se ništa ne vraća, niti ulaže u ovo područje.

Već tri godine, otkako je Eko fond postao operativan i iz njega se finansiraju nabavke električnih vozila i slično, a da se do sada ni jedan jedini cent nije uložio u poboljšanje kvaliteta životne sredine u Pljevljima iz koga se crpe ogromna novčana sredstva za državu Crnu Goru. Pljevljacima ne ostaju ni mrvice.

MONITOR: Pljevlja su grad koji ubrzano nestaje. Vi ste upozoravali i na potresne priče o porodicama čiji članovi se bore sa bolestima koje je pospješilo zagađenje.

MITROVIĆ: Ovaj grad godišnje, prema zvaničnoj statistici, izgubi oko hiljadu stanovnika. Vjerujem da je taj broj značajno veći.

Svake godine bilježimo sve veći broj umrlih od broja novorođenih građana. Svjetska Alijansa za zdravlje i životnu sredinu (HILL) je u svom izvještaju iz 2014. godine Pljevlja označila kao najzagađeniji grad u Evropi. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nakon sprovedenog istraživanja u Pljevljima u svom izvještaju iz 2016. godine, utvrdila je da je svaki četvrti ili peti preminuli građanin Pljevalja, umirao od posljedica veoma zagađenog vazduha.

Ivještaj SZO je imao zaključke i preporuke koje bi svojom primjenom i sprovođenjem vodile, ako ne potpunom rešavanju, a onda bar ublažavanju ovakvog, katastrofalnog stanja, i životne sredine i zdravlja stanovništva u Pljevljima.

Ovakvo stanje je isključivo posljedica kolonijalnog odnosa državnih organa prema ovom gradu i njenim građanima posljednjih sedamdeset i više godina.

MONITOR: Tokom prošlogodišnje proslave 30 godina od proglašenja ekološke države uhapšeni ste zbog performansa.

MITROVIĆ: Ja sam čovjek zelenog srca i zelenog mozga i mnogo prije nego što je Crna Gora samoproglašena za prvu ekološku državu u svijetu. Ekološki sam aktivista koji je imao ubjedljivo najviše sudskih postupaka u karijeri, i na sreću za sada jedini koji je osuđivan na zatvorske kazne zbog neslaganja sa režimom oko sprovođenja javnih i ekoloških politika, nanošenja duševnih boli i kleveta moćnim pojedincima bliskim vlasti.

Sa otvaranjem poglavlja 27 i najave investiranja u rješavanje ekoloških problema mnogi su  zaključili da se tu mogu veoma lako uzeti pare, a dojučerašnji „multipraktik“ stručnjaci postati ekolozi. Tako se ekologija u ekološkoj državi svela na puko čišćenje deponija pored puta, a ekološki progres je obesmišljen, kao i deklaracija o ekološkoj državi. Od deklaracije o ekološkoj državi su napravili otirač za noge, a danas priča o ekološkoj državi služi samo da bi stranci o tome pričali viceve.

Ni nakon promjene vlasti 2020. godine i kasnije, na polju ekologije se u Crnoj Gori ništa nije promijenilo. To me dovodi do zaključka da ukoliko mijenjamo ljude a ne mijenjamo sistem, onda nismo ništa postigli.

Aktivisti naše NVO i dalje rade pod pritiskom, izloženi su napadima, nekorektnim postupcima od strane državnih institucija, ali i nekih partijskih vladinih-nevladinih organizacija.

Nakon incidenta na Žabljaku, pozivali su me neki od čelnih ljudi u Crnoj Gori govoreći da smo bili u pravu i da je to hapšenje sramota. Neki od funkcionera su i javno kazali da se stide tog postupka, samo se nije javio onaj koji je naredio naše hapšenje a koji se predstavlja kao borac za slobodu govora i pravdu.

MONITOR: Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković najavio je novu strategiju razvoja u šumarskoj i drvnoj industriji. Sezona požara samo što nije počela. Mogu li se tu očekivati neke pozitivne promjene? 

MITROVIĆ: Svi pričaju o novcu, investicijama i zaradi, ali malo ko priča o stanju u crnogorskim šumama.

Pored planske sječe koja je napravila velike probleme našoj opštini, postoji i neplanska sječa koja je napravila haos u šumama. Nakon katastrofalnih požara  ostavljeno je mnogo opožarenih površina koje nisu zasađene odnosno pošumljene.

Kada su u pitanju šumski požari, 2012. godina bila je tragična kada je sve što je moglo u Crnoj Gori da se zapali, bilo zapaljeno i ne može niko da me ubijedi i da kaže da su požari slučajno izbili od groma ili dna staklene flaše kako čujem neke priče i opservacije. Ti šumski požari su planski paljeni, samo da bi se sjekla građa i iz tih etata izvozila kvalitetna tehnička građa.                Neka područja su zapaljena podmetanjem požara na već posječenom području kako bi se prikrila pljačka drveta.

Stotine hektara šume u Ljubišnji se suši. Već 15 godina upozoravamo i pričamo da treba da se uradi sanitarna sječa, niko se ne obazire na naša upozorenja, na naše molbe i onda se vidi kako nam je sve, kako nam je – tako nam je.

Nedavno sam imao priliku da razgovaram sa direktorom Uprave za šume gospodinom Srđanom Pejovićem i osjetio sam da on ima dobre namjere da se uvede neki red u ovoj oblasti. Ali bez ozbiljne reakcije države, prvenstveno resornog Ministarstva, Tužilaštva, Uprave za šume i šumskih redara, očekuje nas ekološka katastrofa.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo