Povežite se sa nama

Izdvojeno

MILO JOKO RADOVIĆ, ČUVAR SAJDŽIJSKOG ZANATA: Za malu spravu hiljadu alata

Objavljeno prije

na

U nikšićkoj ulici Njegoš, učio je sajdžijski zanat od najboljih.  Ilijaza Redžića i njegovog sina Vera. Već tog prvog dana dobio je ključeve radnje u kojoj su još od onih posleratnih godina popravljani satovi.  Prije petnaestak  godina Milo Joko Radović preuzeo je ovu radnju. Danas, zajedno sa bratanićem Milošem, tu popravlja satove i čuva  umijeće starog zanata

 

Skoro pet decenija prošlo je od onog dana kada ga je majka za ruku dovela u sajdžijsku radnju Ilijaza Redžića u nikšićkoj Njegoševoj ulici.Imao je četrnaest godina godina i bio djak Školskog centra na odsjeku mašinstva. Školovanje je podrazumijevalo, dan u školskoj klupi, a drugi na praksi.” Kao i u svakom zanatu, praksa je bila važnija” A, učio je sajdžijski zanat od najboljih.  Ilijaza i njegovog sina Vera. Već tog prvog dana, dobio je ključeve radnje. Prostora u kome se još od onih posleratnih godina  popravljaju satovi. Prije petnaestak godina  Milo Joko Radović preuzeo je ovu radnju. Danas tu, zajedno sa bratanićem Milošem, popravlja satove i čuva  umijeće starog zanata.

” Sajdžijski zanat u Nikšiću po Redžićima će se pamtiti ma koja tabla na radnji da bude stajala. Ne samo Nikšićani, ovdje su se donosili, a donose se i danas,  satovi na opravak  i iz drugih gradova Crne Gore, ali i van naše države…”

Ovako govori Milo Radović. Čovjek,  koga u njegovom rodnom Nikšiću, neki oslove imenom Joko, kako ga je majstor Vero nazvao, drugi opet, aludirajući na njegovo umijeće,  naš časovničar. „ Ponekad“ , kaže Radović,” vrata radnje se otvore i mušterija me oslovi imenom Vero, misleći na mog pokojnog gazdu Vera Redžića…”.Ali,  ma kako ga oslovljavali, Nikšićani   u njemu prepoznaju čovjeka  blagog osmjeha, skromnog, vrijednog,  iskrenog i poštenog. Uz ime Mila Radovića dodaju ” čovjek od riječi,  precizan kao sat”

Sjedio je za radnim stolom pretrpanim  satovima, šrafcigerima, lupama, minijaturnim šarafima, kad smo ušli. Na staklena vrata,  koja su tokom razgovora stajala zaključana, mušterije su neprestano kucale.” Kažu da radnje za popravak satova ne mogu da opstanu, a ja se sa tim ne slažem. Ovo je jedina radnja u Crnoj Gori u kojoj se vrše samo opravke i u kojoj nema prodaje.I opstajemo, a mislim da mogu opstati svi oni koji pošteno rade. ” kaže   Radović.

Sa pojavom kvarcnih satova, objašnjava  Radović, sajdžije su  u velikoj mjeri postali monteri.”Zamijenimo baterije, kaiš, staklo ili ponekad očistimo sat. Desi se i da neko donese mehanički sat koji vratimo u život. Posla ima”  Ali vrijeme, kada je, krijući se od inspekcije, noću navlačio zavjese u radnji kako bi zadovoljio veliku potražnju za popravkama, prošla su. Zatvorene su sajdžinice Djordja Aćimovića, Veljka Odalovića, Mirka Perovića, Sveta Mijovića, Mileve Živković, Duška Vukotića, Željka Burića…

” I svaka od ovih radnji imala je posla, a sajdžije su se dobro slagale i uzajamno pomagale. Bile su to godine kad je sat bio na cijeni. Mladi su ga dobijali na poklon za upis u srednju školu, a penzioneri od firme u kojoj su proveli radni vijek. I one čuvene marke darvil, raketa, omikron, slava, doxa, omega…”

Dok razgovaramo sa majstorom pogled leti na mnoštvo satova oko nas. Položeni  u staklenim vetrinama, obješeni  po zidovima, u izlogu radnje. Na svima vrijeme zaustavljeno. Čitamo ugravirane posvete. Na jednom darvil satu piše: ” Za deset godina rada“ . To je  jedan od onih  3000 satova kojima  je Željezara darivala svoje radnike.  Na popravak je donesen i  sat sa grbom  Nikšićke pivare.  ” Filipu za uspomenu”, piše na  na poledjini .

„ Nekad su mi  mušterije donosile satove i predavali mi ih u ruke  kao svetinje pitajući,  oće li to moći majstore”, sjeća se Radović vremena kad su  satovi čuvani i nasljedjivani. Kad su bili vrijedna uspomena. I danas u radnju dodju oni kojima je  posveta vrednija od sata.”Kažem ne isplati se popravka, skupo je, ali mušterija zna zašto se isplati”.

Na zidovima vise starinski satovi sa utegama. Najstariji napravljen prije  180 godina.Vrijeme im je dalo vrijednost antikviteta. Po neke vlasnici nikada nisu došli.Na njima obješene ceduljice, rukom nekadašnjih gazda Ilijaza i Vera, ispisani datumi kada je sat primljen na opravku, a kada popravljen. Za jedan sat mušterija je došla dvadeset godina kasnije.” Medju starim spisima  gospodja je našla  potvrdu, sa pečatom naše radnje”.

Srećan je Milo Joko Radović što je  njegov bratanić Miloš zavolio i izučio sajdžijski zanat. Volio bi da stari zanat ne izumre, da se tradicija nastavi. Jer, primjećuje  Radović, jeste novo vrijeme, ali satovi će uvijek postojati.

” Ovo što radimo zahtijeva preciznost i strpljenje. Naravno i spretnost,  dobro oko i dobar alat. Ne kaže se zalud, za malu spravu hiljadu alata. Za popravak sata na hramu Sv. Vasilija najmanji ključ je bio trinaestica, a nekad je alat minijaturan. Iskustvo i praksa su naravno važni, jer svaki posao vremenom se nauči. Sjećam se, u početku, veće kvarove popravljao je majstor Vero, a ja sam posmatrao. Izgledalo mi je da, kad sat rastavi i povadi djelove, nemoguće da se tako sićušni mogu vratiti na mjesto. A ja danas i prije nego otvorim sat,  znam kakav je kvar. Svejedno da li je ručni, stoni, džepni ili zidni. Svakom sam u dušu ušao. ”

Pisati o časovničaru Radoviću znači pomenuti  i aktivnosti koje ovaj vrijedni čovjek  ima na nikšićkom izletištu Blaca. Tamo on,  već desetak godina uredjuje  izletište, kosi, sadi, pravi klupe, ljuljaške… Uz  pomoć bratanića Miloša i volontera Društva mladih ekologa, uredio je  nekad omiljeno izletište Nikšićana u Studenačkim glavicama. Radovićev trud  nagradjen je, 2020.godine  titulom volontera godine.” Svaki dan smo Miloš i ja u Blacama.Ponekad i neko od volontera iz Društva mladih ekologa.Čist vazduh, pet izvora na placu, šuma…”

Zadovoljili smo Radovićevu želju da nam pokaže ” raj na zemlji” i prošetali do izletišta Blace. Dočekale su nas zelene poljane, potočići sa drvenim mostićima, kameni roštilji, sprave za vježbanje… Staze koje  su u saradnji sa NVO  Mozaik prokrčene, kako bi se omogućilo kretanje sa invalidskim kolicima…”Radim sve sa uživanjem za grad koji mi je dosta dao, za ljude koje cijene prirodu, ali i za prelijepe trenutke koje ovdje provodim. Uvijek se oduševim ovim  prostorom pored kojeg sam se rodio…”, priča Radović dok nabraja imena brojnih sadnica koje je ovdje posadio.

Pozdravljamo  se sa Milom Jokom Radovićem. Biće da su u pravu oni koji kažu da je on čovjek koji svjedoči da prave vrijednosti i dalje postoje.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo