Povežite se sa nama

Izdvojeno

MILO JOKO RADOVIĆ, ČUVAR SAJDŽIJSKOG ZANATA: Za malu spravu hiljadu alata

Objavljeno prije

na

U nikšićkoj ulici Njegoš, učio je sajdžijski zanat od najboljih.  Ilijaza Redžića i njegovog sina Vera. Već tog prvog dana dobio je ključeve radnje u kojoj su još od onih posleratnih godina popravljani satovi.  Prije petnaestak  godina Milo Joko Radović preuzeo je ovu radnju. Danas, zajedno sa bratanićem Milošem, tu popravlja satove i čuva  umijeće starog zanata

 

Skoro pet decenija prošlo je od onog dana kada ga je majka za ruku dovela u sajdžijsku radnju Ilijaza Redžića u nikšićkoj Njegoševoj ulici.Imao je četrnaest godina godina i bio djak Školskog centra na odsjeku mašinstva. Školovanje je podrazumijevalo, dan u školskoj klupi, a drugi na praksi.” Kao i u svakom zanatu, praksa je bila važnija” A, učio je sajdžijski zanat od najboljih.  Ilijaza i njegovog sina Vera. Već tog prvog dana, dobio je ključeve radnje. Prostora u kome se još od onih posleratnih godina  popravljaju satovi. Prije petnaestak godina  Milo Joko Radović preuzeo je ovu radnju. Danas tu, zajedno sa bratanićem Milošem, popravlja satove i čuva  umijeće starog zanata.

” Sajdžijski zanat u Nikšiću po Redžićima će se pamtiti ma koja tabla na radnji da bude stajala. Ne samo Nikšićani, ovdje su se donosili, a donose se i danas,  satovi na opravak  i iz drugih gradova Crne Gore, ali i van naše države…”

Ovako govori Milo Radović. Čovjek,  koga u njegovom rodnom Nikšiću, neki oslove imenom Joko, kako ga je majstor Vero nazvao, drugi opet, aludirajući na njegovo umijeće,  naš časovničar. „ Ponekad“ , kaže Radović,” vrata radnje se otvore i mušterija me oslovi imenom Vero, misleći na mog pokojnog gazdu Vera Redžića…”.Ali,  ma kako ga oslovljavali, Nikšićani   u njemu prepoznaju čovjeka  blagog osmjeha, skromnog, vrijednog,  iskrenog i poštenog. Uz ime Mila Radovića dodaju ” čovjek od riječi,  precizan kao sat”

Sjedio je za radnim stolom pretrpanim  satovima, šrafcigerima, lupama, minijaturnim šarafima, kad smo ušli. Na staklena vrata,  koja su tokom razgovora stajala zaključana, mušterije su neprestano kucale.” Kažu da radnje za popravak satova ne mogu da opstanu, a ja se sa tim ne slažem. Ovo je jedina radnja u Crnoj Gori u kojoj se vrše samo opravke i u kojoj nema prodaje.I opstajemo, a mislim da mogu opstati svi oni koji pošteno rade. ” kaže   Radović.

Sa pojavom kvarcnih satova, objašnjava  Radović, sajdžije su  u velikoj mjeri postali monteri.”Zamijenimo baterije, kaiš, staklo ili ponekad očistimo sat. Desi se i da neko donese mehanički sat koji vratimo u život. Posla ima”  Ali vrijeme, kada je, krijući se od inspekcije, noću navlačio zavjese u radnji kako bi zadovoljio veliku potražnju za popravkama, prošla su. Zatvorene su sajdžinice Djordja Aćimovića, Veljka Odalovića, Mirka Perovića, Sveta Mijovića, Mileve Živković, Duška Vukotića, Željka Burića…

” I svaka od ovih radnji imala je posla, a sajdžije su se dobro slagale i uzajamno pomagale. Bile su to godine kad je sat bio na cijeni. Mladi su ga dobijali na poklon za upis u srednju školu, a penzioneri od firme u kojoj su proveli radni vijek. I one čuvene marke darvil, raketa, omikron, slava, doxa, omega…”

Dok razgovaramo sa majstorom pogled leti na mnoštvo satova oko nas. Položeni  u staklenim vetrinama, obješeni  po zidovima, u izlogu radnje. Na svima vrijeme zaustavljeno. Čitamo ugravirane posvete. Na jednom darvil satu piše: ” Za deset godina rada“ . To je  jedan od onih  3000 satova kojima  je Željezara darivala svoje radnike.  Na popravak je donesen i  sat sa grbom  Nikšićke pivare.  ” Filipu za uspomenu”, piše na  na poledjini .

„ Nekad su mi  mušterije donosile satove i predavali mi ih u ruke  kao svetinje pitajući,  oće li to moći majstore”, sjeća se Radović vremena kad su  satovi čuvani i nasljedjivani. Kad su bili vrijedna uspomena. I danas u radnju dodju oni kojima je  posveta vrednija od sata.”Kažem ne isplati se popravka, skupo je, ali mušterija zna zašto se isplati”.

Na zidovima vise starinski satovi sa utegama. Najstariji napravljen prije  180 godina.Vrijeme im je dalo vrijednost antikviteta. Po neke vlasnici nikada nisu došli.Na njima obješene ceduljice, rukom nekadašnjih gazda Ilijaza i Vera, ispisani datumi kada je sat primljen na opravku, a kada popravljen. Za jedan sat mušterija je došla dvadeset godina kasnije.” Medju starim spisima  gospodja je našla  potvrdu, sa pečatom naše radnje”.

Srećan je Milo Joko Radović što je  njegov bratanić Miloš zavolio i izučio sajdžijski zanat. Volio bi da stari zanat ne izumre, da se tradicija nastavi. Jer, primjećuje  Radović, jeste novo vrijeme, ali satovi će uvijek postojati.

” Ovo što radimo zahtijeva preciznost i strpljenje. Naravno i spretnost,  dobro oko i dobar alat. Ne kaže se zalud, za malu spravu hiljadu alata. Za popravak sata na hramu Sv. Vasilija najmanji ključ je bio trinaestica, a nekad je alat minijaturan. Iskustvo i praksa su naravno važni, jer svaki posao vremenom se nauči. Sjećam se, u početku, veće kvarove popravljao je majstor Vero, a ja sam posmatrao. Izgledalo mi je da, kad sat rastavi i povadi djelove, nemoguće da se tako sićušni mogu vratiti na mjesto. A ja danas i prije nego otvorim sat,  znam kakav je kvar. Svejedno da li je ručni, stoni, džepni ili zidni. Svakom sam u dušu ušao. ”

Pisati o časovničaru Radoviću znači pomenuti  i aktivnosti koje ovaj vrijedni čovjek  ima na nikšićkom izletištu Blaca. Tamo on,  već desetak godina uredjuje  izletište, kosi, sadi, pravi klupe, ljuljaške… Uz  pomoć bratanića Miloša i volontera Društva mladih ekologa, uredio je  nekad omiljeno izletište Nikšićana u Studenačkim glavicama. Radovićev trud  nagradjen je, 2020.godine  titulom volontera godine.” Svaki dan smo Miloš i ja u Blacama.Ponekad i neko od volontera iz Društva mladih ekologa.Čist vazduh, pet izvora na placu, šuma…”

Zadovoljili smo Radovićevu želju da nam pokaže ” raj na zemlji” i prošetali do izletišta Blace. Dočekale su nas zelene poljane, potočići sa drvenim mostićima, kameni roštilji, sprave za vježbanje… Staze koje  su u saradnji sa NVO  Mozaik prokrčene, kako bi se omogućilo kretanje sa invalidskim kolicima…”Radim sve sa uživanjem za grad koji mi je dosta dao, za ljude koje cijene prirodu, ali i za prelijepe trenutke koje ovdje provodim. Uvijek se oduševim ovim  prostorom pored kojeg sam se rodio…”, priča Radović dok nabraja imena brojnih sadnica koje je ovdje posadio.

Pozdravljamo  se sa Milom Jokom Radovićem. Biće da su u pravu oni koji kažu da je on čovjek koji svjedoči da prave vrijednosti i dalje postoje.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo